Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak dbać o dziąsła w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Poznaj 5 sposobów na zdrowe dziąsła w ciąży

Masz kłopoty z dziąsłami? Bolą, krwawią? Nie jesteś sama! To częste w ciąży. Przeczytaj, jak je pielęgnować, żeby było lepiej.

Dziąsła w ciąży często krwawią, puchną, bolą podczas mycia zębów. Nie martw się, na szczęście nie jest to objaw paradontozy, tylko jedna z ciążowych dolegliwości, spowodowanej m.in. przez ciążowe hormony i kruche, rozszerzające się naczynia krwionośne w ciąży. Zdrowie dziąseł jest jednak bardzo ważne, a krwawienie dziąseł i ból, których doświadczamy w ciąży powodują duży dyskomfort. Jak więc dbać o dziąsła w ciąży, żeby były zdrowe i nie bolały?

Dziąsła w ciąży: regularne mycie zębów

Chociaż odczuwasz ból podczas mycia zębów i nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać dziąseł, nie masz wyjścia: regularne mycie zębów to podstawa także w dbaniu o dziąsła. Wybierz pastę do zębów przeznaczoną do wrażliwych dziąseł, np. Meridol, Sensodyne Repair and Protect, Weleda pasta z ratanią. Używaj miękkiej szczoteczki – możesz też delikatnie masować nią dziąsła. Jeśli nie możesz umyć zębów po posiłku, napij się chociaż wody lub weź gumę do żucia, żeby  przywrócić właściwe pH w ustach.

- Zęby szczotkujmy min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujmy tą czynność za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, łagodnie, aczkolwiek dokładnie. Szczoteczkę trzymajmy pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym od linii dziąseł - nie odwrotnie - ku dołowi myjmy zęby - mówi stomatolog, Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Używaj nitki dentystycznej

Jeśli twoje dziąsła są obolałe i krwawiące, musisz zachować ostrożność używając nitki dentystycznej, zęby jeszcze bardziej ich nie podrażnić. Ważna jest odpowiednia technika nitkowania. Samo używanie nitki dentystycznej jest jednak ważną częścią odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł – w szczelinach międzyzębowych zbiera się płytka i kamień nazębny, które uciskają tkanki dziąseł, sprzyjają zbieraniu się tam resztek pokarmów i rozwojowi bakterii:  

- Skutkiem jest nieświeży oddech, rozwój kieszonek przydziąsłowych, recesje dziąseł, ich stany zapalne, nadwrażliwość, a nawet najpoważniejsza choroba dziąseł, czyli paradontoza. Brak nawyku nitkowania może też sprzyjać próchnicy. Dzieje się to, gdy zalegające między zębami resztki prowadzą do ubytków trudno widocznych, występujących na krawędziach zębów stycznych – wyjaśnia periodontolog. 

Płucz usta

Żeby przynieść ulgę dziąsłom w ciąży, sięgnij też po płyny do płukania ust (np. Meridol, przeznaczony do zwalczania problemów z dziąsłami). Możesz też używać oleju kokosowego: łyżką oleju trzymaj w ustach przez 10-20 minut i płucz nim usta. Olej kokosowy działa jak nić dentystyczna, a na dodatek zawiera olejek laurynowy, hamujący rozwój szczepów bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, posiada właściwości łagodnie rozjaśniające zęby oraz odświeżające oddech. I jest bezpieczny w ciąży!

Dieta na zdrowe dziąsła

Dobra wiadomość jest taka, że pomóc swoim dziąsłom i zębom możesz również... jedzeniem! Sięgaj po żółty ser, który wspomaga produkcję śliny, zwalcza bakterie i zawiera wapń (wzmacnia zęby). Jedz dużo warzyw i owoców zawierających witaminę C (uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom).

Sojusznikiem zdrowych dziąseł jest też curry i kurkuma – z tej ostatniej możesz zrobić naturalny płyn do płukania dziąseł. Uważaj jednak na tę przyprawę, jeśli masz stan zapalny dziąseł lub nadżerki - kurkuma jest ostra, więc w takim przypadku bardziej podrażni dziąsła i spowoduje większy ból.

Nie bój się dentysty

W ciąży powinnaś odwiedzić dentystę, nie tylko kiedy masz problemy z dziąsłami. Leczenie zębów w czasie ciąży jest nie tylko dozwolone, ale i wskazane, ponieważ próchnica jest niebezpieczna w ciąży, w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia. Warto usunąć też kamień nazębny.

Zobacz też:

Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

edipresse.25172NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dbaj o higienę
Troszcząc się o siebie, dbasz o dziecko. Traktuj więc swoje ciało po królewsku! Skorzystaj też z naszych rad – pomogą Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Higiena ciała Myj się często Rano i wieczorem. Zmyjesz ze skóry pot, który jest pożywką dla bakterii. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować płyny i żele antybakteryjne z apteki. Gól pachy – nie tylko ze względów estetycznych. Po kąpieli wetrzyj w całe ciało oliwkę dla niemowląt. To ochroni skórę przed wysuszeniem. Gdy jesteś poza domem, przecieraj spoconą skórę chusteczkami dla niemowląt. Ubieraj się przewiewnie Wybieraj rzeczy z bawełny, płótna, lnu, bo przepuszczają powietrze. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla ochłody – unikniesz grzybicy pochwy. Jeśli masz problem z potliwością stóp , pożegnaj buty z tworzyw sztucznych. Kup talk. Jeśli to nie wystarczy, włóż do butów wkładki przeciwpotne – są bezpieczniejsze od antyperspirantu (dużo łatwiej teraz o podrażnienie skóry). Unikaj pikantnych dań i dużo pij Ostre potrawy wzmagają pocenie się. Poza tym po takich posiłkach pot ma brzydszy zapach. Wraz z potem organizm traci płyny. Uzupełnisz je, pijąc dziennie minimum dwa litry wody – najlepiej niskozmineralizowanej i niegazowanej. Dbaj o to, bo jeśli wypijesz za mało, pojawią się problemy z pęcherzem (mocz będzie gęsty, a wtedy łatwo o zapalenie układu moczowego), obrzęki, a nawet skurcze łydek. Kąp się w ziołach To nieprawda, że w ciąży nie wolno Ci wchodzić do wanny – wieczorna kąpiel Cię zrelaksuje i łatwiej zaśniesz. Dbaj jednak, by woda nie była gorąca. To mogłoby podnieść temperaturę Twojego ciała (unikaj tego w ciąży). Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut. Nasze prababcie kąpały się w ziołach, bo wiedziały, że to hamuje wydzielanie potu. Możesz dolać do wody w wannie mieszankę ziół. Zaparz korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego; dwie torebki szałwii, torebkę rumianku i korę dębu lub korę brzozy. Ziołowe kąpiele...

kobieta, uśmiech, zęby
Fotolia
Mama
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza - zdaniem stomatologów - to choroba społeczna. Cierpi na nią około 70% Polaków. Jakie są jej objawy i jak się ją leczy?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi paradontozy? Paradontoza to bardzo częsta choroba przyzębia – cierpi na nią siedmiu na dziesięciu Polaków. Dla porównania znacznie rzadziej chorujemy na cukrzycę (tylko co dwudziesta osoba), na nadciśnienie czy otyłość. Do niedawna za rozwój tej choroby obwiniano słabe dziąsła , obecnie wiadomo, że głównym winowajcą jest kamień nazębny (odpowiada on za ponad 90 proc. przypadków tej choroby). – Bezpośrednią przyczyną paradontozy bakteryjnej jest płytka i kamień nazębny oraz patogenne bakterie wynikające z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ludzie myją zęby niedokładnie i w pośpiechu. Bardzo często tylko raz dziennie! – tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.  Ścisła zależność między ciężkością przebiegu chorób przyzębia a niedostateczną higieną jamy ustnej jest bezsporna. Jednak lekarze wskazują, że na rozwój paradontozy mogą wpływać również: wiek chorego, jego miejsce zamieszkania, stan społeczno-ekonomiczny, sposób odżywiania (dieta bogata w cukry), styl życia (palenie papierosów, alkohol), stan uzębienia (nieszczelne wypełnienia czy źle wykonane korony i mosty), a nawet płeć (paradontoza częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet).  Ostatnie badania wykazały też ciekawą zależność rozwoju chorób przyzębia od poziomu hormonów. Udowodniono, że paradontoza częściej pojawia się u kobiet w ciąży, podczas wczesnego dojrzewania czy menopauzy (to dlatego kobiety w ciąży powinny regularnie kontrolować stan przyzębia). Co ciekawe u mężczyzn ryzyko choroby wzrasta wraz ze wzrostem poziomu antygenu PSA produkowanego przez gruczoł krokowy.  – Za rozwój tej choroby mogą również odpowiadać geny (około 5% przypadków). W przypadku zmian mających podłoże genetyczne, paradontoza pojawia się wraz ze stałymi...

zęby, jama ustna, uśmiech
© Kurhan - Fotolia.com
Mama
Co wywołuje stan zapalny w jamie ustnej?
Rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, uczucie suchości w buzi, drobne krostki – to dolegliwości, które większość osób ignoruje lub leczy domowymi sposobami. A tymczasem mogą one świadczyć o stanie zapalnym w jamie ustnej.

Jak leczy się zapalenie dziąseł? Zapalenie dziąseł jest drugim – po próchnicy – najczęstszym schorzeniem jamy ustnej. Przyczyną tej choroby mogą być m.in.: niektóre choroby (np. nadciśnienie, cukrzyca), niewłaściwa dieta, niewłaściwe dopasowanie protez i koron, niektóre leki (np. te stosowane przy chorobie wieńcowej). Objawem zapalenia dziąseł jest ból , który pojawia się podczas jedzenia lub podczas mycia zębów, oraz krwawienie – pojawiające się samoistne lub podczas szczotkowania, ewentualnie nitkowania zębów. Dziąsła mogą zmienić kolor, być opuchnięte lub przeciwnie – mogą się cofać odsłaniając szyjki zębów. Zapaleniu dziąseł może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust . Jeśli opisane powyżej objawy pojawią się, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który zleci badania mające na celu rozpoznanie szczepu bakterii powodujących zapalenie, a następnie dobierze odpowiednią antybiotykoterapię . Po wyleczeniu stanu zapalnego ważne jest usunięcie czynnika wywołującego chorobę – w przypadku niewłaściwie dopasowanych koron, konieczne będą poprawki protetyczne. Warto wiedzieć: Opinie o płynie przeciwzapalnym do jamy ustnej Grzybica jamy ustnej – skąd się bierze? W jamie ustnej zawsze występują grzyby , jednak pod wpływem pewnych czynników (stresu, papierosów, niedoboru witamin, osłabionej odporności) mogą się namnożyć i wówczas rozwija się grzybica . Objawami grzybicy są: intensywnie czerwony kolor dziąseł, uczucie pieczenia , suchość w buzi. W przypadku wystąpienia tych objawów, warto wykonać tzw. mykogram , który na podstawie wymazu z błony śluzowej wskaże z jakimi grzybami mamy do czynienia i na jakie leki one zareagują. Na podstawie tego badania stomatolog dobierze odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze . W leczeniu grzybicy – oprócz leków do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj