Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy można jeść maliny w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Czy jedzenie malin w ciąży może doprowadzić do poronienia?

Na temat jedzenia malin w czasie ciąży, a zwłaszcza picia malinowej herbaty krążą sprzeczne opinie. Sprawdzamy, co sądzą o tym eksperci – lekarze ginekolodzy.

Choć maliny uchodzą za bardzo zdrowe owoce, wiele przyszłych mam słyszy, że w ciąży najlepiej z nich zrezygnować, bo mogą wywołać przedwczesne skurcze, a nawet doprowadzić do poronienia. Wyjaśniamy, czy kobieta w ciąży może jeść maliny, pić herbatę malinową i sok. I co różni napar z owoców od tego sporządzonego z liści malin.

Maliny i obawy

Jedząc same owoce, nie zaszkodzisz ani dziecku, ani sobie. Skąd zatem wspomniane wyżej kontrowersje? Zdaniem dr Bożeny Kowalskiej, ginekolog położnik z Kliniki Bocian w Warszawie, odmienne zdania na temat jedzenia malin w ciąży wynikają stąd, że inaczej działają liście, a inaczej owoce. Kobieta w ciąży bez obaw może jeść maliny (owoce) i pić herbatę malinową (z suszonych owoców). W odpowiedzi udzielonej czytelniczce miesięcznika „Twoje Dziecko” lekarka podkreśla, że napar z liści malin w pewnych okresach ciąży może działać pobudzająco na pracę mięśni macicy. A to – dodajmy – zakończyć się może poronieniem lub przedwczesnym porodem. Dlatego herbaty z liści malin nie należy pić bez wyraźnych zaleceń.

Liście malin i skurcze

O wpływie naparu z liści malin na wywołanie skurczów porodowych mówi także dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w wywiadzie opublikowanym w mamotoja.pl (Uwaga na niektóre domowe sposoby leczenia w ciąży). Lekarka wyjaśnia, że picie naparu może być zalecane pacjentkom, ale dopiero po 35. tygodniu ciąży. Służy to sprawniejszemu rozpoczęciu akcji porodowej. Jedzenie samych owoców, a także picie przyrządzonej z nich herbaty nie sprawi, że stracimy ciążę, nie spowoduje też, że akcja porodowa zacznie się za wcześnie. Co więcej, jest nie tylko bezpieczne, ale i ważne dla zdrowia.

Jedzenie malin w ciąży – korzyści

Maliny mają dużo wartościowych składników odżywczych. Zawierają cenny potas, wapń i magnez. Są źródłem witaminy C i ułatwiającego jej wchłanianie żelaza – a to właśnie tego pierwiastka często brakuje przyszłym mamom. Zatem jeśli trwa właśnie sezon na te owoce (lub masz zapas malin w zamrażarce), nie odmawiaj ich sobie. Według specjalistów od żywienia, w czasie ciąży powinnaś zjadać ok. 300 g różnych owoców w ciągu dnia. Aby uniknąć pestycydów, staraj się kupować je w pewnym miejscu i zawsze dokładnie myj przed spożyciem. A jeśli najdzie cię ochota na herbatę z sokiem malinowym, pamiętaj, że najlepszy jest ten robiony w domu – kupowany w sklepie często ma bardzo dużo cukru.

Herbata malinowa dobra, ale bez przesady

Herbata z sokiem malinowym lub napar z suszonych owoców mają właściwości antywirusowe (maliny zawierają kwas elagowy, który pomaga zwalczać chorobotwórcze wirusy). Picie tych napojów jest polecanym domowym środkiem na przeziębienie w ciąży. Działają napotnie i przeciwgorączkowo – rozgrzewają ciało, sprawiają, że zaczynasz się pocić, a potem lekko obniżają temperaturę. Jak w każdym przypadku, także w tym, wskazany jest umiar. Przy wysokiej gorączce herbata z malinami może doprowadzić do jeszcze większego rozgrzania organizmu. A tego w ciąży należy unikać. W takiej sytuacji, zamiast szukać domowych metod, najbezpieczniej szybko skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też:

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

maliny
Fotolia
Karmienie
Maliny dla mamy karmiącej piersią?
Dzikie maliny są słodkie i aromatyczne, ale ogrodowe są dorodniejsze, choć mają nieco słabszy aromat. Te pyszne owoce są bardzo nietrwałe, ale można z nich robić pyszne przetwory.

Co dobrego jest w malinach? Mają dużo witaminy C (prawie tyle co cytryny). Są dobrym źródłem prowitaminy A, witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Są również lekkostrawne. Maliny zawierają naturalny kwas salicylowy (podobnie jak poziomki), który ma działanie przeciwzapalne. Lecznicze działanie mają też liście maliny - zawarte w nich substancje mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Sok lub herbata z suszonych owoców malin znane są ze swego naturalnego działania napotnego i stosowane przy przeziębieniach, grypach i anginach. Czy karmiąca mama może jeść maliny? Maliny to dobre owoce dla mamy karmiącej . Są lekkostrawne i niskokaloryczne. Uwaga! Malin nie należy długo przechowywać, bo szybko ulegają fermentacji. Zobacz też: Kiedy kupować warzywa i owoce, żeby miały mało chemii? Kiedy jest najlepszy sezon na maliny? W Polsce maliny dojrzewają w okresie lipiec-wrzesień. To bardzo kruche i łatwo psujące się owoce , dlatego ich przechowywanie jest niezwykle trudne. Jak jeść maliny? Najlepiej na surowo, ale też w postaci musu, jako dodatek do deserów, ciast. Maliny świetnie nadają się też na przetwory: soki, konfitury, galaretki, musy. Maliny można z powodzeniem zamrażać - nie traci niemal nic ze swoich właściwości. Odmianą naszej maliny jest: malina moroszka - gatunek maliny rosnący w tundrze arktycznej, np. w Szwecji, ma jasne, pomarańczowe owoce podobne do jeżyn. Zobacz też: Przepis na domową konfiturę z malin

Przepisy
Przetwory z malin - przepisy
Dlaczego warto jeść maliny? Zobacz przepisy na przetwory z malin.

Dlaczego warto jeść maliny? Maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy oraz pektyny, cukry i lotne związki zapachowe. Poza tym, zawierają wiele witamin : C, E, B1, B2, B6 oraz substancji mineralnych takich jak potas, żelazo , magnez, wapń. Maliny mają również działanie prozdrowotne. Są środkiem przeciwgorączkowym i  korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Działają również przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco. Obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają serce i mają działanie przeciwmiażdżycowe dzięki minerałom w nich zawartym. Zawarte w nich żelazo i miedź mogą wspomóc leczenie anemii.   Kiedy u nas jest sezon na maliny? W Polsce maliny dojrzewają w okresie lipiec-sierpień. To bardzo kruche owoce, które bardzo szybko ulegają fermentacji.  Dlatego jeśli chcesz zrobić z nich przetwory, zrób to szybko, bo nie można ich trzymać długo po zerwaniu.     Przetwory z malin Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na przetwory z malin i ich wykorzystanie. Na początek napary z owoców i liści malin .     Napar z owoców. 2 łyżki suszonych malin zalej wrzątkiem i odstaw pod nakryciem na 15 min. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po szklance naparu, a także jako łagodny lek przeciwbiegunkowy, podczas anginy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli lub przy gorączce. Napar z liści malin . Łyżkę liści zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 min. Przecedź. Pij po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Napar z liści malin jest pomocny do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.   Przepis na konfiturę z malin Konfitura z malin i pomidorów z bazylią - zobacz przepis Sok z malin   Polecamy: 5 zasad jak przygotować domowe przetwory?

Sekret Japończyków
mat. prasowe
Zakupy
Odkryj sekret długowieczności Japończyków
Japończycy znani są w świecie ze swojej długowieczności. Przeciętny mieszkaniec tego kraju żyje aż 86 lat ciesząc się przy tym doskonałym zdrowiem. Często mieszkańcu kraju kwitnącej wiśni wyglądają kilka, a nawet kilkanaście lat młodziej niż wskazują na to ich metryki. Jak to możliwe? Okazuje się, że jednym z sekretów ich długowieczności jest niezwykła herbata z gatunku Gyokuro.

Zalety picia herbaty z liści Gyokuro Herbata Gyokuro jest napojem spożywanym od wieków na terenie całej Japonii jako eliksir długowieczności. Jej atutem jest wysoka zawartość katechin, które są jednymi z najsilniejszych, pośród naturalnych antyoksydantów. Liczne badania naukowe dowodzą, iż Gyokuro Green Tea wykazuje działanie przeciwstarzeniowe - neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Ponadto oczyszcza ciało z nagromadzonych toksyn, wspomaga pracę układu pokarmowego oraz wspiera przemianę materii. Napar z herbaty Gyokuro podobnie jak kawa dodaje energii, nie powoduje jednak przy tym drastycznego wzrostu ciśnienia krwi, dzięki czemu jest idealna dla osób zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Co więcej, herbata ta doskonale nawadnia organizm. W przeciwieństwie do kolorowych napojów, zaleca się ją również w diecie dzieci, osób starszych, diabetyków i odchudzających się, gdyż naturalnie nie zawiera kalorii ani cukru. Jak powstaje herbata Gyokuro? Do produkcji tego gatunku herbaty wykorzystuje się jedynie specjalnie suszone liście, które nie zostały poddane procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowują maksimum swoich cennych właściwości antyoksydacyjnych. Nie bez znaczenia jest także sposób parzenia – taki, który nie pozbawi naparu cennych właściwosci i równocześnie pozwoli zachować pełen bukiet smaku i aromatu. Znaczenie ma tu niemal każdy element - temperatura wody podczas procesu parzenia, jego długość i głębokość oraz rodzaj zastosowanej wody. Tylko dbając o te wszystkie szczegóły możemy uzyskać herbatę idealną – pełną smaku i właściwości prozdrowotnych. Tak przygotowywana jest właśnie herbata SOTI Natural - pierwsza na polskim rynku prawdziwa herbata w butelce, bez dodatku cukru, słodzików czy konserwantów. Każda jej porcja parzona jest przez 50 minut, w oparciu o aż 15 różnych parametrów parzenia.  ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz