Fotolia
Zdrowie w ciąży

Marihuana

Wiesz, że papierosy w ciąży szkodzą. Zatem postanowiłaś zaciągać się trawką, jako mniej groźną? Nic bardziej mylnego!


Wiesz, że papierosy w ciąży szkodzą. Zatem postanowiłaś zaciągać się trawką, jako mniej groźną? Nic bardziej mylnego!

W marihuanie jest nawet 10 razy więcej szkodliwych substancji smolistych niż w papierosie. Dlatego palenie przez Ciebie skrętów jest bardzo niebezpieczne dla dziecka. Może spowodować u niego wady rozwojowe, raczej na pewno urodzi się mniejszy niż rówieśnicy. Maluszek może też zachorować na dziecięce porażenie mózgowe. Prawdopodobnie będzie mniej inteligentny niż inne dzieci. A i sam poród nie będzie należał do łatwych.
Lepiej zrezygnuj z marihuany. Jedyna substancja, jaką bez ograniczeń możesz wdychać w czasie ciąży, to świeże powietrze.

Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog

ciąża, dziecko, druga ciąża, kobieta, brzuch
© slava_14 - Fotolia.com
Starania o dziecko
Ciąża około 40. - jak powiedzieć o tym dzieciom?
Ciąża koło 40. często nie jest planowana, zwłaszcza, gdy kobieta ma już męża i nastoletnie dzieci. Jak przygotować dzieci na wiadomość, że będą miały rodzeństwo?

Ciąża po 40. może być zaskoczeniem. Masz męża, odchowane dzieci, stabilną pracę, a tu nagle okazuje się, że znów czekają cię pieluchy i zupki... To nic dziwnego, że czujesz strach, czasem większy, niż gdy dowiedziałaś się o pierwszej ciąży.  Kobieta, która ma ustabilizowaną sytuację życiową i duże dzieci, zwykle nie planuje powiększenia rodziny.  Strach przed późną ciążą - to normalne To normalne, że się boisz, może nawet panikujesz, różne myśli przychodzą ci do głowy. Jeśli zdecydujesz się urodzić dziecko, nie ma wyjścia, trzeba powiedzieć o tym najbliższym. Taka wiadomość będzie dużym zaskoczeniem nie tylko dla męża czy partnera, ale pewnie też dla dzieci, które nie spodziewały się, że będą miały rodzeństwo. Jak przygotować się do rozmowy? Przede wszystkim przygotujcie się do rozmowy z dziećmi, usiądźcie razem, wybierzcie spokojny moment, kiedy nikt się nie spieszy. Spróbujcie powściągnąć entuzjazm, nawet jeśli wiadomość o ciąży bardzo was ucieszyła. Starsze dzieci mogą nie podzielać waszego radosnego nastroju, dlatego lepiej wyjaśnić im spokojnie, że dla was to również niespodzianka, niż atakować radosnymi okrzykami i łzami szczęścia. Przeczytaj też: 7 pytań o późną ciążę Wyjaśnijcie dzieciom, że nie ich obowiązkiem będzie zajmowanie się młodszą siostrą lub bratem (i nie wymagajcie tego od nich!). Uspokójcie, że nie będą musiały np. oddawać swoich pokoi, niemowlę będzie na początku spało z wami i wymyślcie rozwiązanie, jeśli nie macie dodatkowego pokoju dla malucha (zamiana mieszkania na większe, a może dom za miastem, o którym zawsze marzyliście?). Jakiej reakcji się spodziewać? Problemem, z jakim możesz się zetknąć, jest strach dzieci, że zejdą na drugi plan. Teraz, kiedy mama jest w ciąży, należy się o nią szczególnie troszczyć i wyręczać w obowiązkach. Oznacza to...

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

prawdziwe kobiety w bikini
Macey J. Foronda for BuzzFeed
Czas wolny
10 rad, jak przetrwać na plaży w bikini bez photoshopa i drinka
Plaża stresuje Cię bardziej niż dentysta? Niż wizyta na porodówce nawet?! A mogłoby być tak miło! Gdybyś tylko wiedziała, że inne kobiety, bardziej niż na twoje, patrzą na swoje rozstępy. Co jeszcze warto wiedzieć, by (naprawdę i na trzeźwo) cieszyć się plażą?

Czekałaś na te wakacje długo. Grecja czy Mazury - to nie ma znaczenia. Chcesz choć chwilę poleżeć w bikini na słońcu (tata też rodzic – dwie godziny dziennie to minimum, jakie musi dać dziecku i Tobie). Przytyłaś po ciąży? Schudłaś? To też nie ma znaczenia! Bo na pewno, mogę się złożyć, nie jesteś zadowolona (tak szczerze i do końca) ze swojego wyglądu... I to błąd. Sorry, to nawet głupota. Ja też na nią choruję. Ale się leczę. Oto co mi pomaga. 10 przykazań mamy na plaży.   Prawdopodobnie nikt na plaży nie wygląda tak, jak modelki na reklamach kostiumów kąpielowych. Nawet te modelki na reklamach przed photoshopem wyglądały gorzej.   Zdecydowana większość kobiet ma cellulit . Te nieliczne, które akurat go nie mają, mają na pewno coś, czego nie lubią.   Twoje dziecko nie będzie pamiętało, że w kostiumie było widać ci rozstępy albo rozciągniętą skórę na brzuchu. Będzie pamiętało że razem skakaliście przez fale, budowaliście zamki z piasku lub szukaliście muszelek. Ono tamtych rzeczy nawet nie widzi. Jak większość innych osób wokół ciebie.   Tak, to prawda: nie wyglądasz teraz, jak pod koniec gimnazjum . Ale czy naprawdę chciałabyś wrócić do gimbazy?!?   Mniej opalona skóra na twarzy to mniej zmarszczek .   Piersi (nie tylko po karmieniu piersią) z wiekiem opadają . Jeśli ktoś ma sterczące i ani trochę nie obwisłe, ma też mnóstwo kasy na chirurgów plastycznych.   Każda inna mama jest bardziej skupiona na niedoskonałościach swojej figury niż twojej.   Te młode, roześmiane, beztroskie laski mają jeszcze przed sobą tycie w ciąży , ból porodu i początek macierzyństwa z nieprzespanymi nocami...   Tego przystojnego ratownika naprawdę nie obchodzi to, że twój kostium kąpielowy jest z zeszłego roku/z przeceny/jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj