Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
opuchlizna w ciąży rano
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Czy poranne obrzęki rąk i nóg w ciąży to problem? – pytamy eksperta

Opuchlizna, która pojawia się w ciąży, powinna zniknąć po odpoczynku. Pytamy ginekologa, co robić, jeśli jednak obrzęki są nadal widoczne rano, kiedy wstajemy z łóżka.

Końcówka ciąży to najtrudniejszy czas dla przyszłej mamy, między innymi ze względu na obrzęki. Opuchlizna w ciąży nie tylko jest problemem estetycznym (żadna kobieta nie jest w stanie polubić obrzękniętych nóg czy twarzy), ale czasem bywa również problemem zdrowotnym. Z tego względu nie można jej bagatelizować.

Opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano – czy to normalne?

Niewielkie obrzęki, które pojawiają się pod koniec dnia, są normalną ciążową dolegliwością, która powinna ustąpić po odpoczynku. Czy robić jednak, jeśli nie ustępują?  – Od pewnego czasu mam problem z opuchlizną – martwi się Monika, która jest w 32. tygodniu ciąży. – Najpierw pod wieczór miałam tylko spuchnięte nogi. Od kilku dni mam też obrzęknięte ręce. Opuchlizna utrzymuje się rano, choć na szczęście jest dużo mniejsza niż wieczorem. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, zrobić dodatkowe badania?

Co robić, jeśli obrzęki rąk i nóg nie znikają?

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie obrzęki w III trymestrze ciąży nie muszą być niczym niepokojącym. – Istotne jest zbadanie moczu na obecność białka – radzi nasz ekspert. – Jeśli wyniki są prawidłowe, nie należy się martwić. Na pewno ważną informacją jest to, że w wyniku odpoczynku obrzęki stają się mniejsze. Na pewno trzeba jednak zwracać uwagę, czy dotyczą jednakowo obu stron ciała i nie towarzyszą im inne objawy – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka.

Czytaj też:

5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]

ciążowe dolegliwości, opuchnięcia nóg w ciąży
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Powiedz „bye bye” ciążowym dolegliwościom
W ciąży jedne dni są piękne, w inne słowo „niedyspozycja” to najdelikatniejsze określenie. Nasze rady pomogą ci się z nią uporać.

// Każda ciąża jest inna, dlatego być może opisane poniżej dolegliwości do tej pory nie były i nie będą twoim udziałem. Tego ci życzymy! Jednak jeśli cię dopadną, będziesz wiedziała, jak sobie z nimi radzić. Poranne nudności Zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze – czasami to „dzięki” nim zaczynasz podejrzewać, że będziesz mamą. Ponieważ jednak mogą trwać nawet kilka tygodni, warto wiedzieć, jak sobie ulżyć. Co robić? Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz np. krakersa lub pierniczka z imbirem. Jedz częściej niż dotąd, ale niewielkie porcje, unikaj dań pikantnych, kwaśnych i smażonych. Wąchaj cytrynę lub miętę i dużo pij – najlepiej niskozmineralizowanej wody źródlanej. Nie dopuszczaj także do uczucia silnego głodu – on także może powodować nudności. Zmęczenie i senność Dają się we znaki zwłaszcza na samym początku i pod koniec ciąży. By z nimi wygrać, odpoczywaj ile tylko możesz, ucinaj sobie drzemki, kiedy poczujesz się osłabiona. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, gdyż może to świadczyć o anemii (dostaniesz zapewne skierowanie na morfologię krwi). Parcie na pęcherz Ten problem najczęściej dotyka kobiety, które mają już za sobą ok. 35 tygodni ciąży. Gdy ciągle chce ci się siku, nie „trzymaj” na siłę, bo to zwiększa ryzyko infekcji pęcherza i dróg moczowych. Nie ograniczaj też picia – by nerki prawidłowo pracowały, potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Idź do lekarza, jeśli czujesz pieczenie podczas oddawania moczu. Zaparcia Za zaparcia odpowiedzialne są hormony ciążowe, które sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Zaparcia mogą pojawić się już na początku ciąży.  Jak z nimi wygrać? Twoim sojusznikiem będzie odpowiednio zbilansowana dieta. Jedz produkty bogate w błonnik, dużo pij i ruszaj się. Uwaga: nie...

ciąża, uroda w ciąży, relaks w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Seksowne 9 miesięcy
Będąc w ciąży, nie musisz – z obawy o dziecko – przestać o siebie dbać. Wręcz przeciwnie. Powinnaś jedynie pamiętać, że niektóre zabiegi są teraz dla ciebie niewskazane, a inne wręcz zabronione. Podpowiadamy, czego trzeba się wystrzegać, a co jest bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka.

Ciężarne kobiety mają w sobie tyle seksapilu! Często jednak rezygnują z ulubionych kosmetyków, zabiegów, a także aktywności sportowych, które uwielbiają. Z obawy, że mogłyby zaszkodzić sobie lub dziecku. Tymczasem regularna pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana, szczególnie jeśli pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się przebarwienia, trądzik lub rozstępy . A przecież można temu zaradzić. Na rynku jest coraz więcej kosmetyków przeznaczonych właśnie dla kobiet w ciąży , a w gabinetach kosmetycznych oferowane są specjalne zabiegi dla przyszłych mam . Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się dermatologa, a on na pewno dobierze dla ciebie skuteczną i bezpieczną pielęgnację. Z lekarzem prowadzącym porozmawiaj też o możliwości uprawiania sportu – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ty czujesz się dobrze, ruch jest nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Sprawdź, czy w pobliskim klubie sportowym są zajęcia dla ciężarnych – w tej chwili to wcale nie jest rzadkość. Dowiedz się więcej na temat tego, czy w czasie ciąży można uprawiać sport. Pomocy, mam trądzik! Pod wpływem hormonów twoja cera może stać się tłusta i trądzikowa. – Rozrost gruczołów łojowych czasem jest przyczyną trądziku, który rozpoczyna się w trzecim miesiącu ciąży, a ustępuje po porodzie – tłumaczy Iwona Marycz-Langner, dermatolog z Kliniki Kosmetyki i Medycyny Estetycznej K&K w Waszawie. – Leczenie należy prowadzić ostrożnie, unikać stosowania leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka . Należą do nich m.in. leki hormonalne (estrogen, flutamid, spironolakton, retinoidy), a także antybiotyki (doksycykliny, minocykliny, tetracykliny). Kobiety ciężarne i karmiące mogą jedynie stosować preparaty do miejscowego smarowania. Mogą to być niektóre antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna oraz mupirocyn –...

jazda na rowerze w ciąży zwykłym i stacjonarnym
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można jeździć na rowerze? – wyjaśnia ginekolog
Jazda na rowerze w ciąży zdaniem lekarzy nie jest bezpiecznym zajęciem dla przyszłej mamy. Ciężarna może korzystać z rowerka stacjonarnego, ale tylko pod pewnymi warunkami. Wątpliwości dotyczące jeżdżenia rowerem w I trymestrze ciąży i w ciąży zaawansowanej, rozwiewa ginekolog.

Jazda na rowerze w ciąży budzi sporo kontrowersji. Spodziewasz się dziecka i nie wyobrażasz sobie ciepłych miesięcy bez rowerowej przejażdżki? A może chciałabyś trochę popedałować na rowerku stacjonarnym? Pytamy dr n. med. Marzenę Jurczak–Czaplicką, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, czy ciąża i rower to dobre połączenie. Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Jazda rowerem w czasie ciąży jest mniej męcząca niż bieganie czy pływanie, mimo to uznaje się ją za bardziej ryzykowną. Głównym przeciwwskazaniem do jeżdżenia rowerem w ciąży jest możliwość upadku , potłuczenia się czy uderzenia się w brzuch . Ciężarne, szczególnie te, które mają już brzuch, są bardziej narażone na kłopoty z utrzymaniem równowagi. Kiedy macica powiększa się, zmienia się także środek ciężkości ciała . więc trudniej koordynować ruchy ciała, zarówno gdy idziemy, jak i jedziemy na rowerze. Ryzyko związane z jazdą rowerem jest spore – wystarczy przypomnieć sobie, jak dotkliwie można się potłuc, kiedy przewracamy się z rowerem nawet podczas wolnej jazdy, bo np. źle wjechaliśmy na wysoki krawężnik lub zbyt ostro skręcaliśmy.  Czy można jeździć rowerem w pierwszym trymestrze ciąży? Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej nie powinniśmy wsiadać na rower także w I trymestrze ciąży , kiedy brzucha jeszcze nie widać. Przyszła mama nie ma w tym czasie jeszcze problemów z zaburzeniami równowagi, ale nawet przy zachowaniu przez nią bardzo dużej ostrożności łatwo może dojść do urazu, np. wskutek nieuwagi innych rowerzystów – mówi lekarka. Rowerek stacjonarny – czy jest dozwolony? Rower stacjonarny na pewno jest bezpieczniejszym rozwiązaniem – uważa dr Jurczak-Czaplicka. – Ale wysiłek, który na nim podejmujemy, powinien być umiarkowany. Musi przynosić efekt w postaci pracy całego organizmu , a nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz