owoce morza w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Owoce morza w ciąży: czy można jeść bez ryzyka?

Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść owoce morza? Można, ale tylko pod warunkiem, że nie są surowe i nie należą do gatunku zakazanych dla ciężarnych, kobiet karmiących piersią i małych dzieci. Sprawdź, które owoce morza można jeść w ciąży i w jakiej postaci.

Owoce morza to bardzo szerokie pojęcie. Należą do niego przede wszystkim jadalne gatunki zwierząt, ale przecież owocami morza są też morskie rośliny (glony, wodorosty, algi)! Te ostatnie można jeść w ciąży bez obaw, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o jedzenie ryb, krewetek czy przegrzebków w czasie ciąży sprawa nie jest już taka oczywista.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Czy w ciąży można jeść owoce morza?

Owoce morza nie zawierają niczego, czego by nie można było znaleźć w innych produktach spożywczych (wartościowe białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen, fluor, kwasy tłuszczowe omega 3). Zatem jedzenie owoców morza podczas ciąży nie jest podyktowane koniecznością dostarczenia organizmowi składników odżywczych – jest to wyłącznie kwestia smaku i przyjemności. Jeśli lubisz owoce morza i nie chcesz z nich rezygnować w ciąży, nie ma przeciwwskazań do włączenia ich do diety w ciąży.

Co więcej, w 2019 roku opublikowano badania, z których wynika, że jedzenie ryb i owoców morza w ciąży korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka¹ i jego inteligencję². Dzieci matek, które będąc w ciąży, jadły owoce morza i ryby, uzyskiwały wyższe wyniku testów na inteligencję niż dzieci kobiet, które w ciążowej diecie nie zawarły tych pokarmów. Średnio IQ było wyższe o 7,7 punktu (od 5,9 do 9,5 punktów). Naukowcy odkryli także, że jedzenie owoców morza i ryb w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci. Korzyści te mają się pojawiać już przy wprowadzeniu jednej porcji (100 g) owoców morza lub ryb tygodniowo.

Owoce morza dozwolone w ciąży

W ciąży można jadać tylko owoce morza, które są dobrze przyrządzone, czyli poddane wysokiej temperaturze. Ciężarna może jeść:

 • krewetki,
 • przegrzebki,
 • mule,
 • ośmiornice,
 • kalmary,
 • małże,
 • langusty.

Na kwestię jedzenia owoców morza warto spojrzeć również pod nieco innym kątem. Wielu naukowców alarmuje, że trzebimy morza i oceany. Jeśli tempo połowów utrzyma się na obecnym poziomie, to już za naszego życia możemy poważnie zaburzyć ekosystem oceanów – wyłowimy z nich zbyt dużo ryb. Jeśli sprowadzasz na świat dziecko, zastanów się, w jakim świecie przyjdzie mu żyć. Jedząc wybrane produkty, także o tym decydujesz!

Jedzenie ryb w ciąży

Ryby to najbardziej oczywiste owoce morza. Warto sięgać tylko po ryby z otwartych łowisk lub kontrolowanych hodowli. Im mniejszy okaz ryby, tym mniejsze ryzyko, że zdążyła zakumulować w organizmie szkodliwe pierwiastki, np. rtęć.

Ryby w ciąży można jeść tylko po poddaniu ich obróbce termicznej – można je piec, dusić, grillować, smażyć, gotować, także na parze. Nie wolno natomiast w ciąży jeść ryb surowych (sushi odpada!) i wędzonych. Te ostatnie zawierają mnóstwo soli, a surowe potrafią być skażone listeriozą (wędzenie może nie unieszkodliwić bakterii). Jeśli chodzi o pozostałe sposoby przyrządzania, to lepiej unikać smażenia ze względu na ciężkostrawność takich potraw.

Ryby zakazane w ciąży

Kupując ryby, które mają znaleźć się na talerzu ciężarnej, należy unikać:

 • miecznika,
 • tuńczyka,
 • makreli królewskiej,
 • szczupaka,
 • pangi,
 • tilapii,
 • gardłosza atlantyckiego,
 • rekina,
 • płytecznika,
 • węgorza amerykańskiego.

Źródło:
1. 2019, Relationships between seafood consumption during pregnancy and childhood and neurocognitive development: Two systematic reviews
2. 2019, An abundance of seafood consumption studies presents new opportunities to evaluate effects on neurocognitive development

Zobacz także:

ile kalorii w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]
Ile kalorii jeść w ciąży, by pokryć zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze mamy i dziecka? Średnio to więcej o 200-300 kcal dziennie przez całą ciążę, jednak zapotrzebowanie to różni się w zależności od trymestru ciąży. Szacuje się, że cała ciąża wymaga przyjęcia ok. 75-80 tysięcy kcal więcej.

Zastanawiasz się, ile kalorii w ciąży potrzebujesz ty i twoje dziecko? Wiedz, że ważna jest jakość spożywanych produktów, a duże znaczenie odgrywają tutaj składniki, takie jak: białko, węglowodany, tłuszcz, żelazo, kwas foliowy, składniki mineralne i witaminy. Choć dieta w ciąży powinna być bardziej kaloryczna, to ten naddatek kalorii musi pochodzić z wartościowych składników, a nie z tzw. pustych kalorii. Dlatego samo pilnowanie liczby kalorii to za mało. Ważna jest zarówno kaloryczność diety, jak i to, co się w tej diecie znajduje. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży Do profesjonalnej oceny zapotrzebowania energetycznego w ciąży konieczna jest analiza wielu czynników, między innymi: wzrostu, wagi, wieku i stopnia aktywności fizycznej kobiety. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży zależy przede wszystkim od wagi wyjściowej przyszłej mamy, a także trymestru ciąży. Istnieją jednak uśrednione wytyczne, które podają, o ile wzrasta zapotrzebowanie energetyczne w ciąży w każdym trymestrze. Dają one pojęcie o tym, kiedy należy jeść więcej. Ciąża – ile kalorii dziennie jadać pierwszy trymestr – kaloryczność dziennego wyżywienia powinna wzrosnąć o ok. 150 kcal w porównaniu do diety sprzed ciąży; drugi trymestr – kaloryczność dziennej diety powinna wzrosnąć o ok. 360 kcal w porównaniu do diety sprzed ciąży; trzeci trymestr – kaloryczność dziennego wyżywienia powinna wzrosnąć o ok. 475 kcal w porównaniu do diety sprzed ciąży. Nie każda kobieta w ciąży w trakcie drugiego i trzeciego trymestru powinna jeść bardziej kaloryczne potrawy. Niektóre przyszłe mamy (np. otyłe) powinny skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą. Jeśli zastanawiasz się, jak nie przytyć w ciąży , pomoże ci w tym odpowiednie rozłożenie kaloryczności na pory dnia i posiłki. Zgodnie z wytycznymi, najlepiej w ciąży dostarczać energię...

Czy można jeść śledzie w ciąży?
Dieta w ciąży
Śledzie w ciąży – czy można je jeść? Sprawdzamy zalecenia
Ciężarna powinna jeść tłuste ryby morskie, ale czy mogą to być też śledzie? Zajadam się nimi od zawsze. Jeśli wolno jeść je w ciąży, to w jakiej ilości i jak przyrządzone?

Śledzie to ryby morskie – a dokładnie tłuste ryby morskie . A te – jak wiadomo – są bardzo ważnym składnikiem zdrowej diety. Sprawdzamy, czy w ciąży można jeść je bez obaw? Czy w ciąży można jeść śledzie? – Śledzie są cennym źródłem kwasów omega-3 , białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i z grupy B. Można zaliczyć je do ryb o małej zawartości rtęci . W czasie ciąży nie warto rezygnować z jedzenia śledzi. Należy tylko dbać o dobre źródło ryb, np. kupować je w sprawdzonym sklepie rybnym – potwierdza Karolina Madej, specjalista żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit. Śledzie marynowane, w occie czy w oleju? – Najczęściej można dostać śledzie w oleju z dużą ilością soli, cukru i konserwantów, czyli tego, co warto wykluczyć ze zdrowej diety. Natomiast śledzie w śmietanie, w occie (zalewie octowej) mogą być ciężkostrawne . Dużo zdrowsze, także dla kobiety w ciąży, są śledzie w solance. Sól dobrze konserwuje i redukuje ryzyko zakażenia listerią (przypominamy – listerioza w ciąży zagraża zdrowiu płodu). Rybę należy dobrze wypłukać, aby pozbyć się nadmiaru soli. Ciężarna może też kupić świeże śledzie i upiec je z warzywami – tłumaczy Karolina Madej. Zapamiętaj: Podczas ciąży warto jeść śledzie. Należą one do ryb o niskiej zawartości rtęci i wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Autorzy „ Poradnika żywienia kobiet w ciąży ”, wydanego przez Instytut Matki i Dziecka zaliczają śledzie do ryb, które są najbogatszym źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, obok łososia i sardynek. Jedzenie śledzi w czasie ciąży i innych ryb oraz produktów bogatych w omega-3 jest ważne dla rozwoju mózgu i siatkówki oka płodu, zapobiegania przedwczesnemu porodowi i urodzeniu dziecka o zbyt niskiej masie ciała. Ile śledzi może zjeść ciężarna? Mimo zalet, jakie...

Tuńczyk w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży można jeść tuńczyka? Znamy zdanie ekspertów
Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny jeść tuńczyka, a szczególnie tego z puszki. Czy to prawda, że ta ryba może zaszkodzić mającemu się urodzić dziecku?

Tuńczyk, podobnie jak i inne tłuste ryby morskie, jest polecany w diecie z powodu zawartości kwasów omega-3. Ale pojawiają się również informacje, że jego mięso może zawierać różne zanieczyszczenia i z tego powodu ciężarne powinny go unikać. Pytamy o to dietetyka i zaglądamy do poradnika na temat żywienia ciężarnych, wydanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD). Czy w ciąży można jeść tuńczyka? Tuńczyk, poza zaletami, do których należy zawartość kwasów omega-3, ma również zdolność koncentracji różnych niekorzystnych związków – wyjaśnia Karolina Madaj, specjalista żywienia człowieka z firmy Maczfit . Jednym z tych związków jest rtęć, która może zakłócać funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. I to właśnie jest najbardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Szczególnie odradzane jest jedzenie dużych drapieżnych gatunków, które gromadzą najwięcej zanieczyszczeń. Należy do nich np. tuńczyk błekitnopłetwy czy bigeye. Co z tuńczykiem z puszki? Zdaniem naszego eksperta, do puszek trafia zwykle tuńczyk bonito. Gromadzi on znacznie mniej zanieczyszczeń z racji swoich mniejszych rozmiarów. Niewielka porcja takiej ryby, zjedzona raz na jakiś czas, nie stanowi zagrożenia. Definicją trucizny jest bowiem dawka spożytej substancji w odniesieniu do masy ciała człowieka. Karolina Madej podkreśla jednak, że w czasie ciąży warto sięgać po różnorodne źródła białka i kwasów omega-3 , aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko narażenia siebie i dziecka na podobne zanieczyszczenia. Nie tylko tuńczyk na cenzurowanym W „ Poradniku żywienia kobiet w ciąży ", wydanym przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, czytamy że, Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2004 roku wydał zalecenie niespożywania przez kobiety ciężarne gatunków ryb szczególnie zanieczyszczonych rtęcią. Najwięcej tego szkodliwego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj