Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Palenie marihuany w ciąży
Syda Productions/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Palenie marihuany w ciąży – co wiadomo o skutkach?

Do palenia marihuany w ciąży przyznaje się mniej kobiet, niż wynosi liczba ciężarnych, u których testy wykryły stosowanie marihuany. Ponieważ nie prowadzi się eksperymentów na przyszłych mamach, o skutkach palenia marihuany w ciąży wiadomo z obserwacji oraz badań na zwierzętach. Co już wiadomo?

W USA ok. 20 procent ciężarnych poniżej 24 roku życia używa marihuany. Jednak nie wszystkie przyszłe mamy się do tego przyznają. Ile Polek pali lub paliło marihuanę w ciąży? Nie wiadomo. Nie wiadomo również, jakie są skutki jej stosowania przez ciężarną. Naukowcy mają pewne podejrzenia, ale jak dotąd wpływ palenia marihuany na przebieg ciąży i płód nie zostały dokładnie przebadane. Jednak każdy lekarz zapytany o tę kwestię z pewnością odradzi stosowanie marihuany w okresie starań o dziecko, ciąży i karmienia piersią. 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Palenie marihuany w ciąży – skutki. Co już wiadomo?

Choć naukowcy zaznaczają, że niezbędne są dalsze badania, aby ponad wszelka wątpliwość ustalić wpływ marihuany na przebieg ciąży, rozwój płodu i dziecka, na podstawie dotychczasowych obserwacji udało się już wyciągnąć pewne wnioski. Jasno dają one do zrozumienia, że palenie marihuany w ciąży może być ryzykowne. Oto 7 naukowych powodów, by zrezygnować z marihuany w ciąży.

  1. Palenie marihuany w pierwszych tygodniach ciąży zwiększa 2,3 razy ryzyko poronienia (badania na zwierzętach).
  2. Palenie marihuany w ciąży może zwiększać u dziecka ryzyko powstania zaburzeń rozwojowych lub zaburzeń związanych z nadaktywnością.
  3. Niektóre badania wykazały związek między wdychaniem oparów marihuany w ciąży a porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniowa dziecka.
  4. Nawet niewielkie stężenie THC we krwi ciężarnej lub matki karmiącej może spowodować długotrwałe skutki u dziecka – silniejszą reakcję na czynniki stresujące oraz zaburzenia w nawiązywaniu kontaktów społecznych, a także trudności z nauką (badania na zwierzętach) w późniejszym czasie.
  5. Niektóre dzieci matek palących marihuanę w ciąży wykazują zmienione reakcje na bodźce wzrokowe, nasilone drżenie i płacz, co może wskazywać na problemy z rozwojem neurologicznym. W szkole mogą wykazywać problemy z rozwiązywaniem problemów, z pamięcią i koncentracją.
  6. Dzieci urodzone z matek palących marihuanę w ciąży częściej same w młodym wieku zaczynają po nią sięgać.
  7. Na niską wagę urodzeniową i mniejsze rozmiary ciała są szczególnie narażone dzieci matek, które często paliły marihuanę w pierwszym i drugim semestrze ciąży.

Specjaliści radzą, aby kobiety używające medycznej marihuany zrezygnowały z niej na czas ciąży. Powód? W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że wysokie dawki CBD u ciężarnych zwierząt spowodowały problemy z układem rozrodczym u płodów męskich.

Ciężarne powinny powstrzymać się od używania marihuany pod każdą postacią. Nie powinny jej palić, wdychać z waporyzatora, dabować, jeść, pić, a nawet stosować kosmetyków zawierających wyciągi z tego ziela.

Sporadyczne palenie marihuany w ciąży

Niektóre ciężarne twierdzą, że palenie marihuany pomagało im zwalczać ciążowe nudności, jednak nie zostało potwierdzone naukowo, że to bezpieczna metoda walki z tą dolegliwością. Lekarze zwracają uwagę, że niewskazane jest nawet okazjonalne korzystanie z marihuany w ciąży oraz bierne jej palenie. Za każdym razem bowiem, gdy ciężarna pali, wdycha dym lub opary, pije lub je marihuanę, zawarte w niej związki chemiczne, w tym psychoaktywne THC, przenikają do płodu i mogą wpływać na niego niekorzystnie.

Żaden lekarz nie odpowie na pytanie, jakie będą skutki stosowania marihuany w ciąży. Natomiast z pewnością zaznaczy, że jest to ryzykowne i może przyczynić się do problemów ze strony układu nerwowego dziecka. Być może nie będą one widoczne od razu, ale ujawnią się na przykład dopiero w wieku szkolnym. Czy warto ryzykować?

Warto również wiedzieć, że THC magazynowane jest w tkance tłuszczowej i stamtąd może być uwalniane przez dłuższy czas. Z tkanki tłuszczowej może przedostawać się do mleka matki, a z nim trafiać do karmionego piersią dziecka. THC wykryto w mleku matki nawet 6 dni po ostatnim użyciu marihuany.

Ważne! Koncentracja THC w uprawianej marihuanie wzrosła między rokiem 1995 a 2014 aż trzykrotnie (z 4 do 12 proc.). Niektóre produkty z marihuany mogą zawierać od 23,7 do nawet 75,9 proc. THC!

Źródła: Research report: Can marijuana use during and after pregnancy harm the baby?, www.nida.nih.gov, cdc.gov, hhs.gov

Przeczytaj też:

biegunka w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Biegunka w ciąży może być objawem zatrucia pokarmowego lub... rychłych narodzin dziecka, jeśli występuje przed porodem. Biegunka może też pojawiać się we wczesnej ciąży lub na późniejszym jej etapie po preparatach dla ciężarnych z żelazem. Warto wiedzieć, co oznacza biegunka w ciąży, ile może trwać i jak sobie z nią poradzić, skoro ciężarna nie powinna samodzielnie stosować żadnych leków.

Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Ciężarne zmagają się z tą dolegliwością na początku ciąży, w II trymestrze lub krótko przed porodem. Przyczyny rozwolnienia w ciąży mogą być różne, ale zawsze budzą niepokój. I słusznie, bo niektóre objawy, jakie mu towarzyszą, np. ból brzucha, mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Niepokoić powinna zwłaszcza ostra biegunka w ciąży, która jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza.  Spis treści: Biegunka w ciąży – objawy Biegunka w ciąży – przyczyny Biegunka we wczesnej ciąży Biegunka w drugim trymestrze ciąży Biegunka przed porodem Co pomoże na biegunkę w ciąży? Biegunka w ciąży – kiedy do lekarza? Biegunka w ciąży – jak zapobiec? Biegunka w ciąży – objawy Biegunka (z łac. diarrhoea ), nazywana też rozwolnieniem, jest reakcją obronną organizmu między innymi na bakterie i wirusy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Objawami biegunki są częste wypróżnienia przy zmianie konsystencji stolca (jest bardziej płynny lub wręcz wodnisty). Biegunce w ciąży może towarzyszyć osłabienie, gorączka lub bóle brzucha.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że o biegunce można mówić wtedy, gdy w ciągu doby pojawiają się więcej niż trzy rzadsze stolce – półpłynne, płynne lub wodniste. W zależności od czasu trwania biegunki dzieli się na: ostre (do 14 dni), przetrwałe (14–30 dni), przewlekłe (powyżej 30 dni). Biegunka może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze ciąży i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się dodatkowe niepojące objawy. Biegunka w ciąży –...

początek ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Początek ciąży: na co uważać, jak dbać o siebie na początku ciąży
Początek ciąży to dla kobiety czas wielkich zmian w organizmie i psychice. Gdy test ciążowy pokaże dwie kreski, pojawia się mnóstwo pytań. Wyjaśniamy, jak rozpoznaje się i potwierdza ciążę, kiedy iść do lekarza na pierwszą ciążową wizytę i jak troszczyć się o siebie i dziecko w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o początku ciąży.

Początek ciąży to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Pojawiają się pierwsze objawy ciąży , ciężarna zaczyna odczuwać nudności, powiększa się brzuch i piersi, ustaje miesiączka. Większości kobiet dowiaduje się o ciąży, dopiero gdy zrobi test ciążowy. Niejedna przyszła mama może obawiać się, że przed opóźnieniem okresu zrobiła coś, co mogło zaszkodzić dziecku (wypiła kilka drinków, przeżywała silny stres). Oto najważniejsze informacje o początku ciąży. Sprawdź, jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia, kiedy iść do lekarza, na co uważać na początku ciąży. Odpowiadamy na pytania, które intrygują każdą przyszłą mamę.  Spis treści:  Początek ciąży: pierwsze objawy Kiedy początek ciąży: jak to ustalić? Początek ciąży: kiedy do lekarza? Początki ciąży: na co uważać? Początek ciąży: co robić? Częste pytania na początku ciąży Początek ciąży: pierwsze objawy Kobieta zwykle może rozpoznać ciążę, gdy ustaje krwawienie miesięczne. Aby potwierdzić, że spodziewa się dziecka, może zrobić test ciążowy, oznaczyć poziom beta hCG lub udać się na badanie ginekologiczne. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle ok. 6 tygodnia ciąży . Początki ciąży, te pierwsze dni mogą być dla kobiety zupełnie zwyczajne – zmiany związane z zapłodnieniem najczęściej nie są dostrzegane w pierwszym tygodniu ciąży . Jednak jeśli przyszła mama uważnie obserwuje swój organizm, może rozpoznać ciążę na wczesnym etapie. Objawy pierwszego tygodnia ciąży są podobne do tych, które kobieta odczuwa przed miesiączką. Takie bardzo wczesne objawy to: tkliwość piersi, ból w podbrzuszu lub ból jajników.  Pierwsze objawy ciąży to:  ból piersi, zmęczenie, ból brzucha , częste wizyty w toalecie,...

Czego nie jeść w ciąży ?
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? [LISTA PRODUKTÓW ZAKAZANYCH]
Czego nie jeść w ciąży – wymieniamy produkty, których powinnaś bezwzględnie unikać podczas oczekiwania na dziecko. Ale bez obaw, lista najbardziej niebezpiecznych produktów w ciąży jest krótka. Pozostałe wystarczy po prostu ograniczyć na pewien czas.

Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? Warto wiedzieć, z jakich produktów należy zrezygnować, ponieważ dieta przyszłej mamy wpływa na rozwój i zdrowie płodu. Na pewno wiesz, że w diecie ciężarnej zakazany jest alkohol, ale nie tylko z niego musisz zrezygnować. Jeśli wcześniej nie zwracałaś uwagi na to, co ląduje na twoim talerzu – czas to zmienić! Spis treści: Czego nie wolno jeść w ciąży? Surowe i niedogotowane jajka Niepasteryzowane mleko i produkty z niego wytworzone Surowe mięso i ryby: befsztyk, stek, tatar, sushi Niektóre zioła Niemyte owoce i warzywa Leki i witaminy (bez konsultacji lekarskiej) Nadpleśniałe produkty spożywcze Czego nie wolno pić w ciąży? Kolorowe napoje gazowane słodzone (w tym energetyki) Alkohol Jakie produkty warto ograniczyć w ciąży? Sól Słodycze (cukier) Duże ilości mocnej kawy Kiełki Żywności wysoko przetworzona Czego nie wolno jeść w ciąży? Spożywanie tych pokarmów może uszkodzić płód lub zakłócić jego rozwój, nawet jeśli nie zaszkodzą one kobiecie. Musisz pamiętać, że wszystko, co wypijesz lub zjesz, trafi do dziecka. Surowe i niedogotowane jajka Zjedzenie surowego jajka może zakończyć się zarażeniem salmonellą lub toksoplazmozą. W obu przypadkach może dojść do poronienia, obumarcia płodu lub ciężkich powikłań neurologicznych. Dlatego dokładnie myj skorupkę jajka przed gotowaniem – jeśli pęknie w trakcie gotowania, masz pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. Natomiast kogel-mogel lub jajko na miękko może być zakażone salmonellą – nie jedz ich! Unikaj też produktów, do których dodaje się surowe jajko, np. kremów, a zwłaszcza tiramisu, domowej roboty majonezów, sosu bearnaise, sosu holenderskiego i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj