
A wydawałoby się, że sprawa jest oczywista – kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna pić ani palić. Tymczasem ogólnopolskie badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że aż 11 procent Polek w ciąży paliło papierosy, a 14 procent piło alkohol. Takie wyniki przedstawiło Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Zatem warto jeszcze raz przypomnieć, że na czele listy rzeczy bezwzględnie zakazanych kobietom, które spodziewają się dziecka, znajduje się:
Palenie i przebywanie wśród palących
Dziecko palącej mamy nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami(!) substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Aż czterdzieści z nich ma działanie rakotwórcze. Jeśli palisz lub zdarza ci się – mimo ciąży – sięgać po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Gdy palisz:
- zwiększasz ryzyko komplikacji podczas ciąży. Dziecko może urodzić się z niską masą ciała, może być bardziej podatne na różne choroby (także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi);
- przyczyniasz się do tego, że jego serce bije szybciej;
- maleństwo jest bardziej zagrożone syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS);
- w przyszłości dziecko może być bardziej niespokojne niż jego rówieśnicy i przejawiać skłonność do agresywnych zachowań – gryzienia, kopania czy bicia.
Picie wina, piwa i słabych drinków
Przyszłej mamie może zaszkodzić nawet minimalna ilość alkoholu. Niezależnie od trymestru, w którym jesteś, jeden kieliszek lub lampka wina może przyczynić się do:
- obniżenia ilorazu inteligencji dziecka, osłabienia pamięci, trudności ze skupianiem uwagi oraz z nauką;
- różnych problemów ze zdrowiem dziecka;
- rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS), który obejmuje wiele zaburzeń: choroby serca, zmiany w obrębie organów płciowych, nieprawidłowości w obrębie twarzy, zaburzenia wzrostu.
Tylko bez dymu
Zdrowiu dziecka może zaszkodzić przebywanie w towarzystwie palących. Dla dobra dziecka unikaj zadymionych miejsc, a jeśli ktoś pali w domu, namawiaj, by odzwyczaił się od papierosów. Pomóc mogą specjalne plastry, gumy, inhalatory nikotynozastępcze, np. e-papieros.
Czas na przyjemności
Ciąża nie jest tylko czasem zakazów. Są rzeczy, które możesz teraz robić bez wyrzutów sumienia, że zaniedbasz inne ważniejsze sprawy.
- Dbać o siebie – bez skrupułów możesz spędzać dużo czasu, wcierając w skórę preparaty nawilżające i ujędrniające. W ten sposób dbasz już o kondycję skóry po porodzie, np. zapobiegasz rozstępom.
- Dobrze się odżywiać – przez dziewięć miesięcy jesteś zwolniona z dbania o linię. Jedyna dieta, jaką powinnaś teraz stosować, polega na racjonalnym odżywianiu – nie polega ono, oczywiście, na jedzeniu za dwoje.
Poznaj: 10 złotych zasad żywienia w ciąży
- Ćwiczyć – najlepiej w ramach zajęć dla kobiet w ciąży. Oferta jest spora: joga, pilates, aerobik w wodzie, taniec brzucha, tai-chi. A jeśli nie odpowiada ci ćwiczenie w grupie – możesz spacerować albo pływać w basenie. Kiedy się ruszasz, twój organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia.
- Chodzić na masaże – do salonu, który oferuje zabiegi dla kobiet w ciąży. Ciała przybywa, mięśnie stają się coraz bardziej napięte, wykwalifikowani masażyści sprawią, że poczujesz się lżej.
- Czytać – bo jest ku temu więcej okazji. Częściej wypoczywasz, wylegujesz się w łóżku. Stos nieprzeczytanych książek ma teraz szanse stopnieć.