Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
Chatsikan/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – co oznaczają, jak je leczyć?

Fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli nie występują inne wskaźniki sugerujące, że w organizmie dzieje się coś nietypowego. Same fosforany bezpostaciowe są naturalnym składnikiem moczu zasadowego lub o odczynie obojętnym.

Fosforany bezpostaciowe, inaczej zwane fosforanami amorficznymi, mogą być wykryte (lub nie) podczas wykonywania okresowego badania moczu w ciąży.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – przyczyny

Fosforany bezpostaciowe mogą pojawić się w moczu. W ich skład wchodzi fosfor, którego poziom w organizmie regulują nerki. Gdy podaż fosforu w diecie jest duża, nerki wydalą go z organizmu w postaci fosforanów wraz z moczem. To dlatego obecność fosforanów bezpostaciowych w moczu ciężarnej nie powinna być sygnałem alarmowym.

Stężenie bezpostaciowych fosforanów w moczu zależy od diety i ilości wypijanych płynów. Jeśli poza tym parametry moczu są w normie, nie ma podstaw do niepokoju. Inaczej jest, gdy dochodzi do kamicy fosforanowej lub infekcji dróg moczowych.

Kamica fosforanowa – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy w moczu są obecne fosforany bezpostaciowe i obserwuje się zwiększony ciężar właściwy moczu. Jest to rzadka odmiana złogów nerkowych, do których najczęściej dochodzi w wyniku:

  • infekcji dróg moczowych,
  • diety bogatej w fosforany,
  • niedostatecznego nawodnienia organizmu,
  • niedoboru witamin z grupy B i magnezu.

Infekcja dróg moczowych – w moczu poza fosforanami bezpostaciowymi obserwuje się wtedy leukocyty lub/i bakterie. Konieczne jest wykonanie posiewu moczu i rozpoczęcie leczenia.

Liczne fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży

Obecność licznych albo bardzo licznych fosforanów w moczu najczęściej jest skutkiem tego, że dieta ciężarnej obfituje w fosforany. Dzieje się tak, gdy ciężarna jada dużo warzyw, ale też, gdy pije dużo słodzonych napojów gazowanych.

Obecność w moczu erytrocytów i fosforanów jednocześnie zwykle świadczy o tym, że nadmiar fosforanów podrażnił błonę śluzową dróg moczowych.

Nieliczne fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży

Nieliczne fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej mogą wskazywać na początek infekcji dróg moczowych, zwłaszcza jeśli w moczu zaobserwowano też leukocyty lub bakterie.

Jak zmniejszyć fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży

Zarówno infekcja dróg moczowych jak i kamica fosforanowa to stany niepożądane w ciąży. Przyszła mam, u której je stwierdzono, powinna podjąć leczenie. Niewskazana jest także zbyt duża ilość fosforanów bezpostaciowych w ciąży, która zwiększa ryzyko kamicy. Jeśli winna jest dieta, należy ją zmodyfikować.

W przypadku kamicy fosforanowej mogą powstać złogi w drogach moczowych. Wtedy leczenie zaczyna się od antybiotykoterapii. Gdy złogi mają postać niemożliwych do wydalenia kamieni, usuwa się je chirurgicznie.

W przypadku infekcji dróg moczowych zmniejszenie ilości fosforanów w moczu będzie trudne bez wcześniejszego wyleczenia stanu zapalnego. Dokonuje się tego za pomocą leków bakteriobójczych.

Przeczytaj także:

infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
RF
Zdrowie w ciąży
Infekcje intymne w ciąży: grzybica, waginoza, chlamydioza, rzęsistkowica
Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

Infekcja intymna w ciąży zdarza się częściej. Za większą skłonność ciężarnych do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy ich bagatelizować. Infekcja intymna może wpłynąć nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją nieleczenia infekcji intymnej może być zakażenie dziecka, poronienie lub przedwczesny poród. Sprawdzamy, jak objawiają się infekcje intymne, co je powoduje i w jaki sposób się je leczy. Spis treści: 1.  Infekcje intymne w ciąży – objawy 2.  Rodzaje infekcji intymnych w ciąży : grzybica waginoza chlamydioza rzęsistkowica 3.  Leczenie infekcji intymnych w ciąży + profilaktyka Infekcje intymne w ciąży – objawy Infekcje intymne zwykle przebiegają z wyraźnymi symptomami, że w drogach rodnych dzieje się coś niedobrego. Aby iść do lekarza, wystarczy zauważyć u siebie jeden z poniższych objawów: świąd i pieczenie; ból przy oddawaniu moczu; ból podczas stosunku; zaczerwienienie; upławy w ciąży – o różnym kolorze i konsystencji; nieprzyjemny zapach. Rodzaje infekcji intymnych w ciąży Poniżej zamieszczamy zwięzłe kompendium wiedzy o najczęstszych infekcjach intymnych w ciąży. Dzięki niemu sprawdzisz, czy mogło dojść do zakażenia, gdyż podajemy drogi przenoszenia infekcji oraz typowe dla poszczególnych infekcji objawy. Grzybica w ciąży To infekcja intymna, z którą najczęściej borykają się kobiety w ciąży. Powodują ją drożdżaki z gatunku Candida albicans . Statystyki lekarskie mówią, że miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam. Przyczyny grzybicy w ciąży...

zatrucie pokarmowe w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Zatrucie pokarmowe w ciąży – jak leczyć i czy szkodzi dziecku
Zatrucie pokarmowe w ciąży objawia się wymiotami, biegunką i bólem brzucha. Spowodowane jest spożyciem nieświeżego lub skażonego pokarmu. Wymaga leczenia, które ma zapobiec groźnemu dla ciężarnej odwodnieniu. W niektórych przypadkach zatrucie pokarmowe może nawet wywołać przedwczesny poród lub obumarcie płodu. Jak radzić sobie z objawami zatrucia w ciąży? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zatrucie pokarmowe w ciąży grozi odwodnieniem organizmu przyszłej mamy, które powoduje, że dziecko nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży są takie same jak u kobiety, która nie spodziewa się dziecka – to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, między innymi: ból brzucha, biegunka i/lub wymioty. Inne jest natomiast postępowanie i leczenie, ponieważ ciężarne nie powinny na własną rękę stosować żadnych lekarstw. Spis treści: Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży Przyczyny zatrucia pokarmowego w ciąży Wpływ zatrucia pokarmowego w ciąży na dziecko Leczenie zatrucia pokarmowego w ciąży domowymi sposobami Co jeść podczas zatrucia pokarmowego w ciąży Zatrucie pokarmowe w ciąży – kiedy do lekarza Zatrucie pokarmowe w ciąży – kiedy do szpitala Zapobieganie zatruciu pokarmowemu w ciąży Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży Zatrucie pokarmowe polega na zaburzeniu funkcji układu pokarmowego wskutek dostania się do niego bakterii, grzybów, pasożytów (tasiemiec, glista ludzka) lub wirusów ( rotawirusy , adenowirusy, norowirusy).  Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się po kilku godzinach od dostania się drobnoustrojów do organizmu. Są to: biegunka , wymioty, bóle brzucha , osłabienie, ból mięśni, mdłości, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, dreszcze. Infekcja ma zwykle ostry przebieg i trwa od 3 do 10 dni. Przyczyny zatrucia pokarmowego w ciąży Zatrucie pokarmowe w ciąży może przydarzyć się każdej przyszłej mamie bez względu na to, jak bardzo jest ostrożna i uważa na to, co je. Ciężarna jest bardziej narażona na dolegliwości układu pokarmowego. Przyczynia się do tego osłabiona odporność organizmu obciążonego tak dużym...

dolegliwości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości w ciąży – 8 typowych dolegliwości wg trymestru ciąży
Dolegliwości w ciąży to najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – zgaga, nudności, wymioty i zaparcia, a także obrzęki nóg, bóle kręgosłupa i brzucha. Można im zapobiegać poprzez zmianę diety i trybu życia. Niektóre dolegliwości np. opuchnięcie ciała czy nadciśnienie w ciąży, wymagają leczenia.

Dolegliwości w ciąży pojawiają się od momentu zapłodnienia, a niektóre z nich mogą trwać aż do samego porodu. Taką dolegliwością są np. zaparcia , na które skarży się większość ciężarnych. Nudności i wymioty oraz parcie na mocz to typowe dolegliwości początków ciąży. W drugim trymestrze ciąży kobiety narzekają na obrzęki oraz ból pleców i brzucha, zaś żylaki i hemoroidy to problemy charakterystyczne dla ostatnich miesięcy ciąży. Zobacz, które dolegliwości w ciąży są normą, a które wymagają konsultacji lekarskiej. Dolegliwości w ciąży: w pierwszym trymestrze w drugim trymestrze w trzecim trymestrze pierwsza ciąża a kolejne Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze (do 13. tygodnia ciąży) to najczęściej pierwsze sygnały, że kobieta spodziewa się dziecka. Bywa nawet tak, że zanim zatrzyma się u niej miesiączka, mogą już pojawić się pierwsze ciążowe objawy, jak np. tkliwość piersi i nadwrażliwość na zapachy. Wiele objawów ciąży jest nieprzyjemnych dla kobiet. Oto dolegliwości w ciąży najbardziej typowe dla pierwszego trymestru: mdłości i wymioty  – w pierwszych tygodniach ciąży mogą dokuczać przez cały dzień; pomagają na nie wstawanie z łóżka od razu po przebudzeniu, jedzenie małych, częstych posiłków, picie dużej ilości wody z dodatkiem imbiru, Niepowściągliwe wymioty , to rzadka, ale bardzo dokuczliwa dolegliwość, dotykająca około 2 proc. kobiet w ciąży. Jest to nasilona postać mdłości i wymiotów, towarzyszących kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. Bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiety, gdyż nie pojawiają się o konkretnej porze, są nagłe i zdarzają się także nocą. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie płynów. nadwrażliwość na zapachy –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj