Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Objawy zapalenia pęcherza
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza daje wyraźne, uciążliwe objawy. Jednym z nich jest ciągłe parcie na pęcherz przy jednoczesnym braku możliwości oddania moczu lub oddawanie go w niewielkich ilościach. Zapalenie dróg moczowych jest szczególnie groźne dla ciężarnych. Nieleczona infekcja bakteryjna może uszkodzić rozwijający się płód.

Czym grozi zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza może przytrafić się każdej kobiecie, ale w ciąży jest ono szczególnie niebezpieczne. Zakażenie dróg moczowych następuje zwykle na skutek infekcji bakteryjnej, a te bakterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka. Zapalenie pęcherza u ciężarnej, która weszła już w trzeci trymestr ciąży, może spowodować nawet przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest, by nosić odpowiednią bieliznę i dbać o higienę intymną.

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Objawy zakażenia bakteryjnego w układzie moczowym są dość łatwe do rozpoznania, są nieprzyjemne i powodują dyskomfort. Należą do nich:

  • ciągłe parcie na pęcherz;
  • trudności z oddawaniem większych ilości moczu mimo uczucia przepełnionego pęcherza;
  • gorączka;
  • pieczenie, swędzenie podczas oddawania moczu;
  • krwiomocz;
  • kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha).

Ból może pojawiać się podczas oddawania moczu lub np. po stosunku płciowym, ponieważ w jego trakcie może dojść do podrażnienia dróg moczowych.

Jak zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego?

Jeśli ciężarna zauważa u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, niezwłocznie powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Konieczne będzie wykonanie badania moczu. Jeśli okaże się, że w moczu znajduje się choć odrobina krwi lub ropy i wyniki będą odbiegały od normy, wówczas ginekolog zaleci odpowiednie leczenie powstałej infekcji bakteryjnej. Warto pamiętać, że w ciąży nie wszystkie leki są bezpieczne, dlatego pod żadnym pozorem ciężarna nie powinna rozpoczynać leczenia na własną rękę. 

7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]

bakteryjne zapalenie pochwy
Fotolia
Mama
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem .Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie. Spis treści: Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganie Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy . W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku. Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej . Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.   Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze , a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem...

ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
8 przyczyn bólu jajnika w ciąży
Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży. Spis treści: Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból jajnika w ciąży a poronienie Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna  Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenia jajników i jajowodów Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach Ból jajnika w ciąży a z apalenie dróg moczowych oraz pęcherza Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków . Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży. Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas: podnoszenia przedmiotów, dźwigania, zmiany pozycji, oddawania moczu. Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała. B ól jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy...

furagina w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży
Zdrowie w ciąży
Jak leczyć zapalenie pęcherza w czasie ciąży?
Gdy w czasie ciąży męczy cię nawracające zapalenie pęcherza moczowego, powinnaś wiedzieć, że nie wszystkie metody leczenia są dla ciebie. Zobacz, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży i czy możesz stosować np. furagin.

Furazydyna ( potocznie nazywana furaginem lub furaginą ) to składnik leków, który jest aktywną substancją przeciwdziałająca na bakterie (to one powodują zapalenie pęcherza moczowego). Furagin leczy stany zapalne pęcherza moczowego i ogólnie działa antybakteryjnie w przypadku zapalenia dróg moczowych . Zapalenie pęcherza w ciąży - furagin a ciąża Zapalenie pęcherza w ciąży jest dosyć niebezpieczne, szczególnie dla zdrowia dziecka znajdującego się w brzuchu. W przypadku zakażenia pęcherza moczowego w ciąży najlepiej jest zapobiegać niż leczyć , ponieważ wiele z metod leczenia zapalenia pęcherza jest niedozwolonych w czasie ciąży, a powikłania po zakażeniu pęcherza wpływają negatywnie na przebieg ciąży .  Gdy jednak dojdzie do infekcji, musisz wiedzieć, że w czasie ciąży nie możesz stosować wszystkich leków, które zaleca się przy zapaleniu pęcherza moczowego. Podczas zakażenia pęcherza, najczęściej polecane są leki wspierające działanie antybakteryjne na drogi moczowe. Takie leki to właśnie te, które zawierają furazydynę. Furagina w ciąży może mieć działanie szkodliwe, ponieważ zawiera nitrofurany, które przenikają przez łożysko do krwioobiegu dziecka (jednak mimo wszystko są one w dużo mniejszym stężeniu niż w krwi matki). Musisz jednak uważać - furaginy nie można stosować w I trymestrze ciąży, a także, z uwagi na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u dziecka, w III trymestrze ciąży i podczas porodu. Jeśli karmisz piersią, również nie możesz stosować leków takich jak furagina i jej podobne. Co w takim razie zamiast furaginu w ciąży? Infekcje układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza w ciąży, można leczyć naturalnymi metodami : jedz żurawinę (zakwasza mocz, co utrudnia rozwój bakterii) przyjmuj witaminę C pij duże ilości wody oraz soki: z żurawiny, aronii, czarnej porzeczki (duża ilość witaminy C) leki z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz