ciąża, zagrożenia w ciąży, bezpieczeństwo w ciąży, samolot
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Lot samolotem

Ma sporo zalet, ale do czasu. Po 32. tygodniu latanie jest już ryzykowne.


Ma sporo zalet, ale do czasu. Po 32. tygodniu latanie jest już ryzykowne. Możesz doprowadzić do niekorzystnych zmian w płynie owodniowym oraz przedwczesnego jego odejścia.

Dlatego, jeśli planujesz podróż samolotem, to najlepszą porą będzie drugi trymestr. Jednak nie szalej. Czy muszą to być od razu tropiki? Po pierwsze, czeka Cię nagła zmiana klimatu. Podwyższona temperatura ciała może spowodować skurcze macicy i w konsekwencji poronienie. Po drugie, ciepłe kraje zamieszkują owady i pasożyty, które tylko czekają na to, by skosztować nowej krwi.

Przed chorobami przenoszonymi przez nie chronią szczepionki, ale te nie są zalecane w czasie ciąży. I po trzecie, higiena. Nie wszędzie możesz zapewnić sobie warunki, jak w domu. Zatrucia pokarmowe, biegunka, to w efekcie również skurcze macicy i możliwość poronienia.

A jeśli już zdecydowałaś się na lot, to pamiętaj, by w samolocie rozprostowywać nogi, spacerować i pić dużo wody.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

dianatal
Panthermedia
Poród naturalny
Jak przebiega poród? Poznaj kolejne okresy porodu.
Każdy poród wygląda inaczej, jednak na podstawie długoletnich obserwacji i wiedzy lekarzy i położnych wyodrębniono trzy okresy, charakterystyczne dla każdej akcji porodowej. Sprawdź, co cię czeka i jak ulżyć sobie w bólu.

Pierwszy okres porodu – faza rozwierania Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza faza porodu to czas, kiedy powiększa się rozwarcie szyjki macicy . Do tego dochodzą coraz częstsze i bardziej bolesne skurcze. Rozwarcie mierzone jest w centymetrach lub palcach – jeden palec to w przybliżeniu 2 cm. Przy 5 centymetrach rozwarcia, skurcze macicy trwają około 30-40 sekund. Gdy rozwarcie szyjki wynosi od 5 do 8 centymetrów, skurcze zwykle występują co 3-4 minuty i trwają około 40-60 sekund. Z upływem czasu siła każdego skurczu jest coraz większa. Szyjka macicy wciąż się rozwiera. Skurcze występują co 2-3 minuty. Dopóki szyjka nie osiągnie całkowitego rozwarcia, nie powinnaś przeć. Gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 centymetrów, Twój organizm jest gotowy do następnego okresu porodu. Jeszcze tylko trochę wysiłku i przytulisz swoje nowo narodzone maleństwo... Jak możesz sobie pomóc? oddychaj w trakcie każdego skurczu – przypomnij sobie, czego uczono Cię w szkole rodzenia spróbuj się rozluźniać na ile to możliwe – skorzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem, włącz spokojną muzykę nie leż na siłę, ale postaraj się spacerować i przyjmować wygodną pozycję w czasie skurczu – to przyspieszy poród koniecznie staraj się oddawać mocz jeśli wg Ciebie ból jest nie do zniesienia, możesz poprosić o środki znieczulające Sprawdź, jak rozwiera się szyjka macicy. Drugi okres porodu – wypieranie płodu Czas trwania tego okresu zależy od intensywności skurczów macicy i postępu główki w kanale rodnym. Powinnaś odczuwać wyraźny podział na czas skurczu i czas chwilowego odpoczynku. Skurcze parte pojawiają się samoistnie, niezależnie od Twojej woli. Ten przełomowy okres porodu powinien trwać jak najkrócej. Przeciętny czas trwania okresu parcia wynosi od 30 minut do 2 godzin. Skurcze w tym okresie są bardzo silne, pojawiają...

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

mama, tata, szpital, przed porodem, kwiaty
Przygotowania do porodu
Porodowe ABC – poznaj je!
Porodu – tak jak oddychania – nie trzeba się uczyć. Warto jednak o narodzinach dziecka dowiedzieć się jak najwięcej. Poznaj nasze porodowe abecadło.

Boisz się, jak to będzie, gdy zaczniesz rodzić? Na pewno wcale nie do końca tak, jak to sobie wyobrażasz albo jak słyszałaś. Aby przezwyciężyć strach, po prostu sprawdź, co dzieje się tuż przed narodzinami dziecka, w ich trakcie i po nich. Koniecznie poznaj porodowe abecadło. A jak Apgar Taką nazwę nosi badanie przeprowadzane w pierwszych minutach życia dziecka. Lekarz ocenia kolor skóry maluszka, prawidłowy puls , oddech, napięcie mięśni kończyn i umiejętność reagowania na bodźce. Za każdą z tych pięciu cech noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Jeśli otrzyma od 8 do 10 punktów, to znaczy, że urodził się w dobrym stanie. B jak ból podczas porodu Aby skutecznie z nim walczyć podczas akcji porodowej, wypróbuj ciepłe okłady na dolną część pleców, kąpiel w ciepłej wodzie albo masaż (ciepło płynące z dłoni ukochanej osoby rozluźnia mięśnie i łagodzi ból). Podczas bolesnych skurczów nie wstrzymuj oddechu (często robimy to odruchowo), ale oddychaj głęboko, regularnie. Pamiętaj: wdech przez nos, wydech przez usta. Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a wtedy ból staje się znośniejszy. C jak cięcie cesarskie Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie np. łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, prawdopodobnie poród zakończy się cięciem (czytaj też na str. 10). Operacja (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym) polega na nacięciu ściany macicy i wydobyciu dziecka. Przy znieczuleniu miejscowym kobieta nie traci świadomości i może tuż po zakończonej operacji zobaczyć swoje maleństwo, a za kilka godzin przytulić je i nakarmić. D jak dokumenty Będziesz musiała okazać je na izbie przyjęć. Oto co trzeba zabrać: dowód osobisty legitymację ubezpieczeniową (aktualną, podbitą miesiąc wcześniej); kartę ciąży; wyniki badań (grupa krwi i Rh, WR,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj