Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, martwić się
Zdrowie w ciąży

Zrobiłam to, bo nie wiedziałam, że jestem w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży nie były idealne? Nie martw się na zapas. Konsekwencje nie zawsze muszą być groźne dla dziecka.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Gdy tylko dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży,  natychmiast zaczęłaś bardziej o siebie dbać. Zapewne też z niepokojem przypominałaś sobie to, co zdarzyło się w ostatnich tygodniach.

Paliłam papierosy

Miałaś rzucić palenie, jak zajdziesz w ciążę, ale dzidziuś był szybszy. Nie rób sobie wyrzutów – ważne, że już nie palisz. Ale jeśli nie możesz uporać się z problemem, idź do lekarza. Przepisze on środki, które pomogą ci zerwać z nałogiem. Jeżeli pali twój partner, przekonaj go, że dym ci szkodzi podwójnie.

Odchudzałam się

Po świętach przytyłaś? Wzięłaś się ostro do pracy: warzywa, owoce, soki, chuda ryba. Taki reżim nie zaszkodził dziecku, wykluczyłaś przecież tuczące i mniej wartościowe produkty. A jeśli brałaś preparaty wspomagające dietę (herbatki, kapsułki), też nie masz powodu do obaw, ale teraz już ich nie łykaj – jedz zdrowo.

Uderzyłam się w brzuch

W pierwszym trymestrze ciąży zarodek jest schowany w macicy i chronią go powłoki brzuszne. Tylko silny wstrząs (np. wypadek samochodowy) może spowodować odklejenie się zalążka od macicy. Objawia się to krwawieniem. Jeśli wystąpiło plamienie, idź do lekarza. Zbada cię i będziesz spokojna.

Brałam pigułki antykoncepcyjne

Zapewne były to pigułki z małą dawką hormonów. Przy takiej antykoncepcji nie musisz się martwić. Resztę pigułek wyrzuć. Na wszelki wypadek podczas wizyty powiedz o tym lekarzowi. 

Wypiłam trochę alkoholu

Przypadkowy kieliszek wina nie powinien zagrozić formującym się zalążkom mózgu maleństwa. Nie dopuść, aby sytuacja się powtórzyła. A toasty wznoś sokiem (czytaj: Najczęstsze pytania o alkohol w ciąży).

Zaszczepiłam się przeciwko grypie

Tego typu szczepionka jest nieszkodliwa dla zarodka. Podobnie jak przeciw żółtaczce typu B i tężcowi. Nie masz powodu do obaw. 

O co warto zadbać na początku ciąży?

  • Bierz kwas foliowy. Przyszłe mamy powinny dbać o prawidłowy poziom kwasu foliowego w organizmie. To on pomaga zapobiegać anemii (jego obecność jest konieczna do powstawania w szpiku czerwonych krwinek). Ma znaczenie w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u płodu (np. rozszczepu kręgosłupa). Usprawnia pracę układu pokarmowego. Bierze udział w powstawaniu „hormonów szczęścia” – serotoniny i noradrenaliny. Pierwsza – uspokaja, relaksuje, pomaga spokojnie zasnąć, wprawia w dobry nastrój, druga – napędza do działania, aktywizuje organizm. Pomaga zachować równowagę i zapobiegać depresji. Na niedobór kwasu cierpią zwykle kobiety, które przed ciążą paliły. Gdzie go znajdziesz? Organizm nie umie go wytwarzać. Musisz brać suplementy lub odpowiednio się odżywiać.
  • Ruszaj się. Przyszła mama wcale nie musi tylko odpoczywać. Ruch i ćwiczenia są jak najbardziej wskazane podczas ciąży. Dużo spaceruj, ale możesz też zapisać się np. na aqua aerobik. Najlepsze rozwiązanie to zajęcia z instruktorem. Ćwiczenia wykonuje się, stojąc w wodzie (do kolan, do klatki piersiowej lub głębszej). Gdy stopy nie dotykają dna, zakłada się pasy zwiększające wyporność. Trening trwa około 30 minut. W wodzie wreszcie możesz poczuć się lekko. Twoje stawy i kręgosłup są mniej obciążone. Nawet jeśli zbliża się termin porodu, nie powinnaś obawiać się  ćwiczeń w wodzie. Aquafitness można polecić każdej przyszłej mamie, która nie dostała od lekarza zaleceń do leżenia. Ruch w wodzie na pewno wyjdzie na zdrowie i mamie, i dziecku.

Czytaj też:

Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]

kobieta, mama, mężczyzna, tata, owoc, truskawka
Panthermedia
Starania o dziecko
Czas na drugie dziecko - półroczny plan przygotowań
Sądzisz, że wystarczy odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jeśli marzysz o rodzeństwie dla dziecka, dobrze przygotuj się do drugiej ciąży, a unikniesz wielu stresów.

Zanim zaczniecie starać się o drugie dziecko, sprawdź, czy nie masz kłopotów ze zdrowiem. Dotyczy to także przyszłego taty! Naucz się również rozpoznawać moment owulacji i zacznij prowadzić higieniczny tryb życia. Zapytasz, po co? Bo to zwiększa szansę poczęcia i daje dziecku najlepszy start w życie. Minimalny czas, by twój organizm zdążył zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin, to 3 miesiące. My proponujemy półroczny plan przygotowań do drugiej ciąży. Potem pozwól działać naturze. 6 miesięcy przed kolejną c​iążą Jeśli nie byłaś zadowolona z opieki podczas pierwszej ciąży, poszukaj nowego lekarza. Stara dobra metoda na znalezienie sprawdzonego ginekologa to ankieta wśród koleżanek-mam. A poza tym w trakcie przygotowania do drugiej ciąży:   • Zacznij dbać o formę. Ciąża to zwiększony wysiłek dla organizmu. A ponieważ obowiązuje cię sportowa zasada: im lepsza kondycja, tym łatwiej go znieść, zapisz się na aerobik, basen. Zrzucisz zbędne kilogramy, a w ciąży mniej będą ci dokuczać bóle pleców. • Popraw dietę. Czyli dbaj o to, by była urozmaicona i zawierała wszystkie witaminy. To najprzyjemniejszy element przygotowania do drugiej ciąży, bo możesz jeść wiele różnorodnych dań :-) • Zważ się. Musisz pilnować wagi, ale nim zaczniesz się odchudzać, porozmawiaj z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi wywoła zaburzenia hormonalne prowadzące do zahamowania owulacji, a to wykluczy zajście w ciążę. Radykalna dieta oznacza dla organizmu stratę zapasów odżywczych, a przed ciążą nie jest to rozsądne. Otyłość z kolei to kłopoty z owulacją, a potem większe ryzyko powikłań ciążowych . Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na płodność • Rzuć palenie. Większość dzieci, które urodziły się za wcześnie, i tych z niską wagą (to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego i...

nogi
fotolia.com
Mama
Nogi bez żylaków
Tryskasz zdrowiem, więc skąd te nocne skurcze i nogi ciężkie jak ołów... Winowajcą mogą być żylaki. Ale nie martw się – są na nie sposoby. Przeczytaj, jak zapobiegać żylakom i radzić sobie z nimi, gdy się pojawią.

Żylaki to zmora ponad połowy Polaków, najczęściej kobiet. Łatwo jednak uniknąć szpecących nogi zgrubień, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę. Prawidłowe krążenie krwi a żylaki Nad prawidłowym krążeniem krwi w dolnej części ciała czuwa 80 mikroskopijnych zastawek znajdujących się w ściankach żył. Działają na zasadzie automatycznych zaworów – otwierają się, gdy krew płynie pod górę, w kierunku serca, i natychmiast zamykają, by nie spłynęła w dół. Gdy zastawki szwankują, krew zalega w żyłach, sprzyjając ich rozszerzaniu się. Na nogach zaczynają się wówczas tworzyć sinoniebieskie pajączki lub sznureczki wypukłych żył, czyli żylaki. Winą obarcza się geny. Jeśli mama ma żylaki, prawdopodobieństwo, że też możesz je mieć, wynosi 50 proc. A jeśli masz stojącą lub siedzącą pracę i nie przepadasz za ruchem, ryzyko wzrasta do 70 proc. Co jeszcze sprzyja żylakom? Otyłość . Powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w efekcie podnosi ryzyko uszkodzenia ścian naczyń, które rozszerzają się w niektórych miejscach. W dodatku otyłość może mieć wpływ na ciążę .  Zażywanie hormonów . Zażywanie estrogenów, zwłaszcza po 40 roku życia też ma znaczenie. Zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na większą gęstość krwi, osłabiając wydolność żył. Podobnie może działać źle dobrana pigułka antykoncepcyjna (lepsze będą plastry). Ciąża . Ucisk powiększonego brzucha na żyły utrudnia swobodny przepływ krwi, a to powoduje wzrost ciśnienia krwi na ścianki naczyń. Żylaki w ciąży są zwykle przejściowe, znikają po porodzie. Długie unieruchomienie nóg . Np. z powodu złamania. Brak ruchu sprawia, że mięśnie łydki nie stymulują naczyń krwionośnych i pogarsza się krążenie. Podobne problemy wiążą się z częstymi lotami samolotem lub długą jazdą autem. Buty na wysokich obcasach . Podczas chodzenia w szpilkach...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz