Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kłucie w brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny

Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.

Ból brzucha w ciąży, określany także jako tępe lub ostre kłucie w brzuchu, to jedna z częstszych dolegliwości przyszłej mamy. Często wzbudza niepokój i pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo, skoro pojawia się ból.

Przyczyna kłucia w brzuchu najczęściej jest naturalna i podyktowana rozwojem ciąży. Jeżeli jednak bólowi w podbrzuszu towarzyszą inne niepokojące objawy, może być sygnałem powikłań w jej przebiegu. Poznaj najczęstsze przyczyny kłującego bólu brzucha w ciąży.

Kłucie w brzuchu w ciąży - przyczyny:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Kłucie w brzuchu w ciąży z powodu rozciągnięcia się macicy

To najczęstsza, a zarazem najbardziej naturalna przyczyna tej dolegliwości ciążowej. Ciężarna kobieta może odczuwać:

  • kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny,
  • ból, który pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha.

Wraz z rozwojem ciąży macica przyszłej mamy rośnie. Podtrzymujące ją więzadła obłe, ulegają rozciągnięciu i pogrubieniu. To kobieta może odczuwać jako kłucie w podbrzuszu. Dolegliwość może nasilać się przy zmianie pozycji, np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka lub podczas napięcia brzucha w trakcie kichania lub kaszlu. Gdy pojawi się kłucie najlepiej chwilę odpocząć, leżąc na boku lub w pozycji półsiedzącej.

Przyczyną bólu w podbrzuszu może być również podwyższony poziom progesteronu we krwi, co wpływa na przekrwienie tkanek.

Kłucie w brzuchu w ciąży spowodowane skurczami

To druga najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w podbrzuszu w trakcie trwania ciąży. Macica „trenuje" skurcze, które za kilka miesięcy odegrają kluczową rolę w wydaniu dziecka na świat. Część kobiet odbiera to jako kłucie w podbrzuszu, inne zaś jako tępy kłujący ból lub twardnienie brzucha.

Wraz z postępem ciąży, głównie w trzecim trymestrze, kobieta zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane także skurczami przepowiadającymi. W ich trakcie brzuch napina się i twardnieje. Nie jest to powód do niepokoju – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Kłucie w brzuchu w ciąży a problemy z układem pokarmowym

Hormony ciążowe niekorzystnie wpływają na pracę jelit, doprowadzają na przykład do spowolnienia ich perystaltyki. Efektem jest wolniejsza pracy układu trawiennego i dolegliwości z tym związane, takie jak zaparcia, gazy i wzdęcia. Ciężarna może odczuwać je jako kłucie w podbrzuszu. Ból brzucha może także być spowodowany uciskiem rozrastającej się macicy na żołądek.

Kłucie w brzuchu w ciąży a powikłania ciążowe

Sygnałem, że kłucie podbrzusza może być objawem komplikacji w przebiegu ciąży, są:

  • ból brzucha promieniujący w okolice pachwin i pleców,
  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
  • większa częstotliwość skurczów – powyżej 5 na godzinę,
  • twardy i tkliwy brzuch.

Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą być sygnałem poronienia lub porodu przedwczesnego. Wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Kłucie w brzuchu w ciąży a odklejające się łożysko

Odklejania się łożyska wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem, gdyż grozi niedotlenieniem, a nawet śmiercią dziecka. Objawia się w postaci:

Kłucie w brzuchu w ciąży a stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy to bardzo poważne powikłanie ciążowe, objawiające się:

  • podwyższonym ciśnieniem,
  • białkiem w moczu,
  • bólem podbrzusza,
  • obrzękami twarzy oraz kończyn.

Stan przedrzucawkowy wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej, gdyż może spowodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, a w konsekwencji niedotlenienie i niedożywienie dziecka, mogące nawet prowadzić do jego śmierci w łonie matki. Stan ten zagraża także zdrowiu i życiu kobiety.

Kłucie w brzuchu w ciąży a infekcja układu moczowego

ZUM w ciąży to częsta dolegliwość przyszłych mam, wymagająca natychmiastowego leczenia. Infekcja układu moczowego objawia się jako:

  • ból, pieczenie podczas oddawania moczu,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • potrzeba częstszego oddawania moczu,
  • ból podbrzusza,
  • mętny lub podbarwiony krwią mocz.

Kłucie w brzuchu w ciąży a ruchy dziecka

Uczucie kłucia w brzuchu podobne do skurczów mogą wywoływać ruchy dziecka. Zaczyna się je odczuwać ok. 18-20 tygodnia ciąży. Zwłaszcza kobiety w pierwszej ciąży, nieznające jeszcze tego uczucia, mogą niepokoić się nowymi odczuciami, które związane są z ruchami i kopnięciami dziecka.

Jak złagodzić kłucie w brzuchu w ciąży?

Wszelkie objawy bólowe towarzyszące naturalnemu i prawidłowemu rozwojowi ciąży można łagodzić poprzez:

  • umiarkowany ruch i lekkie ćwiczenia fizyczne – jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, pomagają zwłaszcza na poprawę pracy układu pokarmowego,
  • lekkostrawną dietę bogatą w błonnik,
  • odpowiednie nawadnianie organizmu – około 2,3 litra wody na dobę,
  • odpoczynek,
  • ćwiczenia relaksacyjne,
  • wypróbowanie innych pozycji spania oraz siedzenia.

Zobacz także:

ból brzucha przed porodem, kłujący ból brzuch, ból brzucha w ciąży, ból brzucha pod koniec ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
O czym świadczy ból brzucha przed porodem?
Ból brzucha w końcówce ciąży może kojarzyć się ze skurczami przepowiadającymi lub rozpoczęciem akcji porodowej. Jak rozpoznać jego przyczynę i kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Ból brzucha przed porodem nie powinien być raczej łączony ze skurczami przepowiadającymi . Choć w końcówce ciąży pojawiają się coraz częściej – są raczej niebolesne. Doznanie, jakie im towarzyszy, to napinanie brzucha, które jest wywołane twardnieniem macicy. Mówi się, że macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. Dodajmy, że trening ten, fachowo nazywany skurczami Braxtona-Hicksa, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Kiedy zatem ból brzucha odczuwany w końcówce ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę? Ból brzucha przed porodem – kiedy do lekarza? Powodem do niepokoju powinien być nasilony ból brzucha w ciąży , który promieniuje od krzyża i jest połączony z twardnieniem macicy. Jeżeli towarzyszy mu zmiana charakteru wydzieliny z dróg rodnych, należy szybko zgłosić się do lekarza, aby stwierdził, czy nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym. Podczas badania ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy. Do konsultacji lekarskiej powinny również skłonić pojawiające się w końcówce ciąży bóle podbrzusza przypominające miesiączkę. Ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr Marzeny Jurczak-Czaplicka podpowiada, że jeśli dolegliwości są niejasne, można przed wyjazdem do lekarza zastosować leki rozkurczowe (drotaweryna, hioscyna). Ból brzucha w ciąży – czy to poronienie? Przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala, jeśli odczuwa silny ból w dole brzucha (niekiedy połączony z krwawieniem), który pojawił się nagle i wywołuje bardzo złe samopoczucie albo nawet omdlenie. To może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Nie wolno bagatelizować również samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym . Ból brzucha pod koniec ciąży – początek porodu Ból brzucha, który jest objawem prawdziwych skurczów porodowych , występuje w regularnych i coraz krótszych...

macica w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Macica w ciąży – jak wygląda, jak się zmienia, dokąd sięga?
Macica w ciąży zwiększa swoje rozmiary i masę, aby pomieścić rosnący w niej płód wraz z łożyskiem i skutecznie je chronić. Jej dno (górna część) przed ciążą znajduje się tuż nad spojeniem łonowym, a pod koniec ciąży sięga aż do dolnej części mostka. Po porodzie obkurcza się do poprzednich rozmiarów.

Macica w ciąży odgrywa kluczową rolę – zapewnia płodowi idealne miejsce do rozwoju. To w niej zagnieżdża się zarodek , powstaje łożysko i pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Macica położona jest w miednicy mniejszej między odbytnicą a pęcherzem płodowym. Jej zadaniem jest przyjęcie zarodka, stworzenie mu najlepszych możliwych warunków do rozwoju oraz wypchnięcie dziecka na świat. Spis treści: Jak wygląda macica w ciąży? Jak rośnie macica w ciąży? Objawy rozciągania się macicy w ciąży Jak wygląda macica w ciąży? Przed ciążą macica waży 60-70 g, ma długość około 7 cm i pojemność kilku mililitrów. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, ustawioną szerszą częścią do góry. Na początku ciąży jej ścianki mają grubość ok. 2,5 cm. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży macica powiększa się, ale nierównomiernie – bardziej powiększa się jej górna część. Pod koniec ciąży macica waży ponad 1100 g i ma pojemność mniej więcej 5 litrów, a jej ścianki są cieńsze – mają ok. 1,5 cm grubości. Szyjka macicy w ciąży także podlega zmianom. Od dołu macica połączona jest z pochwą, a w jej górnej części znajdują się ujścia jajowodów. Macica otoczona jest błoną, która stanowi część otrzewnej i nazywa się ją omaciczem. Macicę podtrzymują więzadła i tkanki włókniste. Jak rośnie macica w ciąży? Macica w ciąży systematycznie się powiększa, aby pomieścić wzrastający płód. Poniżej podajemy, dokąd sięga dno macicy na poszczególnych etapach ciąży: 8 tydzień ciąży : macica sięga spojenia łonowego i ma wielkość cytryny, a płód – maliny; 12 tydzień ciąży : macica ma wielkość męskiej pięści, a płód – niewielkiej limonki; 16 tydzień ciąży : macica sięga 2 palce powyżej spojenia łonowego, ma wielkość pomelo, a płód – awokado;...

Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
AdobeStock_ SianStock
Przebieg ciąży
Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
Obserwacja śluzu w ciąży może pomóc przyszłej mamie wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą okazać się niebezpieczne dla niej lub dla płodu. Sprawdź, jaki powinien być śluz w ciąży (zwróć uwagę na jego kolor i konsystencję) oraz kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Śluz w ciąży spełnia ważne zadanie – chroni przed przedostaniem się bakterii do macicy. Może on przybierać różne barwy. Jeśli jest biały lub przezroczysty, a kobiecie nie dokuczają inne niepokojące objawy, nie ma powodu do obaw. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest zielona lub lekko różowa wydzielina. Wyjaśniamy, jaki kolor ma śluz w ciąży i o czym dokładnie świadczą jego barwa i konsystencja. Spis treści: Śluz na początku ciąży Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży? Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić? Brązowy śluz w ciąży Zielony śluz w ciąży Żółty śluz w ciąży Biały śluz w ciąży  Różowy śluz w ciąży Śluz w ciąży a prawidłowa higiena intymna Śluz na początku ciąży Śluz płodny to wydzielina, która ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Zwykle jest on ciągnący się, lepki, przezroczysty lub mlecznobiały. Im jest obfitszy, tym kobieta ma większy komfort podczas stosunku (suchość pochwy powoduje, że kobieta nie tylko odczuwa ból w trakcie penetracji, lecz także jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne). Śluz po zapłodnieniu nie znika, ale dalej pełni ważną rolę – ochrania macicę, by nie przedostały się do środka żadne bakterie ani drobnoustroje, które mogłyby zagrażać rozwijającemu się płodowi. Śluz na początku ciąży nadal przypomina ten z okresu płodnego. Powinien być lekko ciągnący lub rozrzedzony. Charakterystyczna podczas ciąży jest również zwiększona produkcja śluzu – jest go znacznie więcej niż normalnie.  U niektórych kobiet objawem ciąży jest brak śluzu – borykają się one z suchością pochwy. Często takie kobiety mają również problem po porodzie z niewystarczającym nawilżeniem pochwy. Warto zasięgnąć wtedy porady specjalisty.  Jak wygląda prawidłowy śluz w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz