nadwaga w ciąży, nadwaga w ciąży a dziecko, duża nadwaga w ciąży, jak walczyć z nadwagą w ciąży, tycie w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Nadwaga w ciąży zagraża nie tylko twojej figurze, ale również dziecku

Gdy spodziewasz się dziecka, łatwo stracić kontrolę nad przyrostem kilogramów. Sprawdź, czym może skutkować nadwaga w czasie ciąży i jak do niej nie dopuścić.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Nadwagi w ciąży nie można bagatelizować. Z opracowywanego co roku Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego wynika, że znaleźliśmy się w pierwszej piątce najbardziej otyłych Europejczyków. Grubsi od nas są tylko Brytyjczycy, Czesi, Słowacy i Irlandczycy. Otyłych jest aż 25 proc. Polaków, którzy ukończyli 20 rok życia (mają BMI powyżej 30). Dodajmy, że otyłość to nie to samo co nadwaga, która wynika z kilku dodatkowych kilogramów. Otyłość to problem. Powinnaś pamiętać o tym również podczas ciąży.

Czas, gdy spodziewasz się dziecka, może sprzyjać nadmiernemu tyciu i skutkować tym, że dołączysz do licznego grona otyłych Polaków. Ale to nie wszystko – to, ile tyje się w ciąży, może nie tylko odbić się na przyszłej sylwetce (gdy przytyjesz nadmiernie, po porodzie powrót do dawnej wagi może być utrudniony lub wręcz niemożliwy) – może również niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Nadwaga w ciąży a dziecko

Skutkiem nadmiernego przyrostu kilogramów bywają powikłania ciążowe , trudny poród (czynność skurczowa macicy może być słabsza, a po porodzie silniejsze krwawienie) i problemy ze zdrowiem dziecka (dzieci rodzą się duże, przez co jest większe ryzyko np. urazów okołoporodowych). Nadwaga w ciąży może doprowadzić również do kłopotów z krążeniem, rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej. Jeśli utyjesz szybko, w krótkim czasie może dojść do rozwoju groźnego zatrucia ciążowego – którego dodatkowym objawem jest wzrost ciśnienia krwi, obrzęki, bóle i zawroty głowy (sprawdź: Ile powinnaś ważyć w kolejnych tygodniach ciąży?).

Jak walczyć z nadwagą w ciąży?

  • Bądź aktywna – ciąża nie jest przeszkodą do tego, aby prowadzić aktywny tryb życia. Regularnie, niezbyt forsowne ćwiczenia nie tylko zapobiegną nadwadze, ale również pomogą usprawnić ciało przed porodem. Przyszłe mamy mają dużo możliwości, aby dbać o swoją formę (sprawdź, jaki sport można uprawiać w ciąży). Zanim jednak zaczniesz się gimnastykować, wsłuchaj się w siebie i nie rób nic, co mogłoby ci zaszkodzić. Nie rozpoczynaj też ćwiczeń bez konsultacji z ginekologiem.
     
  • Nie przesadzaj z jedzeniem – zbyt szybkie tycie może wskazywać na nieprawidłową dietę. Przyszłym mamom wydaje się, że w ciąży nie powinny sobie niczego odmawiać, bo w ten sposób lepiej zatroszczą się o dziecko. Nie odmawiają sobie kolejnej porcji sałatki – bo zdrowa, drugiego talerza zupy – bo świetnie rozgrzewa, porcji lodów – bo akurat nie sposób jej się oprzeć. W efekcie przyjmują więcej kalorii niż wynika z przewidzianych dla nich norm. tymczasem zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się dopiero od drugiego trymestru i to nieznacznie. Od czwartego miesiąca możesz pozwolić sobie na dodatkowe 360 kcal (tyle ma talerz pożywnej zupy), a w trzecim trymestrze możesz dodać do tego, co jadałaś przed ciążą, 475 kcal (taką wartość odżywczą ma np. drugie danie). 
     
  • Puste kalorie zastąp zdrowymi  – gdyby ciążowe zachcianki ograniczały się tylko do słynnych kiszonych ogórków i śledzi, to nie byłoby kłopotu. Przyszłe mamy często odczuwają silną pokusę jedzenie tego, co niezdrowe – fast foodów, czipsów (mają za dużo soli i są tuczące), lodów (są bardzo kaloryczne). Aby utrzymać prawidłową wagę, zadbaj o jakość jedzenia – wybieraj chude mięso, świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby. Dbaj o różnorodność posiłków (bardzo potrzebne jest ci białko, żelazo, wapń i kwas foliowy). Pamiętaj,  że ciążowe zachcianki mogą świadczyć o braku ważnych składników odżywczych. Zamiast im ślepo ulegać, porozmawiaj o nich z lekarzem – być może potrzebny jest ci inny preparat witaminowo-mineralny.
     
  • Kontroluj wagę – gdy tyjesz nadmiernie, skrupulatne ważenie się to nie fanaberia. Prawidłowa waga w ciąży powinna być o 11–16 kg większa od tej przed ciążą (w I trymestrze ok. 1–2 kg, w II – ok. 6 kg, w III – ok. 5 kg). Tylko kobiety bardzo szczupłe mogą utyć więcej (norma określa, że może to być 18 kg). Natomiast jeśli zmagałaś się z nadwagą już przed ciążą lub wręcz byłaś otyła –  teraz szczególnie powinnaś dbać o wagę. Bez popadania w przesadę, oczywiście. Ewentualne diety muszą być uzgadniane z lekarzem.

Czytaj też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
Pantermedia
Zdrowie
Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę?
Nadwaga u dziecka może powodować problemy zdrowotne, dlatego kontroluj wagę dziecka, najlepiej za pomocą siatek centylowych. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy twoje dziecko nie waży za dużo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze o radę warto poprosić też pediatrę.

Dzieci z nadwagą  są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość .  Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych . Podpowiadamy jak to zrobić. 1. Zważ i zmierz dziecko  Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka . Zapisz otrzymane wyniki. 2. Znajdź siatki centylowe Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka. Zobacz też:   Siatki centylowe  dla dziewczynek i   siatki centylowe dla chłopców    od 1. do 12 miesiąca  życia. 3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków.  4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25.  Co robić, gdy dziecko ma nadwagę? Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić...

Jadłospis nadwaga w ciąży, jadlospis dla ciężarnej z nadwagą, nadwaga w ciąży, jak nie przytyć w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Przykładowy jadłospis dla ciężarnej z nadwagą
Jedną z przyczyn nadwagi w ciąży może być zła dieta, która dostarcza zbyt wielu kalorii. Sprawdź, co powinnaś jeść, gdy w czasie ciąży ważysz za dużo.

Nasz jadłospis dla ciężarnej z nadwagą ma o 30 proc. kalorii mniej od normalnego dziennego zapotrzebowania na kalorie w ciąży. Zanim jednak z niego skorzystasz, upewnij się, że nadwaga w ciąży to jest rzeczywiście twój problem. Przyszłe mamy nie powinny się odchudzać na własną rękę. O zrzuceniu zbędnych kilogramów powinien zdecydować lekarz. Często kieruje on swoją pacjentkę do dietetyka, który podpowie, co jeść, aby waga w ciąży wróciła do normy. Sprawdź, ile tyje się w ciąży . Co jeść, by nie przytyć za dużo w ciąży? Zastanawiasz się, co możesz jeść, by nie przytyć za dużo lub zacząć tracić wagę? Twoja dieta powinna opierać się na: 3 niedużych posiłkach głównych 2 niewielkie posiłki dodatkowe złożone z przekąsek (np. suszonych lub świeżych owoców, naturalnego jogurtu) piciu ok. 2,5 l wody (to najlepszy napój dla przyszłych mam) Przykładowy jadłospis przy nadwadze w ciąży na 1 dzień Śniadanie kanapki z białym chudym serem, chudą wędliną drobiową, sałatą oraz rzodkiewkami herbata owocowa Obiad zupa pomidorowa zabielana mlekiem dorsz pieczony w folii dwa ziemniaki surówka brokuł woda mineralna Kolacja sałatka z kalafiora, papryki, szynki z jogurtem szklanka soku wielowarzywnego Czytaj też: Do czego prowadzi nadwaga w ciąży? Jak rośnie brzuch i waga w ciąży? Ile można przytyć w ciąży?

kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Dieta w ciąży
Nadmiar kilogramów w ciąży oznacza kłopoty. Wiesz jakie?
Czy nadwaga i otyłość mają wpływ na przebieg ciąży? Na co trzeba uważać i z czym się liczyć, gdy już przed ciążą ważyło się zbyt dużo?

Niewielka nadwaga nie jest problemem, jednak otyłość w ciąży może mieć wpływ na jej przebieg. Przyjmuje się, że można mówić o niej wówczas, gdy BMI przekracza 29 (norma 20–25, poniżej 20 – niedowaga). BMI (czyli Body Mass Index) wylicza się według następującego wzoru: BMI =  waga sprzed ciąży/wzrost (w metrach, podniesiony do kwadratu) Jeśli przed ciążą ważyłaś np. 75 kilogramów przy wzroście 1,68 m, twój BMI wynosi 26, co oznacza niewielką, nie stanowiącą problemu nadwagę. Jeśli jednak przy tym samym  wzroście ważyłaś np. 95 kg, twój BMI (33,6) świadczy o otyłości (sprawdź, czy otyłość to twój problem w naszym Kalkulatorze wagi w ciąży).   Jak otyłość wpływa na ciążę? Ciężarne, które ważą za dużo, mogą odczuwać różne dolegliwości. Nadmiar kilogramów sprawia, że przyszła mama wyjątkowo szybko się męczy. Łatwo łapie zadyszkę. Nadwaga w ciąży jest sporym wyzwaniem dla serca i całego układu krążenia. Kości i stawy są nadmiernie obciążone. W efekcie mogą pojawić się bóle kolan i kręgosłupa . Po porodzie wolniej wraca się do formy. Trudniej zrzucić nadprogramowe kilogramy, a skóra jest w gorszym stanie, bo już przed ciążą była rozciągnięta. Jest większe ryzyko komplikacji.   Otyłość (zaznaczamy raz jeszcze: otyłość a nie kilka kilogramów ponad normę!) zwiększa ryzyko pojawienia się niektórych schorzeń i powikłań, m.in. nadciśnienia indukowanego ciążą, wystąpienia słabszej czynności skurczowej macicy w trakcie porodu,  urodzenia zbyt dużego dziecka, choroby zakrzepowej kończyn i miednicy mniejszej, nadmiernego krwawienia po porodzie, a także wolniejszego obkurczania się macicy. Nadmiar kilogramów często współistnieje z cukrzycą ciężarnych , co rodzi dodatkowe problemy. Ciąża częściej niż w przypadku szczupłych mam musi być zakończona...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj