nastolatki i alkohol
fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Alkohol niebezpieczny dla młodych kobiet - dlaczego młodzi piją?

Alkohol pije prawie 90% młodzieży, w Polsce upija się prawie co drugi nastolatek. Szok? To rzeczywistość, w dodatku bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla młodych kobiet. Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności wśród młodych ludzi. Dlaczego więc piją?

Jeżeli jesteś rodzicem nastolatka, albo dziecka, które wkrótce nim będzie, ten temat powinien cię bardzo zainteresować. Młodzież pije, a alkohol w młodym wieku to nie przelewki. Młodzi upijają się łatwo i stają się wtedy nieprzewidywalni oraz niebezpieczni – przede wszystkim dla samych siebie. Podejmują wtedy tzw. ryzykowne zachowania: prowadzą samochód „pod wpływem”, zachowują się brawurowo, uprawiają seks bez zabezpieczenia i w bardzo młodym wieku (przed 16 rokiem życia), a poza wszystkim gorzej się rozwijają. 

Alkohol niebezpieczny dla młodych kobiet

Naprawdę niebezpiecznie robi się, gdy pije dziewczyna w ciąży. Może nie wiedzieć, że spodziewa się dziecka - nieplanowane ciąże są przecież bardzo częste - lub nie zdawać sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może z tego powodu ponieść jej dziecko. Myślenie, że kilka piwek w ciąży nie zaszkodzi jest bardzo szkodliwe. Grozi tym, że dziecko urodzi się z zespołem FAS - płodowym zespołem alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome). Jeżeli do niego dojdzie, dziecko przez całe życie będzie mierzyć się ze skutkami poważnego uszkodzenia mózgu. Które są nieodwracalne. 

Czy młodzież faktycznie dużo pije? 

Tak. Piją dziewczyny, dla których alkohol jest groźniejszy, i chłopaki. Dowodzą tego badania ESPAD przeprowadzane w Europie co 4 lata. Z ostatniego raportu za 2011 rok wynika, że wśród 15-16 latków aż 87% przynajmniej raz w życiu próbowało alkoholu. Im badani uczniowie starsi, tym odsetek był wyższy. 

W ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem do wypicia alkoholu przyznało się średnio 57% badanych, przy czym trzeba pamiętać, że średnia to mało miarodajne narzędzie. W Czechach i Danii w ciągu miesiąca przed badaniem piło 75% uczniów, a na Islandii tylko 17%. W Polsce było to 37% uczniów (chłopców i dziewcząt).

Gdzie młodzież pije najwięcej? 

Polska na tle Europy pod względem wypada średnio. Najwięcej pije młodzież ze Skandynawii (z pominięciem Islandii, gdzie młodzież jest jedną z najmniej pijących w Europie) i Wielkiej Brytanii, a najmniej z krajów Europy Południowo-Wschodniej (Mołdawia, Albania, Rumunia).      

Chłopcy piją więcej i częściej niż dziewczęta, ale jeśli chodzi o okazjonalne wypicie dużej ilości alkoholu (jednorazowo co najmniej 5 porcji), różnica jest niewielka. W ciągu 30 dni przed badaniem upiło się (średnio) 43% chłopców i 38% dziewcząt w Europie. Według polskiego badania „Młodzież” z 2013 roku (CBOS), do upicia się co najmniej raz przyznało 44% uczniów.   

Młodzież po alkoholu szuka wrażeń 

Epizodyczne picie zaczyna się najczęściej na zasadzie eksperymentu, zazwyczaj w wieku nastoletnim. Ten rozciągnięty w czasie eksperyment trwa do wczesnej dorosłości (ok. 18-22 lat), kiedy osiąga apogeum. Potem młodzi są już oswojeni z alkoholem i stopniowo ograniczają picie.  

Dlaczego młodzież w ogóle sięga po alkohol? Pełna odpowiedź jest złożona, bo czynników indywidualnych i środowiskowych jest naprawdę wiele. W grupie ryzyka uzależnienia od alkoholu są osoby, które mierzą się z jedną (lub kilkoma) z przyczyn takich jak: wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie lub inne traumy, zaburzenia psychiczne (choć tutaj relacja nie jest do końca jasna - czy sięganie po alkohol jest skutkiem czy powodem zaburzeń), alkoholizm rodziców, wysoki poziom agresji stwierdzony w dzieciństwie, ADHD, słabe więzi rodzinne. 

Najbardziej bezpośredni impuls, który pcha młodych ludzi do sięgnięcia po butelkę lub puszkę (młodzież najczęściej pije piwo), to oczekiwanie „pozytywnych doświadczeń”. Wśród nich znajdują się zarówno odprężenie, jak i dodanie sobie śmiałości. 

Zawartość alkoholu we krwi możesz sprawdzić w alkomacie online.

Polskie badania na temat picia wśród młodzieży

Autorzy polskiego badania Młodzież szukali zależności między piciem nastolatków, a wykształceniem, zamożnością i religijnością ich rodziców. Okazało się, że warunki materialne i poziom wykształcenia matek i ojców są stosunkowo mało istotne, jeśli chodzi o sięganie po alkohol przez młodych. Ważniejsze okazało się zaangażowanie religijne - im większe, tym mniej przypadków upijania się i picia w ogóle.
 

Artykuł powstał w ramach akcji: W ciąży nie piję! Mamo to Ja” i Babyonline.pl

w ciąży nie piję
kolaż BW


 

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

Kobieta pijąca alkohol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Piła całą ciążę, urodziła chore dziecko. Dziś znów jest w ciąży!
Mama Mikołaja piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec urodził się pijany, jednak kobieta nie poniosła żadnych konsekwencji. Dziś jest w kolejnej ciąży i chce odzyskać syna.

Urodziła pijane dziecko i znów jest w ciąży Mikołaj przyszedł na świat we wrześniu 2015 roku w Poznaniu. W chwili narodzin miał we krwi aż 0,5 promila alkoholu. Jego matka piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec obecnie przebywa w pogotowiu rodzinnym, cierpi na alkoholowy zespół płodowy (FAS) . Jak czytamy w portalu epoznan.pl, rodzice Mikołaja odwiedzają go dwa razy w miesiącu. Sąd Rodzinny zdecydował o odebraniu im praw rodzicielskich, jednak odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, przez co wyrok nie jest prawomocny. Matka Mikołaja spodziewa się kolejnego dziecka. Jej partner i ojciec dziecka powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kobieta jest w 6. miesiącu ciąży i od września nie pije alkoholu. "Jest w szóstym miesiącu ciąży, nie spożywa alkoholu, jest pod opieką lekarza. To będzie chłopczyk. Jest zdrowy" – przyznał. Według rodziców Mikołaj nie jest w tak złym stanie, jak deklaruje jego opiekunka. Choć rodzice chcą odzyskać synka, nie wiadomo, kiedy Sąd Okręgowy zajmie się ich sprawą. Chłopiec ma trafić do ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne. Matka Mikołaja i jej obecny partner są przekonani, że choć obecnie mieszkają w ośrodku dla bezdomnych , uda im się poradzić z obecną sytuacją i są w stanie wychować dwoje dzieci. Alkohol w ciąży. Pomagać czy karać? Picie alkoholu w ciąży jest absolutnie zabronione. Ciężarne, które piją alkohol i tym samym narażają zdrowie i życie swojego dziecka, są bezkarne. W polskim prawie nie ma żadnego paragrafu, dzięki któremu picie alkoholu w ciąży byłoby uznawane za przestępstwo. Jak postępować z kobietami, które świadomie szkodzą swoim nienarodzonym dzieciom? Pomagać im czy próbować je ukarać? Czy według was Mikołaj powinien wrócić do swojej matki i jej obecnego partnera? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także:   Szczecin: Pijana matka urodziła...

Rodzina
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu!
Część dzieci z ADHD wcale nie ma ADHD, tylko FAS. - Ale takich głosów nie chce się słuchać, bo jak się jest dobrze wykształconym, na stanowisku, to nie ma się w Polsce dziecka z FAS, tylko z ADHD - mówi dr Krzysztof Liszcz, ekspert problematyki FAS. Co roku w Polsce rodzi się 6 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol.

Panie doktorze, co to jest FAS? FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy , jest najcięższym zaburzeniem rozwoju dziecka wynikającym z picia w ciąży przez matkę. Są pewne czynniki zwiększające ryzyko FAS, np. liczba lat przed ciążą, kiedy matka piła alkohol, równoległe picie ojca dziecka , a także historia alkoholowa rodzin obydwojga. Głównym czynnikiem jest jednak picie w ciąży. Uruchamia ono całą lawinę skutków. Picie w ciąży jest charakterystyczne szczególnie dla kobiet, które już wcześniej intensywnie i ciężko piły alkohol. Trudno udowodnić, by pojedyncza dawka alkoholu powodowała ryzyko, choć może się tak zdarzyć. Jednak płodowy zespół alkoholowy to tylko 25 proc. wszystkich szkód poalkoholowych u dzieci. Wszystkie  je określamy terminem FASD (Fetal  Alcohol Spectrum Disorders) – Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu. Obejmuje on jeszcze kilka innych zaburzeń; niektóre z nich nikomu nie kojarzą się z alkoholem, np. wrodzone wady układu krążenia czy moczowego. Często nawet lekarze nie dopytują kobiet jak przebiegała ciąża pod kątem korzystania a alkoholu. Czytaj też: Karać kobietę, która w ciąży piła, czy...? . Jak wiele dzieci w Polsce rodzi się uszkodzonych przez alkohol? W 2015 roku zostały zakończone pierwsze polskie badania naukowe na rozpowszechnienia FASD (program "Alicja"), wykonane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( PARPA ). W grupie wiekowej 7-9 lat mieliśmy co najmniej 20% dzieci z FASD, czyli uszkodzonych przez alkohol. Przeliczając to na liczbę urodzin w 2014 r., można powiedzieć, że w tym roku urodziło się o 1500 dzieci z pełnoobjawowym FAS i 6000 z innymi niż pełnoobjawowy FAS uszkodzeniami, czyli łącznie 7500 dzieci uszkodzonych przez alkohol. Każdego roku rodzi się mniej więcej tyle dzieci uszkodzonych przez alkohol. To ogromne liczby. Na pojawienie się FAS ma wpływ...

Rodzina
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ciemnogród: lekarze nie pytają o to kobiet, bo boją się... naruszenia ich intymności!
Picie alkoholu w ciąży to pierwszy dramat. Drugi: że lekarze nawet nie pytają o picie, bo... boją się, że to narusza intymność kobiety. A co z dziećmi? Prawo nie chroni ich przed niszczeniem mózgu przez alkohol pity przez matkę. Po urodzeniu też nie dostają pomocy - alarmuje dr Krzysztof Liszcz

Z badań wynika, że nawet co 3. kobieta w ciąży sięga po alkohol. To prawda, że ginekolodzy prowadzący ciążę nawet nie pytają o picie? Niestety tak. 20 proc. lekarzy wprost deklaruje, że nie będzie nawet pytać kobiety o picie w ciąży, bo... to narusza jej intymność! To o czym mówimy? Ciemnogród i tyle! W jaki sposób lekarz powinien o to pytać? Kobieta przecież się do tego nie przyzna. Wszyscy wiedzą, że picie w ciąży szkodzi dziecku. To na pewno trudne, jednak trzeba zapytać w taki sposób, żeby kobieta odpowiedziała szczerze. Nie pytać: „Czy pani pije alkohol w ciąży”, tylko porozmawiać: jak przebiega ciąża, jak kobieta radzi w partnerstwie, w pracy, z trudnymi emocjami, w jaki sposób stara się zmniejszyć napięcie, zredukować stres. Może się okaże, że wymieni alkohol - obok innych rzeczy. Trzeba jej wtedy powiedzieć i zaoferować inne sposoby wsparcia, by nie musiała sięgać po alkohol. Zainteresować się jej życiem, a nie jej piciem . To musi być kontakt przyjazny, nieoceniający. Czytaj też: Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu W Polsce co roku rodzi się ok. 1500 dzieci z FAS (płodowym zespołem alkoholowym), a nawet 7,5 tysięcy rocznie uszkodzonych przez alkohol. Jak wygląda dla nich pomoc? Jest niewiele ośrodków, które diagnozują FAS. Czasem robią to pojedynczy pediatrzy. Nie ma jednak systemu, dzięki któremu najpierw diagnozuje się, a potem wspiera dziecko z FAS . Nie wystarczy dziecko zdiagnozować, trzeba mu też pomóc. Te dzieci często są "leczone" z powodu ADHD albo np. zaburzeń emocji. Ale perspektywa alkoholu nie jest brana pod uwagę. Czytaj też: To nie ADHD, tylko... największy temat tabu dotyczący dzieci Lekarze nie potrafią rozmawiać z matkami, a matki zaprzeczają, bo picie budzi wstyd , poczucie winy. Nie chcą być obiektem ataku, oceny. Diagnozą FAS są zainteresowani rodzice zastępczy i adopcyjni, bo oni nie są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj