Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Będą bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Darmowe leki dla ciężarnych. Nowy pomysł rządu budzi kontrowersje

Zdaniem lekarzy ta propozycja ministerstwa to zabieg czysto PR-owy. Dlaczego tak uważają?

Ministerstwo Zdrowia właśnie zapowiedziało prace nad nowym projektem, umożliwiającym przyszłym mamom dostęp do bezpłatnych lekarstw. Jednak według ginekologów nie jest to trafiony pomysł, i to z dwóch powodów – dozwolonych leków dla ciężarnych jest naprawdę niewiele, a te, które są dostępne, nie kosztują dużo.

Co zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych?

Projekt, który jest obecnie na etapie opiniowania, przewiduje, że wszystkie leki przepisywane kobietom ciężarnym będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym przyszłe mamy będą mogły z nich korzystać zupełnie bezpłatnie. W projekcie nowelizacji ustawy czytamy: „Przepisy mają umożliwić dostęp do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii do momentu zakończenia ciąży (porodu)”.

Lista darmowych leków dla ciężarnych

Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że środki farmakologiczne objęte darmowym dostępem dla kobiet w ciąży, będą oznaczane symbolem „C”. Jeśli ciężarna nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, na recepcie dotyczącej danego leku będzie widniał symbol „CN”.

Rocznie w Polsce zachodzi w ciążę ok. 380 tysięcy kobiet. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat wydatki na medykamenty z symbolem „C” obciążą budżet państwa o 316,06 mln zł. W 2019 roku NFZ przeznaczy na nie 10 mln zł, kwota ta z każdym kolejnym rokiem będzie wzrastać.

Darmowe leki dla ciężarnych to zagrywka wizerunkowa

Okres ciąży to szczególny czas dla kobiety. Musi dbać nie tylko o siebie, lecz także o rozwijające się w jej łonie dziecko. I to właśnie w trosce o nie wiele medykamentów jest dla ciężarnych zabronionych. Przyszłe mamy powinny zażywać jak najmniej lekarstw, a jeśli tylko jest to możliwe, zupełnie z nich rezygnować. Wiele infekcji, np. przeziębienie w ciąży, warto leczyć domowymi sposobami. Jeżeli natomiast podanie środków farmakologicznych jest konieczne, wówczas można zażywać wyłącznie te wskazane przez lekarza, ponieważ pula bezpiecznych medykamentów dla przyszłych mam jest bardzo ograniczona. Jeden z ginekologów w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział: „Kobiety w ciąży rzadko leczy się farmakologicznie poza szpitalem, a jeśli już to na nadciśnienie, na które u kobiet w ciąży stosuje się jeden niezbyt drogi lek. W pozostałych przypadkach ciężarne przyjmowane są do szpitala i tam leczone lekami w ramach hospitalizacji. Lista bezpłatnych kobiet dla ciężarnych jest więc zabiegiem czysto PR-owym”.

A wy co sądzicie o tym pomyśle rządzących? Bezpłatne leki dla ciężarnych to dobry pomysł, czy kolejne niepotrzebne obciążenie budżetu państwa?

Źródło: rp.pl

Zobacz także
Leki za darmo dla kobiet w ciąży

Wiemy, jakie będą darmowe leki dla kobiet w ciąży – zaskoczenie pełne!

leki w ciąży

Leki w ciąży – które są bezpieczne i dozwolone, a które zakazane [WIDEO]

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, zdrowie w ciąży, katar

Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane

przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży: przyczyny, objawy, sposoby + zakazane leki

 

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
Fotolia
Aktualności
Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?
Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.

Najważniejsza jest położna Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?” A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych” . Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna , a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą. Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.  Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Bezpłatna opieka położnej - w praktyce? Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca...

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka
Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus: lista darmowych leków dla kobiet w ciąży
Ciężarne zyskały bezpłatny dostęp do leków w ramach programu Ciąża Plus. Wyjaśniamy, jakie leki są darmowe dla kobiet w ciąży i na jakich zasadach można je otrzymać.

Darmowe leki dla ciężarnych to część rządowego programu Ciąża Plus, który wszedł w życie 1 lipca 2020. W jego ramach od 1 września 2020 wszystkie kobiety w ciąży mają bezpłatny dostęp do leków. Co ważne – nie obejmuje on wszystkich medykamentów, ale tylko te, które są niezbędne dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Ciężarne otrzymają je jedynie na receptę. Lista darmowych leków została przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ciąża plus – lista leków Na pierwszą listę darmowych leków dla kobiet w ciąży wpisano 114 pozycji. Znalazły się na niej między innymi:  insuliny stosowane w cukrzycy ciążowej , hormony tarczycy przepisywane w chorobach tarczycy, leki stosowane przy nadciśnieniu w ciąży, progesteron na podtrzymanie ciąży, heparyny wykorzystywane w leczeniu przeciwzakrzepowym.  Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że przewidywane jest rozszerzenie listy bezpłatnych leków dla ciężarnych. Jak otrzymać darmowe leki w ramach Ciąży Plus? Bezpłatne leki są dostępne dla kobiet od momentu stwierdzenia ciąży, aż do jej zakończenia (ustawa przewiduje możliwość późniejszego porodu, dlatego z darmowych leków będzie można korzystać do 15 dni po planowanej przez lekarza dacie porodu). Uprawnienie do bezpłatnych leków nie dotyczy samego okresu porodu i połogu. Ciężarne w szpitalu będą otrzymywały leki finansowane na dotychczasowych zasadach (bez konieczności ponoszenia kosztów leczenia szpitalnego). Kto wystawi receptę na darmowe leki dla ciężarnej? Zgodnie z ustawą receptę na darmowe leki dla kobiety w ciąży  mogą wystawiać wszyscy lekarze. Wymagane będzie jedynie zaświadczenie potwierdzające ciążę, wystawione przez: lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii lekarza w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz