kobieta, ciąża, serce
Zdrowie w ciąży

Nie wiedziałam, że jestem w ciąży

Zanim dowiedziałaś się o ciąży, zrobiłaś coś, co twoim zdaniem może zagrażać dziecku w brzuchu. Powinnaś się martwić? Sprawdź!

Piłam alkohol w ciąży

Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online. Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone.
Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)!

Paliłam papierosy w ciąży

Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji. Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży, nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.
 

Brałam leki w ciąży

Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik?
  • Tabletki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki
  • Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek nie powinno zaszkodzić, ale lepiej, by wiedział o nich lekarz.
  • Antybiotyki. Na szczęście wiele z nich można bezpiecznie używać w czasie ciąży. Poza tym zakaz stosowania dotyczy najczęściej konkretnego trymestru (np. lek może źle działać w III trymestrze, ale na początku ciąży jest bezpieczny). Jeśli brałaś jakiś antybiotyk, powiedz o tym swojemu ginekologowi.
  • Pigułki antykoncepcyjne. W ciąży są zabronione. Na szczęście większość dzieci, których mamy na początku ciąży zażywały pigułki, rodzi się zdrowych.

    Czytaj też: Czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży?

 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Są rzeczy, które dla każdej przyszłej mamy powinny być oczywiste. A jednak nie są. Dlaczego? Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż dobrze się mają także te przekonania na temat ciąży, które już dawno powinny zostać odesłane do lamusa. Sprawdź, które z nich mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na zdrowie twoje, a przede wszystkim twojego dziecka.

1. Lampka czerwonego wina od czasu do czasu poprawi morfologię Otóż, nie – niczego nie poprawi, a wręcz może zaszkodzić. Każda ilość alkoholu przenika bowiem przez łożysko do krwiobiegu dziecka i już po godzinie osiąga stężenie takie, jak w krwi przyszłej mamy, mogąc stać się przyczyną jego niedorozwoju umysłowego lub fizycznego. Powtarzamy – każda! A to oznacza, że nie ma bezpiecznej ilości wypitego w ciąży alkoholu. Pamiętaj, że dziecku zaszkodzić może nawet jedno piwo, lampka wina czy drink. Konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży:     •    2–4-krotnie wyższe ryzyko poronienia,     •    poród przedwczesny,        •    niedorozwój umysłowy lub fizyczny dziecka,     •    w skrajnych przypadkach – płodowy zespól alkoholowy, tzw. FAS .   2. Nie mogę rzucić palenia, bo to zbyt wielki wstrząs dla organizmu mojego i dziecka Nieprawda, każdy moment jest dobry, by przestać palić. A gdy jesteś w ciąży, to wręcz konieczne! Badania nie pozostawiają złudzeń – nawet bierne palenie przez przyszłą mamę niesie dla rozwijającego się w niej dziecka poważne zagrożenia. Nikotyna przenika bowiem przez łożysko i kumuluje się w tkankach płodu. Nic dziwnego, że konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dość powiedzieć, że papierosy zawierają blisko 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z których aż czterdzieści ma działanie rakotwórcze. Konsekwencje palenia w ciąży:     •    zwiększone ryzyko poronienia,     •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,     •    wady rozwojowe płodu,     •    urodzenie dziecka z niską wagą,...

ciąża, ciało w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Czynniki wpływające na zdrowie nienarodzonego dziecka
Zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie lub wziąć leki? Co teraz?

Do zapłodnienia dochodzi w środku cyklu i przez około dwa tygodnie, czyli do pierwszego dnia miesiączki, nie jesteś w stanie stwierdzić, że zaszłaś w ciążę . W tym czasie można zrobić mnóstwo rzeczy: napić się wina, wziąć aspirynę... Czy to zaszkodzi dziecku? Na początek mamy dobrą wiadomość: przez 14 pierwszych dni od zapłodnienia zarodek jest bezpieczny, bo składa się z grupy niewyspecjalizowanych komórek. Jeśli któreś z nich, np. z powodu połknięcia przez ciebie leków czy wypicia alkoholu, uszkodzą się, zostają usunięte i zastąpione nowymi! Jednak mniej więcej po 14 dniach od zapłodnienia komórki zarodka zaczynają się specjalizować, to znaczy tworzą się zawiązki narządów pierwotnych – serca, oczu itd. Właśnie w tym czasie może dojść do powstania wad rozwojowych , ponieważ komórki wyspecjalizowane, które zostaną uszkodzone, nie mogą już być zastąpione nowymi. Dlatego przyszła mama w tym czasie powinna szczególnie uważać na to, jaki tryb życia prowadzi. Jeśli zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego , a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie, wziąć leki na przeziębienie, pić mnóstwo kawy, podróżować samolotem..., możesz być zaniepokojona. Sprawdź, czy masz powody do zmartwienia. Picie alkoholu podczas ciąży Wiele zależy od tego, jaki, ile i jak często piłaś. Im słabszy i im mniej, tym lepiej. Mocniejsze trunki są bardziej szkodliwe, bo większa dawka alkoholu naraz jest silnym wstrząsem dla organizmu. Jeśli jednak tylko raz na imprezie pozwoliłaś sobie na wypicie jednego, czy dwóch kieliszków wina, to prawdopodobnie Twoje maleństwo na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) . Taki maluch ma mniejszą masę ciała, charakterystyczne...

czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych
Fotolia
Związki i seks
Czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych?
Przeczytaj, jaka jest różnica między minipigułkami a innymi pigułkami antykoncepcyjnymi. Czy są tak samo skuteczne i jak się je zażywa?

Minipigułki to antykoncepcyjne pigułki jednoskładnikowe, które zawierają tylko jeden składnik – progestagen – syntetyczny hormon sterydowy. Skuteczność jednoskładnikowej tabletki hormonalnej jest zbliżona do skuteczności tradycyjnych złożonych pigułek antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla dla minipigułek wynosi 0,9, a dla dwuskładnikowych tabletek hormonalnych 0,3 Jak działa minipigułka? Progestagen naśladuje działanie naturalnym progestagenem jest kobiecy hormon progesteron. Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne powodują zagęszczanie śluzu i zmiany w śluzówce macicy, zazwyczaj jednak nie hamują owulacji w każdym cyklu.  Różnica między minipigułką a dwuskładnikowymi pigułkami antykoncepcyjnymi Minipigułki różnią się od złożonych (dwuskładnikowych) tabletek hormonalnych tym, że zawierają tylko jeden składnik (progestagen) zamiast dwóch - progestagenu i estrogenu - jak w innych pigułkach antykoncepcyjnych. Komu zaleca się pigułki jednoskładnikowe? Minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe, wskazane są dla kobiet, które nie mogą zażywać dwuskładnikowych pigułek hormonalnych: kobiet karmiących piersią, palących papierosy oraz tych które nie mogą przyjmować estrogenu (np. po przebytej cholestazie ciążowej ). Jak zażywa się pigułki jednoskładnikowe? Minipigułki trzeba zażywać codziennie, bez żadnych przerw, o tej samej porze.  Stała pora zażywania minipigułki jest ważna dla skuteczności tej formy antykoncepcyjnej, zakłada się, że można spóźnić się o maksymalnie 3 godziny. W przypadku złożonych (dwuskładnikowych) tabletek antykoncepcyjnych zakłada się, że nawet 12-godzinny poślizg w zażyciu pigułki może być bezpieczny dla jej skuteczności. W przypadku pigułek dwuskładnikowych robi się tygodniową przerwę pomiędzy opakowaniami. Zobacz też: Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz