Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, papieros, palić
Zdrowie w ciąży

Papierosy i alkohol w ciąży? Zdecydowanie dziękuję!

Jesteś w ciąży i chcesz, żeby twoje dziecko było zdrowe? Natychmiast rzuć palenie i nie daj się namówić nawet na kieliszek wina czy małe piwo podczas całej ciąży.

A wydawałoby się, że sprawa jest oczywista – kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna pić ani palić. Tymczasem ogólnopolskie badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że aż 11 procent Polek w ciąży paliło papierosy, a 14 procent piło alkohol. Takie wyniki przedstawiło Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Zatem warto jeszcze raz przypomnieć, że na czele listy rzeczy bezwzględnie zakazanych kobietom, które spodziewają się dziecka, znajduje się:

Palenie i przebywanie wśród palących

Dziecko palącej mamy nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami(!) substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Aż czterdzieści z nich ma działanie rakotwórcze. Jeśli palisz lub zdarza ci się – mimo ciąży – sięgać po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Gdy palisz:

  • zwiększasz ryzyko komplikacji podczas ciąży. Dziecko może urodzić się z niską masą ciała, może być bardziej podatne na różne choroby (także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi);
  • przyczyniasz się do tego, że jego serce bije szybciej;
  • maleństwo jest bardziej zagrożone syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS);
  • w przyszłości dziecko może być bardziej niespokojne niż jego rówieśnicy i przejawiać skłonność do agresywnych zachowań  – gryzienia, kopania czy bicia.

Picie wina, piwa i słabych drinków

Przyszłej mamie może zaszkodzić nawet minimalna ilość alkoholu. Niezależnie od trymestru, w którym jesteś, jeden kieliszek lub lampka wina może przyczynić się do:

  • obniżenia ilorazu inteligencji dziecka, osłabienia pamięci, trudności ze skupianiem uwagi oraz z nauką;
  • różnych problemów ze zdrowiem dziecka;
  • rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS), który obejmuje wiele zaburzeń: choroby serca, zmiany w obrębie organów płciowych, nieprawidłowości w obrębie twarzy, zaburzenia wzrostu.

Tylko bez dymu

Zdrowiu dziecka może zaszkodzić przebywanie w towarzystwie palących. Dla dobra dziecka unikaj zadymionych miejsc, a jeśli ktoś pali w domu, namawiaj, by odzwyczaił się od papierosów. Pomóc mogą specjalne plastry, gumy, inhalatory nikotynozastępcze, np. e-papieros.

Czas na przyjemności

Ciąża nie jest tylko czasem zakazów. Są rzeczy, które możesz teraz robić bez wyrzutów sumienia, że zaniedbasz inne ważniejsze sprawy.

  • Dbać o siebie – bez skrupułów możesz spędzać dużo czasu, wcierając w skórę preparaty nawilżające i ujędrniające. W ten sposób dbasz już o kondycję skóry po porodzie, np. zapobiegasz rozstępom.
  • Dobrze się odżywiać – przez dziewięć miesięcy jesteś zwolniona z dbania o linię. Jedyna dieta, jaką powinnaś teraz stosować, polega na racjonalnym odżywianiu – nie polega ono, oczywiście, na jedzeniu za dwoje.

Poznaj: 10 złotych zasad żywienia w ciąży

  • Ćwiczyć – najlepiej w ramach zajęć dla kobiet w ciąży. Oferta jest spora: joga, pilates, aerobik w wodzie, taniec brzucha, tai-chi. A jeśli nie odpowiada ci ćwiczenie w grupie – możesz spacerować albo pływać w basenie. Kiedy się ruszasz, twój organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia.
  • Chodzić na masaże – do salonu, który oferuje zabiegi dla kobiet w ciąży. Ciała przybywa, mięśnie stają się coraz bardziej napięte, wykwalifikowani masażyści sprawią, że poczujesz się lżej.
  • Czytać – bo jest ku temu więcej okazji. Częściej wypoczywasz, wylegujesz się w łóżku. Stos nieprzeczytanych książek ma teraz szanse stopnieć.

 

 

 

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

początek ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Początek ciąży: na co uważać, jak dbać o siebie na początku ciąży
Początek ciąży to dla kobiety czas wielkich zmian w organizmie i psychice. Gdy test ciążowy pokaże dwie kreski, pojawia się mnóstwo pytań. Wyjaśniamy, jak rozpoznaje się i potwierdza ciążę, kiedy iść do lekarza na pierwszą ciążową wizytę i jak troszczyć się o siebie i dziecko w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o początku ciąży.

Początek ciąży to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Pojawiają się pierwsze objawy ciąży , ciężarna zaczyna odczuwać nudności, powiększa się brzuch i piersi, ustaje miesiączka. Większości kobiet dowiaduje się o ciąży, dopiero gdy zrobi test ciążowy. Niejedna przyszła mama może obawiać się, że przed opóźnieniem okresu zrobiła coś, co mogło zaszkodzić dziecku (wypiła kilka drinków, przeżywała silny stres). Oto najważniejsze informacje o początku ciąży. Sprawdź, jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia, kiedy iść do lekarza, na co uważać na początku ciąży. Odpowiadamy na pytania, które intrygują każdą przyszłą mamę.  Spis treści:  Początek ciąży: pierwsze objawy Kiedy początek ciąży: jak to ustalić? Początek ciąży: kiedy do lekarza? Początki ciąży: na co uważać? Początek ciąży: co robić? Częste pytania na początku ciąży Początek ciąży: pierwsze objawy Kobieta zwykle może rozpoznać ciążę, gdy ustaje krwawienie miesięczne. Aby potwierdzić, że spodziewa się dziecka, może zrobić test ciążowy, oznaczyć poziom beta hCG lub udać się na badanie ginekologiczne. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle ok. 6 tygodnia ciąży . Początki ciąży, te pierwsze dni mogą być dla kobiety zupełnie zwyczajne – zmiany związane z zapłodnieniem najczęściej nie są dostrzegane w pierwszym tygodniu ciąży . Jednak jeśli przyszła mama uważnie obserwuje swój organizm, może rozpoznać ciążę na wczesnym etapie. Objawy pierwszego tygodnia ciąży są podobne do tych, które kobieta odczuwa przed miesiączką. Takie bardzo wczesne objawy to: tkliwość piersi, ból w podbrzuszu lub ból jajników.  Pierwsze objawy ciąży to:  ból piersi, zmęczenie, ból brzucha , częste wizyty w toalecie,...

kobieta
materiały prasowe
Zdrowie w ciąży
Nowe zwyczaje w czasie ciąży
Przez kilka pierwszych tygodni ciąży nie wiedziałaś, że będziesz mamą. Sprawdź, czy Twoje zachowanie w tym okresie, w żaden sposób nie wpłynęło na rozwój płodu.

Byłabyś całkiem spokojna o zdrowie malucha, gdybyś już na rok przed planowaną ciążą unikała używek i była ostrożna w dobieraniu lekarstw. Nie robiłaś tego. Zacznij dbać o siebie od dziś. W ciągu pierwszych kilkunastu dni po zapłodnieniu nie wiedziałaś jeszcze o swoim odmiennym stanie? A potem zamartwiałaś się, czy mogłaś zaszkodzić dziecku? Nie wpadaj w panikę. Przez pierwsze dwa tygodnie, czyli od momentu owulacji do daty, w której powinna pojawić się miesiączka, zarodek dopiero wędruje przez jajowód, by zagnieździć się w macicy. Zanim tam dotrze, składniki chemiczne zawarte w lekach mają na niego niewielki wpływ. Jednak jeśli nie masz okresu, nie zwlekaj ze zrobieniem testu ciążowego. Bezpieczne leczenie w czasie ciąży - Na przeziębienie stosuj witaminę C, wapno, aliofil, rutinoscorbin w ciąży . Jeśli boli Cię gardło, lepiej nie ssij tabletek, tylko stosuj płukanki z roztworu soli czy azulanu. - Leki przeciwbólowe najlepiej ogranicz do naprawdę poważnych dolegliwości. W wyjątkowych przypadkach zastosuj paracetamol. - Gorączkę zwalczysz pyralginą. Zdrowsza jednak będzie kąpiel w chłodnej wodzie, która szybko obniży temperaturę. - Jeśli cierpisz na zaparcia, lekarz może przepisać Ci xennę. Jak najszybciej zmień też dietę. Codziennie pij kubek jogurtu, jedz dwa jabłka i cztery-pięć suszonych śliwek (przyspieszają trawienie). Takie naturalne lekarstwo jest najbezpieczniejsze.[CMS_PAGE_BREAK] Skusiłaś się na drinka... ...i nie odmówiłaś sobie kilku piw – nie zamartwiaj się. Jednorazowa, niewielka dawka we wczesnym okresie ciąży nie zaszkodzi dziecku. Jego zdrowiu i nawet życiu zagroziłoby codzienne picie. Odkąd wiesz o swojej ciąży, nie daj się już skusić. Alkohol przenika do płodu w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. A dziecko ma jeszcze słabo wykształcone enzymy eliminujące alkohol z krwi, więc jego skutki odczuwa...

kobieta, mężczyzna, łóżko, test ciążowy, radość
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
13 przykazań dla przyszłej mamy
Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Przyjmij gratulacje. A zaraz potem zrób wszystko, by ciąża przebiegała prawidłowo, a twoje dziecko było zdrowe. No i oczywiście, abyś ty sama czuła się jak najlepiej.

Odtańczyłaś taniec radości. Pokazałaś test ciążowy z dwiema kreseczkami ukochanemu. Z trudem oparłaś się pokusie, by już teraz kupić najmniejsze śpioszki i największego pluszaka w sklepie. Wysłałaś kilkadziesiąt SMS-ów. Co jeszcze powinnaś zrobić? 1. Idź do lekarza Testy są wiarygodne, jednak ciąża zawsze wymaga potwierdzenia. Trzeba także dokładnie określić jej „wiek” (a co za tym idzie, określić przypuszczalny termin porodu). Pierwsza wizyta powinna się odbyć nie później niż między 8. a 12. tygodniem ciąży . Lekarz wypisze ci skierowanie na badania, założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Gdzie znaleźć dr. Właściwego? Najlepszym źródłem informacji są znajomi. Każda kobieta ma inne oczekiwania, dlatego pytaj o konkrety (co najbardziej podoba ci się w tym lekarzu?). 2. Dbaj o siebie Wszędzie to słyszysz, ale to naprawdę dobra rada, bo teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Wysypiaj się, unikaj zakatarzonych i kaszlących ludzi, noś zimą czapkę, nie haruj jak wół, nie szalej na imprezach do białego rana, odpuść sobie trekking w Kambodży. Nie o to chodzi, żebyś chodziła w maseczce i  leżała brzuchem do góry, jednak nie narażaj się na choroby. I nie walcz ze swoim ciałem: jeśli mówi „chcę odpocząć”, uwierz mu – naprawdę tego potrzebuje.  Ciąża nie jest chorobą, jednak to spore obciążenie dla organizmu, który musi się przestroić na zupełnie inny tryb. 3. Dbaj o dziecko Unikaj wszystkiego, co może mu zaszkodzić: alkoholu , papierosów (o dopalaczach „do kolekcjonowania” i innych wynalazkach nie ma nawet co wspominać). To naprawdę nie są żarty: dzieci palących i pijących mam częściej rodzą się mniejsze i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz