Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Nie bój się konfliktu!

Konflikt serologiczny występuje, gdy krew mamy i taty różni się czynnikiem Rh. Na szczęście jest na to sposób.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Właściwie każdy człowiek powinien znać swoją grupę krwi. Ale dla przyszłej mamy jest to szczególnie istotne. Dlatego zaraz po stwierdzeniu ciąży pobiera się krew, by oznaczyć jej grupę. Chodzi o bezpieczeństwo kobiety, np. jeśli podczas ciąży lub porodu pojawiłaby się konieczność przeprowadzenia transfuzji krwi. Ale od tego może zależeć także przyszłe zdrowie dziecka.
Poznaj: Kalendarium badań w ciąży

Na czym polega problem?

Chodzi o czynnik Rh, który ma prawie 85 proc. osób (Rh+). Jeśli przyszła mama go nie ma (Rh–), a ojciec jest Rh+, grozi to powstaniem konfliktu serologicznego, bo dziecko zawsze dziedziczy grupę krwi po jednym z rodziców – w 60 proc. przypadków właśnie po ojcu. W takiej sytuacji organizm kobiety może podjąć próbę zwalczenia krwinek własnego dziecka. Uważa je za obce, dlatego że są inne niż jego własne.


Dziwne uczulenie

Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy krew maleństwa przedostanie się do krwiobiegu mamy. Może do tego dojść podczas wewnątrzmacicznych zabiegów diagnostycznych lub leczniczych. A także gdy odkleja się łożysko, w ostatnim etapie ciąży lub podczas porodu. Kiedy krwinki dziecka pojawią się w krwiobiegu mamy, jej organizm uczula się na nie i zaczyna produkować przeciwciała, aby je zwalczyć – czyli przygotowuje się do eliminacji intruza. Niedopuszczenie do powstania przeciwciał lub wczesne ich wykrycie jest bardzo ważne. Mogą one wywołać niedokrwistość (dziecko rodzi się blade z zaburzeniami oddychania), żółtaczkę, a czasem mieć poważniejsze skutki, np. uszkodzenie mózgu.
Poznaj: 6 pytań i odpowiedzi o żółtaczkę u noworodka!


Konieczna profilaktyka

  • Jeśli jesteś Rh–, a twój partner Rh+, powinnaś zostać objęta specjalnym nieodpłatnym programem profilaktycznym. Zapytaj o to swojego lekarza.
  • Obecność przeciwciał sprawdza się trzy razy – ok. 16., 28. i 36. tygodnia.
  • Gdy nie zostaną wykryte – w 28. tygodniu ciąży i po porodzie powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D (niszczy krwinki Rh+, które przekazał ci maluszek). Dzięki temu organizm nie ma szans uczulić się na krwinki dziecka. Niemożliwe staje się też "zapamiętanie" tego uczulenia na przyszłość.
  • Pół roku po porodzie wskazana jest ponowna kontrola. Kobieta z ujemnym Rh powinna otrzymać immunoglobulinę także wtedy, gdy podczas ciąży miała krwawienie, poddawała się badaniom prenatalnym lub rozwijającemu się w jej łonie dziecku przeprowadzano jakiś zabieg. Immunoglobulinę należy też przyjąć, gdy doszło do poronienia lub przerwania ciąży.

Przeczytaj: Jakie badania zrobić po poronieniu?

 


Dlaczego to jest ważne?

Jeśli ty i ojciec dziecka macie inne Rh, wasze pierwsze dziecko ma szansę urodzić się zdrowe. W czasie pierwszej ciąży kobieta wytwarza bardzo mało przeciwciał, może też nie wytwarzać ich wcale. Ale wnikliwa obserwacja jest potrzebna. Przeciwciała w większych ilościach powstają podczas kolejnych ciąż. Dlatego działania profilaktyczne w dużej mierze służą zapewnieniu zdrowia kolejnym dzieciom. Po podaniu immunoglobuliny każda ciąża traktowana jest jako pierwsza i nie stwarza zagrożenia dla maluszka.

 

 


Zgoda w grupach

 

  • Konflikt serologiczny może powstać także w obrębie grup głównych, czyli A, B, O, jeśli przyszła mama ma grupę krwi O, a dziecko grupę A lub B.
  • Kobiety z grupą krwi O mają przeciwciała anty-A i anty-B. Tego typu niezgodność lekarze określają jako mniej niebezpieczną dla zdrowia maluszka. W ciągu 24 godzin po urodzeniu u dziecka mogą pojawić się objawy niedokrwistości lub żółtaczki.

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

kobieta w ciąży u lekarza
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Antygen HBs
To proste badanie wykonywane w trzecim trymestrze ciąży pozwala sprawdzić, czy przyszła mama nie jest zakażona wirusem, który wywołuje żółtaczkę wszczepienną.

Po co wykonuje się to badanie? Dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy przyszła mama nie jest zakażona wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli żółtaczkę wszczepienną. Jeśli natomiast kobieta w ciąży była już niegdyś szczepiona przeciwko WZW B, badanie pozwala określić poziom przeciwciał anty-HBs w jej organizmie. Chodzi o to, by w razie stwierdzenia nosicielstwa antygenu HBs przez matkę natychmiast podać noworodkowi  swoistą immunoglobulinę, dzięki czemu uchroni się go przed zachorowaniem (podczas porodu wirus HBV może się przedostać do krwi dziecka). Poznaj: 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed ciążą Na czym polega to badanie? Do badania pobiera się krew ze zgięcia łokciowego.            Kiedy wykonuje się to badanie? Test przesiewowy na obecność antygenu HBs wykonuje się między 33. a 37. tygodniem ciąży .    Jak interpretować wyniki badania? Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem. Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania.    

grupy krwi
Adobe Stock
Starania o dziecko
Grupy krwi i ich dziedziczenie
Grupy krwi zależą od obecności pewnych białek, zwanych antygenami, na powierzchni czerwonych krwinek. Wyróżnia się cztery grupy krwi. W oznaczeniu grupy krwi ważny jest też tzw. czynnik Rh.

Do oznaczania grup krwi używa się liter: A, B oraz cyfry 0. Znakiem + lub – oznacza się obecność lub brak czynnika Rh. Odkrycia grup krwi dokonał w 1901 roku Austriak Karl Landsteiner. Odkrył on obecność we krwi, na powierzchni czerwonych krwinek, antygeny, które oznaczył literami A oraz B. Dzięki temu był wstanie wyodrębnić trzy grupy krwi: A, B oraz 0. Czwarta grupa krwi – AB oraz oznaczanie czynnika Rh pojawiły się w wyniku prac Polaka – Ludwika Hirszfelda. Od 1928 roku na całym świecie oznacza się cztery grupy krwi. Spis treści: Grupy krwi Dziedziczenie grup krwi Grupa krwi a ojcostwo Czynnik Rh Przetaczanie krwi Grupy krwi w Polsce Grupy krwi Grupa krwi zależy od tego, jakie białka, zwane antygenami, znajdują się na powierzchni czerwonych krwinek. Mogą to być białka oznaczone jako A, B, oraz D – zwane czynnikiem Rh. W związku z tym wyróżnia się następujące grupy krwi: grupa A – na powierzchni erytrocytów znajdują się antygenty A, grupa B – na powierzchni czerwonych krwinek znajdują się antygenty B, grupa AB – na powierzchni erytrocytów znajdują się dwa rodzaje antygenów: A i B, grupa 0 – na powierzchni czerwonych krwinek nie ma antygenów. Dziedziczenie grup krwi To, jaką grupę krwi będzie miało dziecko, zależy nie tylko od grupy krwi rodziców, ale też od tego, w wyniku jakiej kombinacji genów (dziedziczone po jednym od matki i po jednym od ojca) mają grupy krwi. I tak: grupę krwi A tworzą geny A i 0 oraz A i A. grupę krwi B tworzą geny B i 0 oraz B i B. grupę krwi AB tworzą geny A i B, grupę krwi 0 tworzą geny 0 i 0. Jeśli weźmie się pod uwagę także czynnik Rh, wyróżnia się następujące grupy krwi: A Rh+, A Rh–, B Rh+, B Rh–, AB Rh+, AB Rh–, 0 Rh+ oraz 0 Rh–. Grupę krwi dziecka oznacza się z...

kobieta, ciąża, leżeć, łóżko
Zdrowie w ciąży
Co robić w przypadku konfliktu serologicznego
Jak powstaje konflikt serologiczny oraz jak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia? Odpowiada ginekolog położnik.

Mam krew Rh-, a mój mąż Rh+. Jestem w ciąży i bardzo się niepokoję. Jak zmniejszyć ryzyko konfliktu serologicznego?  Agnieszka W tej sytuacji (mama ma krew Rh-, ojciec dziecka Rh+) po porodzie otrzymasz immunoglobulinę anty-D, by zapobiec w kolejnej ciąży wystąpieniu konfliktu serologicznego. Ten problem może dotyczyć każdej kobiety o Rh -, czyli niemającej we krwi tzw. antygenu D. Gdy kobieta ma krew Rh-, a jej partner Rh+, ich dziecko czasem dziedziczy czynnik Rh po ojcu. I wtedy może dojść do konfliktu serologicznego. W czasie pierwszej ciąży lub porodu czerwone krwinki płodu mogą dostać się do krwiobiegu kobiety. Wtedy jej organizm zaczyna się bronić przed intruzem – antygenem D i wytwarza przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Stają się one groźne dopiero w kolejnej ciąży – gdy następne dziecko znowu odziedziczy po ojcu Rh+, przeciwciała uaktywniają się. Dostają się przez łożysko do krwiobiegu płodu i atakują jego czerwone krwinki, uszkadzając je. To groźne dla rozwoju malca, dlatego lekarze starają się sprawić, by przeciwciała nie powstały. W tym celu zaraz po porodzie, poronieniu lub zabiegach ginekologicznych w ciąży kobieta o Rh- otrzymuje immunoglobulinę anty-D, która niszczy krwinki Rh+, które mogły dostać się z krwią dziecka do jej krwiobiegu. Trzeba je zlikwidować, zanim układ odpornościowy kobiety zdąży na nie zareagować. Dzięki temu kolejne dziecko w łonie mamy będzie bezpieczne. Immunoglobulina anty-D jest podawana nie tylko w szpitalach (tak było wcześniej). Można ją też kupić w aptece, na receptę (niestety jest bardzo droga), dzięki czemu lekarze mogą proponować kobietom, które nie mają przeciwciał anty-D dodatkową profilaktykę – przyjęcie antyglobuliny w 28. tygodniu ciąży . Zwiększa to skuteczność leczenia do 99 proc. Oczywiście wszystkie pacjentki otrzymują immunoglobulinę również w czasie porodu. Przeczytaj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj