Koper włoski w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Koper włoski w ciąży – czy można pić herbatkę koperkową w ciąży?

Zastanawiasz się czy koper włoski jest bezpieczny w ciąży? Dobrze, że szukasz informacji na ten temat. Herbatka koperkowa nie jest polecana kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. A jeszcze niedawno powszechnie piły ją nawet niemowlaki.

Jeśli szukasz informacji, jakie zioła w ciąży są bezpieczne, a jakich należy w tym czasie unikać, koper włoski znajdziesz na liście ziół, których ciężarne nie powinny przyjmować.

Koper włoski (łac. Foeniculum vulgare) jest bardzo popularnym składnikiem używanym w ziołolecznictwie. Produkuje się z niego susz i granulat do zaparzania herbatek, a także kapsułki, tabletki i olejek. Przez wiele lat był uważany za zioło bezpieczne. Herbatkę koperkową stosowano np. powszechnie u niemowląt do uśmierzania wzdęć. Od pewnego czasu odradza się jednak podawanie jej małym dzieciom. Koper włoski nie jest już już również polecany dla ciężarnych – okazuje się bowiem, że może wywoływać skurcze macicy.

Darmowy, bo domowy sposób na maseczkę regenerującą – film

Koper włoski w ciąży – jakie ryzyko? 

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że koper włoski może między innymi przyczyniać się do poronienia (z oczywistych względów badań na kobietach w ciąży nie przeprowadzano). Ze względu na ryzyko poronienia lekarze zalecają znaczne ograniczenie ilości wypijanej herbatki z kopru włoskiego w ciąży lub całkowite zrezygnowanie z jej stosowania.

Nie oznacza to jednak, że jeśli kobieta w ciąży wypiła filiżankę herbatki z kopru włoskiego, to od razu zaszkodziła dziecku. W takich sytuacjach lekarze uspokajają, twierdząc, że sporadyczne wypicie naparu z kopru nie powinno wiązać się z ryzykiem.

Picia herbatki koperkowej powinny szczególnie unikać kobiety w I trymestrze ciąży. To czas, gdy istnieje największe ryzyko straty dziecka, warto więc zrezygnować ze wszystkiego, co podejrzewane jest o sprzyjanie poronieniu. 

Niekorzystne działanie kopru włoskiego 

Z badań naukowych wynika, że koper włoski imituje w organizmie działanie estrogenów, co może zakłócać prawidłową gospodarkę hormonalną w ciąży i podczas karmienia piersią. Dowiedziono także, że koper może niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn. Estargol, jeden ze składników kopru włoskiego, ten, który działa jak estrogeny, może mieć działanie kancerogenne, czyli sprzyjać powstawaniu raka. Mało jednak wiadomo, w jakiej dawce i w jakich okolicznościach to działanie jest nasilone.

Koper włoski może również wywoływać skórną reakcję alergiczną. Narażone są na nią zwłaszcza osoby, które maja alergię na selera, marchew, bylicę. Koper włoski może też zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne.

Właściwości kopru włoskiego

Działanie kopru włoskiego można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to korzyści wynikające z tradycji stosowania tego zioła, których nie udało się jednoznacznie potwierdzić badaniami naukowymi. Zgodnie z nimi koper włoski ma działanie:

 • moczopędne
 • pomagające obniżać wysokie ciśnienie krwi
 • poprawiające wzrok
 • przyspieszające metabolizm
 • przyspieszające trawienie
 • redukujące wzdęcia
 • obniżające poziom stresu.


W badaniach naukowych udało się natomiast potwierdzić, że olejki eteryczne zawarte w koprze włoskim działają:

 • przeciwzakrzepowo
 • antyoksydacyjnie
 • przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • przeciwcukrzycowo
 • zwiększają laktację
 • odstraszają roztocza.
Okazjonalne wypicie naparu z kopru włoskiego raczej nie wpłynie źle na ciążę. Ponieważ jednak przyszła mama powinna unikać wszelkich substancji, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu i życiu jej dziecka, w przypadków dolegliwości trawiennych, gazów w ciąży lepiej zastosować inne bezpieczne środki (np. napar z rumianku). 


Źródło:
1. Łuczak A., Nowak M., Szałek E.: Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży. Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146
2. Roja Rahimi  1 , Mohammad Reza Shams Ardekani Medicinal properties of Foeniculum vulgare Mill. in traditional Iranian medicine and modern phytotherapy, PMID: 23275017 DOI: 10.1007/s11655-013-1327-0
3. Medical News Today

4. Herbs to Avoid During Pregnancy, The University of Texas

Przeczytaj też:

Bezpieczna ilość alkoholu w ciąży? Nie istnieje.
Aktualności
Są ciężarne, które piją w ciąży, a listę zakazanych produktów traktują jak zamach na wolność!
Chipsy, sushi, czereśnie... Kobiety w ciąży szybko dowiadują się, że powinny wykluczyć z diety nie tylko alkohol, ale i wiele innych produktów. Lista rzeczy zakazanych dla Polek różni się od tej, której przestrzegać mają przyszłe mamy we Francji, Japonii czy Egipcie. Czy w takim razie ciężarne nie powinny przejmować się żadnymi listami zakazanych produktów? Nie!

O tym, czego nie jeść ani nie pić w ciąży, dowiadujemy się nie tylko od mam, teściowych, przyjaciółek, książek czy z artykułów w sieci. Zalecenia dotyczące diety słyszymy podczas wizyt kontrolnych u lekarza czy w szkole rodzenia. Podczas gdy niektóre żywieniowe zakazy wydają się oczywiste, inne mogą zaskakiwać lub budzić zdecydowany sprzeciw... Niesłusznie! A ta kiełbaska z grilla ci nie zaszkodzi? Każda przyszła mama wie, jak ważna jest odpowiednia dieta w ciąży. Wiele z nas przykłada wówczas szczególną uwagę do tego, co je i pije.  Śniadania, obiady, kolacje i przekąski mają być zdrowe. Zapewniać kobiecie energię i dobre samopoczucie, a dziecku gwarantować prawidłowy rozwój. Dla niektórych kobiet oznacza to spore zmiany. Zwłaszcza że na liście produktów zakazanych w ciąży są nie tylko potrawy zawierające alkohol, kofeinę czy surowe mięso lub surowe jajka. Ciężarnym zaleca się rezygnację z dań typu fast food, niezdrowych przekąsek i słodyczy na rzecz pełnowartościowych i urozmaiconych posiłków. Przyszła mama może spotkać się z całą masą rad, zgodnie z którymi powinna unikać: dań z grilla, ryb, a nawet niektórych owoców lub warzyw. Tak, od liczby tych zakazanych produktów może czasem zakręcić się w głowie... To jednak wciąż nie powód, by ignorować zalecenia lekarzy. Precz z zakazami? Argumentem przeciw zakazom mają być listy zakazanych produktów obowiązujące w innych krajach. Dlaczego Polka w ciąży ma nie popijać lampką wina serków z pleśnią, skoro Francuzka w ciąży może? Czy w ogóle jest sens przejmować się indeksem produktów zakazanych, skoro może być on jedynie stosem mitów i absurdów (bo ciężarne z Mali nie mogą jeść ananasów, a te z Togo – mięsa żółwia)? Jak pisze Anna Pamuła z „Wysokich obcasów” – najwyższa pora zastanowić się nad tym, czy tworzenie list zakazanych produktów w...

Pigwa w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pigwa w ciąży – czy jest zdrowa i pod jaką postacią?
Pigwa jedzona w czasie ciąży może przynieść wiele korzyści, w dodatku robione z niej przetwory są bardzo smaczne. Najzdrowsze są te, które przygotowuje się, nie poddając pigwy wysokiej temperaturze. Wyjaśniamy czym różni się pigwa od pigwowca, jak działa sok z pigwy w ciąży, dlaczego warto pić herbatę z pigwy i jeść dżem oraz inne przetwory z tych owoców.

Pigwa bywa często mylona z pigwowcem, tymczasem oba owoce różnią się wyglądem i właściwościami. Pigwa to roślina o kształcie niewielkiego drzewka, natomiast pigwowiec jest krzewem o gęstych, cienkich gałązkach. Pigwa wydaje sporej wielkości owoce, które przypominają żółto-zielone gruszki. Pigwowiec natomiast rodzi niewielkie owoce (mniej więcej wielkości śliwki), które przybierają żółty kolor. Zarówno walory smakowe, aromat, jak i właściwości zdrowotne przemawiają za tym, by przede wszystkim sięgać po pigwowiec, a nie po pigwę. Poniżej zdjęcia owoców pigwy i pigwowca: Na zdjęciu: owoce pigwy. fot. Adobe Stock Na zdjęciu: owoce pigwowca. fot. Adobe Stock Pigwa a zdrowie Owoce pigwy  nie nadają się do jedzenia na surowo – są bardzo twarde i kwaśne, wręcz cierpkie. Jednak po przetworzeniu są cennym składnikiem zdrowej diety. Pigwa i pigwowiec zawierają dużą dawkę witaminy C, która wspiera działanie układu odpornościowego oraz układu krążenia. Jednak poddawanie ich owoców obróbce termicznej zmniejsza ilość witaminy C. Licząc na przyjęcie sporej dawki tej witaminy, trzeba sięgać po soki z pigwy tłoczone na zimno. Podczas obróbki termicznej pigwa nie traci innych cennych składników, do których należą: witaminy: A, D, B – w tym także kwas foliowy (B9) aminokwasy – z nich organizm może zsyntetyzować białka mikroelementy – fosfor, magnez, potas, cynk, żelazo, molibden, miedź polifenole – działające jak przeciwutleniacze nienasycone kwasy tłuszczowe błonnik. Pigwa a pigwowiec – właściwości. Oba owoce są bogatym źródłem mikroelementów i błonnika. Owoce pigwy zawierają więcej cukrów prostych – fruktozy, glukozy i sacharozy – i są mniej kwaśne od owoców pigwowca. Pigwowiec zawiera więcej witaminy C niż pigwa (nawet więcej niż cytryna), jest bardziej kwaśny i aromatyczny....

rooibos w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Rooibos w ciąży: czy czerwona herbata jest zalecana w ciąży? Jakie herbaty można pić?
Rooibos to jedna z wielu herbat, które bez obaw można pić w ciąży. Afrykańska herbata z czerwonokrzewu nie zawiera teiny i jest bogata w antyoksydanty, a to tylko kilka z jej zalet. Sprawdź, jakie jeszcze herbaty warto pić w ciąży, a jakich lepiej unikać.

Rooibos jest uznawany za jeden z rodzajów czerwonej herbaty, choć tak naprawdę nie jest on herbatą. Jego nazwa pochodzi od słów „rooi” i „bos”, które w języku afrikaans oznaczają „czerwony” i „krzew”. Dla tych z was, które są miłośniczkami herbaty, mamy dobrą wiadomość: nie musicie rezygnować z rooibosa w ciąży. Wręcz przeciwnie, eksperci przekonują, że herbata z czerwonokrzewu będzie służyć przyszłym mamom. A do tego jest naprawdę pyszna! Herbata rooibos w ciąży: czy można ją pić bez obaw? Choć rooibos to krzew afrykański, który z tradycyjną herbatą nie ma nic wspólnego, w Polsce często nazywany jest  herbatą czerwoną. Ze względu na jego liczne prozdrowotne właściwości mówi się też o nim „herbata życia”. Herbatę rooibos bez obaw mogą pić nawet ciężarne. Czerwona herbata nie zawiera bowiem teiny (pod względem chemicznym kofeina i teina to ta sama substancja, jednak zawarta w kawie kofeina działa szybciej i krócej, z kolei teina zawarta w herbacie uwalnia się powoli, ale jej efekty są dłuższe), a do tego jest bogata w antyoksydanty. Rooibos ma ich nawet więcej niż zielona herbata. Dodatkowo napar z czerwonokrzewu wpływa korzystnie na układ krwionośny i pokarmowy. Taką herbatę mogą pić nawet dzieci! Jeśli znudzi ci się smak herbaty z czerwonokrzewu w ciąży, możesz przygotować rooibos z dodatkiem mleka i/lub miodu. Smacznego! Zalety picia herbaty z czerwonokrzewu w ciąży Zalet picia czerwonej herbaty rooibos w ciąży jest całe mnóstwo. Oto najważniejsze z nich: zmniejsza mdłości, pomaga przy bólach brzucha, uspokaja (najlepiej więc pić napar wieczorem), relaksuje i obniża poziom stresu, poprawia nastrój,  uspokaja serce, jest pomocna przy bólach głowy, dodaje organizmowi żelaza (który odpowiada za dostarczanie tlenu do każdej komórki naszego ciała),...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz