hemoroidy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Hemoroidy w ciąży są nieprzyjemną dolegliwością. Hemoroidy zwane w terminologii medycznej guzkami krwawniczymi czy też krwawnicami są chorobą proktologiczną polegającą na upośledzeniu odpływu krwi z guzków krwawniczych. U kobiet, które zmagają się z hemoroidami w ciąży, dochodzi nie tylko do powiększenia hemoroidów, lecz także przewlekłych stanów zapalnych. Sprawdź, jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży. 

Spis treści:

 1. Hemoroidy w ciąży: przyczyny
 2. Hemoroidy w ciąży: objawy
 3. Hemoroidy w ciąży – kiedy się pojawiają?
 4. Hemoroidy w ciąży: leczenie
 5. Maść  na hemoroidy w ciąży
 6. Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby
 7. Hemoroidy w ciąży: zapobieganie
 8. Hemoroidy w ciąży a poród naturalny
 9. Leczenie hemoroidów po ciąży

Żylaki w ciąży - film

Hemoroidy w ciąży: przyczyny

Hemoroidy w ciąży powstają, ponieważ:

 • żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego;
 • rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg;
 • w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania mocniej wysila się, to też powoduje, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta;
 • dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej – wyższe jest stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie.

Hemoroidy w ciąży: objawy

Możesz podejrzewać, że masz hemoroidy, jeśli zauważysz u siebie:

 • pieczenie;
 • świąd;
 • śluz w odbycie;
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 • świeżą krew w stolcu;
 • dyskomfort w okolicy odbytu.
Ważne: Pamiętaj, że skrzepy ciemnej, smolistej krwi w stolcu lub nawet czarny (smolisty) stolec są zwykle oznakami choroby górnej części przewodu pokarmowego i wymagają konsultacji lekarskiej.

Hemoroidy w ciąży - kiedy się pojawiają?

Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy rosnące dziecko, a co za tym idzie macica, uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Dodatkowo krew w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego ma dużo większe ciśnienie niż zwykle, a jelita pracują wolniej. Kobieta dużo mniej się rusza, więcej leży, co nie sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu jelit. Wszystko to prowadzi do powstawania guzków, zwanych też żylakami odbytu. Powodują one to, że okolica odbytu swędzi i piecze, a podczas wydalania może pojawić się krew.

Hemoroidy w ciąży: leczenie

Jakie leki na hemoroidy w ciąży? Pamiętaj, że przyszła mama nie może stosować wszystkich leków, ponieważ mogą one nie być zalecane dla kobiet w ciąży. Bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży dobiera lekarz, dlatego koniecznie należy się z nim skonsultować.

W przypadku żylaków odbytu w ciąży odradza się leczenie chirurgiczne, zaś zaleca przede wszystkim zmianę diety na bogatą w błonnik (ciemne pieczywo, zboża, warzywa) i picie dużej ilości płynów. Żylaki odbytu w ciąży według zapewnień specjalistów nie są niebezpieczną chorobą i co pocieszające – zazwyczaj ustępują po porodzie. Niemniej zaleca się, aby w każdym przypadku zgłosić się z tym problemem do specjalisty. 

Maść na hemoroidy w ciąży

W ciąży wybór maści na hemoroidy jest ograniczony, ponieważ ze względu na specyfikę tego okresu nie każdy preparat jest odpowiedni. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od domowych sposobów, czyli zmiany diety, odpowiedniej higieny, a także aktywności fizycznej. Jeżeli te sposoby nie pomagają – lekarz może zalecić np. maść na hemoroidy w ciąży. Niektóre preparaty mogą stosować kobiety ciężarne, jednak za każdym razem decyzję o tym powinien podejmować lekarz prowadzący ciążę, oceniając możliwe ryzyko.

Hemoroidy w ciąży: domowe sposoby

Na bolesne hemoroidy w ciąży mogą pomóc następujące sposoby: 

 • Walcz z zaparciami. Zadbaj przede wszystkim o regularne wypróżnianie. Strach przed krwawieniem odbytu i pieczeniem może doprowadzić do powstania błędnego koła: kobieta odwleka w nieskończoność wizytę w łazience, co prowadzi do zaparcia, a to z kolei jest przyczyną powstawania następnych guzków. Aby nie dopuścić do zaparć, pij dużo wody i jedz jabłka (mają bardzo dużo błonnika). Z drugiej strony nie przesiaduj godzinami w toalecie (to także sprzyja pojawieniu się hemoroidów w ciąży na zewnątrz).
 • Przemywaj obolałe miejsce. Po każdym pobycie w toalecie delikatnie umyj okolice odbytu chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH. Pomoże także przemywanie swędzących okolic naparem z kory dębu, który działa przeciwzapalnie, lub płynem do higieny intymnej zawierający wyciąg z niej.
 • Stosuj okłady. Pomoże okład z ciepłej torebki herbaty. Zawarta w niej tanina hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy. Możesz spróbować też okładów z lodu, który zmniejszy obrzęk lub specjalnych nakładek (do kupienia w aptekach), które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.
 • Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Wystarczy, że poleżysz chwilę z nogami trochę wyżej niż tułów, a ból i swędzenie powinny być mniej zauważalne.
 • Nie stosuj nasiadówek. Długie kąpiele w gorącej wodzie lub gorące nasiadówki mogą przynieść ulgę tylko na krótką chwilę. Tymczasem gorąca woda powoduje, że naczynia krwionośne jeszcze bardziej rozszerzają się, co sprzyja powstawaniu żylaków. Lepszym wyjściem będzie ciepła, a nawet chłodna kąpiel.
 • Powiedz o hemoroidach ginekologowi. Jeżeli zauważysz u siebie nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego twoją ciążę powiadom o objawach i zapytaj, jakie ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom możesz stosować. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Hemoroidy w ciąży - zapobieganie

Zamiast czekać pojawienie się hemoroidów, warto im zapobiegać już od samego początku ciąży. Tym bardziej że raz powstałe hemoroidy mogą nawracać i powiększać się podczas kolejnych ciąż. W związku z tym:

 • Przejdź na lekkostrawną dietę bogatą w błonnik, opartą na warzywach – poprawi to perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom.
 • Bądź aktywna w ciąży – ruch zapobiega problemom trawienia i poprawia krążenie krwi; jak najczęściej chodź na długie spacery albo pływaj; jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, gimnastykuj się codziennie.
 • Noś przewiewną bieliznę – luźne bokserki lub figi wykonane w 100% z bawełny.

Hemoroidy w ciąży a poród naturalny

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mimo borykania się z hemoroidami będą mogły rodzić siłami natury. Otóż hemoroidy w ciąży nie są przeszkodą, by kobieta rodziła w sposób naturalny. Nie zagrażają one zdrowiu kobiety ani dziecka. Zdarzają się jednak przypadki, gdy hemoroidy mocno krwawią –  wtedy lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Leczenie hemoroidów po ciąży

Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić:

 • skleroterapię (czyli wstrzyknięcie leków powodujących zwłóknienie guzków),
 • założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka,
 • koagulację promieniami podczerwonymi lub ultrafioletowymi.

 

Z takim leczeniem trzeba poczekać, aż urodzisz – nie stosuje się go w ciąży.

Zobacz też:

Hemoroidy po porodzie
AdobeStock
Połóg
Hemoroidy po porodzie: jak je leczyć i kiedy znikną?
Hemoroidy po porodzie to powiększone guzki w odbycie powodujące świąd, ból, pieczenie i krwawienie okolic odbytu oraz w trakcie wypróżniania. Aby pozbyć się hemoroidów po ciąży, warto stosować ziołowe napary, zimne okłady, maści oraz dietę bogatą w błonnik.

Hemoroidy po porodzie to głównie problem kobiet rodzących naturalnie. Ta bolesna i krępująca dolegliwość powstaje w ciąży, ale poród siłami natury może ją pogłębić. To jednak nie znaczy, że jest się na nią skazanym – żylaki odbytu po porodzie można skutecznie leczyć domowymi sposobami, lekami oraz odpowiednim trybem życia. Spis treści: Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Jakie są objawy hemoroidów po porodzie? Leki na hemoroidy po porodzie Domowe sposoby na hemoroidy Jak leczyć hemoroidy po porodzie? Zapobieganie powstawaniu hemoroidów po porodzie Skąd biorą się hemoroidy po porodzie? Każdy człowiek ma hemoroidy – to poduszkowate naczynia żylne uszczelniające kanał odbytu. Umożliwiają kontrolę gazów i stolca – podczas wypróżniania są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest oddawanie stolca. Problem z hemoroidami pojawia się wówczas, gdy ulegają one nadmiernemu powiększeniu, przez co tworzą się tzw. guzki krwawnicze. Jest to stan zapalny nazywany chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu , chociaż potocznie używa się nazwy hemoroidy na opisanie dolegliwości. Hemoroidy po porodzie to efekt zarówno ciąży (na ogół pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży), w której czasie zachodzi w organizmie kobiety wiele zmian, jak i przebiegu porodu naturalnego. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjają: poród naturalny, w którego czasie dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu, szczególnie ma to miejsce w trakcie silnego parcia; za duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego – żyły odbytu rozszerzają się w czasie ciąży bardziej, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne; utrudniony odpływ krwi z żył miednicy i nóg – rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej;...

nogi
fotolia.com
Mama
Nogi bez żylaków
Tryskasz zdrowiem, więc skąd te nocne skurcze i nogi ciężkie jak ołów... Winowajcą mogą być żylaki. Ale nie martw się – są na nie sposoby. Przeczytaj, jak zapobiegać żylakom i radzić sobie z nimi, gdy się pojawią.

Żylaki to zmora ponad połowy Polaków, najczęściej kobiet. Łatwo jednak uniknąć szpecących nogi zgrubień, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę. Prawidłowe krążenie krwi a żylaki Nad prawidłowym krążeniem krwi w dolnej części ciała czuwa 80 mikroskopijnych zastawek znajdujących się w ściankach żył. Działają na zasadzie automatycznych zaworów – otwierają się, gdy krew płynie pod górę, w kierunku serca, i natychmiast zamykają, by nie spłynęła w dół. Gdy zastawki szwankują, krew zalega w żyłach, sprzyjając ich rozszerzaniu się. Na nogach zaczynają się wówczas tworzyć sinoniebieskie pajączki lub sznureczki wypukłych żył, czyli żylaki. Winą obarcza się geny. Jeśli mama ma żylaki, prawdopodobieństwo, że też możesz je mieć, wynosi 50 proc. A jeśli masz stojącą lub siedzącą pracę i nie przepadasz za ruchem, ryzyko wzrasta do 70 proc. Co jeszcze sprzyja żylakom? Otyłość . Powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w efekcie podnosi ryzyko uszkodzenia ścian naczyń, które rozszerzają się w niektórych miejscach. W dodatku otyłość może mieć wpływ na ciążę .  Zażywanie hormonów . Zażywanie estrogenów, zwłaszcza po 40 roku życia też ma znaczenie. Zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na większą gęstość krwi, osłabiając wydolność żył. Podobnie może działać źle dobrana pigułka antykoncepcyjna (lepsze będą plastry). Ciąża . Ucisk powiększonego brzucha na żyły utrudnia swobodny przepływ krwi, a to powoduje wzrost ciśnienia krwi na ścianki naczyń. Żylaki w ciąży są zwykle przejściowe, znikają po porodzie. Długie unieruchomienie nóg . Np. z powodu złamania. Brak ruchu sprawia, że mięśnie łydki nie stymulują naczyń krwionośnych i pogarsza się krążenie. Podobne problemy wiążą się z częstymi lotami samolotem lub długą jazdą autem. Buty na wysokich obcasach . Podczas chodzenia w szpilkach...

Enfamil - ciążowe dolegliwości
Fotolia
Zdrowie w ciąży
7 ciążowych dolegliwości i sposoby, by sobie z nimi poradzić
Życie przyszłej mamy nie zawsze jest usłane różami. Czasem radosne oczekiwanie na maluszka zakłócają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zgaga, nudności czy wzdęcia. Jak sobie z nimi poradzić?

var _gde_kkcpklrfvs = new Image(1,1); _gde_kkcpklrfvs.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=kkcpklrfvs/fastid=mtrjfayltohbzenbdpgsohuoozmf'; Choć dziewięć miesięcy oczekiwania na maleństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, to czasem przyszła mama musi zmagać się z różnego rodzaju dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jakie są ich przyczyny i jak można je złagodzić. Dolegliwości przyszłej mamy 1. Nudności i zgaga. Najczęściej pojawiają się rano i zazwyczaj są spowodowane szalejącymi hormonami, które mają wpływ także na funkcjonowanie układu pokarmowego. Aby zmniejszyć te dolegliwości, szczególną uwagę poświęć temu, co robisz tuż po przebudzeniu. Wstań bez pośpiechu i powoli zjedz kilka sucharków i wypij kilka łyków wody mineralnej. Dopiero później zjedz pożywne śniadanie. Przez resztę dnia jedz często, ale niewielkie porcje. Posiłki przeżuwaj powoli i dokładnie i pij wodę z cytryną i imbirem. Unikaj objadania się, zwłaszcza wieczorem.  2. Wzdęcia . Są spowodowane spowolnioną perystaltyką jelit, której powodem również są szalejące hormony. Aby uniknąć wzdęć, zrezygnuj z ciężkostrawnych postaw i wzdymających produktów, a także gazowanych napojów. Ogranicz, a najlepiej całkowicie wyeliminuj ze swojej diety słodycze. Postaw natomiast na produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii, które wspomagają trawienie, np.  jogurty czy kefiry, ogórki kwaszone. Nie zapominaj też o ruchu – po posiłku zamiast wylegiwać się na kanapie, idź na krótki spacer.  3. Zaparcia. To także skutek działania hormonów, które zwalniają pracę jelit, a uciskająca na jelita macica dodatkowo potęguje nieprzyjemne dolegliwości. W takiej sytuacji wiele możesz zdziałać, lekko modyfikując swoja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj