Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
krzywa cukrowa w ciąży
Arif Biswas/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży – przygotowanie, badanie, normy

Krzywą cukrową w ciąży wykonuje się w ramach badań obowiązkowych, refundowanych. To ważne badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości mogące świadczyć o cukrzycy i ryzyku poważnych powikłań.

Krzywa cukrowa wykonywana w ciąży nazywana jest też doustnym testem obciążenia glukozą, krzywą glikemiczną lub OGTT, a badanie to należy do badań glukozy w ciąży. Zarówno krzywa cukrowa jak i regularne badanie poziomu cukru we krwi na czczo i w moczu należą do badań profilaktycznych, które pozwalają wychwycić ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, która grozi poważnymi powikłaniami.

Spis treści:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Krzywa cukrowa w ciąży – kiedy

Badanie zwane krzywą cukrową wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży, a więc w drugim trymestrze. Ten termin obowiązuje kobiety, które miały prawidłowy wynik badania poziomu cukru we krwi na czczo.

Uwaga! Lekarz zleci wykonanie krzywej cukrowej wcześniej, jeśli poprzednie badanie wykazało poziom cukru we krwi poza normą.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?

Podczas badania podaje się ciężarnej glukozę i sprawdza, jak reaguje na nią organizm. W tym celu kilka razy pobierana jest krew. Badanie składa się z dwóch lub trzech etapów:

  • pobranie krwi na czczo i oznaczenie poziomu cukru we krwi,
  • pobranie krwi 60 minut po podaniu glukozy i oznaczenie jej poziomu,
  • pobranie krwi 2 godziny po podaniu glukozy i oznaczenie jej poziomu.

Pierwsze pobranie krwi może być wykonane z palca, a pozostałe wykonuje się z żyły łokciowej. Między pobraniami krwi należy pozostać w placówce medycznej i spokojnie oczekiwać na dalsze etapy badania, gdyż aktywność fizyczna może zafałszować wyniki.

Glukozę podaje się w postaci roztworu – 75 g glukozy w 300 ml wody, który trzeba wypić w ciągu 5 minut. Miedzy wypiciem glukozy a badaniami krwi nie wolno już nic jeść ani pić.

Jak się przygotować do krzywej cukrowej?

Bardzo ważne jest, aby na badanie stawić się 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Przez trzy dni przed testem trzeba jadać regularne posiłki. Przez 24 godziny przed badaniem nie należy podejmować większej aktywności fizycznej (nie palić i nie pić alkoholu).

Na badanie najlepiej pojechać w towarzystwie – z partnerem, mamą lub przyjaciółką, gdyż niektóre kobiety na podanie tak dużej dawki glukozy reagują zawrotami głowy lub mdłościami. Na badanie trzeba zarezerwować minimum dwie godziny (nie licząc czasu oczekiwania na pierwsze pobranie krwi).

Uwaga! W niektórych placówkach wymagane jest, by pacjentka przyniosła własną glukozę – można ją kupić bez recepty w aptece. Dlatego przed pójściem na badanie warto dowiedzieć się, czy trzeba wcześniej dokonać zakupu glukozy.

Krzywa cukrowa w ciąży – wynik i normy

Wyniki badania poziomu cukru we krwi po podaniu glukozy powinny mieścić się w normach. Normy dla krzywej cukrowej w ciąży wynoszą (za Polskim Towarzystwem Diabetologicznym):

  • na czczo – 92-125 mg/dl
  • po 60 min od podania 75 g glukozy – poniżej 180 mg/dl
  • po 2 godzinach od podania 75 g glukozy – poniżej 153 mg/dl.

Prawidłowa krzywa cukrowa w ciąży wyklucza cukrzycę. Jeśli jednak po godzinie i dwóch od podania glukozy jej poziom we krwi będzie wyższy niż wynosi norma, istnieje uzasadnione podejrzenie cukrzycy ciążowej, co wymaga podjęcia leczenia.

Płaska krzywa cukrowa w ciąży oznacza, że we krwi nie wzrasta poziom cukru po spożyciu glukozy. Może to sugerować niewłaściwą pracę trzustki i rozwój insulinooporności. W takim przypadku zwykle badanie należy powtórzyć.

Przeczytaj też:

hcg w ciąży - normy bhcg i poziom
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Beta hCG - normy i przyrost. Jak interpretować wyniki badania beta HCG?
Normy beta-hCG zmieniają się w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Hormon beta-hCG produkowany jest przez organizm w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, a jego poziom wzrasta wraz z trwaniem ciąży. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta HCG może oznaczać nieprawidłowości, dlatego warto wiedzieć, jak interpretować wyniki.

Normy beta-hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, są różne dla poszczególnych tygodni ciąży. To właśnie na podstawie poziomu beta-hCG można stwierdzić ciążę, dlatego znana ona jest także jako „ hormon ciąży” . Beta HCG najbardziej rośnie do końca I trymestru ciąży. Później ilość hormonu może się wahać, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Hormon beta-hCG jest produkowany już od około 7. dnia po zapłodnieniu. Pełni bardzo ważną rolę – utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie progesteronu aż do chwili, gdy wykształci się łożysko. Dzięki beta-hCG płód może dalej się rozwijać. Hormon najpierw produkuje zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko - po porodzie zaś znika z krwi.  Spis treści: Beta-hCG - normy:      -  Normy beta-hCG dla każdego tygodnia ciąży Jaki wynik beta-hCG oznacza ciążę? Jak rośnie beta-hCG w ciąży? Poziom beta-hCG a mdłości   Beta-hCG a brak ciąży Beta-hCG - normy Na każdy tydzień ciąży przypadają inne normy hormonu beta-hCG. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jaki wynik beta-hCG może potwierdzić ciążę, w jaki sposób poziom tego hormonu może wzrastać i spadać w trakcie rozwoju płodu, a także kiedy powinien niepokoić. Ponieważ gonadotropina kosmówkowa pojawia się na wczesnym etapie ciąży, stwierdzenie jej obecności stało się sposobem na wczesne wykrywanie, że doszło do zapłodnienia. To jedno z pierwszych badań w ciąży . Działanie testów ciążowych polega właśnie na stwierdzaniu obecności hCG, a dokładnie – jej podjednostki beta-hCG. Normy beta-hCG dla każdego tygodnia ciąży   Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży...

Żelazo w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemię?
Żelazo w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Niestety anemia jest częstą przypadłością w ciąży. Sprawdź, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i jakie są objawy niedokrwistości. Czy żelazo należy suplementować?

Żelazo w ciąży odgrywa ważną rolę. Tymczasem jak wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka, niedobór żelaza występuje u 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Z kolei przyjęte przez WHO kryteria wskazują na to, że w Polsce na niedokrwistość cierpi ponad 25 proc. ciężarnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są złe warunki socjoekonomiczne, niedostateczna podaż żelaza w diecie i jego niska wchłanialność, duża aktywność rozrodcza kobiet i obfite miesiączkowanie. Spis treści: Niedobór żelaza w ciąży Normy żelaza w ciąży Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży Niski poziom żelaza w ciąży Suplementacja żelaza w ciąży Produkty bogate w żelazo: ciąża Niedobór żelaza w ciąży Anemia w ciąży jest częstym zjawiskiem. Co trzecia kobieta w Polsce ma zbyt niski poziom żelaza. Niedokrwistość objawia się ogólnym pogorszeniem funkcjonowania organizmu. Niedobór żelaza w ciąży najlepiej wykazują wyniki comiesięcznych badań krwi, a najczęstsze widoczne i odczuwalne anemii w ciąży to: szybkie męczenie się, ogólne osłabienie organizmu, nienaturalna bladość, suchość skóry – na całym ciele, przyspieszona praca serca , uczucie „walenia serca”.   Jednak to tylko niektóre z objawów niedoboru żelaza w ciąży. Jak wykazały badania, u polskich kobiet (podobnie jak i u kobiet w innych krajach rozwiniętych) często dochodzi do niedoborów żelaza. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek nadmiar żelaza w ciąży raczej się nie zdarza. Normy żelaza w ciąży Każda kobieta w ciąży ma badaną krew, jednak braki żelaza nie zawsze ujawniają się w zwykłej morfologii (prawidłowy poziom hemoglobiny nie musi świadczyć o właściwym stężeniu żelaza). Jeśli lekarz podejrzewa u ciebie niedostatek żelaza, może zlecić dodatkowe badanie – oznaczenie jego...

pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.

var _gde_vmmkbjhobb = new Image(1,1); _gde_vmmkbjhobb.src='//edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nd1FXz9RmY0V6.eg3O2DgeVD7zed4idk6MBTSIC86mf.l7/stparam=vmmkbjhobb/fastid=mucobrvgimtfdvgwuvnhkdbifwln'; Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna mieć miejsce między 7. tygodniem ciąży  a 8 tygodniem. Badanie potwierdzające ciążę to badanie USG, które wykonuje lekarz. Zleca on również inne badania, które kobieta w ciąży powinna wykonać. Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa dłużej niż przeciętna konsultacja, musisz być przygotowana nawet na godzinne spotkanie.  Spis treści: Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Potwierdzenie ciąży u ginekologa Jakie badania wykonuje się na pierwszej wizycie w ciąży? Pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży Ile trwa wizyta u ginekologa w ciąży? Jak rozwija się dziecko podczas pierwszej wizyty u ginekologa Ginekolog-położnik czy położna? Zaświadczenie o wizycie u ginekologa, żeby otrzymać becikowe Kiedy najlepiej iść do ginekologa w ciąży? Najlepszy termin przypada między 7 a 8 tygodniem ciąży . Czasem jednak organizm płata figle i o swoim odmiennym stanie dowiadujesz się później. Świadomie nie warto jednak odkładać tej wizyty. Im wcześniej znajdziesz się pod opieką ginekologa, tym lepiej dla ciebie i dla dziecka.     Potwierdzenie ciąży u ginekologa Ani pozytywny wynik testu ciążowego (czasem może być fałszywie dodatni), ani badanie ginekologiczne nie wystarczą lekarzowi do potwierdzenia ciąży . Jak więc wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciąże? Jest to badanie USG (dostaniesz skierowanie na nie albo ginekolog wykona je w swoim gabinecie). Ono da pewność, że w macicy zagnieździł się zarodek.   Badania na pierwszej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta