Folik
materiały prasowe
Zdrowie w ciąży

Zdrowa mama – zdrowe dziecko, czyli jak zadbać o prawidłowy rozwój swojej pociechy

Czy wiesz, że masz wpływ na zdrowie swojego dziecka … jeszcze zanim w ogóle zajdziesz w ciążę, a potem przez całe 9 miesięcy? Sprawdź, co zrobić, by urodzić zdrowego maluszka.

Wielu z nas wydaje się, że wpływ na to, jak będzie się rozwijała nasza pociecha, mamy dopiero, gdy pojawi się ona na świecie. Wtedy właśnie staramy się dbać o jego dietę, stymulować jego zmysły czy uczyć przez zabawę. Prawda jednak jest taka, że troszczyć się o zdrowie maluszka możemy, a nawet powinniśmy, znacznie wcześniej, czyli przed jego narodzinami, a nawet… przed poczęciem! Choć może wydaje Ci się to nieprawdopodobne, to jeśli chwilę się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że to bardzo logiczne. Maluszek przez 9 miesięcy jest całkowicie zależny od Ciebie – je to, co Ty, odczuwa Twoje emocje, słyszy Twój głos. Dlatego właśnie, dbając o siebie na etapie planowania dziecka i później w czasie ciąży, dbasz jednocześnie o swoją pociechę. Bo zdrowa mama to zdrowe dziecko. Co zatem zrobić, by maluszek rozwijał się prawidłowo?

5 przykazań przyszłej mamy

1. Zmień dietę. Kiedy? Najlepiej już w momencie, kiedy zaczynasz starać się o dziecko. Pierwsze tygodnie rozwoju prenatalnego małego człowieka są kluczowe dla jego zdrowia, tymczasem swój odmienny stan potwierdzamy u lekarza zazwyczaj dopiero ok. 6.–7. tygodnia ciąży. Być może wydaje Ci się, że to dość szybko, pamiętaj jednak, że zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, w tym witaminy, minerały i mikroelementy, w czasie ciąży rośnie nawet kilkukrotnie, a zazwyczaj nasze codzienne nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego już w momencie, kiedy jesteś pewna, że chcesz zostać mamą, postaraj się zmodyfikować swój jadłospis. Spokojnie, nie musisz od razu robić żywieniowej rewolucji. Wystarczy kilka drobnych zmian, by Twoja dieta stała się bardziej zbilansowana. Przede wszystkim jedz więcej warzyw i owoców, czerwone mięso zamień na chude, drobiowe, jeśli nie musisz, nie rezygnuj też z nabiału, bo teraz będziesz potrzebowała dużo wapnia i witaminy D. Odstaw natomiast dania typu fast food, potrawy z dużą ilością soli, tłuszczu, konserwantów i sztucznych barwników. Staraj się jeść regularnie – minimum 5 zdrowych posiłków w ciągu dnia. Pamiętaj też o tym, że nie wszystkie składniki odżywcze uda Ci się uzupełnić samą dietą. Niektóre witaminy i mikroelementy tracimy bowiem podczas obróbki termicznej. Jedną z nich jest kwas foliowy niezbędny do zamknięcia cewy nerwowej płodu, a tym samym prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego niedobory mogą spowodować poważne i nieodwracalne wady rozwojowe. Dlatego zanim jeszcze zobaczysz na teście ciążowym dwie kreski  (co najmniej miesiąc przed poczęciem), zacznij przyjmować kwas foliowy, który pomoże Ci uzupełnić foliany w diecie.

Folik - let OTC
materiały prasowe

2. Porzuć używki. Małe piwo ze znajomymi? Lampka wina do obiadu? Przez najbliższe 9 miesięcy na takie pytania musisz odpowiadać stanowczo i zdecydowanie „Nie”. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. Już minimalna ilość czystego alkoholu etylowego może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym maleńkiego organizmu. Podobnie jest z paleniem papierosów. Substancje smoliste, które wdychasz, trafiają też do dziecka, dlatego dla zdrowia swojego i swojej pociechy, rzuć palenie. Chyba trudno o lepszą motywację, prawda?

3. Nie rezygnuj z ruchu. W naszym społeczeństwie wciąż panuje mit, że w czasie ciąży nie powinno się zażywać zbyt wiele ruchu i uprawiać sportów. Oczywiście, są takie sytuacje, że przyszła mama musi bezwzględnie leżeć do czasu porodu, ale jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Na pewno nie będziesz uprawiała sportów wyczynowych, ale spacer, nordic walking czy pływanie będą miały zbawienne skutki zarówno dla Ciebie, jak i maluszka. Wysiłek fizyczny wzmaga produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, a więc poprawia nastrój, pomaga też utrzymać mięśnie i stawy w dobrej kondycji, dzięki czemu poród może być dla Ciebie łatwiejszy, a po nim szybciej wrócisz do formy. Pamiętaj, by zawsze przed podjęciem aktywności tego typu skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. On najlepiej oceni, czy i jaki sport możesz uprawiać.  

4. Nie denerwuj się. Twoje nienarodzone dziecko doskonale odczuwa Twoje emocje i jeśli się denerwujesz, też jest niespokojne. Jak to możliwe? Stres powoduje nagły wyrzut kortyzolu do krwi, podnosi ciśnienie krwi i negatywnie wpływa na cały organizm. Hormony stresu z łatwością przedostają się przez krwioobieg do organizmu dziecka i wywołują u niego podobne odczucia. Co więcej, dzieci mam, które w ciąży często się denerwowały, po narodzinach mogą być bardziej niespokojne, płaczliwe, częściej miewać kolki. Dlatego postaraj się znaleźć jakiś sposób na relaks – może to być wieczór z dobrym filmem, czytanie książki, spacer czy słuchanie relaksującej muzyki. Najważniejsze, byś po prostu się wyluzowała.

5. Zmień nastawienie na pozytywne. Jeśli zazwyczaj jesteś marudą i wszystko widzisz w ciemnych barwach, to jest najlepszy moment, by zmienić swoje podejście do życia. Nie jest tajemnicą, że optymistom żyje się łatwiej i przyjemniej niż pesymistom. Warto więc zrewidować swoje nastawienie, bo przecież właśnie takiego podejścia nauczysz swoje dziecko, wychowując je.
 

kobieta, ciąża, brzuszek, jeść, miska
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre
Masz teraz kilka miesięcy na to, by dać swojemu dziecku najlepszy z możliwych start w życie. To nie są puste słowa!

Witaminy dla ciężarnych  Ciąża, to czas wielu zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko Twoje ciało, podejście do świata,  ale przede wszystkim powinien zmienić się Twój jadłospis. Pamiętaj, że prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając dbasz o zdrowie swojego maluszka.  Zwłaszcza w tym okresie powinnaś szczególnie przyjrzeć się swojemu codziennemu menu. Nie powinno w nim zabraknąć owoców, warzyw, chudego mięsa, nabiału, tłustych ryb. Jeśli zaś jesteś wegetarianką powinnaś uzupełnić swoją dietę w białko pochodzenia roślinnego.  W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Sprawdź na co musisz zwrócić szczególną uwagę.  Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin Kwas foliowy  Kwas foliowy powinien znaleźć się w Twojej diecie na minimum trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie tej witaminy, chroni malca przed poważnymi wadami neurologicznymi, m.in. rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Witamina ta jest niezbędny w czasie całej ciąży, ale szczególnie na jej początku, gdy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka. Kwas foliowy jest też potrzebny również Tobie, bo jego niedobory mogą powodować anemię. Potrzebujesz go, aż trzy razy więcej niż przed ciążą!   Warto jeść: brokuły, brukselkę, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, pomarańcze, banany, paprykę, morele, pestki dyni, słonecznika, migdały. Należy pamiętać, że gotowanie i smażenie niszczy kwas foliowy i im dłużej trwa – tym mniej go zostaje. Jeśli pewne produkty musimy gotować, to róbmy ugotujmy je na parze.    Uwaga: Ze względu na wrażliwość kwasu foliowego w trakcie obróbki jest to  jedyna witamina, której przyjmowanie jest konieczne, co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży (0,4–1 mg dziennie,...

kobieta, ciąża, brzuszek, kuchnia, warzywa
Dieta w ciąży
Witaminowa dwunastka przyszłej mamy
Masz teraz kilka miesięcy na to, by dać swojemu dziecku najlepszy z możliwych start w życie. To nie są puste słowa!

Ciąża, to czas wielu zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko twoje ciało, podejście do świata, ale przede wszystkim powinien zmienić się twój jadłospis. Pamiętaj, że prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając dbasz o zdrowie swojego maluszka. Zwłaszcza w tym okresie powinnaś szczególnie przyjrzeć się swojemu codziennemu menu. Nie powinno w nim zabraknąć owoców, warzyw, chudego mięsa, nabiału, tłustych ryb. Jeśli zaś jesteś wegetarianką powinnaś uzupełnić swoją dietę w białko pochodzenia roślinnego. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Oto 12 składników pokarmowych, na które musisz zwrócić szczególną uwagę.    1. Kwas foliowy  Kwas foliowy powinien znaleźć się w twojej diecie na minimum trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie tej witaminy, chroni malca przed poważnymi wadami neurologicznymi, m.in. rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Witamina ta jest niezbędna w czasie całej ciąży, ale szczególnie na jej początku, gdy trwa organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy dziecka. Kwas foliowy jest też potrzebny również tobie, bo jego niedobory mogą powodować anemię. Potrzebujesz go, aż trzy razy więcej niż przed ciążą! Warto jeść: brokuły, brukselkę, szpinak, sałatę, natkę pietruszki, pomarańcze, banany, paprykę, morele, pestki dyni, słonecznika, migdały. Należy pamiętać, że gotowanie i smażenie niszczy kwas foliowy i im dłużej trwa – tym mniej go zostaje. Jeśli pewne produkty musimy gotować, to ugotujmy je na parze.  Uwaga: Ze względu na wrażliwość kwasu foliowego w trakcie obróbki jest to jedyna witamina, której przyjmowanie jest konieczne, co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży (0,4–1 mg dziennie, dokładną dawkę ustali ginekolog). Lekarz może też zalecić ci przyjmowanie kwasu foliowego, co powinno...

Jak przygotować się do ciąży
AdobeStock
Starania o dziecko
Planujesz zostać mamą? Sprawdź, jak przygotować organizm do ciąży
Przygotowanie do ciąży to przed wszystkim mądre i świadome planowanie. Robi się to po to, aby zdrowiej przejść przez wszystkie etapy ciąży. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio przygotujesz organizm, masz szansę zminimalizować ryzyko powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka.

W jaki sposób przygotować się do ciąży? Zdaniem lekarzy przygotowania do ciąży warto zacząć już rok wcześniej. Bo przecież zdrowy organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję: Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku. Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się cykle bezowulacyjne albo nieregularne. Dlatego co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji i daj organizmowi szansę na powrót do prawidłowego funkcjonowania. Postaw na zdrową dietę Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy , np. pomarańcze, banany czy zielone warzywa, Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Zadbaj o kondycję fizyczną Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wytrzymałość oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także te, które poprawiają elastyczność mięśni. To może być joga, basen, pilates, aerobik czy jazda na rowerze. Zależy od tego, co sprawia ci przyjemność. Unikaj alkoholu i papierosów Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej. Pamiętaj, że pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz