Zdrowie w ciąży

HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem

HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.

HIV w ciąży to na pewno wielka obawa dla wszystkich przyszłych mam. Lekarze jednak uspokajają: nawet zakażona wirusem HIV ciężarna niekoniecznie musi przekazać go dziecku. Jeśli znajduje się ona pod odpowiednią opieką lekarza ginekologa-położnika oraz specjalisty chorób zakaźnych - ryzyko narodzin dziecka z wirusem HIV spada do poniżej 1%!

HIV a ciąża - ryzyko zakażenia dziecka

„Zakażenie HIV przenosi się również z matki na dziecko, ale w sytuacji, kiedy nie stosujemy żadnych środków profilaktycznych, wtedy ryzyko jest bardzo duże, bo sięga aż 40%. Natomiast jeżeli stosujemy środki profilaktyczne, przez co rozumiem leczenie antyretrowirusowe ciężarnej, zazwyczaj od 14. tygodnia ciąży, oraz odpowiednie podejście do porodu, m.in. właściwą pielęgnację noworodka, czyli umycie go z mazi płodowej i zakaz karmienia – wtedy niwelujemy to ryzyko z 40% do poniżej 1%. Czyli praktycznie wszystkie dzieci, które są zakażone HIV w Polsce to dzieci kobiet, które nie wiedziały, że są zakażone bądź nic z tym zakażeniem nie robiły” - argumentuje lekarz-pediatra dr Ernest Kuchar.

HIV w ciąży a cesarskie cięcie

Czy zakażenie wirusem HIV w ciąży musi się skończyć cesarskim cięciem? Zdaniem eksperta - niekoniecznie.

„Jeżeli kobieta w ciąży przyjmowała leki i okazały się one skuteczne, tzn. pod koniec ciąży mamy nieoznaczoną wiremię, czyli tego wirusa we krwi i, co ważniejsze, w drogach rodnych, praktycznie nie ma – to taka kobieta może rodzić naturalnie” - podkreśla dr Kuchar.

Badanie HIV w ciąży

Obecnie badanie HIV jest badaniem obowiązkowym. Test tego typu kosztuje ok. 25-40 zł i powinien zostać zlecony już w pierwszych tygodniach ciąży. Do badania tego typu nie trzeba się szczególnie przygotowywać i może być ono wykonane na czczo.

Zobacz też:

badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
Grzegorz Mikrut
Zdrowie w ciąży
Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka - namawia aktorka Ada Fijał
Większość kobiet w ciąży myśli, że problem wirusa HIV ich nie dotyczy. Prawda jednak jest inna. Sprawdź, dlaczego każda przyszła mama powinna wykonać prosty test, czekając na narodziny dziecka.

Co roku 1000 osób dowiaduje się, że są nosicielami  wirusa HIV,  wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Mimo to szacuje się, że aż 50 procent zakażonych może nie wiedzieć o swoim problemie. W grupie zarażonych Polaków 25 procent stanowią kobiety (także zarażone przez swojego pierwszego i jedynego w życiu partnera). Są wśród nich również potencjalne przyszłe mamy, których sytuacja jest szczególna - wiąże się bowiem z ryzykiem przekazania wirusa HIV dziecku . Wystarczy jeden bardzo prosty test, aby temu zapobiec. Niestety nie wszystkie ciężarne wiedzą o możliwości jego wykonania. Nie zawsze dostają skierowanie, mimo że jest to jedno z badań zalecanych w ciąży. O potrzebie poddania się badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV w ciąży przypomina druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”, którą organizuje Krajowe Centrum ds. AIDS. Czytaj też:  Jak uniknąć zakażenia HIV w ciąży? W akcję zaangażowała się aktorka Ada Fijał, która namawia kobiety w ciąży do badania i wyjaśnia im, czym obecnie jest HIV. -  Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą 
z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie,
 a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka”, 
a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się! Z daniem aktorki kobiety unikają badań, ponieważ nie wiedzą, że powinny je robić -  Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznych badań, nie tylko na obecność wirusa HIV - tłumaczy Ada Fijał, która sama zrobiła test na HIV w ciąży . Pytana o to, czy czuła strach, zaprzecza - Test...

HIV
Fotolia
Aktualności
Kolejne dziecko w USA wyleczone z HIV
Można zapobiec urodzeniu dziecka z HIV, można też wyleczyć dziecko z HIV: udało się to już po raz kolejny lekarzom w USA. W Polsce też można zapobiec przeniesieniu wirusa HIV z mamy na dziecko. Kobiety w ciąży wstydzą się jednak wykonać test w kierunku HIV.

Dziewczynce z USA podano leki przeciw wirusowi HIV już w cztery godziny po porodzie , gdyż istniało duże ryzyko, że zaraziła się wirusem HIV od matki. Po 9 miesiącach kuracji lekami antywirusowymi poinformowano, że dziewczynka jest zdrowa, choć będzie jeszcze przez pewien czas dostawać leki. Rok temu lekarze informowali o podobnym przypadku wyleczenia 2,5 letniej dziewczynki z USA, której leki zaczęto podawać już 30 godzin po porodzie. Wyleczona dziewczynka ma dziś 3,5 roku, od dwóch lat nie bierze leków. Te przypadki wskazują, że dzięki wczesnemu podjęciu leczenia może się udać całkowite wyeliminowanie wirusa HIV u dziecka . Jak zapobiec urodzeniu dziecka z HIV W Polsce też rodzą się dzieci z wirusem HIV, chociaż można temu prawie w 100% zapobiec.  W Polsce rozpoznano HIV u ok. 17 tys. dorosłych, jednak osób zarażonych może być znacznie więcej: większość osób nawet nie myśli, że może być zarażona HIV. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że na HIV zarażeni są głównie narkomani, osoby często zmieniające partnerów seksualnych i homoseksualiści. Rocznie w Polsce rodzi dzieci ok. 70-100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV . Jeśli jesteś w ciąży , w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) wykonaj test w kierunku wirusa HIV . Badanie jest bezpłatne, powinien Ci o nim powiedzieć każdy lekarz ginekolog. Niestety, nie zawsze ginekolodzy mówią o badanach, a kobiety nie zawsze chcą je wykonywać. Zwykle są przekonane, że nie jest możliwe, by były zarażone wirusem HIV lub wstydzą się iść na badanie. Czytaj też: Badania refundowane przez NFZ Test w kierunku HIV w ciąży może uratować dziecku życie Nie wstydź się w ciąży zrobić test w kierunku HIV. Lekarze podkreślają, że w grupie ryzyka zarażenia HIV jest praktycznie każdy, kto współżyje seksualnie: nawet jeśli miałaś jednego partnera,...

noworodek
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Dziewczynka wyleczona z HIV? W Polsce też rodzą się dzieci z HIV, można temu zapobiec
Udało się wyleczyć dziewczynkę, która urodziła się z wirusem HIV, to drugi taki przypadek na świecie – oświadczyli amerykańscy naukowcy. Dzięki prostym testom i podjęciu leczenia w ciąży można prawie na sto procent zapobiec przeniesieniu wirusa HIV na dziecko – przypominają polscy specjaliści.

Wyleczona z HIV dziewczynka ma 2,5 roku, od ponad roku nie bierze leków. Nie występują u niej objawy HIV . Nie ma co prawda gwarancji, że jest na 100 procent wyleczona z HIV, jeśli jednak tak się stanie, będzie to drugi przypadek wyleczenia z HIV na świecie. Lekarze rozpoczęli leczenie dziewczynki już w 30. godzinie życia, jeszcze zanim testy jednoznacznie potwierdziły, że dziecko jest zakażone.   W Polsce też rodzą się dzieci z HIV Zakażenia HIV to w Polsce temat tabu. Rodzą się jednak dzieci z HIV, choć można temu prawie na sto procent zapobiec.     W ciąży zrób badanie na obecność wirusa HIV W pierwszym trymestrze i pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) każda kobieta w ciąży powinna zrobić badanie sprawdzające, czy nie jest zarażona HIV. Badanie jest w zalecanym standardzie opieki nad kobietą w ciąży. Powinien o nim powiedzieć ginekolog każdej kobiecie w ciąży . – Niestety, badanie w kierunku HIV kobiety w ciąży nadal wykonują rzadko. Rzadko jest ono zalecane przez ginekologów. Traktowane jest tak, jakby miało oceniać dotychczasowe życie kobiety. Takich emocji nie budzi badanie w kierunku WR, czyli kiły, które są traktowane jak rutynowa profilaktyka – mówi prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego , która od 1987 roku leczy dzieci z wirusem HIV.         Dziecko może urodzić się bez wirusa HIV W większości przypadków do zakażenia dziecka dochodzi podczas porodu (albo później, podczas karmienia piersią). Można temu zapobiec. Jak nie narażać dziecka na zakażenie HIV: zobacz na następnej stronie. [CMS_PAGE_BREAK] Jeśli test wykaże, że kobieta w ciąży jest zarażona wirusem HIV, do końca ciąży powinna być pod specjalistyczną opieką oraz przyjmować trzy leki antywirusowe. Zapobiegają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz