Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Picie herbaty w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Herbata w ciąży to nie zawsze dobry pomysł. Jaką herbatę może pić ciężarna?

Nie każda herbata w ciąży przysłuży się przyszłej mamie i jej dziecku. Obostrzenia dotyczą nie tylko zwykłych czarnych herbat zwierających kofeinę, ale także niektórych ziołowych. Sprawdź, jaka herbata w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

Zazwyczaj ciężarne zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre kobiety rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet na dłużej – także na czas karmienia piersią. Powodem takiej decyzji jest kofeina.

W przypadku herbaty ciężarne są zwykle mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że herbata także zawiera niekorzystny dla nich związek – teinę (działa na organizm jak kofeina). Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przyszłe mamy piją więcej tego napoju. A to duży błąd! Kobiety, które spożywają kofeinę (teinę) nawet w ilości mniejszej niż ta określana jako bezpieczna, mogą zaszkodzić dziecku.  

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne?

Lekarze nie zabraniają picia herbaty w ciąży (kawy również), zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny (teiny) na dobę. Powodem ograniczenia jest fakt, że związek ten łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które mogą go rozłożyć. Naukowcy odkryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój.

Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju płodu i spowolnienia jego wzrostu. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości.

Ile herbaty w ciąży?

Badacze podkreślają, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile teiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance. 

Badania wykazały, że 200 mg kofeiny (teiny) na dobę to może być jednak nadal zbyt dużo. W badaniu przeprowadzonym na University College Dublin uczestniczyło 941 par matka-dziecko, mieszkających w Irlandii. Przebadane kobiety piły głównie herbatę (49 proc.), dopiero w drugiej kolejności kawę (38 proc.). Wyniki sugerują, że przez każde kolejne 100 mg kofeiny, spożywanej codziennie w pierwszym trymestrze ciąży, masa urodzeniowa dziecka spada o 72 g. Zmniejsza się także długość ciała i obwód główki dziecka. Co więcej, kobiety, które spożywały najwięcej kofeiny, rodziły dzieci ważące około 170 g mniej niż przeciętna. Wszystkie te skutki były widoczne nawet u pań, które przyjmowały mniejszą niż „bezpieczna” dawka 200 mg kofeiny na dobę. Wygląda na to, że wyniki tych badań mogą wypłynąć na zmianę zaleceń dla przyszłych mam.

Jaka herbata w ciąży będzie najlepsza do codziennego picia?

Na rynku jest masa herbat i herbatek – czarna, czerwona, zielona, biała, są herbatki ziołowe i owocowe. Choć w Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do picia herbat i herbatek od dziecka, na czas ciąży z części z nich lepiej zrezygnować, gdyż mogą utrudniać prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży.

Poniżej lista popularnych herbat. Sprawdź, które można pić w ciąży lub jakie ograniczenia warto zastosować.

Herbaty owocowe w ciąży

Są bezpieczne w ciąży – nie szkodzą, a mogą nawet działać korzystnie na zdrowie. Herbata z żurawiny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, na którą ciężarne są szczególnie narażone. Pamiętaj jednak, że herbata owocowa, to herbata z owoców, a nie np. kwiatów. Ta ostatnia jest raczej herbatą ziołową, a z ziołami w ciąży trzeba uważać. Na przykład hibiskus w ciąży nie jest wskazany.

Czerwona herbata rooibos w ciąży

To dobry wybór na czas ciąży. Nie zawiera teiny i jest bezpieczna w ciąży. Herbatę rooibos poleca się też kobietom karmiącym i jako pierwszą herbatę dla dziecka (można podać ją po pierwszych urodzinach). Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Zawiera witaminy i minerały, w tym witaminę C, wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk i fluor. Jeśli więc herbata z cytryną w ciąży to może to być rooibos!

Jakich herbat unikać w ciąży?

Oto herbaty, z których lepiej zrezygnować w ciąży albo mocno ograniczyć ich picie. Wyjaśniamy, dlaczego dla ciężarnej są niewskazane.

Biała herbata w ciąży

Nie jest zakazana, ale należy mocno ograniczyć jej picie. Zawiera dużo teiny oraz szczawiany i garbniki, które hamują wchłanianie składników odżywczych i drażnią błonę śluzową układu pokarmowego. Ile białej herbaty można dziennie wypić, będąc w ciąży? Niewiele. Pij ją tylko od czasu do czasu i nie więcej niż filiżankę dziennie.

Zielona herbata w ciąży

W małych dawkach wpływa korzystnie na ciążę, w nadmiarze szkodzi. Zawiera podobną ilość teiny co herbata czarna. Pita w większych ilościach utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezwykle istotnym składnikiem dla ciąży zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach. Niedobory kwasu foliowego sprzyjają powstawaniu rozszczepu kręgosłupa. Ile zielonej herbaty można wypić w ciągu dnia, w trakcie ciąży? Nie więcej niż filiżankę dziennie, od czasu do czasu.

Czarna herbata w ciąży

Czarna herbata zawiera dużo teiny bez względu na sposób jej podania – nie ma znaczenia, czy będzie to czarna herbata z cytryną, czy z imbirem. Trzy kubki czarnej herbaty zawierają w sumie ok. 200 mg teiny – czyli dobową dawkę maksymalną, która może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Ile czarnej herbaty można wypić w ciąży? Maksymalnie 2 kubki dziennie, a lepiej – jeszcze mniej.

Herbata z liści malin

Na napar z liści malin trzeba uważać. Picie herbaty z liści malin w czasie ciąży bywa wskazane w późniejszej ciąży, aby przyspieszyć lub ułatwić czynność skurczową macicy. Sięganie po nią bez zalecenia położnej lub lekarza może zwiększać ryzyko poronienia. Po 24 tygodniu zalecane bywa picie jednej filiżanki herbaty z liści malin. Na 3-4 tygodnie przed porodem można pić jej więcej. Jeśli chodzi o herbatę malinową, z owoców maliny, można pić ją bez ograniczeń.

Herbata jaśminowa w ciąży

Herbata jaśminowa to najczęściej herbata zielona z dodatkiem jaśminu. Ma piękny zapach, ale ciężarne powinny odmówić sobie przyjemności jej picia. Po pierwsze chodzi o herbatę zieloną (patrz wyżej). Po drugie – jaśmin zawiera olejki eteryczne, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jaka dawka herbaty jaśminowej w ciąży może mieć niekorzystne działanie, po prostu lepiej jej unikać.

Herbatka koperkowa w ciąży

Przy wzdęciach i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, których zwykle w ciąży nie brakuje, aż się prosi, by sięgnąć po herbatkę koperkową. Ile herbaty koperkowej można wypić w ciągu dnia, kiedy jest się w ciąży? Niestety, powinno się jej unikać. Choć do niedawna podawało się ją już niemowlętom, to obecnie nie zaleca się jej podawania dzieciom przed 4 rokiem życia. Logiczne jest więc, że jeszcze nienarodzone dziecko nie powinno mieć zbyt częstego kontaktu ze składnikami herbatki koperkowej. Zamiast niej, lepiej sięgnąć po miętę, która również przyniesie ulgę w trakcie różnorakich dolegliwości pokarmowych. 

Herbata pu erh w ciąży

Pu erh to herbata czerwona tak jak rooibos. Jednak w przeciwieństwie do niej, pu erh to susz liści krzewu herbacianego – tak samo, jak herbata czarna, a ta, jak pisaliśmy wyżej, nie jest napojem, który można pić bez ograniczeń w ciąży. Pu erh należy traktować jak herbatę czarną – nie pić więcej niż 2 kubki dziennie, a najlepiej jeszcze mniej lub całkiem z niej zrezygnować.
 

Herbata ziołowa w ciąży

Żadna z herbat ziołowych nie zawiera kofeiny. Zioła mają wielką moc – potrafią leczyć, ale też szkodzić. Dlatego nie każda herbata ziołowa w ciąży jest dobrym pomysłem. Poniżej wymieniamy herbaty ziołowe, które są bezpieczne w ciąży:

  • herbata z melisy lekarskiej (maks. 1 filiżanka dziennie – przeczytaj jak działa melisa w ciąży),
  • napar z korzenia imbiru (zobacz jak działa: imbir w ciąży),
  • napar z rumianku,
  • napar z mięty pieprzowej,
  • napar z nagietka.


Zioła w ciąży należy przyjmować z wielką ostrożnością. Niektóre mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeczyszczająca herbatka z senesu albo z szałwii lekarskiej mogą uszkodzić płód, a herbatka z dziurawca spowodować wystąpienie przebarwień na twarzy.

A co z herbatą z mlekiem w ciąży?  Można ją pić, pod warunkiem że nie będzie to żadna z herbat produkowanych z liści krzewów herbacianych (czarna czy pu erh). Zatem rooibos z mlekiem w ciąży – tak! I to w zasadzie w dowolnych ilościach.



Źródło: mouthsofmums.com.au​

Przeczytaj też:

Olej z wiesiołka w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Olej z wiesiołka w ciąży: w jakim celu go suplementować, jak wygląda dawkowanie
Olej z wiesiołka to olej, który wpływa na zdrowie, zwłaszcza kobiety – reguluje pracę gospodarki hormonalnej, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Jest też cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie ważnych dla prawidłowego przebiegu ciąży. Wyjaśniamy, ile oleju z wiesiołka można spożywać w ciąży i jak go stosować.

Olej z wiesiołka to źródło wielu cennych składników, takich jak kwasy gamma linolenowe tzw. GLA, polifenole czy witamina E. Jego regularna suplementacja daje spektakularne efekty – liczne badania naukowe dowodzą, że olej z wiesiołka doskonale reguluje pracę hormonów kobiecych (m.in.  olej z wiesiołka działa na płodność ), a także przeciwdziała mastalgii, czyli bólom piersi. Od kiedy można stosować olej z wiesiołka w ciąży? Jego suplementacja musi zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Spożywać go można dopiero wtedy, kiedy lekarz da „zielone światło”. W jakim celu stosować olej z wiesiołka w ciąży? Przede wszystkim po to, aby dostarczyć organizmowi cennych kwasów GLA. Wpływają one na prawidłowy przebieg ciąży, dostarczając składników, które wspierają ciało kobiety w tym pięknym, ale obciążającym dla niej czasie. Olej z wiesiołka przed porodem Do 2017 roku uważano, że olej z wiesiołka stosowany dopochwowo przygotowuje pochwę i szyjkę macicy do porodu, a ponadto minimalizuje ryzyko konieczności podania oksytocyny w trakcie porodu. Badania te jednak nie zostały przeprowadzone w rzetelny sposób . W 2018 roku naukowcy podjęli kolejną próbę badań, tym razem zgodnie ze standardami badań klinicznych, a olej z wiesiołka był stosowany doustnie. Jak się okazało, w żaden sposób nie wpływał on na przebieg porodu. Można wysnuć teorię, że olej z wiesiołka działa lepiej, kiedy stosowany jest dopochwowo, natomiast podkreślamy, że nie ma twardych naukowych dowodów, że jakkolwiek przyspieszy on poród. Poza tym globulki z olejem z wiesiołka nie są dostępne w Polsce. Dawkowanie oleju z wiesiołka w ciąży: jak i ile stosować Najważniejszy jest wybór oleju. Powinien być on zimnotłoczony, niefiltrowany i nierafinowany. Można spożyć go w trakcie posiłku, np. podczas śniadania czy obiadu lub też między...

Olej z czarnuszki w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Olej z czarnuszki w ciąży: właściwości, dawkowanie, przeciwskazania
Olej z czarnuszki to źródło jednonasyconych i wielonasyconych kwasów tłuszczowych, których przyjmowanie jest niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Zdrowe kwasy tłuszczowe są szczególnie ważne w diecie ciężarnej. Czy olej z czarnuszki można więc stosować w ciąży?

Olej z czarnuszki działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Wspiera pracę układów: odpornościowego i nerwowego, które u ciężarnych działają na najwyższych obrotach.  Czy zatem w ciąży można go stosować? Olej z czarnuszki w ciąży: czy można go stosować? Olej z czarnuszki mógłby się wydawać doskonałym rozwiązaniem dla kobiety w ciąży, bo przecież potrzebuje ona w swojej diecie dużej ilości jedno– i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Jednakże olej z czarnuszki nie powinien być przyjmowany w ciąży, a już na pewno nie na „własną rękę”. Dlaczego? Olej z czarnuszki ma właściwości rozkurczające, które mogą spowodować przedwczesny poród. Co prawda nie ma odgórnego zakazu przyjmowania oleju z czarnuszki w ciąży, jednak niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje, czy kobieta może zażywać olej z czarnuszki, czy też nie. Olej z czarnuszki: właściwości Olej z czarnuszki ma niezwykle specyficzny, gorzko-ostry posmak, co może utrudnić spożywanie oleju przez dzieci, a także przez kobiety w ciąży borykające się z nudnościami. Niemniej, jeśli nie ma przeciwskazań, warto włączyć go do swojej diety, bowiem olej z czarnuszki ma właściwości: przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, hipoglikemizujące (wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi). Ponadto olej z czarnuszki chroni błonę śluzową żołądka, wspiera pracę wątroby i wzmacnia odporność. Oddziałuje także pozytywnie na wygląd, sprawiając, że włosy stają się lśniące, a cera gładka i promienna. Jaki olej z czarnuszki wybrać? Najlepszy będzie zimnotłoczony, ekologiczny. Można dostać go w aptekach, sklepach ekologicznych i internecie. Warto zażywać go z miodem, sokiem albo musem owocowym, ponieważ olej z czarnuszki ma naprawdę specyficzny smak: jest mocno...

czego nie jeść w ciąży
Farknot Architect/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? [LISTA PRODUKTÓW ZAKAZANYCH]
Lista z informacjami, czego nie jeść w ciąży, nie jest długa. Tym bardziej warto się z nią uważnie zapoznać. Uzupełniliśmy ją o napoje, których nie powinna pić ciężarna. Wymieniamy także produkty, które nie są zakazane, ale należy je ograniczać.

Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? I bardzo dobrze. Ciężarna powinna wiedzieć, z jakich produktów należy zrezygnować, ponieważ dieta w ciąży wpływa na rozwój i zdrowie płodu. Jeśli wcześniej nie zwracałaś uwagi na to, co trafia na twój talerz – czas to zmienić! Spis treści: Czego nie wolno jeść w ciąży? Czego nie wolno pić w ciąży? Jakie produkty warto ograniczyć w ciąży? Czego nie wolno jeść w ciąży? W diecie przyszłej mamy nie powinny znaleźć się konkretne produkty spożywcze. Ciężarna powinna też czytać etykiety, aby unikać nieodpowiednich dla niej składników i żywności   wysokoprzetworzonej. Spożywanie niżej wymienionych pokarmów może uszkodzić płód lub zakłócić jego rozwój. Surowe i niedogotowane jajka Zjedzenie surowego jajka może skutkować zakażeniem się salmonellą lub toksoplazmozą. W obu przypadkach może dojść do poronienia, obumarcia płodu lub ciężkich powikłań neurologicznych. Ciężarna powinna jeść jajka po obróbce cieplnej, a wcześniej umyć skorupkę jajka przed gotowaniem. Jeśli skorupka pęknie w trakcie gotowania, masz pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. W ciąży unikaj też jedzenia jajka na miękko (może być gotowane zbyt krótko). Unikaj też produktów, do których dodaje się surowe jajko, np. kremów, a zwłaszcza tiramisu, domowej roboty majonezów, sosu bearnaise, sosu holenderskiego i innych dressingów, które zawierają surowe jaja. Nie jedz także Natomiast kogla-mogla. Więcej tutaj: Jakie jajka dla kobiet w ciąży i ile? Wątróbka Zawiera spore ilości retinolu (witamina A), a jego nadmiar może powodować ciężkie wady rozwojowe płodu. Jedzenie wątróbki w ciąży może też wpływać na stan zdrowia przyszłej mamy. To produkt, który zawiera spore ilości cholesterolu. Z uwagi na obecność w składzie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz