Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ktg, ktg w ciąży, ktg skurcze, ktg płodu, kardiotokografia, badania w ciąży, tętno płodu, skurcze porodowe
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Najbardziej wzruszające ciążowe badanie

Badanie, które może doprowadzić przyszłą mamę do łez, to słuchanie bicia serca dziecka. Umożliwia je USG, ale także wykonywane pod koniec ciąży i podczas porodu KTG. O pierwszym na pewno wiesz już dużo. Sprawdź, po co wykonuje się KTG.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna
Większość badań wykonywanych w ciąży to żadna przyjemność. No bo skąd ją czerpać, gdy kłują igłą, dają do picia przesłodzoną glukozę albo uciskają rękę mankietem ciśnieniomierza. Badanie KTG (pełna nazwa badania to kardiotokografia) podobnie jak USG nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Co więcej, daje możliwość, by o dziecku dowiedzieć się czegoś więcej, by jego obecności doświadczyć, by je usłyszeć. Do aparatu KTG (kardiotokografu) podłącza się przyszłe mamy, które zgłaszają się do szpitala, gdy zaczyna się poród, ale także kobiety w ostatnich tygodniach ciąży. Zobacz, po co się robi to badanie i czy nie utrudnia przebiegu porodu. 
 

Dlaczego podczas KTG słucha się serca dziecka?

Aby dowiedzieć się, jak płód reaguje na skurcze. W tym celu na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki – jeden analizuje czynność skurczową macicy, a drugi śledzi pracę serca dziecka. Dzięki obserwacji, jak dziecko radzi sobie ze skurczami, badanie KTG dostarcza ważnej informacji, w jakim stanie w ostatnim okresie ciąży lub w trakcie porodu jest dziecko. Wskazuje na to jego tętno. KTG wykrywa wszelkie wahnięcia tętna dziecka, które mogą świadczyć o spadku poziom tlenu we krwi.
 

Czy wahnięcia tętna płodu to coś złego?

Moga być one reakcją na skurcze macicy, ale również objawem niewydolności łożyska. Dochodzi do niej np. w wyniku ciąży przenoszonej, z powodu cukrzycy, na którą cierpi kobieta w ciąży lub problemów z wysokim ciśnieniem. Gdy KTG ujawnia zaburzenia w pracy serca, które zagrażają życiu dziecka, zazwyczaj zapada decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia.
 

Skąd wiadomo, że dzieje się coś niedobrego?

Wynik badania KTG zawsze musi przeanalizować lekarz, który ocenia, w jakiej formie jest dziecko. Jeśli w gabinecie, do którego trafiłaś, znajduje się tradycyjny sprzęt do kardiotokografii, zebrane przez czujniki dane są przkazywane do aparatu, który drukuje je na pasku papieru. Nowoczesne urządzenie do badania KTG może przesyłać dane do komputera, a także rejestrować dodatkowe parametry, np. ciśnienie wewnątrzmaciczne czy EKG. Umożliwia też jednoczesne monitorowanie ciąży bliźniaczej.
 

Dlaczego dziecko ma taki szybki puls?

Część rodziców się niepokoi, gdy słyszy, jak szybko pracuje serce dziecka w brzuchu. Szybkie tętno nie powinno być jednak powodem do obaw. Serce płodu wybija średnio 110–150 uderzeń na minutę, czyli pracuje dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka. To normalna wartość, która świadczy o tym, że dziecko czuje się dobrze. Ciut wolniejsze bicie serca płodu może zdradzać, że dziecko właśnie śpi, a szybszy – że jest aktywne albo właśnie zareagowało na pojawiający się bodziec. Jest to nadal prawidłowy puls u dziecka.
 

W którym momencie ciąży wykonuje się KTG?

Aparatury tej używa się pod koniec ciąży - kontrolne KTG wykonuje się w okolicy 37. tygodnia. W niektórych sytuacjach jest potrzebne wcześniej – jeśli ciąży towarzyszą nieprawidłowości, np. pojawiły się przedwczesne skurcze albo mama cierpi na cukrzycę ciążową. Kardiotokografia przydaje się również do zbadania kobiet, które przekroczyły już termin porodu i ciągle czekają na pojawienie się czynności skurczowej. Podłączenie do KTG pozwoli upewnić się, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego i można spokojnie oczekiwać, aż da sygnał gotowości do narodzin. 
 

Czy podczas porodu KTG jest podłączone na stałe?

Zwykle badanie KTG wykonuje się kilka razy (jedno trwa ok. 30 minut). Jednak w niektórych przypadkach ciężarna musi być przez cały czas monitorowana. Dzieje się tak np. gdy poród trzeba wywołać. Podanie przyszłej mamie oksytocyny lub innych środków przyspieszających akcję porodową, sprawia, że skurcze porodowe stają się bardziej intensywne i trwają dłużej. To może utrudnić dotlenienie dziecka i doprowadzić do zaburzeń tętna, które mogą skutkować pogorszeniem się jego stanu. Aparatura KTG ma w porę wykryć zagrożenie, by umożliwić szybką interwencję, np. wykonanie cesarskiego cięcia. 
 

Czy KTG ma tylko same zalety?

Z jednej strony kardiotokograf to świetne urządzenie, które pozwala ratować życie dziecka, jeśli podczas porodu dochodzi do nagłych komplikacji. Z drugiej strony – podłączenie rodzącej kobiety do aparatury sprawia, że wszyscy bardziej niż nią, interesują się sprzętem i wynikami, które odczytuje. Przyszłej mamie trudniej wtedy wsłuchać się w swoje ciało i skupić na rodzeniu. Kiedyś KTG wykonywano tylko na leżąco (na plecach lub boku). Taka pozycja – jak wiadomo – nie sprzyja postępowi porodu, a nawet może go utrudniać. W niektórych szpitalach przyszłe mamy mogą zetknąć się z nowoczesnym sprzętem, który pozwala chodzić podczas badania KTG. Założone na brzuch pasy nie są połączone kablem z urządzeniem odczytującym sygnały. Czujniki wysyłają zarejestrowane dane drogą radiową. Decydując o wyborze szpitala do porodu, warto zapytać, czy jest w nim właśnie mobilne KTG.

Czytaj też: W jakich pozycjach poród boli mniej do porodu
 

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

ciąża przenoszona
Adobe Stock
Poród naturalny
Ciąża przenoszona – czym jest, przyczyny, możliwe powikłania
Ciąża przenoszona to ciąża, która trwa mimo upłynięcia terminu porodu. W ciąży przenoszonej lekarze regularnie monitorują stan płodu i łożyska. Jeśli zachodzi taka potrzeba – przystępują do wywoływania porodu. Co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy?

Ciąża przenoszona jest mylona z ciążą przeterminowaną . Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Ciąża przenoszona to ciąża, której spodziewany termin już minął, natomiast ciąża przeterminowana to ciąża patologiczna, gdy życie dziecka jest zagrożone. Powodem przenoszenia ciąży może być wiek matki, problemy ze zdrowiem, a także błędne wyliczenie terminu porodu.  Spis treści: Ile trwa ciąża? Kiedy mówimy o ciąży przenoszonej? Ciąża przenoszona – możliwe powikłania Ciąża przenoszona – kiedy zgłosić się do szpitala? Ciąża przenoszona – wywołanie porodu Badania w ciąży przenoszonej Ile trwa ciąża? Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie (czyli co 28-30 dni). Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny.  Wyznaczony termin porodu nie zawsze pokrywa się z rzeczywistą biologiczną datą. Akcja porodowa może rozpocząć się kilkanaście dni wcześniej lub później. Z czego wynika ta rozbieżność? Jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wysyłają drogą hormonalną sygnał do przysadki mózgowej mamy, że czas wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy. Jak obliczyć termin porodu? Aby obliczyć termin porodu, możesz skorzystać z kalkulatora terminu porodu . Bazuje on na regule Naegelego. W oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki oblicza się termin porodu. Oto wzór Naegelego:  termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni Z podanego wzoru można wyliczyć tzw. czas trwania ciąży prawidłowej. Faktyczny...

KTG
Zdrowie w ciąży
KTG - najważniejsze informacje o badaniu kardiotokograficznym płodu
KTG płodu to bardzo ważne badanie, które wykonuje się pod koniec ciąży i w czasie porodu. Pozwala ocenić tętno płodu, a dzięki temu stan, w jakim znajduje się dziecko. Złe wyniki KTG mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

KTG płodu jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym pod koniec ciąży, podczas wywoływania porodu i w czasie porodu. Na tej podstawie lekarz ocenia kondycję dziecka oraz akcje porodową. KTG wykonuje się w przychodni lub szpitalu. KTG: Przebieg badania Cel badania Wskazania do KTG Interpretacja wyników Przygotowanie do badania Przebieg KTG Badanie KTG jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wykonuje się je, gdy ciężarna znajduje się w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku (by nie uciskać żyły głównej). Podczas badania na brzuch ciężarnej zakłada się dwa pasy wyposażone w czujniki (głowice). Jeden z nich analizuje czynność skurczową macicy (tokograf), drugi śledzi pracę serca dziecka (kardiograf). Oba czujniki KTG połączone są z monitorem, na którym wyświetlają się wszystkie parametry. Po badaniu ciężarna otrzymuje drukowaną wersję badania (wydruk na papierze milimetrowym + opis badania) lub w formie elektronicznej.  Cel badania KTG płodu KTG wykonuje się, by monitorować pracę serca dziecka. KTG ocenia też czynność skurczową macicy . Badanie pozwala sprawdzić, czy zaczął się poród i monitorować jego postęp, a także sprawdzić, jak dziecko reaguje na czynność skurczową. Obserwacja parametrów tętna płodu pozwala wychwycić moment, gdy pojawia się zagrożenie dziecka niedotlenieniem – jest to wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia . Wskazania do badania KTG Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badanie KTG wykonuje się około 40. tygodnia ciąży , w czasie wywoływania porodu oraz w czasie przedłużającego się porodu. Wskazaniami do wcześniejszego wykonania tego badania są też: niewyczuwalne przez matkę ruchy dziecka, wyczuwalne przez matkę zbyt gwałtowne ruchy dziecka, nieprawidłowości w badaniu USG , przedwczesne skurcze porodowe , choroby matki (np....

bicie serca dziecka i tętno płodu
fotolia
Zdrowie w ciąży
Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu? Jakie powinno mieć tętno?
Bicie serca dziecka usłyszysz prawdopodobnie podczas wizyty lekarskiej ok. 8. tygodnia ciąży. Lekarz będzie regularnie sprawdzał tętno płodu, żeby wykluczyć nieprawidłowości. Prawidłowa ilość uderzeń serca na minutę zależy od wieku ciąży.

Prawidłowe tętno płodu to 110-160 uderzeń na minutę , ale zmienia się ono w trakcie rozwoju ciąży. Od kiedy bije serce dziecka? Uznaje się, że jest to 23. dzień życia płodowego. Na dobrym sprzęcie USG możesz usłyszeć bicie serca płodu już około 34. dnia (poniżej 6. tygodnia ciąży ). Tętno jest regularnie sprawdzanie podczas wizyt kontrolnych za pomocą echosondy, detektora tętna płodu , a w późniejszej ciąży podczas badania KTG Czytaj o tętnie i sercu płodu: Tętno płodu: normy Kiedy słychać bicie serca? Metody pomiaru tętna Tachykardia u płodu Bradykardia u płodu Detektor tętna płodu Jak rozwija się serce? Tętno płodu a płeć dziecka Serce dziecka po porodzie Tętno płodu — normy Tętno zdrowego płodu waha się między 110-160 uderzeniami na minutę. Można je zmierzyć podczas badania USG już około 6. tygodnia ciąży (ale zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszej wizyty w 8-10 tygodniu ciąży). W tym czasie wynosi zwykle 100-120/min. Około 10. tygodnia ciąży tętno wzrasta do 170, a bliżej porodu spada do 130/min. Poniższa tabelka pokazuje wartości dla tętna płodu na poszczególnych etapach ciąży:   Tydzień ciąży Tętno płodu (uderzenia na minutę) 5-6 t.c. ok. 110 9-10 t.c. ok. 170 14 t.c. ok. 150 20 t.c. ok. 140 koniec ciąży ok. 130 Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce płodu można usłyszeć na długo przed narodzeniem dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Kiedy słychać bicie serca płodu? Najprawdopodobniej usłyszysz je podczas pierwszego badania USG , około 10. tygodnia ciąży . Aby usłyszeć bicie serca dziecka wcześniej,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj