okres w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Okres w ciąży: czy może wystąpić? Przyczyny krwawienia w ciąży

Okres w ciąży się nie zdarza. Podczas ciąży, owszem, może wystąpić plamienie, jednak nie jest to miesiączka. Dlatego, jeśli u ciężarnej pojawi się krwawienie przypominające okres, widoczne będą skrzepy krwi, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku drobnego plamienia takie postępowanie nie musi być konieczne.
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Sawicki
Konsultacja merytoryczna

Okres w ciąży nie występuje, ale krótko po zapłodnieniu może pojawić się plamienie, mylnie uznawane za miesiączkę. To prawdopodobnie tzw. krwawienie implantacyjne, bo normalny okres w ciąży jest po prostu niemożliwy.

Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży to m.in. nadżerka lub polipy. Zdarzają się też plamienia z powodu ciąży pozamacicznej lub poronienia. Zamiast wpadać w panikę na widok śladów krwi, najlepiej szybko poradzić się lekarza. Nie należy lekceważyć nawet małego plamienia, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia. 

Spis treści: 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Okres w ciąży – czym jest krwawienie w ciąży?

Już wiesz, że za okres w ciąży czasami błędnie uznaje się krwawienie innego pochodzenia. W pierwszej połowie ciąży krwawienie pojawia się aż u około 30 proc. kobiet! Być może właśnie stąd bierze się wciąż popularny mit, że w ciąży można mieć okres. To tzw. fałszywa miesiączka, czyli plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Może pojawić się ono między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Zazwyczaj jest skąpe. Bardziej przypominao plamienie niż krwawienie. Nie towarzyszą mu bóle w podbrzuszu.

Uwaga! We wczesnej ciąży mogą występować krwawienia w terminach kolejnych miesiączek (w pierwszych 2-3 miesiącach od zapłodnienia). Przeważnie to plamienia, którym towarzyszy lekki ból w okolicy podbrzusza. Nie ma to jednak wpływu na samą ciążę.

Miesiączka, zwana okresem, to naturalny proces, który zachodzi w organizmie kobiety. Odpowiada za to działanie hormonów: estrogenu i progesteronu. Okres jest efektem złuszczania się nabłonka macicy. Złuszczająca się błona śluzowa sprawia także, że pękają naczynka krwionośne, a z pochwy wydostaje się krew. Podczas okresu nabłonek ten zostaje usunięty z kobiecego ciała, jednak gdy dojdzie do zapłodnienia – nie ulega on złuszczeniu, dlatego nie ma możliwości, by w ciąży wystąpiła miesiączka.

Okres w ciąży: co oznacza krwawienie na początku ciąży?

Krwawienie przypominające okres na początku ciąży może być związane bezpośrednio z ciążą lub wskazywać na nieprawidłowości w narządach rodnych.

Przyczyną krwawienia może być:

 • Ciąża pozamaciczna – krwawienie jest jednym z jej objawów (kobieta może nie wiedzieć jeszcze, że jest w ciąży). Ciążę ektopową można potwierdzić w badaniu USG dopochwowym. Kobieta powinna szybko trafić do lekarza, bo ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie na zdrowia, a nawet życia.
 • Nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy – krwawienie (najczęściej ciemnoczerwone, ze skrzepami) może wywoływać nadżerka, różnego rodzaju polipy (niektóre pojawiają się dopiero w ciąży, tzw. polipy doczesnowe), żylaki pochwy. W badaniu wziernikiem przez pochwę lekarz oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania i zasięg. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, które nie zagraża ciąży.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży, nie wiesz, jak odróżnić okres od krwawienia w ciąży? Pierwsze objawy ciąży, takie jak bóle podbrzusza czy plamienie implantacyjne mogą kojarzyć się z miesiączką. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, idź do lekarza, który to potwierdzi lub wykluczy. 

Okres w ciąży – obfite krwawienie w ciąży

Silne krwawienie w ciąży jest zawsze powodem do niepokoju. Może wystąpić na różnych etapach ciąży. Jego przyczynami może być:

 • Niedobór progesteronuProgesteron to hormon, który odpowiada za zagnieżdżenie jajeczka oraz utrzymanie ciąży. Niski poziom progesteronu może powodować skąpe plamienia lub obfite krwawienia o jasnoczerwonym kolorze.
 • Zagrożenie poronieniemPojawia się jasnoczerwona krew, krwawienie może być obfite lub niewielkie, ale każde wymaga pilnej interwencji lekarza, który w badaniu USG sprawdzi stan rozwijającego się zarodka i oceni sytuację. Krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka, jest jednak wskazaniem do wzmożonej kontroli nad ciężarną (zdarza się, że podczas ciąży przyszła mama musi leżeć i bardzo się oszczędzać).
Pamiętaj, krwawienie przypominające obfity okres w ciąży to nie miesiączka! Mocne krwawienie zagraża zdrowiu i życiu dziecka oraz twojemu. Jak najszybciej udaj się do lekarza!

Okres w ciąży: przyczyny krwawienia w zaawansowanej ciąży

Gdy w drugiej połowie ciąży występuje krwawienie lub plamienie, najczęściej jego przyczyną jest:

 • Łożysko przodujące. Mówi się o nim wówczas, gdy część tkanki łożyskowej pokrywa w mniejszym lub większym stopniu ujście kanału szyjki macicy (jeżeli pokrywa całe ujście, co też się zdarza, jest to łożysko przodujące całkowicie lub centralnie). Lekarz ocenia stan łożyska w badaniu USG. Ciężarna najczęściej musi zostać w szpitalu na obserwacji. Czasami lekarz decyduje o szybkim zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Gdy poród odbywa się w terminie, też przeprowadza się cesarkę.
 • Odklejenie łożyska usadowionego prawidłowo. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Lekarz podczas badania USG i KTG ocenia stan dziecka – jeżeli nie wykazuje objawów niedotlenienia, nie trzeba od razu wykonywać cesarskiego cięcia. Ciąża wymaga jednak większej kontroli lekarskiej i zwykle kończy się cesarką.

Okres w ciąży: inne przyczyny

Krwawienie przypominające okres w ciąży może wywołać:

 • Krwiak podkosmówkowy. Krwiaki tworzą się pod wpływem stresu, wysiłku albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zwykle nie są groźne i wchłaniają się samoistnie (ciężarna musi się oszczędzać lub leżeć), ale czasami, zwłaszcza w przypadku większych krwiaków, niezbędna jest interwencja lekarza.
 • Pęknięcie macicy. Krwotok jest silny i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, najczęściej już po rozpoczęciu regularnych skurczów porodowych. Najbardziej narażone na pęknięcie macicy są kobiety, które miały wcześniej operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Ważne, aby po takich zabiegach przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu (nawet jeżeli nie zaczęła się jeszcze akcja porodowa).

Okres w ciąży: leczenie plamienia

Każde krwawienie czy nawet plamienie w ciąży wymaga interwencji lekarza. Tylko on postawi prawidłową diagnozę, a także zadba o ciebie i dziecko.

Nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty, jeżeli:

 • plamienie w ciąży jest obfite, gęste, a krew (ciemnobrązowa) zawiera skrzepy;
 • krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
 • czujesz ból w dole pleców;
 • pojawią się wymioty i mdłości.


Możesz spodziewać się, że w szpitalu zostaną przeprowadzone dodatkowe badania:

 • USG. Pozwoli ocenić stan dziecka, pomoże ustalić położenie łożyska, ułatwi postawienie diagnozy.
 • Badania wziernikiem przez pochwę. Dokładnie oceni stan narządów rodnych, w tym szyjki macicy.
 • Specjalistyczne badania krwi i moczu. Pozwalają na wykrycie wielu ogólnoustrojowych chorób u kobiety.


Zobacz także: 

twardy brzuch w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Twardy brzuch w ciąży to najczęściej skutek skurczów macicy. Jeśli skurcze pojawiają się na początku lub pod koniec ciąży, zwykle nie są powodem do zmartwień. Ale jeśli napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – to może być oznaką odklejenia się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Twardnienie brzucha w ciąży z reguły spowodowane jest naturalnymi i niegroźnymi skurczami. Czasem przyczyną napięcia brzucha bywa stres i zmęczenie. Sprawdź, kiedy nie należy przejmować się tym objawem, a kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Twardy brzuch w ciąży: Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw? Twardy brzuch na początku ciąży Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży? Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki. Wszystko zależy od etapu ciąży. Twardniejący brzuch jest normą pod koniec ciąży, gdy macica zaczyna „trenować” przed porodem, kurcząc się na kilkadziesiąt sekund w nieregularnym rytmie. Niepokojący może być natomiast twardy brzuch na początku ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Trzeba ustalić przyczynę tego objawu. Twardnienie brzucha w tym okresie nie musi być związane z przebiegiem ciąży. Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane zwykle pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające , czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Wśród innych przyczyn twardnienia brzucha w ciąży wymienia się: nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia), stosunek seksualny, stres, zmęczenie fizyczne....

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Objawy ciąży
Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD
Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.  Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj