kołatania serca w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Kołatania serca w ciąży – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.

Kołatania serca w ciąży są najczęściej wynikiem zmian adaptacyjnych, jakie zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Chodzi o dostosowanie się gospodarki hormonalnej do potrzeb rozwijającego się płodu, a także o zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co powoduje ucisk na narządy znajdujące się w klatce piersiowej.

Kołatania serca to subiektywne lub obiektywne zmiany w tempie pracy serca. Mogą mieć przyczyny emocjonalne, somatyczne lub chorobowe.

Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Objawy kołatania serca w ciąży

Kołatania serca mogą pojawiać się na początku ciąży. Odczuwane są pod koniec pierwszego trymestru, gdy zmiany hormonalne są już wyraźne, zwiększona jest także objętość krwi. U ciężarnej mogą pojawić się następujące objawy:

  • przyspieszenie bicia serca (czasami wydaje się, że serce bije wolniej)
  • wrażenie, że serce bije mocniej
  • wrażenie nierównomiernej, chaotycznej pracy serca.


Objawom kołatania serca może też towarzyszyć uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności, niepokój. Odczucia te rzadko oznaczają, że z sercem dzieje się coś niedobrego.

Wiele kobiet narzeka na kołatanie serca w ciąży w nocy. Nie oznacza to, że akurat nocą z sercem zaczyna dziać się coś dziwnego. Najczęściej w nocy kobieta wyraźniej odczuwa bicie serca, gdyż nie jest zajęta koncentrowaniem uwagi na czymś innym. Także pozycja leżąca, gdy lewa strona ciała mocno przylega do materaca ogranicza ruchomość tej części klatki piersiowej, co sprawia, że można odczuwać pracę serca jakby biło ono między żebrami, niemal uderzając w materac – wrażenie częste u bardzo szczupłych kobiet.

Przyczyny kołatania serca w ciąży

Zmiana w odczuwaniu bicia serca w ciąży wywołana może być szeregiem czynników somatycznych (zmian zachodzących w ciele) jak i psychologicznych. Należą do nich:

  • zwiększenie objętości krwi – nawet o 40 proc. w III trymestrze
  • konieczność przepompowania większej objętości krwi na minutę (serce pracuje szybciej)
  • ucisk, jaki wywiera rosnąca macica na inne narządy wewnętrzne, w tym naczynia krwionośne odprowadzające krew w stronę serca
  • zwiększone wydzielanie progesteronu (zwiększa tempo pracy serca)
  • zwiększona podatność na stres w ciąży
  • niepokój o rozwój ciąży i przebieg porodu (podłoże nerwicowe kołatania serca w ciąży)
  • wysiłek fizyczny.


Rzadko zdarza się, że kołatanie serca w ciąży ma podłoże chorobowe. Nierówne bicie serca w ciąży może być spowodowane arytmią, zapaleniem mięśnia sercowego, wysokim ciśnieniem w ciąży, nadczynnością tarczycy lub cukrzycą. Dlatego zawsze, gdy pojawi się kołatanie serca w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże wykluczyć chorobowe podłoże tej dolegliwości.

Jak sobie radzić z kołataniem serca w ciąży

Po pierwsze – nie panikować. Jeśli wcześniej u ciężarnej stwierdzono problemy z sercem, układem krążenia lub tarczycą, warto skonsultować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić, gdy kołatania serca w ciąży są przyczyną niepokoju lub lęku. Strach i inne negatywne emocje mogą nasilać objawy kołatania serca, a wtedy błędne koło się zamyka. W takich sytuacjach pomaga rozmowa z lekarzem, który czasami decyduje się na podanie hydroksyzyny w ciąży lub innego leku (np. ziołowego) na uspokojenie.

U zdrowej kobiety, która spokojnie znosi objawy kołatania serca w ciąży, nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. Dolegliwość ta minie po porodzie.

Sprawdź też:


 

Hormony w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Hormony w ciąży: za co odpowiadają i jaki jest ich prawidłowy poziom?
Hormony w ciąży odpowiedzialne są za szereg zmian, które dzieją się w organizmie przyszłej mamy. Zmieniająca się waga i wahania nastrojów to niejedyne skutki zmian hormonalnych u ciężarnej.

Hormony w ciąży mają wpływ nie tylko na pracę narządów, ale i na to, jak wyglądasz, co czujesz. Bo to od nich (w dużym stopniu) zależy, czy jest ci wesoło, czy zalewasz się łzami, czy żołądek skręcają ci nudności i głód (czasem, o zgrozo, równocześnie), czy z dnia na dzień piękniejesz. Nie jest to żadna magia, a po prostu efekt przepływu substancji chemicznych przez krew. Hormony regulują procesy biochemiczne, które zachodzą w tkankach twojego organizmu. Spis treści:​ Na co wpływają hormony w ciąży? Zmiana wyglądu na skutek hormonów w ciąży Działanie hormonów podczas porodu Jak hormony wpływają na twój organizm miesiąc po miesiącu? Prawidłowy poziom hormonów: w ciąży, owulacji, menopauzie Na co wpływają hormony w ciąży? Hormony w zwiększonych, „ciążowych” dawkach oddziałują znacząco na organizm przyszłej mamy. To przez nie prawie 90 proc. kobiet odczuwa: poranne nudności (które mogą trwać cały dzień), zmęczenie, głód, zawroty głowy. Wiele przyszłych mam zaczyna tyć już w pierwszych miesiącach ciąży , wcale nie dlatego, że więcej jedzą. Zmęczenie jest jednym z mechanizmów zmuszających ciężarną do zachowania energii i magazynowania jej w postaci tłuszczu. Rosnące dziecko potrzebuje bowiem nieprzerwanych energetycznych dostaw. Za wiele z ciążowych dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron . Jest on bardzo ważnym hormonem, ponieważ: przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja, sprawia, że nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego, umożliwia utrzymanie ciąży. Progesteron razem z estrogenami (estron, estradiol i estriol) podtrzymuje ciążę, pomaga też ciężarnej się wyciszyć, uspokoić, skupić na ciąży. Spory udział ma w tym także prolaktyna , która sprawia, że przestajesz mieć ochotę na seks i skupiasz całą swoją uwagę na...

cukrzyca ciążowa zagrożenia
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Cukrzyca ciążowa - zagrożenia, skutki, powikłania
Cukrzyca ciążowa niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka to m.in. zbyt wysoka waga urodzeniowa i niedocukrzenie. Na szczęście leczona cukrzyca ciążowa pozwala utrzymać cukier w normie.

Cukrzyca ciążowa może powodować zagrożenia, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Jest ona związana ze zmianami hormonalnymi i zazwyczaj mija po porodzie. Nie wolno jednak jej lekceważyć, gdyż skutki cukrzycy ciążowej mogą być bardzo niebezpieczne, mogą nawet doprowadzić do śmierci płodu.  Spis treści:   Cukrzyca ciążowa: zagrożenia Cukrzyca ciążowa - skutki Cukrzyca ciążowa - zagrożenie dla dziecka Cukrzyca ciążowa - śmierć płodu Mity na temat cukrzycy ciążowej Fakty na temat cukrzycy ciążowej Co sprzyja cukrzycy ciążowej? Cukrzyca ciążowa: zagrożenia Cukrzycę ciążową trzeba leczyć, by zmniejszyć zagrożenia, które się z nią wiążą. Czym grozi cukrzyca w ciąży? Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej, które mogą wystąpić u dziecka to:  zahamowanie wzrostu płodu, makrosomia , hipoglikemia, niedobór żelaza , zaburzenia oddychania, ryzyko zmian zakrzepowych, zaburzenia neurologiczne,  zaburzenia kardiologiczne, otyłość dzieci w życiu dorosłym. Cukrzyca ciążowa - skutki Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna dla ciebie (sprzyja bowiem powstawaniu zakażeń układu moczowego, dróg rodnych). Zdarza się również, że cukrzyca nie ustępuje po porodzie. Może się okazać, że w czasie porodu noworodek, który jest wyjątkowo duży - nie mieści się w kanale rodnym. Dziecko po porodzie może mieć również głębokie niedocukrzenie (maluch jest przyzwyczajony do tego, że przy każdym posiłku otrzymuje duże ilości glukozy). Nadmiar cukru niekorzystnie wpływa również na pracę łożyska – może dojść nawet do zgonów wewnątrzmacicznych dzieci. Cukrzyca ciążowa - zagrożenie dla dziecka Faktem jest, że cukrzyca ciążowa wpływa niekorzystnie na zdrowie malucha, jednak ryzyko powikłań...

Nadczynność tarczycy w ciąży
StockAdobe
Zdrowie w ciąży
Nadczynność tarczycy w ciąży: objawy, leczenie, normy tsh
Na nadczynność tarczycy w ciąży wskazuje nieprawidłowy wynik TSH. Normy tego hormonu są inne dla ciężarnych, a inne dla pozostałych kobiet. Jak leczyć nadczynność tarczycy w ciąży?

W ciąży hormony pracują ze zdwojoną siłą. Popularna „burza hormonów” w ciąży nie tylko może spowodować pogorszenie samopoczucia czy huśtawki emocjonalne, lecz także przyczynić się do powstania nieprawidłowości w pracy różnych narządów. Hormon tarczycy również nie jest obojętny na ten stan. Może wskazywać np. niedoczynność lub nadczynność. Jeśli badania wskazują, że twoja tarczyca jest nadczynna w ciąży, musisz rozpocząć leczenie.   Objawy nadczynności tarczycy w ciąży TSH przy nadczynności tarczycy w ciąży Leczenie nadczynności tarczycy Objawy nadczynności tarczycy w ciąży Możesz podejrzewać u siebie nadczynność tarczycy, jeśli dostrzegasz takie objawy, jak: nadpobudliwość, nadpotliwość, wytrzeszcz oczu, duszność, bezsenność , powiększenie tarczycy (wole), uczucie osłabienia, drżenie rąk. Ta choroba tarczycy daje wyraźne sygnały. Poza tym wskazuje na nią nieprawidłowy poziom TSH . Na początku ciąży lekarz zawsze zleca jego zbadanie. TSH przy nadczynności tarczycy w ciąży Hormon TSH u zdrowego dorosłego człowieka mieści się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l . Jeśli poziom tego hormonu jest wyższy, wówczas może to wskazywać na niedoczynność tarczycy . Jeśli natomiast pojawia się nadczynność tarczycy, TSH jest poniżej normy. Dla kobiet ciężarnych wskaźniki nieco się różnią. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom TSH w zależności od trymestru: nie powinien być wyższy niż 2,3 mIU/l (I trymestr ciąży) ; nie powinien być wyższy niż 3,1 mIU/l (II trymestr ciąży) ; nie powinien być wyższy niż 3,5 mIU/l (III trymestr ciąży) . Dolna granica, czyli 0,27 mj/l jest stała. Niższe TSH świadczy o nadczynności tego hormonu. Leczenie nadczynności tarczycy Szybkie zdiagnozowanie i leczenie nadczynności hormonu tarczowego w ciąży jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj