


Farbowanie włosów w ciąży
1. Farbowanie włosów
Jeden z najpopularniejszych ciążowych zakazów dotyczących pielęgnacji urody odnosi się do farbowania włosów. Jedni twierdzą, że należy powstrzymać się od koloryzacji, bo związki chemiczne zawarte w farbie mogą przenikać do krwiobiegu i zwłaszcza w pierwszym trymestrze niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. Inni przekonują, że składniki farb nie przenikają do organizmu, więc nie ma się czego obawiać. Najlepiej zachować ostrożność i nie farbować włosów środkami z amoniakiem, poprosić, aby w gabinecie otwarto okno na czas zabiegu - nie będziesz wdychać chemicznych oparów. Szczególną ostrożność należy zachować w początkowym okresie ciąży.
Pamiętaj też, że jeżeli sama pracujesz w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym, codzienne wdychanie oparów farb i kosmetyków może zaszkodzić rozwojowi dziecka.
Czytaj też: Wstydliwe problemy po ciąży - do czego nie przyznają się młode mamy

Manicure w ciąży
2. Manicure i pedicure w ciąży
Wykonywanie manicure lub pedicure w ciąży nie jest zabronione - pamiętaj, aby robić to ostrożnie lub wybierać sprawdzony salon, żeby uniknąć infekcji, które mogą być konsekwencją ranek i podrażnień. Więcej zastrzeżeń jest co do nakładania lakieru - niektórzy twierdzą wręcz, że należy unikać kolorowych emalii przez cały okres ciąży.
Nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwy wpływ lakieru na płód, środki ostrożności należy zachować takie same, jak w przypadku farbowania - pamiętać o tym, by pomieszczenie było dobrze wentylowane i by unikać wdychania drażniących zapachów, a do zmywania używać zmywacza bezacetonowego o łagodnym zapachu. Nie poleca się stosowania lakierów akrylowych.
Czytaj też: Urlop w ciąży - na co trzeba uważać?

Balsamy, mleczka, sera
3. Mleczka, balsamy, sera
Nie są zabronione, ale powinnaś unikać niektórych składników, takich jak np. kofeina. Wybieraj łagodne, naturalne środki do pielęgnacji, najlepiej przeznaczone dla dzieci lub przyszłych mam. Stosuj ekologiczne oleje, oliwki, mleczka o prostym składzie.
Czytaj też: Seks w ciąży - odpowiadamy na pytania

Zabiegi u kosmetyczki
4. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym
Jest wiele zabiegów, którym możesz się poddać w gabinecie kosmetycznym, wiele miejsc oferuje specjalne zabiegi dla przyszłych mam. Jest jednak kilka zasad, o których musisz pamiętać. Przede wszystkim zawsze poinformuj kosmtyczkę o tym, że jesteś w ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, czy zabieg będzie dla Ciebie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem lub zrezygnuj. Jeśli w trakcie zabiegu poczujesz, że jest ci słabo, zapach cię drażni, kręci ci się w głowie - natychmiast poinformuj o tym osobę przeprowadzającą zabieg.
Wystrzegaj się zabiegów prądem, laserem, kwasami, zrezygnuj z makijażu permanentnego, nie decyduj się na tatuaż, nie wybieraj do solarium czy sauny. Może się zdarzyć, że nie wszystkie zapachy będą ci odpowiadać, ostrożnie więc z aromaterapią.
Czytaj też: 10 najtrudniejszych chwil w życiu mamy

Masaż w ciąży
5. Masaż
Masaż jest nawet wskazany w czasie ciąży - łagodzi dolegliwości bólowe i napięcie mięśniowe, doskonale odpręża i relaksuje. Nie każdy masaż jest taki sam - zawsze więc, podobnie jak w wypadku zabiegów u kosmetyczki czy w spa, informuj o swoim odmiennym stanie. Poza tym wybieraj takie masaże, które nie będą wymagały od ciebie przyjęcia niekomfortowej pozycji, nie kładź się też na brzuchu. Najbezpieczniejszy będzie masaż stóp, szyi, karku, twarzy, nóg, dłoni.
Czytaj też: 10 faktów o porodzie - prawda czy fałsz?


