Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Pierwsze USG w ciąży: kiedy należy je wykonać?

Pierwsze USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4.-5. tygodniu ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. Badanie potwierdza m.in. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy oraz czy płód rozwija się prawidłowo. USG umożliwia także ustalenie przybliżonego terminu porodu.

Pierwsze USG w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badanie to pozwala wykryć już na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości związane z rozwojem płodu. Pierwsze USG jest najczęściej wykonywane przez pochwę, a nie przez powłoki brzuszne. Ciężarna otrzyma informację o tym, czy ciąża jest pojedyncza lub mnoga. Dzięki badaniu dowie się także, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy. Może też poznać jego dokładny wiek (z dokładnością do 7–10 dni) i zobaczyć bijące serce dziecka (choć nie jest to regułą, zwłaszcza przed 8 tygodniem ciąży).

Pierwsze USG w ciąży:

Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze ciążowe USG wykonuje się między 6. tygodniem ciąży a 11. tygodniem. Jest to tzw. USG transwaginalne (domaciczne, dopochwowe). Macica jest jeszcze zbyt mała, by była dobrze widoczna przez brzuch, dlatego USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. - Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki, czyli w okolicach 4-5. tygodnia ciąży, z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Co można zobaczyć na pierwszym USG?

To, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serca – nie zawsze jest możliwy podczas badania, które jest wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce i cały układ krążenia wykształca się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), ale jeśli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży, jeszcze nie zobaczymy akcji serca. Nie znaczy to jednak, że ciąża rozwija się nieprawidłowo. Po prostu serce zaczyna pompować krew dopiero w 6-7 tygodniu ciąży. Ten moment jest niezwykle ważny. - Możliwość usłyszenia bicia serca zarodka jest jednak dla ultrasonologa i lekarza punktem kluczowym, ponieważ jeśli zobaczymy bijące serce, to już mamy pierwsze potwierdzenie, że ciąża jest prawidłowa - mówi dr Malinowski.

Po co wykonuje się pierwsze ciążowe USG?

Na tym badaniu, choć z punktu widzenia przyszłej mamy niewiele da się zobaczyć, lekarz sprawdza istotne parametry, które pozwalają ocenić, czy ciąża przebiega w odpowiedni sposób. Specjalista upewnia się, czy:

  • nie jest to ciąża pozamaciczna,
  • jeśli ciąża jest w jamie macicy, czy rozwija się prawidłowo,
  • wszystkie wymiary, które na tym etapie ciąży można zmierzyć, są prawidłowe,
  • nie ma żadnych krwiaków,
  • na narządzie rodnym nie ma mięśniaków lub torbieli na jajnikach.

Kiedy wykonać USG prenatalne?

Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. USG prenatalne zalicza się do nieinwazyjnych badań, które mają za zadanie wykryć większość wad serca, wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne czy zespół Downa. USG prenatalne wykonuje się najczęściej w 11.-14., a także w 20. oraz 30. tygodniu ciąży. Warunkiem wykonania badania jest wielkość dziecka, czyli pomiar CRL: podczas USG prenatalnego płód powinien mieć od 45 mm do 84 mm długości.

Wszystkie nieprawidłowości, które można wykryć już na początku ciąży, mogłyby zagrażać jej rozwojowi albo zdrowiu kobiety, dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wykonaniem pierwszego badania ultrasonograficznego w ciąży, ale zrobić je w wyznaczonym przez ginekologa terminie. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Zobacz także:

usg połówkowe
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
USG połówkowe: kiedy się je wykonuje, jak wygląda?
USG połówkowe przeprowadza się ok. 20. tygodnia ciąży. To najważniejsze badanie USG w czasie 9 miesięcy ciąży. Podczas wizyty lekarz z ogromną dokładnością sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo.

Jeśli jesteś już w drugim trymestrze ciąży, niedługo czeka cię kolejne obowiązkowe badanie USG w ciąży , tzw. połówkowe (w ciągu 9 miesięcy musisz wykonać co najmniej trzy badania USG, po jednym w każdym trymestrze). Czego się na nim dowiesz? Zobacz, co mówi nasz ekspert!  Co to jest USG połówkowe? Badanie USG połówkowe jest podstawowym narzędziem w diagnostyce prenatalnej. To najważniejsze badanie USG w ciąży. Dzięki niemu możemy ocenić budowę zewnętrzną i wewnętrzną płodu, a także wykryć wady budowy płodu. USG połówkowe wykonuje się przez powłoki brzuszne za pomocą aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w sondę. W przeciwieństwie do USG prenatalnego , w przypadku którego badanie przez powłoki może być niemożliwe, USG w połowie ciąży nigdy nie jest wykonywane dopochwowo. Badanie trwa od 30 do 45 minut i w prywatnym gabinecie kosztuje od 200 do 300 zł. Kosz badania będzie większy, jeśli USG jest połączone z testem PAPP-A. Warto mieć świadomość, że nie da się ustalić sztywnych norm dla USG połówkowego (normy zmieniają się praktycznie każdego dnia ciąży). Najważniejsza jest więc ocena lekarza, który podczas USG połówkowego sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo, i ewentualnie skieruje ciężarną na dalsze badania. USG połówkowe: kiedy je zrobić i jak wygląda? USG połówkowe wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży – jest ono zalecane każdej kobiecie . To jedno z najważniejszych badań ultrasonograficznych w ciąży. Podczas tego badania dokładnie ocenia się anatomię płodu. Lekarz ogląda całe dziecko fragment po fragmencie i w różnych przekrojach – zaczynając od głowy, a kończąc na kończynach. Malec jest także mierzony, a lekarz sprawdza, czy dziecko rośnie proporcjonalnie. Wyniki umieszcza na siatkach centylowych. Oglądane są także wszystkie narządy, takie jak mózg,...

USG prenatalne
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!

USG prenatalne (zwłaszcza USG połówkowe ) to bardzo ważne badanie w ciąży, bo dzięki niemu możemy dokładnie ocenić anatomię płodu. – Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau –  mówi nam dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. USG prenatalne , które jest jednym z badań genetycznych, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka   (wykorzystuje się do niego aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki, które pozwalają uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu). Warto pamiętać, że wszystkie badania USG są całkowicie bezpieczne .  Kiedy wykonuje się USG prenatalne? Standardowo wykonuje się 3-4 badania USG w ciąży . – Dokładny okres, kiedy wykonuje się USG prenatalne,   przypada między 11. tygodniem ciąży i 0 dni, a 13. tygodniem ciąży plus kolejnych 6 dni – mówi lekarz. Wyjaśnia jednak, że to nie wiek ciąży jest warunkiem wykonania badania, ale wielkość dziecka, czyli pomiar CRL: podczas USG prenatalnego płód powinien mieć od 45 mm do 84 mm długości. Najczęściej USG prenatalne powtarza się jeszcze dwa razy w czasie trwania ciąży: drugie USG prenatalne wykonuje się między 18. a 23. tygodniem ciąży, trzecie USG prenatalne wykonuje się między 30. a 32. tygodniem ciąży. Jak wygląda USG prenatalne? Kobieta kładzie się na leżance ustawionej obok aparatu USG i odsłania brzuch. Lekarz nakłada żel na głowicę aparatu i rozsmarowuje go na skórze brzucha ciężarnej. Następnie, lekko dociskając głowicę, przesuwa nią po powłokach brzusznych, co pozwala uzyskać obraz płodu na monitorze aparatu. Chociaż najczęściej badanie wykonuje się za pomocą głowicy przykładanej do powłok brzusznych, gdy pacjentka ma znaczną nadwagę lub otyłość, lekarz może...

USG 30 tydzień ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]
Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.

USG w 30 tygodniu ciąży to popularne określenie badania, które należy wykonać między 28 a 32 tygodniem ciąży . Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik wyjaśnia w naszym filmie, co można zaobserwować w trakcie tego ostatniego obowiązkowego USG w ciąży i dlaczego jest to tak ważne badanie. Co bada się na USG w 30 tygodniu ciąży? Na ok. 30 tydzień ciąży przypada trzecie obowiązkowe badanie USG w ciąży . W jego trakcie lekarz sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo. W praktyce bada się dokładnie te same parametry, co na USG połówkowym , jednak wbrew popularnemu przekonaniu, na USG w 30 tygodniu ciąży, wiele rzeczy widać… mniej wyraźnie. „Na przykład serce płodu widzimy teraz gorzej niż na poprzednich badaniach, ponieważ jest ono schowane w klatce piersiowej. Z upływem tygodni ciąży kostnieją żebra płodu i na badaniu obserwujemy tzw. efekt żaluzji, ponieważ fale ultradźwiękowe odbijają się od kości” – tłumaczy dr Malinowski.  Po co wykonuje się USG w 30 tygodniu ciąży? Zdaniem dra Mariana Malinowskiego odpowiedź na to pytanie jest prosta. „Musimy sprawdzić, czy dziecko urosło tak, jak urosnąć powinno, czyli zgodnie z zaplanowanym terminem porodu . Wielkość dziecka, zarówno po porodzie, jak i przed porodem, to jeden z ważniejszych parametrów, mówiących nam o dobrostanie dziecka. Sprawdzamy także, czy od ostatniego USG nie rozwinęły się u dziecka żadne wady, bo przecież nie wszystkie rzeczy pokazują się w 12 czy 20 tygodniu ciąży ” – wyjaśnia ginekolog. Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl       Zobacz także:       Wszystko o USG w ciąży 5 rodzajów ciążowego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz