Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Zdarzyło ci się przestraszyć w ciąży? Czy przez to dziecko będzie miało „myszkę”?

Przyszłe mamy często myślą, że jeśli przestraszą się w ciąży i dotkną jakiejś części ciała, dziecko będzie miało w tym miejscu znamię. To jednak tylko mit i stary przesąd ludowy, który nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.

Mówi się, że jeśli kobieta przestraszy się w ciąży z jakiegoś powodu i dotknie palcem jednej z części ciała, to dziecko urodzi się ze znamieniem (tzw. myszką), dokładnie w tym samym miejscu. Położna Maria Kuć wyjaśnia, że taki pogląd nie ma nic wspólnego z nauką. Jak zatem wytłumaczyć tego typu znamiona na ciele noworodka?

Spis treści:

Czy jeśli kobieta przestraszy się w ciąży i dotknie jakiejś części ciała, dziecko będzie miało „myszkę”?

Położna Maria Kuć wyjaśnia, że takie stwierdzenie jest mitem, który z łatwością można obalić. To, że kobieta w ciąży przestraszy się albo oparzy i na skutek tego dotknie jakiejś części ciała, nie znaczy, że dziecko urodzi się ze znamieniem w danym miejscu. Na pojawienie się takiego znamienia nie ma wpływu to, że ciężarna dotknęła brzucha, nogi, czy pośladka. Jeśli tak się zdarzy, że maluszek urodzi się z „myszką” na ciele, a jego mama będzie pamiętać, że w trakcie ciąży miała taką sytuację, że wystraszyła się i mimochodem dotknęła którejś części ciała, to będzie to tylko przypadek.

Skąd się biorą znamiona u noworodka?

Myszka u dziecka to wrodzone znamię barwnikowe, które pojawia się na ciele na skutek nadmiernego rozwoju komórek. Choć z reguły nie jest ono groźne, może przeobrazić się w czerniaka, dlatego ważne jest, aby znamiona-myszki u dzieci były często kontrolowane. Zaleca się wizyty u dermatologa przynajmniej raz w roku.

Gdzie pojawiają się myszki u dziecka?

Znamiona te mogą wystąpić na ciele w różnych miejscach, np. na rękach, nogach, pośladkach, policzkach czy na szyi. Zazwyczaj są to znamiona o niewielkich rozmiarach, ale mogą też zająć np. cały policzek. Nazwa „myszka” nie jest przypadkowa, ponieważ takie znamię charakteryzuje się ciemnym zabarwieniem i owłosieniem – przypomina zatem myszkę.

Zobacz także:

Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Są rzeczy, które dla każdej przyszłej mamy powinny być oczywiste. A jednak nie są. Dlaczego? Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż dobrze się mają także te przekonania na temat ciąży, które już dawno powinny zostać odesłane do lamusa. Sprawdź, które z nich mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na zdrowie twoje, a przede wszystkim twojego dziecka.

1. Lampka czerwonego wina od czasu do czasu poprawi morfologię Otóż, nie – niczego nie poprawi, a wręcz może zaszkodzić. Każda ilość alkoholu przenika bowiem przez łożysko do krwiobiegu dziecka i już po godzinie osiąga stężenie takie, jak w krwi przyszłej mamy, mogąc stać się przyczyną jego niedorozwoju umysłowego lub fizycznego. Powtarzamy – każda! A to oznacza, że nie ma bezpiecznej ilości wypitego w ciąży alkoholu. Pamiętaj, że dziecku zaszkodzić może nawet jedno piwo, lampka wina czy drink. Konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży:     •    2–4-krotnie wyższe ryzyko poronienia,     •    poród przedwczesny,        •    niedorozwój umysłowy lub fizyczny dziecka,     •    w skrajnych przypadkach – płodowy zespól alkoholowy, tzw. FAS .   2. Nie mogę rzucić palenia, bo to zbyt wielki wstrząs dla organizmu mojego i dziecka Nieprawda, każdy moment jest dobry, by przestać palić. A gdy jesteś w ciąży, to wręcz konieczne! Badania nie pozostawiają złudzeń – nawet bierne palenie przez przyszłą mamę niesie dla rozwijającego się w niej dziecka poważne zagrożenia. Nikotyna przenika bowiem przez łożysko i kumuluje się w tkankach płodu. Nic dziwnego, że konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dość powiedzieć, że papierosy zawierają blisko 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z których aż czterdzieści ma działanie rakotwórcze. Konsekwencje palenia w ciąży:     •    zwiększone ryzyko poronienia,     •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,     •    wady rozwojowe płodu,     •    urodzenie dziecka z niską wagą,...

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Najdziwniejsze przesądy na temat ciąży
Niektóre ciążowe przesądy są niedorzeczne, inne po prostu śmieszne. Spotkałaś się z którymś z nich? Oto najciekawsze i najdziwniejsze brzuszkowe zabobony.

W dawnych czasach kobiety często zachodziły w ciążę i rodziły w trudnych warunkach. Nie mogły liczyć na pomoc lekarza i nie miały tej wiedzy medycznej, jaką dziś dysponujemy. Starały się więc zabezpieczyć siebie i dziecko. Z drugiej jednak strony spotykały je liczne restrykcje, które – jak pisał w pracy „Słowiańskie obyczaje rodzinne” Jan Bystroń – wynikały z faktu, że menstruacja, ciąża i połóg były okresami nadzwyczajnymi, niezrozumiałymi dla ówczesnego człowieka, a przez to budziły lęk. Widząc odrębność takich kobiet, starano się je wyłączyć poza nawias społeczeństwa, ponieważ stan ten mógł być – jak sądzono – niebezpieczny dla innych. Tego w ciąży nie wolno Ciężarne i położnice spotykało mnóstwo zakazów . Dotyczyły one wykonywania pewnych zajęć gospodarskich, np. czerpania wody z ogólnej studni, zaczyniania ciasta czy obróbki mięsa, a nawet stąpania boso po polu! Bano się, że kobieta w odmiennym stanie może zanieczyścić te rzeczy. Nie mogła ona też nosić przy sobie, np. w fartuchu, jaj, gruszek, jabłek, grochu, soczewicy, kartofli. Dobrze natomiast, gdy miała zawiązany w rąbek koszuli ząbek świeżego czosnku. Nic z tego dziś nie pozostało? Nie do końca. Tak jak dawniej unika się np. proszenia na druhnę czy matkę chrzestną tej, która nosi w sobie dziecko. Niby w to nie wierzymy, ale... Ciężarnej nie wolno było przysięgać, czasem też wchodzić do kościoła (mogła stać w kruchcie). Dla dobra dziecka miała unikać przechodzenia przez rozstajne drogi, a ze względu na możliwość sprowadzenia nieurodzaju – przez trzy miedze po kolei. Niewskazane było pojawianie się na dworze po zachodzie słońca. Światło księżyca mogło bowiem sprawić, że dziecko będzie miało skłonności lunatyczne. Na wszelki wypadek nie należało od kobiety przy nadziei niczego pożyczać, ale i nie wypadało jej niczego...

kobieta, ciąża, łóżko, leżeć
Zdrowie w ciąży
Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy
W ciąży łatwiej przychodzi odmawianie sobie różnych przyjemności, bo rezygnujesz z nich dla dobra dziecka. Sprawdź, czego ci nie wolno i jakie kryją się za tym argumenty.

Zanim wymienimy, czego nie wolno , zacznijmy od tego, że ciąża twa tylko 9 miesięcy. Z jednej strony to długo, ale z drugiej, jeśli pomyślisz o zdrowiu dziecka, wcale nie aż tyle, by nie wytrzymać bez pewnych przyjemności, które czasami są przyjemnością raczej kontrowersyjną. Może więc zamiast martwić się z powodu ciążowych ograniczeń, lepiej się cieszyć, że w końcu jest okazja, by coś w swoim życiu zmienić. Oto 5 najważniejszych zakazów, które dotyczą wszystkich przyszłych mam. 1. Picie alkoholu w ciąży Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki.  Nie wolno bo...  Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę.  Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka 2. Palenie papierosów Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży , dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze). Nie wolno bo...  Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj