oscypek w ciąży
ambrozinio/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Oscypek w ciąży – dozwolony czy zakazany?

Jedzenie oscypków w ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu. Wszystko zależy od tego, z jakiego mleka zrobiono ser owczy oraz czy został poddany działaniu wysokiej temperatury.

Jeśli zastanawiasz się, czy jeść oscypka w ciąży, to są dwie możliwości: albo już jednego zjadłaś i teraz masz pewne obawy, albo dopiero zamierzasz po niego sięgnąć. Postępowanie w obu przypadkach będzie nieco inne. Podpowiadamy, co robić przed zjedzeniem oscypka oraz po jego konsumpcji.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Czy w ciąży można jeść oscypki?

Prawdziwe oscypki to twarde wędzone sery, produkowane z mleka owczego w górach w Polsce lub na Słowacji. Oscypek ma kształt wrzeciona lub dwustronnego stożka. Waży od 600 do 800 g, ma długość 17-23 cm i szerokość 6-10 cm. Można go kupić tylko w okresie od maja do października. Zawiera niepasteryzowane mleko owcze (nie mniej niż 60 procent) i ewentualnie domieszki mleka krowiego. W procesie produkcji oscypek poddawany jest temperaturze nie większej niż 70 stopni C.

Ciężarne nie powinny jeść prawdziwego oscypka, gdyż należy on do kategorii serów zakazanych w ciąży – produkowanych z niepasteryzowanego mleka. Takie sery teoretycznie mogą stanowić źródło zakażenia groźnymi bakteriami, np. Listeria monocytogenes.

Oto lista serów zakazanych w ciąży:

  • oscypek
  • sery pleśniowe, np. typu brie, camembert
  • sery miękkie typu ricotta, feta
  • sery niebieskie, np. gorgonzola, roquefort.

A co z serami w typie oscypka?

Nazwę „oscypek” potocznie używa się też jako określenie innych serów i serków, które przypominają sery produkowane przez górali. Warto wiedzieć, że jeśli nie spełniają one norm składu, gramatury, wymiarów i sposobu produkcji oscypków, nie mają prawa nosić takiej nazwy. Mimo to wiele osób nazywa je oscypkami, choć na opakowaniach widnieją różne nazwy typu „ser góralski”, „ser owczy z Podhala”, „ser bacy” itp. Można je kupić także w marketach, również poza okresem od maja do października.

Jedzenie tego typu serów owczych w ciąży w niektórych przypadkach może być dozwolone w ciąży (inaczej niż w przypadku oscypka, którego lepiej nie jeść). Wszystko zależy od tego, czy ser został wyprodukowany z mleka pasteryzowanego czy nie. Jeśli użyto mleka pasteryzowanego, taki ser ciężarna może zjeść.

Co z oscypkami grillowanymi lub smażonymi w ciąży?

Teoretycznie, jeśli oscypek zostanie poddany działaniu wysokiej temperatury, a więc usmażony lub zgrillowany, ryzyko zakażenia listeriozą spada. Jednak trzeba się upewnić, że wysoka temperatura dotarła także do wnętrza oscypka – powinien być w środku bardzo gorący.

Produkowane z mleka pasteryzowanego serki à la oscypek są po zgrillowaniu czy usmażeniu także bezpieczne dla ciężarnych. Sięgając po każdy ser owczy w ciąży, warto upewnić się, czy został wyprodukowany z mleka pasteryzowanego. Jeśli nie da się uzyskać takiego potwierdzenia, lepiej zrezygnować z jego jedzenia.

Zjadłaś oscypka w ciąży. Co teraz?

Jeżeli zjadłaś ser w typie oscypka w ciąży i możesz sprawdzić na opakowaniu, czy został wyprodukowany z mleka pasteryzowanego, zrób to. Jeśli mleko było niepasteryzowane albo zjadłaś prawdziwego oscypka, nie panikuj. Do zakażenia listerią nie musiało dojść. Skontaktuj się ze swoim ginekologiem, omów z nim tę sytuację i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Być może dostaniesz skierowanie na badania i w razie potrzeby zostaniesz poddana leczeniu antybiotykiem.

Listerioza to bakteria niebezpieczna dla płodu, a ciężarne są aż 20 razy bardziej podatne na zakażenie niż inni dorośli. Bakterie Listeria monocytogenes namnażają się w łożysku i mogą doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia. Dlatego zdecydowanie lepiej przez 9 miesięcy ciąży odmawiać sobie jedzenia oscypków i innych serów owczych z niepasteryzowanego mleka.

Zobacz także:

dieta w ciąży jadłospis
Fotolia
Dieta w ciąży
Dieta w ciąży – jadłospis na 7 dni [DO DRUKU]
Przybierasz na wadze i cieszysz się – tak może być tylko w ciąży. Wykorzystaj te chwile, ale jedz zdrowo. Mamy dla ciebie specjalne menu dla ciężarnej na każdy dzień tygodnia ułożone przez dietetyka i autorkę książki o diecie przyszłych mam Edytę Gulińską.

O wagę w ciąży warto zadbać – to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia, twojego i dziecka. Musisz wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię wzrasta dopiero od 4. miesiąca ciąży. I nie tak bardzo, jak się powszechnie uważa. W tym czasie będziesz potrzebowała tylko 300 kcal więcej w ciągu dnia. Taką wartość mają 3 szklanki chudego mleka lub 3 plasterki sera żółtego albo 2 banany. Twoja waga w ciąży nie powinna urosnąć zbyt dużo ponad normę. Aby tak się stało, musisz zadbać o dietę w ciąży . Sprawdź więc, ile kalorii w ciąży powinnaś zjadać w każdym trymestrze. Poniżej jadłospis, który dostarczy ci energii i zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych. Ułożono go dla kobiety o umiarkowanej aktywności, która przed ciążą ważyła ok. 55 kg. Jeśli ważysz więcej lub jesteś bardzo aktywna, wprowadź 2 lub więcej porcji zbożowych, np. kromkę chleba oraz 100 g warzyw, np. średniej wielkości marchew lub porcję owoców.    Nie zapominaj również o tym, że w ciąży powinnaś dużo pić, a najlepszym napojem, który powinien ci stale towarzyszyć, jest woda (przeczytaj więcej na ten temat: Co pić w ciąży ). Picie jej pozwala przezwyciężyć różne ciążowe dolegliwości, np. nudności, zaparcia, a także uczucie zmęczenia, które często związane jest z odwodnieniem. Najlepiej pić wodę niskozmineralizowaną, którą mogą uzupełnić soki owocowe, warzywne, mleko, herbatki ziołowe i owocowe w odpowiedniej ilości. Spis treści: jadłospis na poniedziałek jadłospis na wtorek jadłospis na środę jadłospis na czwartek jadłospis na piątek jadłospis na sobotę jadłospis na niedzielę Dieta w ciąży – jadłospis na poniedziałek Kliknij w jadłospis dla kobiety w ciąży , ułożony przez dietetyka Edytę Gulińską, autorkę książki „Jem dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz