kobieta w ciąży, ciążą, dolegliwości w ciąży, sen w ciąży
© drubig-photo - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Dolegliwości, które może mieć kobieta w ciąży

Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, artykułów, to i tak możesz doświadczyć czegoś, o czym nie miałaś wcześniej pojęcia. Zapytaliśmy kilka kobiet, co je zaskoczyło podczas 9 miesięcy ciąży, a ginekolog Artur Kucharski wyjaśnił, dlaczego tak się działo.

Mam duży biust jak Dolly Parton

"Jestem w ciąży od kilku tygodni, a mój biust znacznie się powiększył. Wiedziałam, że stanie się wydatniejszy, ale żeby różnica była aż taka? Widać też mnóstwo błękitnych żyłek."
 
Odpowiedź ginekologa: Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To wczesne objawy ciąży, spowodowane przez hormony sterydowe, które zaczynają przeobrażać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.

Nie mieszczę się w dżinsy

"Jak to możliwe, że nie mogę się dopiąć, skoro jestem dopiero w drugim miesiącu i brzuszek mi jeszcze nie urósł?"
 
Odpowiedź ginekologa: Za poszerzenie się bioder i talii odpowiedzialne są te same hormony, które wpływają na wielkość biustu. Nie przytyłaś. Twój organizm zaczyna gromadzić zapasy wody. 

Mam węch jak pies myśliwski

"Potrafię odgadnąć, co ktoś jadł na obiad, z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza że zaczęły mnie ostatnio zapachy, które dotąd lubiłam. Musiałam się pozbyć swoich ulubionych perfum!"
 
Odpowiedź ginekologa: To zupełnie normalne. Oprócz węchu wyczulił się także twój zmysł smaku. Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony.

Tracę na wadze 

"Liczyłam się z tym, że podczas ciąży przytyję od 9 do 14 kg, a w pierwszym trymestrze przybędzie mi od 1 do 3 kg, tymczasem wskazówka wagi przesuwa się w lewo zamiast w prawo."
 
Odpowiedź ginekologa: Gdy człowieka trapią mdłości czy wymioty, chcąc nie chcąc je mniej, niż powinien. Jeśli wyniki badań laboratoryjnych i badania ultrasonograficznego są w porządku, nie martw się tym. Spróbuj sobie pomóc, stosując stare, sprawdzone (choć nie zawsze stuprocentowo skuteczne) sposoby. Wielu kobietom pomaga jedzenie posiłków w mniejszych ilościach, za to częściej niż zazwyczaj. Wówczas żołądek nie jest tak rozepchany posiłkami, a nudności i wymioty są mniej dokuczliwe. Jeśli bez ustanku wymiotujesz, koniecznie poproś o pomoc swojego lekarza.

Nie mam dolegliwości ciążowych

"Jestem w trzecim miesiącu ciąży i nic nie czuję! Żadnych mdłości, zachcianek, senności. Kompletnie nic! To normalne?"
 
Odpowiedź ginekologa: To się zdarza, zwłaszcza jeśli przyszła mama jest tak zapracowana, że nie ma czasu wsłuchiwać się we własny organizm. Na wszelki wypadek wybierz się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Zdarza się niestety, że brak objawów ciąży wynika z tego, że hormony nie działają jak należy. 

Zasypiam w połowie zdania

"Z trudem wytrzymuję do "Wiadomości", a niedawno zdarzyło mi się nawet usnąć w pracy!"
 
Odpowiedź ginekologa: Twój organizm wie, czego mu teraz potrzeba, i twardo to egzekwuje. Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi. Jest ono teraz niższe od 10 do 20 mmHg niż przed ciążą. Spadek ten to efekt działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część twojej krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Śpij, ile możesz.

Zobacz także: Za niskie, za wysokie czy wzorcowe - uwaga na ciśnienie w ciąży

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Wygląd i samopoczucie
Drobiazgi, które umilają oczekiwanie na dziecko
Co z tego, że nie mieścisz się w ukochane dżinsy, miewasz mdłości i czasem jest ci ciężko? Masz za to piękny biust, specjalne prawa, powinnaś leniuchować. Co jeszcze?

Najważniejsze jest to, że rośnie w tobie nowe życie. Nie będziemy przekonywać kobiety w ciąży , że stan błogosławiony to coś niesamowitego, niedającego się porównać z niczym innym. To wiesz i bez nas. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na drobiazgi, które mogą umilić czas oczekiwania na dziecko .      W ciąży cieszysz się szczególnymi względami Ludzie są dla ciebie mili: troszczą się o kobietę w ciąży , uśmiechają, podsuwają najlepsze kąski. Rzadko czegokolwiek odmawiają, bo kto by chciał się narazić na zjedzenie przez myszy? Nawet najzagorzalszy palacz-terrorysta nie odważy się zaciągnąć w twojej obecności (a jeśli się odważy, możesz z czystym sumieniem posłać go do diabła). Polecamy: Niebezpieczne działanie nikotyny         W pracy rozpostarto nad tobą parasol ochronny Ciężarna na zwolnieniu lekarskim  dostaje 100 procent wynagrodzenia, a nie jak przed ciążą – 80. Nie musi siedzieć ośmiu godzin przed komputerem, po czterech ma prawo zająć się czymś innym. Szef raczej nie wyśle cię w delegację do Kostomłotów ani nigdzie indziej (musisz wyrazić na to zgodę), nie może też zmusić cię, byś została po godzinach albo pracowała w nocy. Nie zwolni cię, jeśli masz umowę na czas nieokreślony (jedynie dyscyplinarnie). A jeżeli to umowa na czas określony lub na okres próbny dłuższy niż miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży , zostanie ona przedłużona do dnia porodu (nie dotyczy to umów na zastępstwo). Gdyby zaś w firmie były zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników i pracodawca chciałby zmienić warunki umowy na twoją niekorzyść, i tak do końca urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywać tyle samo pieniędzy co dotąd. A jeśli dostałaś wypowiedzenie, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, pracodawca musi je anulować!...

ciąża, zdrowie w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozmowy o ciąży
Sprawdź, o czym świadczy senność lub kłótliwość przyszłej mamy. Zdradzamy, jakie nietypowe niespodzianki jeszcze na Ciebie czekają oraz jak je interpretować i kiedy warto się nimi martwić.

Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, gazet oraz wszystko inne, co wpadnie Ci w ręce, prawdopodobnie i tak znajdzie się w Twojej ciąży coś, co sprawi, że będziesz zdziwiona. O to, co najczęściej zaskakuje przyszłe mamy, zapytaliśmy ciężarne. O komentarz i kilka słów wyjaśnienia pewnych zjawisk – doświadczonego ginekologa. Mam biust jak Dolly Parton Jestem w ciąży od kilku tygodni, a biust znacznie się już powiększył. Wiedziałam, że stanie się wydatniejszy, ale żeby różnica była aż taka? Widać też mnóstwo błękitnych żyłek. Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To przez hormony sterydowe, które zaczynają przeobrażać Twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że skóra staje się cieńsza. Nie mieszczę się w dżinsy Jak to możliwe, że nie mogę się dopiąć, skoro jestem dopiero w drugim miesiącu i brzuszek mi jeszcze nie urósł. Za poszerzenie się bioder i talii odpowiedzialne są te same hormony, które wpływają na wielkość biustu . Nie przytyłaś. Twój organizm zaczyna gromadzić zapasy wody. Mam węch jak pies myśliwski Potrafię odgadnąć, co ktoś jadł na obiad, z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza że zaczęły mnie ostatnio drażnić także zapachy, które dotąd lubiłam. Musiałam się pozbyć swoich ulubionych perfum. To zupełnie normalne. Oprócz węchu wyczulił się także Twój zmysł smaku. Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony. Tracę na wadze Liczyłam się z tym, że podczas ciąży...

kobieta, mama, ciąża, kuchnia, jedzenie, słoik
Przebieg ciąży
Co w ciąży może cię zaskoczyć
W ciąży zmienia się tak dużo. Zdradzamy, jakie nietypowe niespodzianki jeszcze na ciebie czekają, jak je interpretować i kiedy nie warto się martwić.

Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, gazet oraz wszystko inne, co wpadnie ci w ręce, prawdopodobnie i tak znajdzie się w twojej ciąży coś, co sprawi, że będziesz zdziwiona. O to, co najczęściej zaskakuje przyszłe mamy, zapytaliśmy ciężarne. O komentarz i kilka słów wyjaśnienia pewnych zjawisk – doświadczonego ginekologa. Mam biust jak Doda Jestem w ciąży od kilku tygodni, a biust znacznie się już powiększył. Wiedziałam, że stanie się wydatniejszy, ale żeby różnica była aż taka? Widać też mnóstwo błękitnych żyłek. Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To przez hormony, które zaczynają przeobrażać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów , które rozszerzają naczynia i sprawiają, że skóra staje się cieńsza. Nie mieszczę się w dżinsy Jak to możliwe, że nie mogę się dopiąć, skoro jestem dopiero w drugim miesiącu i brzuszek mi jeszcze nie urósł? Za poszerzenie się bioder i talii odpowiedzialne są te same hormony, które wpływają na wielkość biustu. Nie przytyłaś. To organizm zaczyna gromadzić zapasy wody. Mam węch jak pies myśliwski Potrafię odgadnąć, co ktoś jadł na obiad, z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza że zaczęły mnie ostatnio drażnić także zapachy, które dotąd lubiłam. Musiałam się pozbyć swoich ulubionych perfum! To normalne. Oprócz węchu wyczulił się także twój zmysł smaku. Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony. Tracę na wadze Liczyłam się z tym, że podczas ciąży przytyję od 9 do 14 kg, a w pierwszym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj