Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Japonki, stopy, plaża, wakacje, odpoczynek
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Czy japonki są przyczyną halluksów i bólu stóp?

Ból, obrzęki i zmęczenie nóg to częste problemy nie tylko w ciąży. Czujesz, że nogi puchną, pojawia się nieładny hallux, skóra na piętach rogowacieje, a na palcach pojawiają się zgrubienia? Oto 3 główne przyczyny problemów ze stopami.

1. Nogi bolą, bo nosisz nieodpowiednie obuwie

Przyczyną bólu nóg są najczęściej szpilki lub zwykłe pantofle z wąskimi czubami, na wysokich obcasach i lekko przymałe (och, jak lubimy, by nasze stopy wyglądały na niewielkie). Powodują one obrzęki stóp i ból, ponieważ nadmiernie obciążają przód stopy. Efektem tego (zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży i dźwigasz kilka dodatkowych kilogramów) jest zmiana sposobu obciążania całej kończyny. Za bardzo obciążony jest paluch, który zaczyna „uciekać” na bok (hallux vulgatus). Drugi palec również „schodzi na złą drogę” – nachodzi na inne. Skutkiem tych procesów jest ból z boku palucha i narastanie tkanek miękkich (czyli tworzenie się odcisków), ugniatanych przez but.

Warto przeczytać: Czy w ciąży można nosić buty na obcasach?

Chodzenie w butach na wysokich obcasach, szczególnie w ciąży, czyli przeniesienie ciężaru ciała na jej przód, działa na stopę równie niszczycielsko. Prawidłowo obciążona stopa powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia, a także na zewnętrznej krawędzi pięty. Gdy zakładasz szpilki, oparta jest ona na samym przodzie stopy, co jej nie służy. Zaczynają tworzyć się modzele pod głową V kości śródstopia i tam zaczynasz odczuwać dolegliwości – to znak,  że największe obciążenie jest właśnie tu. Skutkuje to tworzeniem się halluksa. U niektórych osób pojawia się też ból w przestrzeniach między II i III lub III i IV kością śródstopia, często promieniujący, kłujący, uniemożliwiający długie chodzenie. Może to być objaw tworzenia się nerwiaka Mortona

Pamiętaj, obciążanie tylko fragmentu stopy powoduje jej rozpłaszczenie, ponieważ niestabilna noga szuka jak największego podparcia i znajduje je właśnie rozpłaszczając przodostopie. Tak tworzy się płaskostopie.

Niezdrowe są niestety również popularne japonki. Specyfika ich noszenia polega na przytrzymywaniu paska między paluchem, a II palcem. Dochodzi do przykurczu przywodziciela, który ucieka do boku, tworząc hallux vulgatus, czyli tzw. halluksy.  

Zobacz także: Ciąża bez bólu pleców – to jest możliwe

5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]

Befado, buty dla dzieci, dziecko
materiały prasowe
Zakupy
Jak wybrać dobre buty dla dziecka
Na rynku pojawia się coraz więcej wzorów, fasonów obuwia przeznaczonego do przedszkola i szkoły. Łatwo zagubić się w tym gąszczu i dokonać niewłaściwego wyboru.

// Poniżej przegląd najpopularniejszych typów obuwia wybieranego przez uczniów: Półbuty/trzewiki Klasyczne buty chłopięce, wsuwane na gumki lub zapinane na rzepki. Charakteryzują się łatwą wzuwalnością i dobrym dopasowaniem do stopy. Tradycyjny fason pasuje do każdego typu ubranka. Balerinki Typowo dziewczęcy fason chętnie wybierany przez małe damy. Pasuje zarówno do spodni jak i spódniczki. Popularne ze względu na wygodę i efekt wizualny – stopa wydaje się w nich drobniejsza niż w obuwiu innego typu. Należy jednak zwrócić uwagę aby baleriny dla dziewczynki miały podeszwę niezbyt cienką, zapewniającą stopie odpowiednią stabilizację. Trampki Pasują do sportowego, swobodnego stylu tak lubianego przez wymagających uczniów. Są bardzo wygodne a różne typy zapięć zapewniają wygodę wkładania. Modny fason powinien iść w parze z wysokiej jakości materiałami aby zapewnić stopie przewiewność i oddychanie. Buty modne i wygodne Na przedszkolną salę i szkolny korytarz wybierajmy obuwie wykonane z miękkich, naturalnych materiałów typu bawełna, welur, sztruks, aksamit. Ładnie się prezentują i zapewnią stopie odpowiednią temperaturę. Niezmiennie modna jest krata proponowana także we wzorach obuwia chłopięcego. Tradycyjnie żywe, soczyste kolory dla dziewczynek i bardziej stonowane dla chłopców. Przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo Szkolne buty powinny być nie tylko ładne i modne ale przede wszystkim odpowiednio skonstruowane – w końcu dzieci spędzają w nich wiele godzin dziennie: odpowiednia szerokość, zwłaszcza przy palcach tak, aby nosek nie uciskał palców; właściwe trzymanie na stopie, aby wierzch buta nie uciskał stopy; elastyczna, wyprofilowana, antypoślizgowa podeszwa, dobrze gdyby posiadała walory oddychania; cholewka wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów; lekkość – zbyt...

ciąża kobieta nogi buty
RF.
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można nosić buty na obcasach?
Noszenie odpowiedniego typu obuwa ma duży wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno mamy jak i dziecka. I wcale nie mamy tu na myśli butów, których podeszwy są płaskie jak naleśnik.

Dla wielu kobiet, które do tej pory unikały obuwia na płaskiej podeszwie, zalecenia lekarzy o rezygnacji z noszenia wysokich obcasów jest trudne do przyjęcia. Należy pamiętać, że tego typu buty są jednak niewskazane. Co zatem wybrać? Czy jedyną opcją są tenisówki lub klapki?   Bardzo wysokie szpilki muszą poczekać W ciąży, wraz z powiększającym się brzuszkiem, zmienia się również środek ciężkości ciała. Zaczyna się wtedy inaczej chodzić, przenosząc swój ciężar nieco bardziej do przodu. Zakładając w tym momencie szpilki, które również wpływają na sposób poruszania się, zwiększa się ryzyko utraty równowagi oraz upadku , który może być niebezpieczny dla dziecka. Jeśli jednak kobieta zakładając szpilki czuje się stabilnie – nie musi z nich całkowicie rezygnować. Jedynie w sytuacji, gdy nogi zaczynają puchnąć, pojawiają się obrzęki lub też bóle w kolanach, należy zmienić obuwie na płaskie. - Warto też pamiętać o tym, że zbyt płaskie obuwie może być obciążeniem dla pięt – komentuje Marta Rondoś reprezentująca markę obuwniczą Lesta.  – Szczególnie jeśli w okresie przed ciążą nosiło się tego rodzaju obuwie, warto postawić na delikatny obcas, który sytuuje tę część stopy nieco wyżej – dodaje.    Lekki obcas jest najlepszy Płaskie buty wcale nie są idealne dla kobiet w ciąży. Także np. japonki, którę mogą być przyczyną halluksów . Zbyt cienka podeszwa sprawia, że mimochodem podkurcza się palce, zmieniając tym samym postawę ciała. Takie ułożenie może powodować obrzęki stóp oraz bóle stawów i kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem zapewniającym stabilność oraz prawidłową postawę ciała są buty na niewielkim, maksymalnie 5 cm obcasie. Może to być, zarówno klasyczny słupek, jak i koturn. Jeśli zaś chodzi o fason butów, to najlepiej by miały zaokrąglony czubek, który nie...

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?
AdobeStock
Zakupy
Ciągle wkładasz dziecku na nogi buty? Popełniasz poważny błąd!
„Załóż kapcie” - to chyba najczęściej powtarzane zdanie w każdym domu, gdzie mieszkają dzieci. Czy powinniśmy częściej pozwalać naszym dzieciom na bieganie bez nich? Argumentów nie brakuje!

Kto nie kocha małych dziecięcych stópek? Symbolizują wolność, niewinność, beztroskę i pełną fantazji radość dzieciństwa. Bieganie boso po trawie lub po plaży latem to jedne z najpiękniejszych wspomnień . A ten uroczy dźwięk, gdy maluch rano człapie do łóżka rodziców bez kapci? Aż człowiek się uśmiecha sam do siebie. Choć tak powstają piękne obrazy, do których będziemy długo wracać, to nie przychodzi nam łatwo pozwalanie dziecku na bieganie na bosaka. Zimna podłoga, brudna ziemia, czy coś, o co dziecko może się skaleczyć, sprawiają, że strofujemy zarówno maluszki, jak i starsze dzieci i namawiamy, by w końcu założyły kapcie. Bliżej natury Jakby się na tym głębiej zastanowić, nasze stopy skonstruowane są tak, by pomóc naszym ciałom poruszać się bez pomocy fantazyjnego obuwia. Są nawet ludzie, którzy uważają, że buty to zbędny element garderoby. Barefootersi , bo tak się ich nazywa, są zdania, że buty nie pozwalają im w pełni odbierać bodźców z otoczenia, a wiele odczuć doświadcza się właśnie z podłoża, po którym stąpamy. Ich zdaniem obuwie blokuje przepływ energii pomiędzy człowiekiem a ziemią. Dlatego warto zagwarantować sobie jak najczęściej możliwość biegania na bosaka, by poczuć pełnię harmonii pomiędzy duszą i ciałem. Można nawet pomyśleć, że w naszych dzieciach jest jakiś głęboko zakorzeniony, pierwotny odruch chodzenia boso. Małe buciki są słodkie i rodzice usilnie zakładają je na dziecięce nóżki. Jednak jedną z pierwszych lepiej opanowanych przez dziecko umiejętności, jest zdejmowanie skarpetek i obuwia. Lepiej boso? Oczywiście w naszym klimacie ciężko pozwolić na taką swobodę, dodatkowo może to być bardzo niebezpieczne. Jednak specjaliści ostrzegają, że częste noszenie butów we wczesnym dzieciństwie może być przyczyną problemów ze stopami w życiu dorosłym . Ortopedzi dopatrują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz