
Paznokcie żelowe w ciąży mogą wydawać się zbędne. Wiele kobiet nie chce jednak rezygnować z zadbanych dłoni i wygodnego manikiuru tylko dlatego, że spodziewają się dziecka. Przedłużanie paznokci za pomocą żelu nie zaszkodzi ciąży, jeśli tylko będziesz pilnować zasad bezpieczeństwa. Paznokcie akrylowe w ciąży to jednak mniej rozsądny wybór.
Czy można robić paznokcie żelowe w ciąży?
Aby zrobić paznokcie żelowe, trzeba nałożyć na płytkę paznokcia kilka warstw specjalnego żelu i utwardzić je pod lampą UV. Czasem nakłada się żel na tipsy przyklejane do paznokci. Wcześniej manikiurzystka dezynfekuje i odtłuszcza płytkę środkami, które mogą zawierać aceton. Jeśli zastanawiasz się, czy to bezpieczne w ciąży, uspokajamy: zarówno żel, jak i działanie lampy UV nie zagrażają ciąży. Stężenie acetonu, który wydziela się podczas robienia paznokci żelowych, jest z kolei niewielkie i również nie szkodzi dziecku.
W ciąży możesz pozwolić sobie na paznokcie żelowe, ale pod pewnymi warunkami.
- Najpierw upewnij się, że masz zdrowe i mocne paznokcie. W razie potrzeby wzmocnij je naturalnymi odżywkami.
- Wybierz zaufany, renomowany salon kosmetyczny.
- Sprawdź, czy manikiurzystka na pewno korzysta wyłącznie z wysterylizowanych narzędzi.
- Paznokcie żelowe usuwaj w salonie, podczas profesjonalnego zabiegu, który nie uszkodzi płytki.
Czy w ciąży można robić paznokcie akrylowe?
Paznokcie akrylowe wykonuje się, nakładając na płytkę paznokcia preparaty z akrylem. Nie używa się do tego lamp UV. Odradzamy jednak robienie paznokci akrylowych w ciąży ze względu na potencjalną szkodliwość produktów do manikiuru. Większość salonów kosmetycznych korzysta obecnie z bezpiecznych preparatów z akrylem EMA, ale niektóre mogą wciąż wykorzystywać kosmetyki ze szkodliwym, rakotwórczym akrylem MMA. Jeśli zdecydujesz się na paznokcie akrylowe w ciąży, koniecznie zapytaj o rodzaj stosowanych preparatów. Pamiętaj też, że akryl wydziela mocny, nieprzyjemny zapach, który może podrażniać nos i gardło oraz powodować ciążowe mdłości.
Zobacz też: