kobieta, mama, ciąża, brzuszek, uśmiech, leżeć
Zdrowie w ciąży

Przyjaciele czy wrogowie? – ciążowe hormony

Mdłości, ból piersi, apetyt na kiszone ogórki – to wszystko efekt działania hormonów. W ciąży znajdujesz się pod ich silnym wpływem. Jak jeszcze objawia się ich działanie?

Hormony w ciąży będą sprawować nad tobą władzę prawie absolutną. Dopóki nie byłaś w ciąży, większość hormonów w twoim organizmie wytwarzały gruczoły dokrewne np. tarczyca. Teraz wiele z nich powstaje też w łożysku, które znajduje się wewnątrz macicy. Zaraz po urodzeniu maleństwa łożysko jest wydalane i hormony ciążowe przestają już być potrzebne. 
 

Hormony wywołują mdłości w ciąży…

Winowajcą będzie gonadotropina kosmówkowa, którą produkuje zarodek, a potem łożysko. To właśnie obecność tego hormonu w moczu sprawia, że wychodzi pozytywny wynik na teście ciążowym. Do tego gonadotropina kosmówkowa zwiększa produkcję innego hormonu, progesteronu i stopuje mechanizm miesiączki.
 

…i dają poczucie szczęścia

Endorfiny – zapamiętaj tę nazwę, bo to właśnie te hormony są twoimi największymi sprzymierzeńcami. To naturalne substancje przeciwbólowe i uspokajające. Działają jak morfina. Nazywa się je hormonami szczęścia, bo to dzięki nim z radością czekasz na dziecko, nie zważając na mdłości i inne ciążowe przypadłości. Źródło endorfin znajduje się w mózgu, gdzie są produkowane aż do końca porodu. Największe stężenie endorfin jest właśnie w czasie porodu. Dzięki nim ból staje się słabszy, a stres z nim związany nie tak dokuczliwy. Po porodzie poziom endorfin gwałtownie spada. To jest prawdopodobnie przyczyną baby bluesa, czyli lekkiej formy depresji poporodowej.
Uwaga! Wydzielanie endorfin może zostać podczas porodu zaburzone np. z powodu jaskrawego światła, braku intymności, dyskomfortu psychicznego lub fizycznego.
 

Czujesz większy popęd seksualny? To także sprawka hormonów

Na twój seksualny nastrój wpływają estrogeny, najpierw wytwarzane przez jajniki, a później przez łożysko. Produkcja estrogenów gwałtownie rośnie na początku ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży silnie oddziałują na fazę głębokiego snu (REM), co powoduje, że więcej wiercisz się w łóżku. Dzięki estrogenom czujesz, że twoje pożądanie w pierwszym trymestrze ciąży wzrasta. Estrogeny zwiększają ukrwienie piersi, pochwy, sromu i łechtaczki, które stają się bardziej miękkie, obrzmiałe i szczególnie wrażliwe.
To ciekawe! Zdaniem naukowców dzięki hormonom ciążowym, seks w drugim trymestrze ciąży może być najlepszy w całym życiu!
 

Rozluźniają mięśnie i zapobiegają skurczom

To zadanie dla jednego z z ważniejszych hormonów ciążowych: progesteronu. Przed ciążą produkowały go, podobnie jak estrogeny, jajniki, teraz tę funkcję przejęło łożysko. Możesz zrzucić na niego odpowiedzialność za większość zmian, które ciąża wywołuje w twoim organizmie (m.in. wyższa temperatura, szybszy oddech). Powoduje rozluźnienie mięśni gładkich macicy, przez co trudniej jest się jej kurczyć i rozkurczać. Dzięki niemu zatem nie dochodzi do poronienia. Progesteron sprawia, że twoje żyły zyskują na elastyczności i wytrzymują napór rozpychającej je macicy.
 

Hormony w ciąży przygotowują cię do porodu

Przygotowanie do porodu to zasługa relaksyny. Pod jej wpływem rozluźniają się połączenia kostne miednicy, zmiękcza szyjka macicy i wzrasta elastyczność okolicznych wiązadeł, dzięki temu twoja macica się rozrasta, a noworodek będzie mógł przejść przez kanał rodny. Z czasem relaksyna na tyle rozluźnia stawy i więzadła, że łatwiej o upadki, zwichnięcia i inne kontuzje. Powoduje, że masz uczucie, jakbyś była z gumy.
 

Obejrzyj film i zobacz, jak wygląda poród naturalny


Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

ciężarna
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Ciąża i hormony
W ciąży zmienia się poziom hormonów w organizmie. Wszystko po to, by ciąża przebiegała prawidłowo i dziecko w brzuchu rosło zdrowo. Jakie hormony zmieniają swój poziom i jak to wpływa na twój organizm? Sprawdź – trymestr po trymestrze.

I trymestr ciąży Ważne hormony: HCG (gonadotropina łożyskowa) – alfa i beta, AFP (alfafetoproteina), HPL (laktogen łożyskowy), PAPPA-a – (białko wytwarzane przez tkankę łożyskową) progesteron Wpływ na organizm: HCG powoduje, że nie występuje miesiączka, a ciałko żółte nie zanika, tylko zaczyna wydzielać hormony sterydowe jajnikowe. Beta HCG jest częściowo wydalane z moczem ciężarnej (dzięki temu wcześnie możesz wykonać test ciążowy ). Beta HCG pobudza jądra męskiego płodu do produkcji testosteronu, który wpływa na dalszy rozwój zewnętrznych narządów płciowych. HPL reguluje łożyskową produkcję progesteronu i przygotowuje gruczoły sutkowe do laktacji. Progesteron zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, czego konsekwencją mogą być nudności i wymioty. Osłabia również perystatykę jelita grubego, co powoduje większe zaparcia. Wynikiem działania progesteronu są także żylaki, wzrost ciepłoty ciała i rozrost tkanki tłuszczowej. Jak się czujesz? Wzrost jednych hormonów przy jednoczesnym zahamowaniu wydzielania FSH i LH – hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy cykl miesiączkowy i owulację – powoduje duże wahania nastrojów . Z jednej strony cieszysz się, z drugiej denerwujesz się z byle powodu. Możesz odczuwać też większe zmęczenie, ociężałość i senność. II trymestr ciąży Ważne hormony: estrogeny i najważniejszy z nich – estriol Wpływ na organizm: Prawdopodobnie to właśnie pod wpływem estrogenów wiązadła stawów miednicy ulegają zwiotczeniu i rozluźnieniu, ułatwiając tym samym rozciąganie się tkanek w czasie porodu. Duże dawki estrogenów nasilają czynność skurczową macicy. Jak się czujesz? W II trymestrze ciąży poziom hormonów ustala się na bardziej stabilnym poziomie. Dlatego czeka cię teraz najspokojniejszy okres. Jesteś bardziej wypoczęta, bo dolegliwości pierwszych...

hormony, seks, kobieta, libido
Fotolia
Starania o dziecko
Które hormony sterują kobiecym libido?
Nie masz ochoty na seks? A może wręcz odwrotnie – nie potrafisz przestać o nim myśleć? Przyczyny każdej z opcji szukaj w sobie, a konkretnie w wynikach swoich badań hormonalnych. Oto lista hormonów, które władają twoim pożądaniem.

Hormony mają wpływ na organizm nie tylko w okresie dojrzewania. Mogą one modyfikować aktywność seksualną przez całe życie kobiety i sterować libido. Najważniejsze hormony, od których zależy apetyt na seks, to:    Endorfiny – organiczne związki chemiczne pochodzenia białkowego, podobne budową do morfiny - stąd nazwa endo (wewnętrzna) morfina. Endorfiny wytwarzane są w tych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za uczucia i emocje. Sprzyjają dobremu samopoczuciu, łagodzą ból, eliminują stres , a w niektórych sytuacjach (jak np. podczas seksu) wywołują stany euforyczne. Duża ilość tych hormonów jest wydzielana również wtedy, gdy jesteśmy zakochane. Podczas satysfakcjonującego współżycia ich poziom wzrasta nawet dwustukrotnie! Jeśli wydzielanie endorfin jest na niskim poziomie, wówczas jakość życia seksualnego gwałtowanie spada. Ważne jest więc, aby ich wytwarzanie nie było zaburzone – wzrostowi endorfin sprzyja np. sportowa rywalizacja, spożywanie czekolady i niektórych ostrych przypraw np. chili oraz przyjmowanie pewnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, np. tych na bazie octanu chlormadinonu.        Estrogeny – to nazwa dla trzech podobnych chemiczne hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane są one w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, że wpływają na kształtowanie się kobiecej sylwetki, psychikę i emocje nie pozostają obojętne także na poziom libido . Odpowiadają przede wszystkim za sterowanie seksualnymi reakcjami. Poprzez wpływ na centralny i obwodowy układ nerwowy włączają "odbiór seksualny". Co ciekawe, podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest tak niski, że kobiety w tym okresie mają bardzo niewielką ochotę na zbliżenia.  Przeczytaj: Jak rozpoznać nadmiar i niedobór estrogenów?    ...

zmiany hormonalne w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Zmiany hormonalne w ciąży – objawy wywołane burzą hormonalną
Zmiany hormonalne w ciąży dają szereg objawów, które potocznie nazywa się burzą hormonalną. Wszystko dlatego, że w organizmie kobiety ciężarnej zmienia się stężenie różnych aktywnych substancji, nazywanych hormonami. Na każdym etapie ciąży jest ono nieco inne, dlatego wywołuje najróżniejsze objawy – od senności po wzrost libido.

Hormony to substancje, bez których organizm nie mógłby funkcjonować. Zależy od nich nie tylko praca wszystkich narządów, ale także myśli i uczucia. Zajście w ciążę wywołuje zmiany hormonalne. Wcześniej substancje te wytwarzały gruczoły dokrewne, takie jak np. tarczyca, a teraz wiele z nich powstaje w łożysku, które znajduje się wewnątrz macicy i zasila dziecko w brzuchu przez łączącą je z nim pępowinę. Po porodzie łożysko jest wydalane, a hormony ciążowe przestają być potrzebne. Zanim to nastąpi, warto oswoić się z nimi, choćby po to, by wiedzieć, jak teraz działają na twój organizm. Spis treści: hormony na początku ciąży burza hormonów na późniejszym etapie ciąży Hormony działające na początku ciąży Wśród nich trzeba wymienić hCG – hormon, który pozwala stwierdzić ciążę testem ciążowym , endorfiny zwane hormonami szczęścia, progesteron i estrogen. Wywołują one zmiany w samopoczuciu i wyglądzie ciężarnej: Progesteron – odpowiada m.in. za wszechogarniającą senność W wyniku zmian hormonalnych, głównie wskutek wzrostu poziomu progesteronu , możesz odczuwać większą potrzebę snu. Czasem bywa ona tak silna, że jesteś w stanie usnąć na dywanie, gdy kładziesz się na chwilę, by wyprostować plecy. Nagłe stany zmęczenia zwykle ustępują pod koniec I trymestru. Środkowy trymestr jest zwykle okresem przypływu energii, której poziom opada wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Wtedy znów może wrócić zmęczenie. Gonadotropina kosmówkowa – wpływa na mdłości i wymioty Nudności czasem bywają pierwszym sygnałem ciąży. Te nieprzyjemne objawy najbardziej dokuczliwe są w pierwszym trymestrze, a potem słabną lub całkiem ustępują. Prawdopodobnie ma to związek z rosnącym poziomem gonadotropiny kosmówkowej (hCG ). Hormon ten jest produkowany przez organizm od około siódmego dnia po zapłodnieniu ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj