Łagodna i skuteczna metoda na zaparcia – poczuj się lekko w ciąży
17 kwietnia 2014
Jesteś w ciąży i masz problem z zaparciami? Łagodna i skuteczna metoda na zaparcia już istnieje. Co więcej, jest całkowicie bezpieczna w ciąży. Sprawdź, jak działa Eva/qu i dlaczego jest to środek innowacyjny.
Materiał partnera
Ciąża to najbardziej wyjątkowy okres w życiu kobiety... Wyjątkowy pod wieloma względami – również tymi mało przyjemnymi. Duże zmiany zachodzące w organizmie w tym okresie powodują mdłości, bóle krzyża, a czasami również puchnięcie nóg. Wstyd i skrępowanie pojawia się, gdy mamy mówić o innym – fizjologicznym – problemie. Mowa tu o zaparciach. Nie każda kobieta potrafi się swobodnie przyznać, że ma z tym kłopot. Inne martwią się, czy da się cokolwiek z tym zrobić. W ciąży odradza się stosowania ziołowych lub chemicznych sposobów zwalczania zaparć.
Zaparcia to jedna z uciążliwych i mało komfortowych dolegliwości, o których wstydzimy się mówić.
Skąd się biorą zaparcia w ciąży?
Dokuczliwe dolegliwości mogą się pojawić w II i III trymestrze ciąży. Na zaparcia wpływa podwyższony poziom progesteronu. Jest to hormon spowalniający pracę jelit. Dodatkowo wciąż powiększająca się macica, uciska jelito grube. Oddawanie stolca staje się kłopotliwe i bolesne.
Jak najczęściej możemy wspomóc prawidłową pracę jelit?
Prawidłowemu trawieniu najczęściej sprzyja ruch oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Warto jeść ciemne pieczywo, owoce, warzywa, produkty mleczne oraz pić dużo wody. Przy zaparciach należy unikać czarnej herbaty, kakao, białego pieczywa, czekolady, suszonych borówek, ryżu, budyniu i itp.
Możemy również zastosować środki doraźne – lewatywa, preparaty przeczyszczające lub herbatki regulujące trawienie. Mogą one jednak powodować męczące skutki uboczne – bóle brzucha, biegunki, gazy. Metody te nie są wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących matek.
materiały prasowe
Jaka jest łagodna i skuteczna metoda na zaparcia?
Łagodną i skuteczną metodą na zaparcia w okresie ciąży jest Eva/qu. Innowacyjny produkt Eva/qu to środek w postaci wygodnych i łatwych w aplikacji czopków. Mają one działanie miejscowe i w sposób mechaniczny wywołują fizjologiczne, naturalne reakcje organizmu. Co więcej, dają szybki efekt i pozwalają zaplanować moment wypróżnienia bez nieprzyjemnych skutków ubocznych – bez biegunki, bez gazów, bez bóli brzucha. Działają już w ciągu kilkunastu minut od zastosowania.
Czopki Eva/qu sprawdzają się zarówno w domu, jak i w podróży. Nie wchłaniają się, nie uzależniają i co najważniejsze dla kobiet w ciąży – są całkowicie bezpieczne. Zawierają bowiem wyłącznie naturalne składniki.
Czopki Eva/qu są skierowane do kobiet w ciąży, do karmiących matek, ale również dla osób: starszych, obłożnie chorych, w okresie rekonwalescencji oraz niepełnosprawnych motorycznie.
Zaparcia u dzieci: co musisz wiedzieć, gdy dziecko nie robi kupy
Kiedy można mówić o zaparciu? Jak często małe dziecko powinno robić kupę? Wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, specjalista chorób dziecięcych z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Mówimy, że małe dziecko ma zaparcie, jeśli obserwujemy u niego co najmniej dwa z poniższych objawów i utrzymują się one nie krócej niż przez dwa miesiące:
Robi kupę rzadziej niż dwa razy w tygodniu – np. tylko raz albo rzadziej
Popuszcza co najmniej raz w tygodniu – rodzice myślą, że dziecko ma biegunkę, tymczasem popuszczanie stolca wynika z przepełnienia jelit.
Unika robienia kupy – może się chować, krzyżować nóżki itd. Im dłużej udaje mu się „wytrzymać”, tym jest gorzej.
Robienie kupy jest dla niego bolesne – dziecko płacze, bo kupy są twarde, zbite i suche.
Podbrzusze dziecka jest powiększone
Kupa ma dużą średnicę – jest jej tyle, że może zatkać toaletę.
wstaw_reklame('ad_srodtekst_01')
Przyczyny zaparć u małych dzieci
Najczęściej (w dziewięciu na dziesięć przypadków) zaparcia nie wiążą się z żadną chorobą ani nieprawidłowością w budowie jelit. – Zwykle są wynikiem błędów dietetycznych : nadmiaru słodyczy i braku surowych owoców i warzyw, czyli diety pozbawionej wystarczającej ilości błonnika – mówi dr Andrzej Stawarski, specjalista chorób dziecięcych z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przyczyną zaparć może być także stres – (np. spowodowany narodzinami rodzeństwa, kłótniami rodziców, przeprowadzką itd.), niechęć do nocnika (dlatego trening czystości powinien odbywać się spokojnie, bez popędzania, zawstydzania, wyrzutów i brak ruchu (jelita nie mogą wtedy odpowiednio pracować).
Czasem (bardzo rzadko) za zaparciami stoi problem zdrowotny. Ale spokojni –: zanim przebadamy dziecko od stóp do głów, zróbmy dietetyczny rachunek sumienia. – Gdy pytam rodziców, czy dziecko je codziennie słodycze, najczęściej słyszę: „Staramy się ograniczać”. To na ogół oznacza,...
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sposoby na zaparcia w ciąży powinny być jak najbardziej naturalne. To ważne, by bez wiedzy lekarza nie sięgać po leki, bo ich działanie może zaszkodzić ciąży, a domowe sposoby na zaparcia można stosować bez obaw o zdrowie swoje i dziecka!
Nie wszystkie sposoby na zaparcia są dozwolone w ciąży. Pod żadnym pozorem nie stosuj na własną rękę środków na przeczyszczenie ani innych leków, bo mogą zaszkodzić i tobie, i dziecku. W ciąży najlepsze są naturalne, domowe sposoby oraz ćwiczenia na zaparcia. Ulgę przyniesie ci też dobrze skomponowany jadłospis i wybrane produkty spożywcze. Poniżej znajdziesz listę sposobów bezpiecznych oraz zakazanych w ciąży. A jeśli wszystkie środki zawiodą i zaparcia nie ustąpią, trzeba poradzić się lekarza.
Sposoby na zaparcia w ciąży
Jeśli dokucza ci zatwardzenie, wypróbuj domowe metody, bo są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne w ciąży. Stosując sposoby na zaparcia z poniższej listy, usprawnisz pracę swoich jelit i nie zaszkodzisz dziecku. Większość niezbędnych produktów z pewnością masz w lodówce.
W razie przedłużających się zaparć (czyli takich, które trwają dłużej niż trzy dni) możesz wypróbować naturalne metody na zaparcia w ciąży – warto np. pić siemię lniane lub sok z kiszonej kapusty . Na zatwardzenie pomocna jest też wypita na czczo woda z miodem. Wypróbuj zdrowe, domowe sposoby na zaparcia z naszej listy:
Dieta bogata w błonnik
Przy zaparciach i zatwardzeniu w ciąży podstawą jest dieta bogata w produkty będące źródłem błonnika (błonnik to tzw. miotełka przewodu pokarmowego, która skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe). Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Zdaniem dietetyków powinno się dostarczać organizmowi 30-40 g błonnika dziennie.
Jeśli cierpisz z powodu zaparć w ciąży, jedz otręby zbożowe (możesz dodać je do sałatek albo zrobić z nich koktajli), kaszę gryczaną, razowy makaron, brązowy ryż oraz surowe lub suszone warzywa i owoce.
Suszone śliwki na zaparcia w ciąży
Śliwki, szczególnie te suszone, zawierają aż 10 g błonnika w 100 g, dzięki czemu są...
Adobe Stock
Zdrowie
Ból brzucha u dziecka: 6 najczęstszych przyczyn (kiedy szybko jechać do lekarza?)
Ból brzucha u dziecka może być spowodowany m.in. przez grypę żołądkową, pasożyty, a nawet niechęć do chodzenia do przedszkola. Każda przyczyna bólu brzucha u dziecka wymaga innej diagnostyki i leczenia.
Przyczyną bólu brzucha u dziecka może być niechęć do przedszkola, zjedzone ciastko z kremem , infekcja, groźne zapalenie wyrostka. Warto wiedzieć, jak rozpoznać powód bólu brzucha u dziecka i jak postępować, kiedy dziecko boli brzuszek.
Spis treści:
Ból brzucha u dziecka: przyczyny
Ból brzucha u dzieci: kiedy do lekarza
Leczenie bólu brzucha u dziecka
Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka
Ból brzucha u dziecka: przyczyny
Przyczyn bólu brzucha u dziecka może być wiele – od niegroźnych gazów przez alergię, stres, po stan zapalny i poważne choroby. Dlatego bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, która pozwoli ukierunkować leczenie i zwiększy jego skuteczność. Konsultacji z lekarzem wymagają często powtarzające się bóle brzucha lub silny i nasilający się ból brzucha.
Najgroźniejsze przyczyny bólu brzucha u dziecka:
zapalenie wyrostka robaczkowego
kamica pęcherzyka żółciowego lub nerek
wgłobienie lub niedrożność elit
kamica nerkowa
wodonercze
ostre zapalenie nerek
ostre / przewlekle zapalenie trzustki
choroby nowotworowe.
Nawracające nocne bóle brzucha u dziecka , którym towarzyszy utrata wagi, mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie jelit.
Inne przyczyny bólu brzucha u dzieci:
Na szczęście dużo częściej u dzieci występują bóle brzucha wywołane niegroźnymi przyczynami. W znakomitej większości przypadków spowodowane są wymienionymi poniżej przyczynami.
Ból brzucha u dziecka przez stres
Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. przed pójściem do szkoły czy przedszkola, mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Powód? Stres, którego przyczyną jest np. lęk przed nauczycielką lub klasówką. Objawy bólu brzucha spowodowanego stresem:
bóle zwykle występują pośrodku brzucha, najczęściej wokół pępka albo tuż nad nim;
raczej nie ma...