Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
leukocyty w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Leukocyty w moczu w ciąży - jakie są normy, przyczyny podwyższenia, leczenie

Leukocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na stan zapalny dróg moczowo-płciowych, w tym zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Leukocyturię można wykryć podczas rutynowego badania moczu. Sprawdź normy leukocytów w moczu, przyczyny ich podwyższonego poziomu i sposoby leczenia.

Leukocyty w moczu w ciąży bada się w ramach badania ogólnego moczu. Ich przekroczone normy najczęściej świadczą o infekcji układu moczowego. To dosyć częsta przypadłość przyszłych mam, czemu sprzyja rosnąca macica. Nie można jej jednak bagatelizować - zapalenie układu moczowego w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Spis treści:

Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka

Leukocyty to krwinki białe krwi, a ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami lub bakteriami. Powinny być w moczu w niewielkich ilościach. Jeżeli przekraczają normę, to jest to sygnał, że doszło stanu zapalnego w drogach moczowo - płciowych.

Normy leukocytów w moczu w ciąży

Za normę uznaje się 1-5 leukocytów w polu widzenia. Niepokój powinien budzić wynik na poziomie powyżej 10 leukocytów w polu widzenia, gdyż może świadczyć o toczącej się infekcji. Wynik pomiędzy 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży informuje o ostrym stanie zapalnym.

Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży

Problem podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży może pojawić wskutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz. W takiej sytuacji pęcherz może nie opróżniać się całkowicie, a w zalegającym moczu zaczynają namnażać się bakterie.

Podwyższona ilość leukocytów w moczu ciężarnej może świadczyć o:


Każda z powyższych chorób może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego lekarz z pewnością zaleci badania pozwalające stwierdzić przyczynę zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu.

Leukocyty w moczu w ciąży a zakażenie pęcherza moczowego

Zakażeniom układu moczowego (ZUM) może towarzyszyć:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból pleców,
  • gorączka,
  • nudności,
  • mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.


Najczęściej trzeba wtedy wykonać tzw. posiew, czyli wyhodować w laboratorium bakterię, czy grzyb będący przyczyną infekcji.

Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może "powędrować" w górę układu moczowego i przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta może zahamować rozwój płodu lub doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Leukocyty w moczu w ciąży a grzybica pochwy

To częsta dolegliwość przyszłych mam, gdyż zmiany hormonalne sprawiają, że błony śluzowe są mniej odporne na wynikanie drobnoustrojów. W przypadku grzybicy pochwy najczęściej są to:

  • serowate upławy,
  • swędzenie i pieczenie zewnętrznych narządów płciowych,
  • może pojawiać się też ból podczas stosunku.

Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży?

Podwyższonego poziomu leukocytów w moczu nie można bagatelizować i konieczna jest konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Prawdopodobnie lekarz zleci wykonanie badania szczegółowego moczu - jego posiewu, celem wyjaśnienia przyczyny zakażenia i w zależności od tego dobierze odpowiednie leczenie. Jeżeli przyczyną stanu zapalnego są bakterie, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków.

Jak zapobiegać podwyższonym leukocytom w moczu w ciąży?

W zapobieganiu obecności leukocytów w moczu w ciąży pomaga:

  • przestrzeganie zasad higieny intymnej - trzeba podmywać się w kierunku od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu,
  • unikanie mocnego tarcia podczas wycierania okolic intymnych,
  • nieodwlekanie oddawania moczu,
  • dbanie o opróżnienie pęcherza po stosunku płciowym.


Wspomagająco warto pić sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błony śluzowej dróg moczowych.

Zobacz też:

Programowanie żywieniowe w ciąży [WIDEO]

badanie moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie moczu w ciąży
Lekarz zleca badanie moczu podczas każdej wizyty w czasie ciąży. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.

Badania moczu robi się na początku ciąży, potem między 16. a 18., 28. a 30., 36. a 38. i ok. 40. tygodnia, aby stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu . Wyniki badań Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby : przy cukrzycy wystąpi w nim cukier, a przy tzw. zatruciu ciążowym (gestozie) – białko. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i leczenie, które nie dopuszcza do rozwoju choroby.Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne; Ciężar właściwy Norma: 1,005-1,030 g/cm3 . Niski wynik świadczy o rozcieńczeniu moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów albo o chorobie nerek. Na skutek biegunki lub wymiotów mocz może się zagęścić i wtedy wynik nieznacznie przekroczy normę. Białko, cukier Tych składników w moczu nie powinno być. zatem ich obecność może sugerować różne nieprawidłowości lub choroby. Osad - Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych. - Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek. - Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy. Jeśli lekarz będzie podejrzewał stan zapalny, skieruje Cię na badanie moczu na posiew , będziesz też musiała zrobić badanie wymazu z szyjki macicy, ponieważ zakażenie układu moczowego zwykle idzie w parze...

niemowlę, leżenie na brzuszku
Fotolia
Zdrowie
8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt
Bakterie układu moczowego mogą zaatakować dziecko w każdej chwili. Wywołują zakażenie układu moczowego – chorobę trudną do wykrycia i leczenia. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości.

Skąd ta nagła gorączka u dziecka – zastanawiasz się, kiedy słupek rtęci na termometrze znowu przekracza 39°C. Przecież maluch nie ma kataru , nie kaszle , jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest dla ciebie zaskoczeniem. Niestety, zakażenie układu moczowego to częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej. 1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Malec ma gorączkę, choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych) . Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę. 2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń? Zwykle zakażenia dróg moczowych są spowodowane przez bakterie , które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza . 3. Czy smyk musi przejść jakieś badania? Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew . To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakimi bakteriami dziecko zostało zaatakowane. Zobacz: Normy badań ogólnych krwi i moczu dziecka 4. Czy maluch powinien mieć wykonane USG? USG powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną...

dziecko, toaleta
Zdrowie
8 pytań o zakażenia układu moczowego u dzieci
Mogą zaatakować twojego malca w każdej chwili i wywołać zakażenie układu moczowego – chorobę, którą trudno rozpoznać i wyleczyć. Ale z naszymi wskazówkami nie ma ona szans!

Kiedy temperatura na termometrze znowu przekracza 39°C, zastanawiasz się, skąd ta gorączka . Przecież maluch nie ma kataru, nie kaszle, jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest zaskoczeniem. Bo zakażenie układu moczowego to, niestety, częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej. 1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Dziecko ma gorączkę , choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych). Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę. 2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń? Zwykle są spowodowane przez bakterie, które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza. 3. Czy dziecko musi przejść jakieś badania? Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew. To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakie bakterie zaatakowały dziecko. Zobacz też: Normy wyników badań u dziecka 4. Czy dziecko powinno mieć wykonane USG? Powinno je przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego . W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie – najpierw przy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak