Pierwsze USG w ciąży: kiedy należy je wykonać?
Pierwsze USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4.-5. tygodniu ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. Badanie potwierdza m.in. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy oraz czy płód rozwija się prawidłowo. USG umożliwia także ustalenie przybliżonego terminu porodu.
Pierwsze USG w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badanie to pozwala wykryć już na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości związane z rozwojem płodu. Pierwsze USG jest najczęściej wykonywane przez pochwę, a nie przez powłoki brzuszne. Ciężarna otrzyma informację o tym, czy ciąża jest pojedyncza lub mnoga. Dzięki badaniu dowie się także, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy. Może też poznać jego dokładny wiek (z dokładnością do 7–10 dni) i zobaczyć bijące serce dziecka (choć nie jest to regułą, zwłaszcza przed 8 tygodniem ciąży).
Pierwsze USG w ciąży:
Pierwsze ciążowe USG wykonuje się między 6. tygodniem ciąży a 11. tygodniem. Jest to tzw. USG transwaginalne (domaciczne, dopochwowe). Macica jest jeszcze zbyt mała, by była dobrze widoczna przez brzuch, dlatego USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. - Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki, czyli w okolicach 4-5. tygodnia ciąży, z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.
To, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serca – nie zawsze jest możliwy podczas badania, które jest wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce i cały układ krążenia wykształca się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), ale jeśli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży, jeszcze nie zobaczymy akcji serca. Nie znaczy to jednak, że ciąża rozwija się nieprawidłowo. Po prostu serce zaczyna pompować krew dopiero w 6-7 tygodniu ciąży. Ten moment jest niezwykle ważny. - Możliwość usłyszenia bicia serca zarodka jest jednak dla ultrasonologa i lekarza punktem kluczowym, ponieważ jeśli zobaczymy bijące serce, to już mamy pierwsze potwierdzenie, że ciąża jest prawidłowa - mówi dr Malinowski.
Na tym badaniu, choć z punktu widzenia przyszłej mamy niewiele da się zobaczyć, lekarz sprawdza istotne parametry, które pozwalają ocenić, czy ciąża przebiega w odpowiedni sposób. Specjalista upewnia się, czy:
- nie jest to ciąża pozamaciczna,
- jeśli ciąża jest w jamie macicy, czy rozwija się prawidłowo,
- wszystkie wymiary, które na tym etapie ciąży można zmierzyć, są prawidłowe,
- nie ma żadnych krwiaków,
- na narządzie rodnym nie ma mięśniaków lub torbieli na jajnikach.
Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. USG prenatalne zalicza się do nieinwazyjnych badań, które mają za zadanie wykryć większość wad serca, wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne czy zespół Downa. USG prenatalne wykonuje się najczęściej w 11.-14., a także w 20. oraz 30. tygodniu ciąży. Warunkiem wykonania badania jest wielkość dziecka, czyli pomiar CRL: podczas USG prenatalnego płód powinien mieć od 45 mm do 84 mm długości.
Wszystkie nieprawidłowości, które można wykryć już na początku ciąży, mogłyby zagrażać jej rozwojowi albo zdrowiu kobiety, dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wykonaniem pierwszego badania ultrasonograficznego w ciąży, ale zrobić je w wyznaczonym przez ginekologa terminie.
Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Zobacz także: