Kiedy tylko dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, zaczęłaś sobie wyobrażać, jakie ono będzie – ukochane wyczekiwane – twoje maleństwo. Nie możesz się też doczekać pierwszych ruchów dziecka i badania USG. Czy wiesz jednak, że kształt i wielkość brzucha mogą powiedzieć Ci równie dużo o tobie i dziecku?

Reklama

Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka, których wyczekuje każda kobieta, choć bardzo delikatne, można poczuć już ok. 18. tygodnia ciąży, czyli w 5. miesiącu. Jednak jeśli zostaniesz mamą po raz pierwszy możliwe, że zauważysz je dopiero ok. 23. tygodnia. Dlaczego? Ponieważ kobiety, które jeszcze nie rodziły, często spodziewają się słynnych kopniaków czy kuksańców, tymczasem pierwsze ruchy malucha to zazwyczaj delikatne muśnięcia, łaskotanie lub przelewanie, które łatwo pomylić z… pracą jelit. Ok. 30. tygodnia ruchy dziecka stają się już tak wyraźne, że nie sposób je przeoczyć. Wsłuchaj się więc w swój organizm i spróbuj nawiązać więź z maluszkiem, zanim będzie mógł Ci odpowiedzieć. Masowanie brzuszka, mówienie do niego, wspólne słuchanie muzyki z nienarodzonym dzidziusiem - to wszystko stymuluje jego rozwój i zbliża Was do siebie. Z badań wynika, że już na początku 7. miesiąca ciąży, nienarodzone maluchy potrafią odróżnić głos mamy od głosów innych osób. Dlatego czym prędzej wraz z przyszłym tatą zacznijcie dialog z nowym członkiem rodziny, na którego tak czekacie.

Ile możesz przytyć w ciąży?

Kolejną ważną sprawą, która zaprząta głowę przyszłej mamy, jest waga w ciąży. Ile przytyję, czy na pewno nie ważę zbyt mało lub zbyt dużo i czy po porodzie uda mi się wrócić do dawnej figury – to pytania, które zadaje sobie wiele kobiet. W pierwszym trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg, w drugim ok. 6 kg, a w trzecim – ok. 5 kg. W sumie wskaźnik na twojej wadze przesunie się o ok 11–16 kg do przodu. Jednak to nie powód do zmartwień – sporą część tych dodatkowych kilogramów stracisz przy porodzie. Przecież sam maluch waży ok. 3,5 kg, macica – ok. 1 kg, łożysko – ok. 0,5 kg, a płyn owodniowy to około 1 litra. Nad swoją figurą możesz zacząć pracować po rozwiązaniu, tymczasem w oczekiwaniu na swoje Maleństwo jedz racjonalnie i zdrowo - zapomnij o odchudzaniu! Przez najbliższe 9 miesięcy najważniejsze jest twoje dziecko, któremu powinnaś dostarczyć niezbędnych składników.

Zdrowa i zbilansowana dieta w ciąży jest bardzo ważna. Jeśli w twojej diecie jest dużo warzyw takich jak brukselka, szpinak, brokuły czy szparagi, które są bogate w foliany, to w wyniku ich obróbki termicznej ilości folianów maleją. A przecież foliany pełnią istotną rolę w tkankach, w których zachodzą intensywne podziały komórkowe - przyczyniają się do wzrostu tkanek przyszłej mamy, takich jak macica, piersi, krwinki czerwone oraz do powstawania łożyska. Warto również wiedzieć, że jak dowodzą badania, co druga kobieta w Polsce niedostatecznie metabolizuje kwas foliowy, czyli może nie osiągać korzyści z jego przyjmowania. Dlatego zaleca się, aby kobiety planujące i będące w ciąży profilaktycznie przyjmowały preparat zawierający kwas foliowy oraz jego aktywną formę, czyli Metafolin® (L-metylofolian wapnia), zwany potocznie metafoliną, która jest przyswajalna przez wszystkie kobiety. Kiedy tylko dowiesz się, że spodziewasz się dziecka (a tak naprawdę dużo wcześniej, jeśli planujesz zajść w ciążę), zacznij przyjmować preparat zawierający aktywne foliany, np. Femibion. Dzięki temu ze spokojem będziesz mogła obserwować jak zmienia się Twój brzuszek i rosnące w twoim łonie Maleństwo.

Co mówi o tobie i dziecku twój brzuch?

Kiedyś mówiło się, że z kształtu brzucha można wywróżyć płeć dziecka. Szeroki i okrągły miał zwiastować dziewczynkę, a wąski i spiczasty – chłopca. To oczywiście tylko zabawa, jednak z wyglądu twojego brzucha naprawdę można dowiedzieć się co nieco o tobie i dziecku.

Zobacz także
Reklama
  • Mały brzuch – brzuszek staje się widoczny w 2. trymestrze ciąży. Wtedy właśnie część mam zaczyna zastanawiać się, czy nie jest on zbyt mały. Często jednak jest to tylko wrażenie, np. u pulchniejszych pań brzuszek nie jest aż tak wyeksponowany, przez co wydaje się mniejszy. Dlatego ważniejsza niż wielkość brzucha jest wysokość macicy w stosunku do pępka. Jeśli jest ona zbyt mała w odniesieniu do wieku ciąży, ginekolog skieruje cię na USG, podczas którego dowiesz się, czy ciąża rozwija się prawidłowo.
  • Duży brzuch – może świadczyć o tym, że zamieszkały w nim bliźniaki lub, że urodzisz naprawdę dorodnego malucha. Duży brzuch może być też objawem zbyt dużej ilości płynu owodniowego, czyli wielowodzia. Pamiętaj jednak, że twój brzuszek może wydawać się większy jeśli jesteś szczupłą i drobną kobietą.
  • Okrągły brzuch – na kształt brzucha może wpływać sposób ułożenia dziecka, a także twoja kondycja fizyczna. Jeśli jesteś wysportowana, twoim mięśniom łatwiej podtrzymać brzuch, który zyskuje wówczas ładny okrągły kształt. Dzieje się tak również wtedy, gdy maluch jest zwinięty w tzw. kuleczkę, czyli ułożony pupą do góry lub do dołu, z nóżkami podgiętymi pod brodą.
  • Płaski brzuch - bywa, że maluch układa się poprzecznie (brzuch przypomina poprzeczny owal). Zdarza się to częściej u kobiet, które urodziły już dzieci (mają rozciągnięte mięśnie i maleństwu zostaje więcej miejsca do przyjmowania nietypowych pozycji). Od 8. miesiąca większość dzieci układa się główką do dołu – wtedy możesz zauważyć, że twój brzuch się obniżył.
Reklama
Reklama
Reklama