opuchlizna w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?

Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.
lek. med. Artur Kucharski
Konsultacja merytoryczna

Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży. Opuchlizna przed porodem to często jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Organizm gromadzi bowiem zapasy wody i w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi. Czasem jednak opuchlizna w ciąży to sygnał, by jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Spis treści:
1. Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej?
2. Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne?
3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza?
4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży?
5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży?
6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży?
7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży?

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej?

Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej w ciąży puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – obrzęk występuje również na twarzy, udach i brzuchu. Zdarza się nawet opuchlizna wzgórka łonowego (ból i obrzęk spojenia łonowego po porodzie to wskazanie do niezwłocznej konsultacji lekarskiej). Kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie, należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych

Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne?

Zwykle opuchlizna w ciąży nie jest niebezpieczna. Nie ma powodów do niepokoju, gdy obrzęki występują na nogach i stopach, oraz gdy:

 • pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, czyli tuż przed porodem
 • są niewielkie
 • dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni 
 • ustępują po nocy
 • nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy


Obrzękom może towarzyszyć drętwienie rąk w ciąży (zespół cieśni nadgarstka). Choć to przykra i niepokojąca dolegliwość, zazwyczaj nie jest groźna.

Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza?

Jeśli masz obrzęki w ciąży, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdy:

 • opuchlizna pojawia się na wcześniejszym etapie ciąży (przed 9. miesiącem)
 • puchnie ci twarz i inne części ciała, np. brzuch
 • obrzęki widoczne są rano
 • towarzyszy im np. zbyt wysokie ciśnienie krwi 
 • opuchlizna jest duża


Do lekarza wybierz się również, gdy opuchlizna w ciąży bardzo ci dokucza, a obrzęki nóg, stóp, rąk i innych części ciała nie ustępują mimo stosowania naturalnych środków zaradczych.

O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży?

Dużych obrzęków w ciąży nie wolno lekceważyć.  Choć taki objaw może nie mieć znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (inna nazwa: stan przedrzucawkowy, dawniej określany zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki, czyli niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki, i dla dziecka. Dlatego przyczynę silnego puchnięcia zawsze trzeba wyjaśnić.
Aby stwierdzić, czy opuchlizna w ciąży ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy puchnięciu nie towarzyszy wysokie ciśnienie krwi (wartości powyżej 140/90 mmHg) lub białkomocz (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc obrzęki).  

Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży?

Opuchlizna w ciąży może być również ukryta. Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i w całym organizmie. O ukrytych obrzękach w ciąży może świadczyć zbyt gwałtowne przybieranie na wadze – powyżej 0,5 kg w ciągu tygodnia.

Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki nóg w ciąży?

 • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia.
 • Poczekaj 5 sek. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi. Wtedy koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza.
To, że masz duże lub ukryte obrzęki w ciąży, nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Zawsze jednak trzeba wyjaśnić, w czym rzecz. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi. Lepiej dmuchać na zimne!

Ginekolog wyjaśnia:

Co stosować na opuchliznę w ciąży?

Istnieją sprawdzone i bezpieczne sposoby na opuchliznę w ciąży. Choć organizm przed porodem musi gromadzić zapasy wody, nogi w ciąży wcale nie muszą być obrzmiałe jak balony. Te sposoby sprawią, że obrzęki będą mniejsze:
 1. Nie stój i nie siedź w bezruchu – jeśli nadal pracujesz i musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
 2. Odpoczywaj z nogami w górze – gdy leżysz lub siedzisz, zadbaj, by stopy znalazły się wyżej niż twoje biodra. To ułatwia odpływ krwi z nóg. Możesz także spać w tej pozycji. 
 3. Noś wygodne buty – nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi. 
 4. Nie noś skarpetek z ciasnym ściągaczem – podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.
 5. Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie organizmu wspiera pracę nerek.
 6. Ogranicz solenie – nadmiar soli może zatrzymywać wodę w organizmie. Ale pamiętaj, przyszła mama nie może całkiem wyeliminować soli ze swojej diety. 
 7. Używaj żeli i kremów chłodzących
 8. Rób okłady i kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem olejków ziołowych (rumianek, lawenda, rozmaryn, drzewo herbaciane). Wypróbuj okłady z wody z octem (zmieszanych w proporcji 1:1): opuchnięte kostki owiń namoczonym w roztworze ręcznikiem (naprzemiennie ciepłym i zimnym) na ok. 5 minut.
Na to się przygotuj: W pierwszych dniach, a czasem nawet tygodniach po porodzie nogi czy ręce mogą puchnąć jeszcze bardziej niż w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie od razu pozbywa się nagromadzonych zapasów wody. Z czasem to się unormuje.

Zobacz także:

czego nie wiesz o ciąży
fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czego nie wiesz o ciąży? Quiz
opuchlizna w ciąży rano
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy poranne obrzęki rąk i nóg w ciąży to problem? – pytamy eksperta
Opuchlizna, która pojawia się w ciąży, powinna zniknąć po odpoczynku. Pytamy ginekologa, co robić, jeśli jednak obrzęki są nadal widoczne rano, kiedy wstajemy z łóżka.

Końcówka ciąży to najtrudniejszy czas dla przyszłej mamy, między innymi ze względu na obrzęki . Opuchlizna w ciąży nie tylko jest problemem estetycznym (żadna kobieta nie jest w stanie polubić obrzękniętych nóg czy twarzy), ale czasem bywa również problemem zdrowotnym. Z tego względu nie można jej bagatelizować. Opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano – czy to normalne? Niewielkie obrzęki, które pojawiają się pod koniec dnia, są normalną ciążową dolegliwością, która powinna ustąpić po odpoczynku. Czy robić jednak, jeśli nie ustępują?  – Od pewnego czasu mam problem z opuchlizną – martwi się Monika, która jest w 32. tygodniu ciąży . – Najpierw pod wieczór miałam tylko spuchnięte nogi . Od kilku dni mam też obrzęknięte ręce . Opuchlizna utrzymuje się rano, choć na szczęście jest dużo mniejsza niż wieczorem. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, zrobić dodatkowe badania? Co robić, jeśli obrzęki rąk i nóg nie znikają? Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie obrzęki w III trymestrze ciąży nie muszą być niczym niepokojącym . – Istotne jest zbadanie moczu na obecność białka – radzi nasz ekspert . – Jeśli wyniki są prawidłowe, nie należy się martwić. Na pewno ważną informacją jest to, że w wyniku odpoczynku obrzęki stają się mniejsze. Na pewno trzeba jednak zwracać uwagę, czy dotyczą jednakowo obu stron ciała i nie towarzyszą im inne objawy – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka. Czytaj też: Kiedy obrzęki w ciąży mogą świadczyć o gestozie? Jak sprawdzić, czy mam ukryte obrzęki przed porodem? 6 rad na opuchnięte stopy w ciąży

Internauci krytykują Sylwię Przybysz za przytycie w ciąży
Instagram/sylwiaprzybysz
Aktualności
Internauci krytykują Sylwię Przybysz za to, że przytyła w ciąży. Ostra odpowiedź wokalistki
Sylwia Przybysz niedługo po raz kolejny zostanie mamą. Internautki jakiś czas temu zaatakowały ciężarną wokalistkę. Skrytykowały ją za to, że... przytyła.

Internauci w przykry sposób skomentowali fakt, że wokalistka przybiera na wadze w czasie ciąży. Sylwia z negatywnymi komentarzami na temat swojej wagi musiała mierzyć się jeszcze przed zajściem w ciążę. Każda przyszła mama tyje trochę inaczej, jak to wyglądało u Was?  Krytyka wagi Sylwia spotkała się z hejtem na swój temat. W internecie pojawiły się wpisy, krytykujące wagę przyszłej mamy. Artystka zdecydowała się upublicznić niektóre z nich: „Zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne – fakt, ale usprawiedliwianie się, że się przytyło, bo jest się w ciąży, nie jest prawdą. Przytyłaś, bo jadłaś więcej niż potrzebowałaś – to jedyny fakt. To, że przybywa zachcianek to jedno, ale bycie w ciąży nie jest efektem gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Sama z siebie się nie gromadzi” – napisała jedna z internautek.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Sylwia Przybysz (@sylwiaprzybysz) Reakcja Sylwii Wokalistka postanowiła w zdecydowany sposób odpowiedzieć na krytykę swojej wagi w ciąży : „Gadasz głupoty. W ciąży przybiera się na wadze. To zupełnie normalne. Zwiększa się ilość krwi o 1,5 litra, do tego dochodzą wody płodowe, dziecko, łożysko. Na przyrost wagi wpływa wiele czynników ”. Sylwia całą dyskusję skomentowała w żartobliwy sposób i z dużym dystansem: „Przytyłam, bo jadłam więcej. Dość wymówek :D :D :D”. „Niech każdy zajmie się swoim życiem” Negatywne komentarze na swój temat wokalistka podsumowała w następujący sposób: „Niech każdy zajmie się swoim życiem, a nie wytyka komuś, że przytył. To niegrzeczne i nieeleganckie,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz