okulary, kobieta, uśmiech
Zdrowie w ciąży

Pogorszenie wzroku w ciąży to powód, by koniecznie odwiedzić okulistę

W ciąży zdarzają się okresy, w których kobieta gorzej widzi. Skarżą się na to nawet te ciężarne, które wcześniej nie zauważały u siebie podobnych objawów. Sprawdź, które powinny skłonić cię do wizyty u okulisty.

Obecnie okuliści uważają, że osłabienie ostrości widzenia w ciąży to jeszcze nie powód, by sprawić sobie pierwsze okulary lub sięgać po mocniejsze szkła niż dotychczas. Po porodzie na ogół wzrok wraca do normy. Dlatego zdecydowanie lepiej odłożyć decyzję o zmianie soczewek na silniejsze. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba iść do okulisty, gdyż przyczyny osłabienia ostrości widzenia mogą być różne. Lepiej od razu je ustalić lub wyeliminować.

W ciąży zbadaj swoje oczy

Podczas wizyty u okulisty dowiesz się, czy nie ma przeciwwskazań do tego, żebyś rodziła siłami natury, skoro masz krótkowzroczność (nosisz okulary z ujemną liczbą dioptrii). Lekarz wykona badanie dna oka, które polega na sprawdzeniu, czy występują zmiany degeneracyjne obwodu siatkówki. Wykonuje się je po rozszerzeniu źrenic krótko działającymi kroplami. Przygotuj się więc na to, że w dniu badania możesz przez kilka godzin nieco słabiej widzieć.

Polecamy: Jak bezpiecznie nosić soczewki kontakowe?

Dowiedz się, jak możesz rodzić

Najczęściej okazuje się, że nie ma przeciwwskazań do odbycia porodu siłami natury nawet w przypadku wysokiej krótkowzroczności. Jednak może się zdarzyć, iż przy stosunkowo niewielkiej wadzie okulista ze względu na stwierdzone podczas badania siatkówki zmiany zaleci odbycie porodu przez cesarskie cięcie lub skrócenie jego drugiej fazy, ale ostateczną decyzję o przebiegu porodu zawsze podejmuje położnik. Nie bój się wyniku tego badania – zdecydowana większość kobiet z wadą wzroku rodzi siłami natury! (Sprawdź: Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?)

Nie bój się zabiegów

Jeśli okaże się to konieczne, okulista skieruje cię na zabieg fotokoagulacji laserowej, mający na celu zabezpieczenie siatkówki przed jej ewentualnym odwarstwieniem. Jest on całkowicie bezpieczny dla ciebie i dziecka, bo odbywa się w miejscowym znieczuleniu (kroplami do oka) i trwa stosunkowo krótko. Przeprowadzany jest w wielu szpitalach okulistycznych. Nie spodziewaj się jednak, że w ten sposób zostanie usunięta twoja krótkowzroczność.

Weź zaświadczenie

Nawet jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o wydanie zaświadczenia, że nie jest ona przeciwwskazaniem do odbycia naturalnego porodu. Okulista powinien dokładnie opisać, jaką masz wadę i dlaczego sugeruje np. skrócenie drugiego etapu porodu, bo położnik musi respektować tego typu zalecenie. Później wypytaj położnika, jakie metody proponuje i jaki w związku z tym istnieje wybór, ponieważ masz prawo decydować o przebiegu swojego porodu (sprawdź też: Poznaj swoje prawa na porodówce).

Czytaj też: Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

soczewki kontaktowe w ciąży, szkła kontaktowe w ciąży, wada wzroku w ciąży, okulary w ciąży, podrażnione oczy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?
Do tej pory nikt nie widział, że masz problemy ze wzrokiem, ponieważ zawsze nosiłaś soczewki kontaktowe. W ciąży także możesz ich używać. Czasem jednak okazuje się to niemożliwe albo mniej wygodne. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Ciąża to taki szczególny czas, że na kłopoty z oczami  mogą skarżyć się nawet osoby, które do tej pory chwaliły się tzw. sokolim wzrokiem. Przyszłe mamy zauważają, że widzą gorzej, narzekają na częstsze podrażnienie oczu, za słabe okulary, niewygodne soczewki . Wszystkiemu winne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie każdej ciężarnej bez wyjątku. Jeśli masz wadę wzroku, nosisz szkła kontaktowe , pewnie zastanawiasz się, czy może jednak przeprosić się z okularami. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest to konieczne oraz jak poradzić sobie z dolegliwościami, które mogą męczyć wzrok podczas ciąży.   Dlaczego ulubione soczewki stały się niewygodne? Organizm przyszłej mamy ma tendencję do zatrzymywania wody, a to może sprawić, że zmienia się kształt gałki ocznej. W konsekwencji – idealnie dopasowana soczewka nagle zaczyna być niewygodna i uwiera jak ziarenko piasku, które utkwiło pod powieką. Efektem tego może być silne pieczenie, łzawienie oczu, a nawet bóle głowy.  Jak sobie radzić: Gdy noszenie soczewek staje się dokuczliwe, nie pozostaje nic innego, jak zastąpić je okularami. Warto jednak również wybrać się do okulisty, aby potwierdził przyczynę dolegliwości. I uprzedzić go o tym, że jesteś w ciąży, jeśli jeszcze nie jest widoczna.   Co może sprawiać, że oczy częściej są podrażnione?   Nic nie wysycha szybciej od łez – ta piękna łacińska sentencja jest bardzo aktualna w ciąży. W tym wypadku nie chodzi jednak o łzy spowodowane płaczem, które szybko zasychają na policzkach, ale o ich brak. Jeśli łez jest za mało, oczy są narażone na wysuszenie. Na taką dolegliwość, która nosi fachową nazywę zespół suchego oka , często skarżą się przyszłe mamy. Jest ona spowodowana działaniem jednego z ważnych ciążowych hormonów - prolaktyny , która odpowiada za przygotowanie piersi do...

wada wzroku a poród naturalny
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Wada wzroku a poród naturalny: przy jakiej wadzie wzroku robi się cesarskie cięcie?
Wada wzroku nie zawsze wyklucza poród naturalny, choć jeszcze do niedawna każda mogła być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Teraz obowiązują jednak inne zalecenia. Poród naturalny jest możliwy nawet wtedy, gdy przyszła mama ma astygmatyzm lub zeza. Wyjaśniamy, przy jakiej wadzie wzroku robi się cesarkę.

Wada wzroku niekoniecznie sprawia, że poród naturalny jest niemożliwy. Bywa jednak, że duża wada wzroku przesądza o cesarskim cięciu. Wyjaśniamy, kiedy dostaniesz od okulisty zalecenie, by rodzić przez cesarkę. Przy jakiej wadzie wzroku planowana jest cesarka? Kiedyś sądzono, że zarówno lekka, jak i poważna wada wzroku uniemożliwia poród naturalny. Nigdy nie potwierdzono jednak teorii, jakoby wysiłek porodowy zagrażał wzrokowi kobiety z każdą wadą i wskazania do cesarskiego cięcia uległy zmianie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie cesarskich cięć tylko w przypadku zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Takie wady niosą spore ryzyko, że w trakcie porodu naturalnego mogłoby dojść do odklejenia siatkówki, co może grozić nawet utratą wzroku. Na liście PTG umieszczono zatem następujące wady wzroku – to okulistyczne, czyli tzw. pozapołożnicze wskazania do cesarskiego cięcia: retinopatia cukrzycowa proliferacyjna; krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową; zaawansowany lub ostry stożek rogówki; stan pooperacyjny gałki ocznej (np. po laserowej korekcji wady refrakcji); ślepota korowa oraz surowicze odwarstwienie siatkówki w przebiegu stanów rzucawkowych. Cesarkę wykonuje się także w przypadku zaawansowanej jaskry z dużymi zmianami w polu widzenia (ryzyko wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas porodu naturalnego) oraz nagłych stanów okulistycznych, które mogą ulec pogorszeniu w trakcie porodu, a których nie można leczyć przed porodem (np. zranienia gałki ocznej operowane w okresie 1 miesiąca przed rozwiązaniem). Jednocześnie Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca: „Decyzję [o cesarskim cięciu] podejmuje doświadczony położnik, wypełniając i podpisując odpowiednio opracowany formularz kwalifikacji do cięcia na podstawie badania oczu przeprowadzonego przez lekarza okulistę”. Czy...

Chłopiec śpi na klawiaturze przy komputerze
© mariesacha - Fotolia.com
Zdrowie
Czy można leczyć krótkowzroczność podczas snu?
Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem – zwiększa się liczba krótkowidzów. Główną przyczyną krótkowzroczności jest wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora (czy to telewizora, czy komputera). Jedną z metod leczenia tej wady jest ortokorekcja. Na czym polega ta metoda oraz kto ją może stosować, opowiada Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej.

Na czym polega ortokorekcja? Piotr Toczołowski: Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zwanych OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Jak długo utrzymuje się efekty dobrego widzenia w ciągu dnia? Piotr Toczołowski: Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16-40 godzin, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. W ciągu pierwszych dni korekcja utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach nawet do 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki co drugą noc. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Zobacz także: Sprawdź, czy twoje dziecko dobrze widzi Czy ortosoczewki są bezpieczne? Piotr Toczołowski: Ortosoczewki wykonuje się ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione, dzięki temu nie odnotowuje się specjalnych powikłań. Dodatkowo cały proces jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary. Kto może stosować metodę ortokorekcji ? Piotr Toczołowski: Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj