hyperemesis gravidarum
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Hyperemesis gravidarum nie wolno lekceważyć

Hyperemesis gravidarum to intensywne wymioty u ciężarnych. Zdarzają się rzadko, ale mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu i dla zdrowia kobiety w ciąży. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych wymagają leczenia, a czasami także hospitalizacji.

Hyperemesis gravidarum (HG), czyli po polsku niepowściągliwe wymioty ciężarnych (NWC). To rzadka przypadłość, o której świat usłyszał przy okazji trzeciej ciąży księżnej Kate. Szacuje się, że na hyperemesis gravidarum cierpi od 0,3 do 1,5 proc. ciężarnych.

Hyperemesis gravidarum:

Na czym polega hyperemesis gravidarum

Niepowściągliwe wymioty to nasilona forma ciążowych mdłości połączonych z torsjami, które są na tyle mocne i częste, że nie pozwalają na przyjmowanie posiłków, a czasami i płynów. Księżna Kate podobno wymiotowała nawet po wypiciu herbaty!

Uporczywe dolegliwości mogą pojawiać się kilkanaście razy w ciągu dnia i trwać przez pierwszy trymestr, a czasem... aż do końca ciąży. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają – co oczywiste – przybieranie na wadze i skutkują odwodnieniem, niedożywieniem i osłabieniem organizmu przyszłej mamy. Innymi skutkami ubocznymi hyperemesis gravidarum jest rozdrażnienie, zmęczenie, ból mięśni brzucha, podrażniona śluzówka gardła i jamy ustnej.

Poranne mdłości wiązane są zazwyczaj z pierwszymi objawami ciąży, jednak w przypadku hyperemesis gravidarum, mówimy o wymiotach przez cały dzień, cały pierwszy trymestr, a czasami aż do porodu. Najczęściej dokuczają młodym kobietom, które spodziewają się pierwszego dziecka. Tak mówią źródła medyczne, jednak przykład księżnej Kate, mamy dwójki dzieci i kobiety w wieku 35 lat, pokazuje, że mogą dotyczyć każdej ciężarnej.

Sposoby na niepowściągliwe wymioty

Wymioty związane z hyperemesis gravidarum możesz próbować łagodzić tradycyjnymi sposobami na mdłości. Pewności, że podane niżej patenty zadziałają, nikt ci nie da, ponieważ przy hyperemesis gravidarium czasem sprawdzają się jedynie leki. Mimo to zawsze warto spróbować zastosować poniższe sposoby:

Hyperemesis gravidarum – kiedy do lekarza

Wykluczyłaś grypę żołądkową (towarzyszy jej zwykle biegunka), a pomimo upływu czasu, mdłości i wymioty nie mijają? Jeśli podejrzewasz u siebie hyperemesis gravidarum, powinnaś pilnie skontaktować się z lekarzem. W przypadku bardzo silnych niepowściągliwych wymiotów otrzymasz leki przeciwwymiotne w postaci czopków lub tabletek i zwolnienie lekarskie. Jeśli stosowanie farmaceutyków nie przynosi złagodzenia objawów, konieczny jest pobyt w szpitalu. Tam przyszłej mamie podaje się leki przeciwwymiotne, nawadnia się ją za pomocą kroplówki oraz monitoruje jej ciążę.

Ogólne zalecenia mówią, że dopiero utrata ok. 5 proc. masy ciała ciężarnej świadczy niepowściągliwych wymiotach i konieczności hospitalizacji. Jednak każdy przypadek hymeremesis gravidarum powinien być rozpatrywany indywidualnie.


Nieleczone hyperemesis gravidarum może doprowadzić do:


Na szczęście poważnych kłopotów zwykle daje się uniknąć, czego przykładem również jest księżna Kate i jej troje zdrowych dzieci.

Więcej o dolegliwościach ciężarnych:

Sposoby na mdłości w ciąży – jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]

czego nie wiesz o ciąży
fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czego nie wiesz o ciąży? Quiz
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Pierwsze objawy ciąży są różne u każdej kobiety i nie muszą występować jednocześnie. Jednak jest kilka oznak tego, że być może jesteś we wczesnej ciąży , które są bardzo typowe.  zmienność nastrojów  – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to charakterystyczny objaw wczesnej ciąży . wrażliwość piersi  – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Piersi mogą sprawiać wrażenie pełniejszych. senność i zmęczenie  - jeśli nie jesteś w stanie doczekać godziny 20.00 i zasypiasz nawet przy biurku w pracy, to może być reakcja na wzrost aktywności  hormonów ciążowych . poranne mdłości  - nudności to ścisła czołówka objawów ciąży. wyostrzony węch  - już w tydzień czy dwa po zapłodnieniu możesz zacząć wyczuwać zapachy, o jakich nie miałaś pojęcia...  brak miesiączki  – niby oczywisty objaw ciąży, wiadomo jednak, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane np. z powodu stresów, złej diety, wyjazdów albo... strachu przed ciążą. Zobacz: czy można mieć okres w ciąży , i to nawet przez kilka pierwszych miesięcy?    Wczesna ciąża to wyzwanie – rozpieszczaj się! Bądź dobra dla siebie – nie chodzi o to, żeby sobie pobłażać i pozwalać na każde zachowanie, bo „wiadomo: hormony". Ale jesteś w ciąży, więc siebie rozpieszczaj ! To znaczy: jeśli jesteś śpiąca – śpij. Gdy masz ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego – zjedz, w końcu jedna kremówka (byle nie więcej) jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Nie masz ochoty na książkę? Doskonale – dziecko z tego powodu nie urodzi się z mniejszym IQ.   Idź do ginekologa na pierwszą wizytę Jeśli...

kobieta, talerz, kanapka, jedzenie
Zdrowie w ciąży
Wymioty w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby, jak sobie z nimi radzić!
Mimo wymiotów w ciąży, mdłości i braku apetytu musisz jeść! Nie panikuj, jeśli na samą myśl o posiłku żołądek podchodzi ci do gardła. Poznaj przyczyny wymiotów w ciąży i sprawdź sprawdzone sposoby na tą ciążową przypadłość.

Zdrowe odżywianie to podstawa, szczególnie jeśli jesteśmy w ciąży i musimy zadbać nie tylko o siebie, ale i o nasze maleństwo. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że przy mdłościach, wymiotach i braku apetytu nie możemy patrzeć na jedzenie. Podobne dolegliwości gnębią prawie połowę ciężarnych! W znakomitej większości przypadków wymioty w ciąży nie mają żadnego negatywnego wpływu na maleństwo. Powodują jednak złe samopoczucie u kobiet i skutecznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiedzialne podejście do tematu. Zamiast się głodzić, poznaj przyczyny problemu i sprawdź, jak sobie radzić z wymiotami w ciąży. Spis treści: Skąd biorą się w ymioty w ciąży? Czy można brać w ciąży leki przeciwwymiotne? Co jeść, aby pokonać wymioty w ciąży? Wymioty w ciąży a aktywność fizyczna Wymioty w ciąży poza domem Skąd biorą się wymioty w ciąży? Najprawdopodobniej przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Inną przyczyną wymiotów w ciąży może być też stres – być może właśnie dlatego najczęściej dotyczą kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Najczęściej zbiera im się na wymioty z tana, zdarza się jednak, że mdłości dokuczają także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.   Czy można w ciąży brać leki przeciwwymiotne? Absolutnie nie. Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie witaminy i leki (nawet z pozoru bezpieczne tabletki na ból głowy w ciąży ) muszą być zaordynowane przez lekarza. Pociesz się tym, że mdłości w ciąży i brak apetytu zwykle doskwierają przyszłym mamom tylko przez pierwszy trymestr ciąży . Warto na ten czas zmienić nieco...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz