Kobieta w ciąż, hamburger, nieprawidłowa dieta,
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Jedzenie "za dwoje" w ciąży = otyłość u dziecka

Jeśli w ciąży zbyt dużo jesz, masz mało ruchu i w dodatku palisz papierosy, zwiększasz u swojego dziecka ryzyko otyłości. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich i greckich uczonych. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Jesz za dwoje? Twoje dziecko będzie otyłe

Badanie, o którym mowa powyżej, przeprowadzono na 5000 dzieci w wieku 8 lat wybranych z krajowej bazy danych w Grecji. Brano pod uwagę wskaźnik masy ciała dziecka i zestawiano go z wynikami wywiadu przeprowadzonego z jego matką na temat przebiegu ciąży. Okazało się, że dzieci matek, które w czasie ciąży "jadły za dwoje", miało mało ruchu i paliły papierosy lub stale były narażone na dym tytoniowy, były bardzo otyłe. Zdaniem badaczy, nawet niewielka aktywność fizyczna i redukcja ilości spożywanych pokarmów, zmniejszała ryzyko nadwagi u dziecka kilkakrotnie (nawet po uwzględnieniu genetycznych predyspozycji matki i dziecka).

Warto przeczytać: Czy otyłość i nadwaga mają wpływ na płodność?

Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Naukowcy podkreślają, że przyrost masy ciała w czasie ciąży ma nie tylko wpływ na samopoczucie ciężarnej, ale również na rozwój jej dziecka. Warto więc, by od samego początku dbała o właściwy przyrost masy ciała, zgodny z zaleceniami instytucji skupiających lekarzy opiekujących się ciężarną (w Polsce jest to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).
Zgodnie z wytycznymi PTG kobiety, które przed ciążą miały BMI29) – one powinny przytyć kolejno: 7-11 kg i nie więcej niż 7 kg.

Skorzystaj z naszego Kalkulatora wagi w ciąży

Jakie jest dobowe zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży?

Dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w ciąży powinno wynosić od 2200  do 2500 kcal/dobę, a w połogu 3000 kcal/dobę. Ogólna wartość energetyczne codziennej diety w odniesieniu do stanu sprzed ciąży nie musi ulec zmianie w I trymestrze, natomiast w II i III trymestrze powinna być zwiększona o około 300 kcal/dobę.

Ogólna zasada dotycząca ćwiczeń dla kobiet w ciąży

Ważna jest również odpowiednia dawka aktywności fizycznej – około 15 minut dziennie, trzy razy w tygodniu. Jeśli nie odczuwają żadnego dyskomfortu, mogą stopniowo czas ćwiczeń wydłużać (ogólna zasada jest taka, że ciężarne mogą ćwiczyć dopóki mogą prowadzić rozmowę podczas ćwiczeń).

Polecamy: Ćwiczenia w ciąży – sporty zalecane i zabronione w ciąży - film

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

waga w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Kontrola wagi w ciąży
Ile powinna ważyć kobieta w ciąży? Czy nadwaga lub niedowaga w ciąży do powód do niepokoju? Jak często ciężarna powinna się ważyć?

Kiedy robi się pomiar wagi w czasie ciąży? Ciężarna powinna być ważona podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę lub u położnej, a więc co 4-5 tygodni. Wyniki powinny być zapisywane w karcie ciąży.  W jakim celu należy kontrolować wagę u kobiet w ciąży? Pomiar masy ciała u ciężarnej wykonuje się, by sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zbyt duży przyrost masy ciała, jak i zbyt mały są niebezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Nadwaga sprzyja nadciśnieniu czy cukrzycy ciążowej, natomiast niedowaga w ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także może prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka (zwłaszcza układu nerwowego). Czy do badania trzeba się przygotować? Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Aby jednak wyniki były miarodajne, lepiej nie robić pomiaru wagi tuż po posiłku. Warto też pamiętać, by ważyć się o tej samej porze dnia (rano lub wieczorem).  Jak powinny przybierać na wadze kobiety w ciąży? Każda kobieta w ciąży przybiera na wadze w różnym tempie. Przyjmuje się jednak, że w pierwszym trymestrze ciężarna tyje około 1-2 kg, w drugim trymestrze około 6 kg, a w trzecim - około 5 kg. Kobiety o szczupłej sylwetce (poniżej BMI 20) przez 9 miesięcy powinny przybrać na wadze od 12,5 do 18 kg, z normalną wagą (BMI 21-26) od 11,5 do 16 kg, a z nadwagą (BMI 26 i wyżej) - od 7 do 11 kg.  Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI Co powinno zaniepokoić ciężarną? Jeśli w ciągu jednego tygodnia przyszła mama przytyje kilogram i więcej, dokuczają jej obrzęki , które nie ustępują nad ranem, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.  Jeśli na początku ciąży przyszła mama straci około 1-2 kg, nie powinna się niepokoić. Przyczyną ewentualnego spadku wagi mogą być nudności . Jednak spadek wagi w...

mama, kobieta, ciąża, brzuszek
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Czy wiesz, jak dbać o zdrowie w ciąży - test
W czasie ciąży twój organizm przechodzi wielką rewolucję. Czy wiesz, jak w najlepszej formie przetrwać ciążę i urodzić zdrowe dziecko? Zrób sobie test i sprawdź, swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia w ciąży.

W czasie całej ciąży powinnaś pić dużo... a) herbatki koperkowej b) wody c) soku z pomarańczy Sprawdź: Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne dla przyszłej mamy. Na pewno nie zaszkodzi ci herbatka, np. koperkowa czy miętowa, oraz sok pomarańczowy. Ale podstawowym napojem powinna być woda. Dzięki niej twój organizm może lepiej funkcjonować, szybciej pozbywa się toksyn, lepiej trawi. Poprawia się też twoje samopoczucie, bo dzięki właściwemu nawodnieniu słabną ciążowe dolegliwości: mdłości, wymioty, zaparcia. Pamiętaj, by w ciągu doby dostarczyć organizmowi ok. 3 litrów wody – jeden z pożywienia i dwa w formie mineralnej wody niegazowanej. Na kieliszek czerwonego wina możesz sobie pozwolić... a) przez całą ciążę, jeśli masz anemię b) dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią c) wyjątkowo do kolacji, ale tylko w pierwszym trymestrze Sprawdź: Poglądy w tej kwestii zmieniły się radykalnie. Obecnie uważa się, że nawet jeden kieliszek wina wypity do obiadu lub kolacji na każdym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. Alkohol bez przeszkód przenika przez łożysko do krwiobiegu dziecka i może prowadzić do zaburzeń rozwojowych (nie tylko niedorozwoju fizycznego, ale też umysłowego). Przed piciem alkoholu (jest też w piwie bezalkoholowym) należy powstrzymać się także w okresie karmienia piersią. Jeśli znajduje się on we krwi mamy, jest przekazywany dziecku wraz z pokarmem.  Przyszłej mamie mogą zaszkodzić... a) tłuste ryby morskie b) sushi i owoce morza c) konserwy rybne z tuńczyka Sprawdź: Surowe ryby, z których przyrządza się sushi, a także owoce morza stwarzają ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami lub pasożytami. Dlatego teraz możesz jadać tylko ryby gotowane, pieczone lub smażone. Najlepiej tłuste ryby morskie obfitujące w zdrowe kwasy tłuszczowe, od których zależy m.in. prawidłowy rozwój...

ciąża, kobieta, mama, waga
Dieta w ciąży
Ile możesz przytyć w ciąży
Za dużo? Za mało? Te pytania zadajesz sobie zawsze, ilekroć wchodzisz na wagę. Odkąd jesteś w ciąży, to, ile ważysz, jest szczególnie ważne. Chodzi przecież o zdrowie twoje i twojego dziecka.

Będąc w ciąży, powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg. Kobiety, które przed ciążą były zbyt szczupłe, mogą sobie pozwolić na nieco więcej, czyli 12,5–18 kg. Z kolei te, które wcześniej zmagały się z nadwagą i otyłością, powinny pilnować, by przez 9 miesięcy nie przytyć więcej niż 7–11 kg. Skąd te różnice? Otóż zarówno nadwaga , jak i zbytnia szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. W pierwszym trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg, w drugim ok. 6, a w trzecim – ok. 5 kg. W szóstym tygodniu zmiana wagi jest jeszcze niedostrzegalna. Nie powinnaś więc niepokoić się tym, że twój brzuch jest taki jak dawniej – stanie się widoczny dopiero w okolicy 12. tygodnia. Największa zmiana nastąpi między 20–30. tygodniem. Po 36. tygodniu przyrost masy ciała jest zazwyczaj mniejszy. Pamiętaj jednak, że przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, dlatego nie martw się, jeśli twoja przyjaciółka tyje szybciej niż ty. Skąd te kilogramy? Przychodzące na świat dziecko waży zwykle poniżej 4 kg. Na twoje dodatkowe kilogramy składa się ciężar: łożyska, płynu owodniowego, zwiększonej objętości krwi, powiększonych piersi oraz macicy, a także niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się jako rezerwa energii potrzebna podczas karmienia piersią. Podczas kolejnych kontroli lekarz sprawdzi, ile ważysz. Jeśli okaże się, że za mało, zaleci, byś przytyła. Zbyt mały wzrost wagi może zakłócić rozwój płodu. Natomiast szybki przyrost kilogramów może być sygnałem zatrucia ciążowego . Jego objawem jest też wzrost ciśnienia krwi, obrzęki oraz bóle i zawroty głowy. Uwaga: jeśli oprócz tycia zauważysz choć jeden z wymienionych objawów, zgłoś się do lekarza. Na szczęście zaburzenie to można wykryć we wczesnym stadium, co umożliwia skuteczne leczenie. Jeśli mocno tyjesz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj