Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile kawy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ile kawy można pić w ciąży: czy jedna słaba kawa dziennie szkodzi?

Wiele przyszłych mam nie wie, ile kawy można pić w ciąży. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, na pewno już wiesz, że w ciąży nie musisz całkowicie z niej rezygnować. Ale jeśli pijesz dużo kawy, musisz sprawdzić, na ile filiżanek możesz sobie pozwolić. Słaba kawa w ciąży nie jest szkodliwa, ale warto poprzestać na jednej filiżance dziennie.

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, ile kawy można wypić w ciąży. Kawa na niskie ciśnienie, kawa na dobry początek dnia – to wszystko jest możliwe także wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Picie kawy w ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością tego napoju. Bezpieczeństwo spożywania napojów zawierających kofeinę zostało potwierdzone w badaniach. Wyjaśniamy, ile kaw dziennie można wypić w ciąży.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Ile kaw można wypić w ciąży?

Naukowcy sprawdzili, ile kaw można wypić w ciąży. W badaniach poszukiwano niekorzystnego wpływu kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu. „Sprawdzano, czy przyjmowanie kofeiny w ciąży może mieć związek z poronieniem i porodem przedwczesnym oraz wadami dziecka i jego masą urodzeniową” – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD w Warszawie. „Wyniki większości badań z ostatnich lat mówią, że picie podczas ciąży do 3 filiżanek kawy w ciągu dnia (czyli nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę) nie wiąże się z żadnymi niepomyślnymi zdarzeniami” – mówi dr Jurczak-Czaplicka i dodaje, że wspomniane badania dotyczyły tylko II i III trymestru ciąży.

Jedna kawa dziennie w I trymestrze ciąży?

Niestety nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w I trymestrze. Przekroczenie podanej wyżej normy może zaburzać przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. „W badaniach dowiedziono, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkowało urodzeniem dziecka z niższą masą ciała” – dodaje ekspertka. Lepiej więc nie ryzykować i na początku ciąży ograniczyć się do jednej kawy dziennie lub w ogóle jej nie pić.

​Zrezygnuj z kawy rozpuszczalnej w ciąży na rzecz zdrowszej, sypanej lub ziarnistej. Jeśli pijesz kawę bezkofeinową w ciąży, także zwróć uwagę na ilość wypijanego napoju oraz jego jakość.

Słaba kawa w ciąży jest dozwolona?

Słaba kawa to dobry wybór w czasie ciąży. Dr Jurczak-Czaplicka przypomina, że ilość kofeiny w kawie zależy od tego, w jaki sposób ją parzymy. Najwięcej tej pobudzającej substancji zawiera mocna kawa, np. espresso. Ale kofeina w znacznych ilościach występuje również w herbacie (2 filiżanki czarnej herbaty zawierają tyle kofeiny, co jedna filiżanka kawy). „Jeśli w ciąży nie możemy funkcjonować bez kawy, starajmy się parzyć ją w ekspresie i trochę rozcieńczyć mlekiem” – wyjaśnia lekarka. W ciąży możesz bez obaw pić jedną lub dwie filiżanki takiej słabej kawy dziennie.

Podajemy, ile kofeiny zawierają różne rodzaje kaw:

  • cappuccino – 65 mg
  • latte – 60 mg
  • macchiato – 85 mg (w ok. 60 ml)
  • americano – 20 mg (w ok. 30 ml)
  • espresso – 65 mg (w ok. 30 ml)
  • espresso doppio – 126 mg (w 60 ml)
  • ristretto – 25 mg (w ok. 15 ml)
  • mocca – 100 mg (w ok. 60 ml)
  • freddo (kawa mrożona na bazie kawy mielonej) – 40 mg
  • frappe (kawa mrożona na bazie kawy rozpuszczalnej) – 40 mg
  • kawa rozpuszczalna – 70 mg
Choć picie kawy w ciąży jest możliwe, warto pamiętać o tym, że poranny przypływ energii z powodzeniem może zapewnić również wypicie letniej wody z cytryną albo spacer na świeżym powietrzu. Zamiast zastanawiać się, ile kawy możesz wypić w ciąży, wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków na zdrowsze.

Zobacz też:

kobieta w ciąży pije kawę
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kawa w ciąży = za małe dziecko?
Lubisz kawę? W ciąży lepiej ogranicz jej picie. Bezpieczna dawka to według naukowców zaledwie dwie filiżanki dziennie. Większa ilość może prowadzić do tego, że dziecko urodzi się mniejsze niż powinno.

Chociaż kawa nie jest na liście napojów zakazanych dla kobiet w ciąży (tak jak np. alkohol ), to jednak jej nadmiar może negatywnie wpływać na wagę i wzrost dziecka w brzuchu. Z tego powodu dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny ). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest nieco bardziej liberalna w zaleceniach: według jej rekomendacji przyszła mama może zupełnie bezpiecznie dla dziecka wychylić trzy filiżanki dziennie - ale już nie więcej. Dlaczego kobieta w ciąży musi ograniczać kawę? Powodem ograniczenia liczby wypitych filiżanek kawy podczas ciąży jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie.  Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowowtnych w przyszłości. Polecamy: Kawa rozpuszczalna, co się w niej naprawdę znajduje?   Czy kawa może prowadzić do przedwczesnego porodu? Nie jest wiadomo do końca, czy picie kawy w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu . Badający to zagadnienie naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) nie odkryli żadnej zależności między piciem kawy a terminem narodzin dziecka. Czytaj też: 10 rzeczy zakazanych w ciąży Co jeszcze warto wiedzieć o kofeinie? Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie (pod nazwą teina),...

zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
Zdrowie w ciąży
Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Opinia ginekologa z IMiD
Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę zielonej herbaty?

Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży . Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych , bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego , który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza Spis treści: Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Herbaty zalecane w ciąży Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji. Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży . – Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy pić zielonej herbaty i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Herbaty zalecane w ciąży Ciężarne kobiety zazwyczaj przywiązują większą wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Podobnie jest w...

niskie ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży – dlaczego dokucza, jak się objawia, jak sobie z nim radzić
Niskie ciśnienie krwi w ciąży to ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Objawia się zawrotami głowy, omdleniami i brakiem energii u przyszłej mamy. Jego przyczyną może być anemia, niedoczynność tarczycy lub odwodnienie. Najprostszym sposobem podniesienia ciśnienia w ciąży mogą być aktywność i zdrowy tryb życia. Nieznacznie niskie ciśnienie nie jest groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, jeżeli jednak są to duże i utrzymujące się spadki, koniecznie trzeba je leczyć, gdyż może zakłócić przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw o zdrowie kobiety i dziecka (w przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia ). Z reguły skutkuje jednak  gorszym samopoczuciem ciężarnej. Przyszłej mamie brakuje energii, jest osłabiona i ospała. Na szczęście niskie ciśnienie w ciąży jest stanem przejściowym, najczęściej dokucza na początku ciąży, a w III trymestrze zazwyczaj wraca do normy. Spis treści: Kiedy ciśnie w ciąży jest za niskie? Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Objawy niskiego ciśnienia w ciąży Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży Jak podnieść niskie ciśnienie w ciąży? Kiedy do szpitala z niskim ciśnienie? Kiedy ciśnienie w ciąży jest za niskie? Niskie ciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie serii pomiarów, które powinny być przeprowadzane w różnych dniach, ale w podobnych warunkach. Jeżeli każdy z pomiarów wskaże wartość niższą niż 100/60 mmHg, oznacza to, że dana osoba rzeczywiście cierpni na niskie ciśnienie.  Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi 120/80 mmHg. O niedociśnieniu krwi (hipotensja, hipotonia) mówimy, gdy:  ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg. Jakie ciśnienie krwi w ciąży uznaje się za prawidłowe? Optymalne ciśnienie tętnicze skurczowe mieści się w przedziale 120–129 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe – od 80 do 84 mm Hg. Prawidłowo różnica między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mm Hg. Za niskie ciśnienie krwi uznaje się to, które jest poniżej normy.  Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskie ciśnienie w ciąży nie powinno zagrażać życiu matki lub dziecka. Zdarza się jednak, że długo utrzymujące się niskie ciśnienie może być...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz