Zdrowie w ciąży

Czy można farbować włosy w ciąży? Porady położnej [WIDEO]

Farbowanie włosów w ciąży przez jednych uważane jest za bezpieczne, a przez innych absolutnie niedopuszczalne. Położna Maria Kuć wyjaśnia, że w ciąży można malować włosy, pod pewnymi warunkami.

Farbowanie włosów w ciąży w dzisiejszych czasach jest dozwolone i bezpieczne, jeśli tylko wybierzemy odpowiednią farbę i zabieg odbędzie się w dogodnych warunkach. O tym, na co ciężarna powinna zwracać uwagę, zanim zdecyduje się pomalować włosy, mówi położna Maria Kuć.

Czy można farbować włosy w ciąży?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy w czasie ciąży mogą malować włosy, czy może zawarte w farbach składniki chemiczne są na tyle szkodliwe, że mogłyby zagrozić rozwijającemu się dziecku. Na pytanie o to, czy farbowanie włosów jest niezdrowe dla ciężarnej, wypowiedziała się w naszym materiale wideo położna Maria Kuć. - Farbowanie włosów jest dozwolone. Czasami jedynie w pierwszym trymestrze ciąży odradza się farbowania włosów ze względu na to, że wtedy powstają wszystkie narządy dziecka – stwierdziła położna.

Jakie farby do włosów można stosować w ciąży?

Wśród dostępnych obecnie na rynku  produktów do farbowania włosów bez trudu znajdziemy farby bez amoniaku i z bezpiecznym składem chemicznym, i takie właśnie powinny wybierać przyszłe mamy. Poza tym, jak podkreśla ekspertka, ważne jest też to, by malowanie odbywało się w przewietrzonym pomieszczeniu. Jeżeli kobieta zastosuje się do powyższych porad specjalisty położnej na temat farbowania włosów w ciąży, nie powinna mieć obaw, że wykonanie tego zabiegu zaszkodzi jej maleństwu.

Zobacz także:

ciąża
Fotolia
Przebieg ciąży
Wszystko, co przyszła mama musi wiedzieć o ciąży. Plus: badania, których nie wolno przegapić!
Ciąża to okres, w którym z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się dziecko. W ciągu 9 miesięcy trwania ciąży w wyniku miliardów podziałów dokonuje się prawdziwy cud: tworzą się wszystkie narządy i organy. Jak dbać o dziecko, jak się badać, co jeść, jakie przyjmować suplementy, co robić, by dziecko urodziło się zdrowie – wyjaśniamy.

Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej . Już w tym momencie są określone wszystkie cechy dziecka, choć do tego, by dziecko mogło samodzielnie żyć poza organizmem mamy, potrzeba jeszcze wiele czasu. Przez 9 miesięcy ciąży możesz dbać o to, by dziecko rozwijało się jak najlepiej. Tak rozwija się dziecko przez 9 miesięcy Zygota (czyli z apłodniona komórka jajowa ) jest już wyposażona we wszystkie mechanizmy, które pozwolą na rozwój dziecka w łonie mamy i po urodzeniu. Po około 7 dniach od zapłodnienia rozpoczyna się proces implantacji: zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Po zagnieżdżeniu następują dalsze bardzo szybkie podziały. Zarodek różnicuje się na dwie główne części: z jednej powstanie właściwy zarodek (płód, dziecko), z drugiej rozwinie się łożysko ,  które będzie odżywiać płód.  Później rozwój przebiega równie szybko. W 7. tygodniu ciąży zarodek ma serce , wątrobę, nerki, trzustkę, powieki, pojawiają się zawiązki kończyn, zaczyna powstawać przewód pokarmowy. Rozwój narządów kończy się ok. 11. tygodnia. Od tego momentu aż do porodu będą one rozwijać się, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje. W 14. tygodniu ciąży dziecko fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rączkami i nóżkami. Około 18. tygodnia zaczyna wydawać dźwięki! Pod koniec drugiego trymestru doskonale już słyszy i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownie się poruszając. Zobacz także:   Jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu – sprawdź! Od tego, co robisz, jak o siebie dbasz, co jesz, w dużej mierze zależy, jak będzie dzień po dniu rozwijać się twoje dziecko. Wizyty u ginekologa w ciąży Najlepiej iść do ginekologa już wtedy, gdy planujesz ciążę: zaleci ci badania, podpowie, jak się odżywiać, poleci przyjmowanie kwasu foliowego . Koniecznie idź do lekarza, gdy wynik...

jakich prac nie wykonywać w ciąży
Fotolia
Aktualności
Tych prac domowych nie wolno wykonywać w ciąży!
Ciężarne kobiety często zadają sobie pytanie — czy sprzątanie w ciąży jest możliwe i bezpieczne? Planując porządki, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na mycie okien lub czyszczenie toalety przy użyciu detergentów. Okazuje się, że nie wszystko można robić.

Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, niektórych prac absolutnie nie wolno wykonywać. Oto lista obowiązków domowych, których lepiej nie wykonywać w ciąży: Odkurzanie i mycie podłóg Może wywołać rwę kulszową , czyli bolesne zapalenie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców w dół całej nogi. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, "obsługujący" mięśnie uda, łydki i stopy – jest czymś drażniony lub uciskany. Jest to powszechne w czasie ciąży z powodu przyrostu masy ciała i nacisku macicy na nerwy. Prace, które wymagają pochylania się do przodu pod kątem, mogą nam bardzo zaszkodzić. „ Czasami kobiety podczas wykonywania prac domowych czują się dobrze, ale po ich skończeniu odczuwają silny ból ” - mówi prof. nadz. Hope Ricciotti z Harvard Medical School w Bostonie. Sprzątanie toalety Tradycyjnie wiąże się to z używaniem chemikaliów, których matki nie powinny wdychać. Leslie Reichert, autorka książki „The Joy of Green Cleaning”, wyznaje zasadę: „Jeśli jakiś produkt ma bardzo intensywny zapach, należy trzymać się od niego z daleka”. Dodaje też, że przy użyciu niedrogich składników, takich jak soda lub sok z cytryny, można samemu zrobić ekologiczne środki czystości. Wymiana kociego żwirku Największym kocim zagrożeniem dla ciężarnych jest toksoplazmoza oraz infekcje pasożytnicze, które są bardzo groźne dla płodu. Pasożyty te mogą znajdować się w kocim kale. Aby uniknąć ryzyka zarażenia, ciężarna nie powinna sama czyścić kociej kuwety. Jeżeli jednak musimy zrobić porządek w kuwecie dla kota, koniecznie załóżmy rękawiczki, a po wymianie żwirku dokładnie umyjmy ręce. Wieszanie zasłon i czyszczenie żyrandola Wiąże się to z koniecznością...

Opieka nad żoną po porodzie
Adobe Stock
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2022: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Prawo do opieki nad żoną po porodzie przysługuje ojcu dziecka, jeśli jest on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie to można wziąć na okres 14 dni. Przysługuje za nie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.

To bardzo ważne, aby w pierwszych dniach po porodzie kobieta mogła liczyć na wsparcie swojego partnera. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z prawa do opieki nad żoną po porodzie, nie trzeba wykorzystywać urlopu wypoczynkowego, urlopu ojcowskiego, czy też przysługujących dwóch dni opieki nad dzieckiem. Możesz wziąć wolne w ramach prawa do zasiłku opiekuńczego. Zobacz, ile to dni i jakie musisz spełnić warunki. Spis treści: Opieka nad żoną po porodzie w ramach zasiłku opiekuńczego Ile dni opieki nad żoną lub partnerką przysługuje po porodzie? Wynagrodzenie podczas opieki nad żoną po porodzie Jakie dokumenty trzeba złożyć, by skorzystać z opieki nad żoną po porodzie? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy żona jest chora Kiedy nie otrzymasz zwolnienia na żonę po porodzie? Opieka nad żoną po porodzie w ramach zasiłku opiekuńczego Tata dziecka może starać się o wolne dni w ramach zasiłku opiekuńczego . Chociaż świadczenie przyznawane jest co do zasady na opiekę nad dzieckiem chorym , można z niego skorzystać także w ramach wykonywania opieki nad innym członkiem rodziny. Dotyczy to zarówno małżeństwa, jak i konkubinatu (warunkiem jest wspólne życie pod jednym dachem). Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ojciec dziecka ma prawo do skorzystania z zasiłku w sytuacji, gdy jego żona lub partnerka wymaga opieki i pomocy. Warunkiem, aby mógł z tego skorzystać, jest bycie objętym ubezpieczeniem chorobowym. Ile dni opieki nad żoną lub partnerką przysługuje po porodzie? Opieka po porodzie dla ojca w ramach świadczenia może trwać maksymalnie 14 dni w danym roku kalendarzowym. Wlicza się w nie także soboty i niedziele. Limit tych dni nie kumuluje się i niewykorzystany nie przechodzi na następny rok. Wiele par w Polsce nie wie o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz