Ciąża i alkohol
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Karać kobietę, która w ciąży pije, czy...?

Alkohol pity przez kobiety w ciąży niszczy dziecko. Wiele wad wrodzonych: serca, nerek, mózgu jest spowodowane piciem alkoholu. Czy kobiety powinno się karać: mówi dr Krzysztof Liszcz, lekarz i adopcyjny ojciec dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS).

Kobieta, która pije w ciąży, szkodzi dziecku. Dziecko może urodzić się z wadami mózgu, nerek, serca, może mieć płodowy zespół alkoholowy.
Polskie prawo nie chroni dziecka w takiej sytuacji. Kobieta, która pije w ciąży nie podlega karze.
Czytaj też: Zaskakująca decyzja prokuratury

Czy kobieta, która pije w ciąży, powinna być karana?

Nie, ja nie jestem za tym, by karać więzieniem. Ale na pewno nie wolno kobiety w takiej sytuacji zostawiać samej sobie. Trzeba jej pomóc, a przede wszystkim chronić dziecko.
W niektórych krajach kobieta, która pije, musi zakończyć ciążę w zakładzie leczenia uzależnień – w ten sposób chroni się dziecko przed kontynuacją picia.
Kobietom trzeba pomagać, otaczać je opieką. A przede wszystkim chronić dziecko.
We Włoszech dzieci po urodzeniu są badane – sprawdza się zawartość estrów alkoholowych w smółce. Jeśli będą ślady metabolizowania alkoholu, to jest dowód na to, że matka piła. Ale nie mówi się o karaniu, tylko rozmowa jest taka: "Wiemy o twoim problemie, otaczamy cię opieką, otrzymujesz asystenta, który cię poprowadzi przez wychowanie dziecka, ponieważ jest to dziecko z grupy ryzyka".
W Polsce takich badań się nie wykonuje, a kosztują 4 euro. Jak widać, to wydatek, na który "nie stać" naszej służby zdrowia. Paradoksalnie stać ją potem na wydawanie setek tysięcy złotych na leczenie wad wrodzonych, na koszty edukacji specjalnej, rent specjalnych. Tu jesteśmy bardzo hojni, natomiast na etapie zapobiegania niewiele się robi.

Często kobieta wypije alkohol w ciąży tylko kilka razy...

Nie chcę oceniać kobiety, która wypiła raz czy dwa razy w ciąży. Powiedziałbym: "Szkoda, że wypiłaś, ale teraz wiesz, że może to przynieść szkodliwe skutki dla dziecka i jedyne, co możesz robić, to kontynuować ciążę bezalkoholowo".
Nie należy zawstydzać, tylko zachęcać: od tego momentu spróbuj nie pić. A jeśli to ci się nie udaje, to być może wymagasz wsparcia psychologicznego czy leczenia uzależnienia.
Problem picia w ciąży jest powszechnie lekceważony. Tymczasem, gdy wiemy, że matka piła, to możemy zaoferować pomoc, bo dziecko jest dzieckiem z grupy ryzyka, jego rozwój powinien być monitorowany, trzeba nad nim czuwać.
Czytaj też: Nie korkuj dziecka w butelce

 

Dr Krzysztof Liszcz
Archiwum prywatne

 
Dr Krzysztof Liszcz jest psychiatrą, od lat angażuje się w działania wspierające rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz w rozwiązywanie problemów związanych ze szkodami poalkoholowymi u dzieci. Jest ojcem czwórki adoptowanych dzieci, z których troje ma FAS.


Artykuł powstał w ramach akcji: „W ciąży nie piję!” „Mamo, to Ja” i Babyonline.pl

w ciąży nie piję
kolaż BW

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

Kobieta pijąca alkohol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Piła całą ciążę, urodziła chore dziecko. Dziś znów jest w ciąży!
Mama Mikołaja piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec urodził się pijany, jednak kobieta nie poniosła żadnych konsekwencji. Dziś jest w kolejnej ciąży i chce odzyskać syna.

Urodziła pijane dziecko i znów jest w ciąży Mikołaj przyszedł na świat we wrześniu 2015 roku w Poznaniu. W chwili narodzin miał we krwi aż 0,5 promila alkoholu. Jego matka piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec obecnie przebywa w pogotowiu rodzinnym, cierpi na alkoholowy zespół płodowy (FAS) . Jak czytamy w portalu epoznan.pl, rodzice Mikołaja odwiedzają go dwa razy w miesiącu. Sąd Rodzinny zdecydował o odebraniu im praw rodzicielskich, jednak odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, przez co wyrok nie jest prawomocny. Matka Mikołaja spodziewa się kolejnego dziecka. Jej partner i ojciec dziecka powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kobieta jest w 6. miesiącu ciąży i od września nie pije alkoholu. "Jest w szóstym miesiącu ciąży, nie spożywa alkoholu, jest pod opieką lekarza. To będzie chłopczyk. Jest zdrowy" – przyznał. Według rodziców Mikołaj nie jest w tak złym stanie, jak deklaruje jego opiekunka. Choć rodzice chcą odzyskać synka, nie wiadomo, kiedy Sąd Okręgowy zajmie się ich sprawą. Chłopiec ma trafić do ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne. Matka Mikołaja i jej obecny partner są przekonani, że choć obecnie mieszkają w ośrodku dla bezdomnych , uda im się poradzić z obecną sytuacją i są w stanie wychować dwoje dzieci. Alkohol w ciąży. Pomagać czy karać? Picie alkoholu w ciąży jest absolutnie zabronione. Ciężarne, które piją alkohol i tym samym narażają zdrowie i życie swojego dziecka, są bezkarne. W polskim prawie nie ma żadnego paragrafu, dzięki któremu picie alkoholu w ciąży byłoby uznawane za przestępstwo. Jak postępować z kobietami, które świadomie szkodzą swoim nienarodzonym dzieciom? Pomagać im czy próbować je ukarać? Czy według was Mikołaj powinien wrócić do swojej matki i jej obecnego partnera? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także:   Szczecin: Pijana matka urodziła...

Matka, która urodziła noworodka z 3 promilami wyjaśnia, dlaczego piła
Fotolia
Aktualności
Matka, która urodziła noworodka z 3 promilami wyjaśnia, dlaczego piła
Wreszcie udało się przesłuchać kobietę, która niedawno urodziła dziecko w stanie upojenia alkoholowego. Matka wyjaśnia, dlaczego sięgnęła po alkohol.

Niedawno pisaliśmy o tym, że pijana ciężarna trafiła na porodówkę w Głownie. Kobietę do szpitala przywiozła matka, a niespełna godzinę później, chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Noworodek z 3 promilami alkoholu we krwi, w stanie ciężkim trafił do jednego z łódzkich szpitali. „Kobieta usłyszała zarzuty narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podczas przesłuchania przyznała się do winy i wyraziła skruchę. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności” – poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Dlaczego piła? Kobieta, która urodziła dziecko z 3 promilami zeznała, dlatego sięgnęła po alkohol. „Potwierdziła, że piła alkohol na pięć dni przed wyznaczonym terminem wizyty lekarskiej, podczas której lekarz stwierdził zaburzenia tętna dziecka. Tłumaczyła, że spożywanie alkoholu wynikało z jej złego stanu psychicznego w ostatnim okresie ciąży. Stwierdziła, że bardzo żałuje, wyraziła skruchę” – mówi rzecznik. Prokuratora Rejonowa w Zgierzu złożyła wniosek o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej. Jeśli chodzi o stan zdrowia noworodka, śledczy nie ujawniają żadnych informacji. Wiadomo tylko, że gdy ciężarną zbadali lekarze, okazało się, że dziecko ma poważne zaburzenia pracy serca . Gdzie byli ludzie? Zadziwiające jest to, że nikt przez tyle dni nie zauważył, że kobieta pije alkohol. Jeżeli od dłuższego czasu była w złym stanie psychicznym, czemu nie otrzymała wsparcia od najbliższych? Gdzie była matka kobiety, lekarz prowadzący czy inne osoby, które mogłyby udzielić pomocy. Gdyby ciężarna otrzymała wcześniej odpowiednie wsparcie, być może nie doszłoby do dramatu. To nie pierwsza taka historia - wcześniej pisaliśmy o skandalicznym zachowaniu matki z Ostrowa Wielkopolskiego, która  po pijanemu urodziła...

Pijana matka trafiła na porodówkę. Noworodek miał 3 promile!
Fotolia
Aktualności
Pijana matka trafiła na porodówkę. Noworodek miał 3 promile!
34-letnia kobieta trafiła na porodówkę w Głownie. Okazało się, że jest kompletnie pijana. Lekarze uznali, że konieczne jest cesarskie cięcie.

Pijana kobieta była w 39 tygodniu ciąży. Lekarze zdecydowali, że konieczne będzie cesarskie cięcie. „Kobieta miała około czterech promili alkoholu. W organizmie jej nowo narodzonego syna także stwierdzono alkohol i to aż trzy promile”. – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury. Dziecko zostało przewiezione do szpitala w Łodzi. Matka została w Głownie. Po wytrzeźwieniu musiała odpowiedzieć na wiele pytań ze strony policji. Za narażenie życia lub zdrowia dziecka może jej grozić do 5 lat więzienia. Choć życie dziecka nie jest zagrożone, nie oznacza to, że nie grożą mu wady wrodzone, obejmujące zaburzenia zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Należy pamiętać, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wypitego w ciąży , niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Zespół FAS Dzieci, których matki nadużywały alkoholu w ciąży, cierpią na Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) . Dzieci te charakteryzują: płaska buzia, szeroko osadzone, małe oczy i brak rynienki pod noskiem. Bardzo często dzieci z FAS mają też dodatkowe palce u stóp albo rąk. Te zewnętrzne objawy to jednak nic w porównaniu z poważnymi uszkodzeniami wewnętrznymi.Wiele wad wrodzonych: serca, nerek, mózgu jest spowodowane piciem alkoholu.  Kobieta, która pije w ciąży, szkodzi przede wszystkim maluchowi. Dziecko może być nadwrażliwe na bodźce, może mieć wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe , a także problemy z apetytem , koncentracją i pamięcią. Jeżeli matka piła w ciąży, jej dziecko może również mieć obniżony iloraz inteligencji w stosunku do rówieśników, a co za tym idzie, kłopoty z nauką w szkole. Domowy alkomat Zgodnie z polskim prawem o stanie po użyciu alkoholu mówimy, dopiero gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,2 promila. Ale nawet minimalna ilość wypitego wina lub piwa może sprawić, że pojawią się problemy z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj