
„USG podobno nie jest bezpieczne dla mojego dziecka!” „Płeć dziecka można zobaczyć już w 10. tygodniu ciąży” – te i inne mity słyszą od kobiet ginekolodzy w swoich gabinetach. Tymczasem badania prenatalne są nieocenioną pomocą w ocenie stanu zdrowia i etapu rozwoju dziecka w brzuchu mamy, ale nawet najlepszy lekarz może odczytać wyniki badania ultrasonograficznego jedynie na podstawie obrazu widzianego na ekranie. A ten odpowiada wiekowi ciąży.
Jakie jeszcze mity powtarzają przyszłe mamy w gabinecie ginekologa? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik.
Jakie mity powtarzają przyszłe mamy u ginekologa?
Mitów na temat ciąży jest mnóstwo - opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik. Kobiety już w bardzo wczesnej ciąży chcą wiedzieć wszystko na temat dziecka.
– Badania ultrasonograficzne to diagnostyka oparta na obserwacji etapów rozwoju dziecka. To mit, że od początku widać na USG wszystkie ewentualne wady wrodzone płodu – tłumaczy dr Południewski.
Lekarz nie może też we wczesnej ciąży stwierdzić, czy dziecko będzie brunetką czy blondynką, której to informacji również oczekuje wiele przyszłych mam zapewnianych przez koleżanki, że to jedna z pierwszych danych podawanych na USG.
Zobacz też: Dość medycznych interwencji podczas porodu!


Liczba badań USG w ciąży nie zawsze musi być taka sama. Oprócz badań podstawowych, obowiązkowych, istnieją też badania zalecane. Dlatego to, ile razy kobieta wykona USG w ciąży, zależy od konkretnego przypadku. Minimum musi być ich trzy. Ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski , wyjaśnia, dlaczego i w których tygodniach ciąży robione są obowiązkowe USG oraz kiedy warto zdecydować się na dodatkowe badania zalecane. Ile razy można zrobić USG w ciąży? „Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i zalecane , które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam dodatkowe informacje” – mówi dr Marian Malinowski. W każdej ciąży należy wykonać minimum trzy badania USG, w konkretnych tygodniach. Dodatkowo można zrobić jeszcze trzy inne. Jeżeli nie mamy do czynienia z ciążą podwyższonego ryzyka, nie ma konieczności wykonywania większej liczby ciążowych USG. Obowiązkowe USG w ciąży Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to: Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu. Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka. USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne. USG zalecane w ciąży Wśród badań zalecanych jest USG we wczesnej ciąży , czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży . Pozwala ono sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić wiek ciąży i termin porodu. „To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki” – tłumaczy ginekolog. Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest USG w 36.- 38. tygodniu ciąży , podczas którego lekarz ocenia położenie...
