ciąża, kobieta w ciąży, para, mężczyzna, para w ciąży
WONG SZE FEI - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Zapobiegaj problemom w ciąży!

Mamo, nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Nawet łagodne środki mogą być dla mnie niebezpieczne, zwłaszcza na początku ciąży.

Zawsze mów lekarzowi, że masz w brzuchu lokatora. To pozwoli mu dobrać odpowiednie leki.
Możesz naprawdę wiele zrobić, by uniknąć częstych w ciąży problemów. A jeśli już się przytrafią? Sprawdź, jak postępować! Zwykle ciąża przebiega bez komplikacji. Rzadko przyszła mama musi być objęta szczególną ochroną. Ale to nie powinno uśpić Twojej czujności. Obserwuj swój organizm, regularnie rób badania, stosuj się do lekarskich zaleceń. To najlepsza gwarancja, że dziecko urodzi się zdrowe, a Ty będziesz czuła się dobrze. Niczego nie lekceważ!
O niepokojących sygnałach informuj ginekologa.

Oto problemy, na które powinnaś zwrócić uwagę, ponieważ mogą być groźne dla dziecka:

Zbyt mało żelaza

Jest ono potrzebne do budowy czerwonych krwinek. Niedobory tego pierwiastka są przyczyną anemii, która zdarza się u 20 proc. kobiet w ciąży. Jej objawy to: bladość, zmęczenie, kołatanie serca, duszność, a nawet omdlenia. W ciąży stosunkowo łatwo jest ją wykryć w rutynowych, zalecanych regularnie przez lekarza badaniach krwi. Świadczy o niej mała liczba czerwonych ciałek oraz niski poziom hemoglobiny.
Lekarz zaleci:

 • dietę – produkty bogate w żelazo: czerwone mięso, ryby morskie, jajka, suszone owoce, zielone warzywa, pełnoziarnisty chleb;
 • preparaty zawierające żelazo, a także kwas foliowy oraz witaminy, zwłaszcza te z grupy B.

Problemy z cukrem

Jedna z postaci cukrzycy ujawnia się podczas ciąży – i zwykle ustępuje po porodzie. Wywołują ją zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Rozpoznaje się ją na podstawie badań krwi i oznaczenia poziomu glukozy we krwi na czczo. Trzeba wykonać jeden z testów obciążenia glukozą – robi się go na czczo oraz po godzinie od wypicia odpowiedniego jej roztworu.
Lekarz zaleci:

 • dietę – bez cukru, miodu, słodyczy; ograniczenie tłustych mięs, pełnego mleka i jego przetworów;
 • ćwiczenia fizyczne – gimnastyka, spacery, ruch na powietrzu;
 • kontrolowanie poziomu cukru specjalnym glukometrem;
 • jeśli leczenie dietą nie pomoże, trzeba przyjmować insulinę.

Cytomegalia

Zakażenie tym wirusem jest niebezpieczne (może powodować opóźnienie rozwoju dziecka). Warto zrobić badanie krwi na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii jeszcze przed ciążą lub już w jej trakcie (nie jest ono obowiązkowe).
Lekarz zaleci:

 • jeśli się zarazisz, konieczne będzie leczenie w szpitalu zakaźnym. Noworodkowi zostaną podane leki przeciwwirusowe.

Zatrucie ciążowe

W łagodnej formie gestoza (to inna nazwa zatrucia) występuje u 5–10 proc. przyszłych mam. Poprzedza ją nadciśnienie, obrzęk nóg, rąk i twarzy, zaburzenia pracy wątroby i nerek. W moczu jest dużo białka. W wykryciu jej pomaga pomiar ciśnienia wykonywany podczas wizyt u ginekologa (powinno wynosić poniżej 140/90). Zgłoś się do lekarza, gdy masz uporczywe bóle głowy.
Lekarz zaleci:

 • specjalną dietę. Trzeba zrezygnować z kawy i herbaty, napojów gazowanych, soli, za to należy jeść produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (np. ryby);
 • odpoczynek, unikanie stresów. Gdy to nie pomoże, konieczne są:
 • hospitalizacja z zaleceniem bezwzględnego leżenia (najlepiej na lewym boku) oraz przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi;
 • ścisły nadzór stanu twojego i dziecka, monitorowanie płodu (badania KTG i USG);
 • czasem jest konieczne wcześniejsze zakończenie ciąży – przez cesarskie cięcie lub poprzez wywołanie porodu siłami natury.

Listerioza

Skutkiem zarażenia bakterią listerii może być przedwczesny poród, a nawet obumarcie płodu. By zapobiec chorobie, nie jedz surowego i półsurowego mięsa (tatara, krwistych befsztyków), pasztetu, serów pleśniowych. Przed jedzeniem zawsze myj warzywa i owoce.
Lekarz zaleci:

 • jeśli się zarazisz, konieczne jest leczenie antybiotykiem (a po porodzie także podanie odpowiedniego leku dziecku).

Ospa wietrzna

Najgroźniejsza jest między 13. a 20. tygodniem ciąży i tuż przed porodem. Ochroną jest unikanie dużych skupisk ludzi.
Lekarz zaleci:

 • w razie niebezpieczeństwa – leki przeciwwirusowe i immunoglobulinę. Mogą zapobiec zakażeniu lub złagodzić jego objawy.

Przedwczesne skurcze

Po 20. tygodniu ciąży macica zaczyna przygotowywać się do porodu, kurcząc się i napinając (to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Trwają około 30 sekund i nie bolą. Czasem trudno je odróżnić od nieprawidłowej przed wczesnej czynności skurczowej macicy. Gdy zaczyna się skurcz, połóż się i rozluźnij lub wstań, pospaceruj. Jeśli skurcze nie miną lub będą bolesne, zawiadom lekarza.
Lekarz zaleci:

 • unikanie wysiłku, a jeśli uzna za konieczne – pobyt w szpitalu, monitorowanie stanu mamy;
 • podawanie leków hamujących skurcze. Przed 34. tygodniem ciąży lekarz może również przepisać kortykosterydy, które przyspieszają dojrzewanie płuc dziecka (na wypadek przedwczesnego porodu).

Różyczka

Jeśli wcześniej nie chorowałaś, uważaj! Zarażenie w pierwszych tygodniach ciąży może skutkować poważnymi wadami u malca. Przed ciążą dobrze jest zrobić badania na obecność przeciwciał. Jeśli ich nie ma, zaszczep się. Gdy nie zdążyłaś tego zrobić, ogranicz kontakty z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Lekarz zaleci:

 • jeśli miałaś kontakt z osobą chorą na różyczkę, a nie masz przeciwciał, lekarz poda immunoglobulinę, która osłabi przebieg infekcji.

Toksoplazmoza

Najlepiej w pierwszym trymestrze zbadać, czy masz przeciwciała (IgG). Jeśli nie, zaleca się robienie badań w każdym trymestrze. Jeśli nie masz przeciwciał, unikaj też kontaktów z kotami (najczęściej przenoszą chorobę). Nie jedz surowego mięsa, nie pij surowego mleka, warzywa i owoce myj przed jedzeniem.
Lekarz zaleci:

 • jeżeli się zarazisz, lekarz może przepisać antybiotyk, a także leczenie noworodka po porodzie. Konieczne jest badanie USG (szczególnie trzeba zwrócić uwagę na rozwój mózgu dziecka).

Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

2 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości
Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.

Gratulacje! W 2 miesiącu ciąży prawdopodobnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Przygotuj się na wiele ekscytujących chwil, ale też sporo wyzwań. Sprawdź, co cię czeka w najbliższych tygodniach. Dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić, a czego powinnaś się wystrzegać na początku ciąży. Spis treści: 2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży? Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży? Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży Ważne badania w 2 miesiącu ciąży Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży 2 miesiąc ciąży – który to tydzień? 2 miesiąc ciąży zaczyna się w 5 tygodniu ciąży, a kończy w 8 tygodniu ciąży, natomiast połowa drugiego miesiąca przypada na 7. tydzień ciąży . Jest to I trymestr ciąży. Przede wszystkim jest to czas organogenezy, czyli wykształcania się u płodu wszystkich niezbędnych do życia narządów.  Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży? Zarodek już się zagnieździł w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od ciebie – z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12 tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała zarodka. W 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy. Dlatego okres ten nazywa się organogenezą. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to oczy, które potem przesuną się w dół twarzy. Twój maluch intensywnie się rozwija! Pod koniec 2 miesiąca ciąży twoje dziecko: mierzy ok. 1,5 cm długości; jest już kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym...

mama, lekarz, ciąża, kobieta, badania
Zdrowie w ciąży
Zakazane choroby w ciąży
Jedne choroby są bardziej niebezpieczne, inne mniej. Ważne, by szybko je rozpoznać i wyleczyć.

Nie ma co ukrywać: chorowanie w ciąży to stres dla przyszłej mamy. Ale z drugiej strony: rzadko udaje się przetrwać całe dziewięć miesięcy bez infekcji. Co robić? Chronić siebie i brzuszek bardzo prostymi sposobami: unikać miejsc, gdzie łatwo można się zarazić (wielkie sklepy, przedszkola, zatłoczone kina), zgłaszać się systematycznie na badania i... często myć ręce. Więcej szczegółów w ramkach. Cytomegalia • Jak rozpoznać? Infekcja często przebiega bezobjawowo. Niekiedy chorzy wymieniają takie objawy, jak gorączka, ból gardła. • Co robić? Przed ciążą lub w jej trakcie można sprawdzić, czy we krwi są przeciwciała. Jeżeli badanie (nie jest obowiązkowe) potwierdzi, że zarażenie spowodował wirus CMV, lekarz zaleci podanie immunoglobuliny, by zabezpieczyć płód . Unikaj kontaktu z moczem lub śliną dzieci, bo to one często są nosicielami wirusa. Raz przebyta choroba uodpornia.   Opryszczka • Jak rozpoznać? Wirus atakuje śluzówkę sromu, pochwy, szyjki macicy. Tworzą się tam wypełnione płynem pęcherzyki. Po jakimś czasie pękają, pozostawiając bolesne nadżerki. UWAGA! Niebezpieczna dla dziecka jest tylko opryszczka płciowa wywołana przez HSV typu II. • Co robić? Jeśli zaraziłaś się nią jeszcze przed zajściem w ciążę, to powiedz o tym lekarzowi. Wirus , który był uśpiony przez wiele lat, może uaktywnić się właśnie teraz, gdy spodziewasz się dziecka. Ginekolog zapewne zaproponuje ci leczenie zapobiegawcze od 36. tygodnia ciąży , dzięki temu maluszek, przeciskając się przez kanał rodny, nie zarazi się wirusem. A jeśli pojawią się pęcherzyki – zdecyduje o cesarskim cięciu.     Infekcja intymna • Jak rozpoznać? Podczas siusiania odczuwasz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Na bieliźnie pojawiły się białe, grudkowate upławy. Możesz mieć też bóle brzucha...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj