zapobieganie żylakom i pajączkom
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Opuchnięte nogi, pajączki, żylaki? Pomoże flebolog! [WYWIAD]

Żylaki, pajączki, hemoroidy - takie dolegliwości często pojawiają się właśnie podczas ciąży, ale nie tylko... Czy można im zapobiec? A jeśli się pojawią, to jak je leczyć? Te pytania zadaliśmy doktor Annie Dąchór, specjalistce chirurgii ogólnej, flebologowi i proktologowi.

Anna Dąchór, chirurg, flebolog
mat. pras.
Dr Anna Dąchór, specjalista chirurgii ogólnej, flebolog, proktolog, ekspertka marki Venoflex. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Aleksandra Sobieraj: Czym zajmuje się flebolog? 

Dr Anna Dąchór: – Flebolog to po prostu lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób naczyń żylnych.

Kto powinien zgłosić się do takiego lekarza?

– Przede wszystkim osoby z obrzękami kończyn dolnych, żylakami czy też te, które zauważyły nieestetyczne zmiany naczyniowe w postaci pajączków. Flebologa powinny też odwiedzić osoby z rodzinnym obciążeniem niewydolnością żylną. 

Jak częste są choroby, którymi się Pani zajmuje? 

– Tak naprawdę można powiedzieć, że niewydolność żylna to choroba cywilizacyjna, choć nigdzie tak nie została nazwana. Około 45 proc. mężczyzn i 55 proc. kobiet ma tę dolegliwość. 

Pajączki, żylaki, często też hemoroidy to przypadłości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży i po ciąży. Dlaczego tak się dzieje? 

– Ciąża to bardzo uprzywilejowany stan dla kobiety, ale, niestety, niosący również ze sobą szereg niedogodności zdrowotnych. Między innymi przyczynia się do rozwoju niewydolności żylnej czy hemoroidów. Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód oznacza dla krążenia przede wszystkim zwiększenie objętości pompowanej przez serce krwi, co w połączeniu z coraz większym naciskiem na narządy miednicy mniejszej, w tym naczynia, zaburza prawidłowy swobodny przepływ krwi w kierunku serca. Krew zaczyna wtedy po prostu zalegać w naczyniach krwionośnych. Ciąża to wielka próba biologiczna dla zastawek naczyniowych, które jeśli pracują prawidłowo, zapobiegają rozwojowi niewydolności żylnej.

A czy flebolog pomoże także wtedy, gdy problemem jest puchnięcie nóg? 

– Oczywiście! Puchnięcie nóg czy, inaczej mówiąc: obrzęk, to dolegliwość, którą zajmują się flebolodzy. Często zgłaszają się do mnie panie czy panowie w różnym wieku i mówią: „Tu w okolicy kostek pojawia się obrzęk, szczególnie wieczorem”. Są sposoby na takie dolegliwości, a jedną z nich może być stosowanie produktów uciskowych.

Czy przyczyną żylaków jest ten specyficzny stan (ciąża) czy można też mieć skłonności do takich chorób?  

– Ciąża jest stanem wywołującym niewydolność żylną u osób z obciążeniem rodzinnym, ale i u osób ze słabymi żyłami, u tych prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą, u osób przyjmujących terapie hormonalne. Wszystkie wymienione stany mogą też bez ciąży powodować rozwój żylaków.

Niewydolność żylną, która objawia się pajączkami czy żylakami, można już w zasadzie nazwać chorobą cywilizacyjną. Ma ją 45 proc panów i ponad połowa kobiet.

Czy takim kłopotom można zapobiec? A jeśli tak, to jak? 

– Można spowolnić proces rozwoju. Najprostsza metoda to kompresjoterapia, stosowana na całym świecie jako N1. Przykładowo we Francji kobiety w ciąży na pierwszej wizycie u ginekologa otrzymują wyrób kompresyjny i nikt nie pyta się ich, czy chcą, czy mają niewydolność. Jest takie zalecenie i koniec. Kolejne rady to unikanie nadmiernego przyrostu wagi w czasie ciąży (optymalny przyrost wagi w ciąży to około 12 kilogramów), spożywanie witaminy C, która utrzymuje elastyczność żył, ruch, w tym szczególnie pływanie, unikanie dźwigania ciężarów, unikanie długiego stania lub siedzenia, noszenie płaskiego obuwia, masaż stóp i łydek, niesiadanie z nogą założoną na nogę, natryski naprzemienne zimną i ciepłą wodą.

Nie zawsze uda się się zapobiec żylakom czy pajączkom. Jak wtedy się je leczy? I kiedy można zacząć to robić po ciąży? 

– Niewydolność żylną trzeba leczyć. Metodę wybiera lekarz po uprzednim wykonaniu USG dopplerowskiego i rozmowie z pacjentem. Obecnie jest szereg metod małoinwazyjnych dostępnych na rynku medycznym. Niestety, w Polsce nie są refundowane. Po ciąży należy odczekać kilka miesięcy, a jeżeli karmi się naturalnie, to do końca karmienia.

Czy zabiegi, które stosuje Pani w leczeniu, są bardzo inwazyjne? 

– Nie, są to metody małoinwazyjne. Obecnie w różnych dziedzinach medycyny dąży się właśnie do takich zabiegów. Pacjent oczekuje, by jego „sprawa została załatwiona” szybko, często w formie zabiegu lunchowego. 

Poproszę zatem o trzy rady na lato, które pozwolą utrzymać żyły w dobrej kondycji i zapobiec kłopotom z pajączkami czy żylakami. 

– Latem najważniejsze są trzy rzeczy: stosowanie kompresji, czyli produktów uciskowych, unikanie przegrzewania, a także regularna aktywność fizyczna.
 

Zobacz także
żylaki w ciąży

Ćwiczenia na żylaki w ciąży – podpowiada Fit Mom [FILM]

Nogi, żylaki, kobieta

Czy możesz mieć żylaki? - test

Hemoroidy

Hemoroidy: częsta przypadłość w ciąży i po porodzie

Ćwiczenia na żylaki w ciąży – podpowiada Fit Mom [FILM]

krem dla kobiety w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Zadbaj o ciało w ciąży i po porodzie: jakie kosmetyki i zabiegi wybrać?
Ciąża to duże wyzwanie dla twojego ciała, dlatego traktuj je z troską i czułością. Odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą ci wyglądać pięknie i świeżo. Co wybrać? Oto lista.

Ciąża dodaje kobiecie urody, ale z drugiej strony naraża ją na pojawienie się niechcianych pamiątek: rozstępów i żylaków. Jak im zapobiegać? Po pierwsze, dużo się ruszaj. Po drugie, dużo pij, dzięki czemu nawilżysz skórę od wewnątrz. Po trzecie, codziennie smaruj ciało preparatami nawilżającymi i na rozstępy. Żeby osiągnąć efekty, musisz być systematyczna.  I po czwarte – wybierz naprawdę skuteczne kosmetyki. 1. Krem na rozstępy z elastyną i olejem z migdałów ​Elastyna ujędrnia skórę, a olej migdałowy ulelastycznia ją – oba składniki mają działanie zapobiegające powstawaniu rozstępów. Preparat z elastyną i olejem z migdałów jest wskazany także po ciąży do stosowania na bliznę po cesarskim cięciu.    Kosmetyki w ciąży i po porodzie - sprawdź opinie 2. Intensywnie ujędrniający balsam do pielęgnacji biustu Jeśli nie chcesz, żeby po ciąży i karmieniu naturalnym twoje piersi straciły kształt, dbaj o nie już od pierwszych tygodni ciąży. Rano i wieczorem stosuj preparat nawilżający i wygładzający, który pomaga ujędrnić skórę piersi i poprawia kształt biustu.      3. Olejek pielęgnacyjny przeciw rozstępom Tak samo jako biust, dbaj o skórę na udach, pośladkach i brzuchu. Żeby nie dopuścić do powstania rozstępów, stosuj preparaty zwiększające elastyczność skóry. Tak działa np. ekstrakt z łubinu, który pobudza produkcję włókien skóry, poprawiając jej odporność na rozciąganie .     5.  Krem na istniejące rozstępy Nie tylko zapobiega powstawaniu nowych rozstępów, lecz także – dzięki zawartości masła shea i kwsu hialuronowego – zmniejsza już istniejące.   6. Maska nawilżająca do twarzy Stosowana regularnie pomoże zachować świeży wygląd i zapobiegnie przesuszaniu się skóry – a to...

nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
Fotolia
Mama
Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?
Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.

Co przyczynia się do powstawania żylaków?  dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny , czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki . Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry.  Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej).  Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia , nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet).  Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży? Jak zapobiegać powstawaniu żylaków? dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego . Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się:  aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne) unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych ), osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi ).  Należy również unikać: zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi, obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą...

nogi
fotolia.com
Mama
Nogi bez żylaków
Tryskasz zdrowiem, więc skąd te nocne skurcze i nogi ciężkie jak ołów... Winowajcą mogą być żylaki. Ale nie martw się – są na nie sposoby. Przeczytaj, jak zapobiegać żylakom i radzić sobie z nimi, gdy się pojawią.

Żylaki to zmora ponad połowy Polaków, najczęściej kobiet. Łatwo jednak uniknąć szpecących nogi zgrubień, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę. Prawidłowe krążenie krwi a żylaki Nad prawidłowym krążeniem krwi w dolnej części ciała czuwa 80 mikroskopijnych zastawek znajdujących się w ściankach żył. Działają na zasadzie automatycznych zaworów – otwierają się, gdy krew płynie pod górę, w kierunku serca, i natychmiast zamykają, by nie spłynęła w dół. Gdy zastawki szwankują, krew zalega w żyłach, sprzyjając ich rozszerzaniu się. Na nogach zaczynają się wówczas tworzyć sinoniebieskie pajączki lub sznureczki wypukłych żył, czyli żylaki. Winą obarcza się geny. Jeśli mama ma żylaki, prawdopodobieństwo, że też możesz je mieć, wynosi 50 proc. A jeśli masz stojącą lub siedzącą pracę i nie przepadasz za ruchem, ryzyko wzrasta do 70 proc. Co jeszcze sprzyja żylakom? Otyłość . Powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w efekcie podnosi ryzyko uszkodzenia ścian naczyń, które rozszerzają się w niektórych miejscach. W dodatku otyłość może mieć wpływ na ciążę .  Zażywanie hormonów . Zażywanie estrogenów, zwłaszcza po 40 roku życia też ma znaczenie. Zmiany poziomu hormonów mogą wpływać na większą gęstość krwi, osłabiając wydolność żył. Podobnie może działać źle dobrana pigułka antykoncepcyjna (lepsze będą plastry). Ciąża . Ucisk powiększonego brzucha na żyły utrudnia swobodny przepływ krwi, a to powoduje wzrost ciśnienia krwi na ścianki naczyń. Żylaki w ciąży są zwykle przejściowe, znikają po porodzie. Długie unieruchomienie nóg . Np. z powodu złamania. Brak ruchu sprawia, że mięśnie łydki nie stymulują naczyń krwionośnych i pogarsza się krążenie. Podobne problemy wiążą się z częstymi lotami samolotem lub długą jazdą autem. Buty na wysokich obcasach . Podczas chodzenia w szpilkach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj