Folik
materiały prasowe
Zdrowie w ciąży

Zdrowa mama – zdrowe dziecko, czyli jak zadbać o prawidłowy rozwój swojej pociechy

Czy wiesz, że masz wpływ na zdrowie swojego dziecka … jeszcze zanim w ogóle zajdziesz w ciążę, a potem przez całe 9 miesięcy? Sprawdź, co zrobić, by urodzić zdrowego maluszka.

Wielu z nas wydaje się, że wpływ na to, jak będzie się rozwijała nasza pociecha, mamy dopiero, gdy pojawi się ona na świecie. Wtedy właśnie staramy się dbać o jego dietę, stymulować jego zmysły czy uczyć przez zabawę. Prawda jednak jest taka, że troszczyć się o zdrowie maluszka możemy, a nawet powinniśmy, znacznie wcześniej, czyli przed jego narodzinami, a nawet… przed poczęciem! Choć może wydaje Ci się to nieprawdopodobne, to jeśli chwilę się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że to bardzo logiczne. Maluszek przez 9 miesięcy jest całkowicie zależny od Ciebie – je to, co Ty, odczuwa Twoje emocje, słyszy Twój głos. Dlatego właśnie, dbając o siebie na etapie planowania dziecka i później w czasie ciąży, dbasz jednocześnie o swoją pociechę. Bo zdrowa mama to zdrowe dziecko. Co zatem zrobić, by maluszek rozwijał się prawidłowo?

5 przykazań przyszłej mamy

1. Zmień dietę. Kiedy? Najlepiej już w momencie, kiedy zaczynasz starać się o dziecko. Pierwsze tygodnie rozwoju prenatalnego małego człowieka są kluczowe dla jego zdrowia, tymczasem swój odmienny stan potwierdzamy u lekarza zazwyczaj dopiero ok. 6.–7. tygodnia ciąży. Być może wydaje Ci się, że to dość szybko, pamiętaj jednak, że zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, w tym witaminy, minerały i mikroelementy, w czasie ciąży rośnie nawet kilkukrotnie, a zazwyczaj nasze codzienne nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego już w momencie, kiedy jesteś pewna, że chcesz zostać mamą, postaraj się zmodyfikować swój jadłospis. Spokojnie, nie musisz od razu robić żywieniowej rewolucji. Wystarczy kilka drobnych zmian, by Twoja dieta stała się bardziej zbilansowana. Przede wszystkim jedz więcej warzyw i owoców, czerwone mięso zamień na chude, drobiowe, jeśli nie musisz, nie rezygnuj też z nabiału, bo teraz będziesz potrzebowała dużo wapnia i witaminy D. Odstaw natomiast dania typu fast food, potrawy z dużą ilością soli, tłuszczu, konserwantów i sztucznych barwników. Staraj się jeść regularnie – minimum 5 zdrowych posiłków w ciągu dnia. Pamiętaj też o tym, że nie wszystkie składniki odżywcze uda Ci się uzupełnić samą dietą. Niektóre witaminy i mikroelementy tracimy bowiem podczas obróbki termicznej. Jedną z nich jest kwas foliowy niezbędny do zamknięcia cewy nerwowej płodu, a tym samym prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego niedobory mogą spowodować poważne i nieodwracalne wady rozwojowe. Dlatego zanim jeszcze zobaczysz na teście ciążowym dwie kreski  (co najmniej miesiąc przed poczęciem), zacznij przyjmować kwas foliowy, który pomoże Ci uzupełnić foliany w diecie.

Folik - let OTC
materiały prasowe

2. Porzuć używki. Małe piwo ze znajomymi? Lampka wina do obiadu? Przez najbliższe 9 miesięcy na takie pytania musisz odpowiadać stanowczo i zdecydowanie „Nie”. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. Już minimalna ilość czystego alkoholu etylowego może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym maleńkiego organizmu. Podobnie jest z paleniem papierosów. Substancje smoliste, które wdychasz, trafiają też do dziecka, dlatego dla zdrowia swojego i swojej pociechy, rzuć palenie. Chyba trudno o lepszą motywację, prawda?

3. Nie rezygnuj z ruchu. W naszym społeczeństwie wciąż panuje mit, że w czasie ciąży nie powinno się zażywać zbyt wiele ruchu i uprawiać sportów. Oczywiście, są takie sytuacje, że przyszła mama musi bezwzględnie leżeć do czasu porodu, ale jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Na pewno nie będziesz uprawiała sportów wyczynowych, ale spacer, nordic walking czy pływanie będą miały zbawienne skutki zarówno dla Ciebie, jak i maluszka. Wysiłek fizyczny wzmaga produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, a więc poprawia nastrój, pomaga też utrzymać mięśnie i stawy w dobrej kondycji, dzięki czemu poród może być dla Ciebie łatwiejszy, a po nim szybciej wrócisz do formy. Pamiętaj, by zawsze przed podjęciem aktywności tego typu skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. On najlepiej oceni, czy i jaki sport możesz uprawiać.  

4. Nie denerwuj się. Twoje nienarodzone dziecko doskonale odczuwa Twoje emocje i jeśli się denerwujesz, też jest niespokojne. Jak to możliwe? Stres powoduje nagły wyrzut kortyzolu do krwi, podnosi ciśnienie krwi i negatywnie wpływa na cały organizm. Hormony stresu z łatwością przedostają się przez krwioobieg do organizmu dziecka i wywołują u niego podobne odczucia. Co więcej, dzieci mam, które w ciąży często się denerwowały, po narodzinach mogą być bardziej niespokojne, płaczliwe, częściej miewać kolki. Dlatego postaraj się znaleźć jakiś sposób na relaks – może to być wieczór z dobrym filmem, czytanie książki, spacer czy słuchanie relaksującej muzyki. Najważniejsze, byś po prostu się wyluzowała.

5. Zmień nastawienie na pozytywne. Jeśli zazwyczaj jesteś marudą i wszystko widzisz w ciemnych barwach, to jest najlepszy moment, by zmienić swoje podejście do życia. Nie jest tajemnicą, że optymistom żyje się łatwiej i przyjemniej niż pesymistom. Warto więc zrewidować swoje nastawienie, bo przecież właśnie takiego podejścia nauczysz swoje dziecko, wychowując je.
 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA