Zdrowie w ciąży

Picie alkoholu w ciąży. Nie rób tego!

Lampka wina na imprezie, a może piwo w klubie? Stop! Zatrzymaj się i... nie bierz do ust ani kropli alkoholu. Dlaczego? Przeczytaj!

Kiedyś lubiłaś wypić kieliszek wina lub piwo ze znajomymi. Może nawet słyszałaś, że czerwone wino wpływa na zwiększenie liczby czerwonych krwinek, a piwo oczyszcza nerki... I dlatego może ci się wydawać, że odrobina alkoholu w ciąży nie zaszkodzi. Nic z tych rzeczy!
Alkohol działa toksycznie na maluszka w twoim łonie i jest niedobry w każdej ilości. Pijąc w ciąży, ryzykujesz zdrowie i inteligencję swojego dziecka. Zawsze o tym pomyśl, gdy nabierzesz ochoty na coś mocniejszego. Stawką w tej grze jest całe życie twojego maleństwa.

Każda ilość jest szkodliwa

Wszystkie napoje alkoholowe zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach. Jeśli jesteś w ciąży, każdy z nich może niekorzystnie wpłynąć na rozwój twojego dziecka. Alkohol powoduje więcej szkód u rozwijającego się w łonie mamy maleństwa niż inne substancje, łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą! Uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek narkotyk.

Kłopoty maluszka

Skutki mogą być dla dziecka nieodwracalne. Mama, która w ciąży nie stroni od alkoholu, ryzykuje urodzenie malca z płodowym zespołem alkoholowym, czyli FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Zespół alkoholowy powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka.
Najpoważniejsze problemy to:

  • Anomalie rozwojowe

Maluchy z zespołem alkoholowym rodzą się zazwyczaj znacznie mniejsze niż ich rówieśnicy – nawet jeśli ciąża jest donoszona. Mają mniejszy obwód główki. Wolniej przybywają na wadze. Mają też charakterystyczne zniekształcenia buzi: wąskie szpary powiekowe, pozornie szeroko rozstawione oczy, fałd w wewnętrznym kącie oka, szeroki nos, nieprawidłowo osadzone uszy. Niektóre mogą mieć wady serca, wątroby, stawów, wzroku.

  • Opóźnienia rozwojowe

Większość dzieci z FAS ma trwale uszkodzony mózg, skutkiem czego są zaburzenia neurologiczne – opóźniony rozwój lub niedorozwój umysłowy. Część dzieci wymaga nauki w szkole specjalnej lub indywidualnego toku nauczania. Wiek rozwojowy 18-latka z FAS może odpowiadać rozwojowi dziesięciolatka!

  • Nadwrażliwość

Ośrodkowy układ nerwowy u niemowląt z FAS jest pobudzony. Mają one często trudności z jedzeniem i spaniem, są nadwrażliwe na bodźce. Mogą mieć za duże albo zbyt małe napięcie mięśniowe.

Pamiątka na całe życie

Co ważne, tego typu problemy nie wynikają wcale ze złej woli lub też „niedobrego charakteru” dziecka, jak się czasem uważa. Są skutkiem zniszczenia pewnych partii mózgu przez alkohol w życiu płodowym! Dziecko musi być rehabilitowane, często przez wiele lat.
Najgorsze jest to, że objawy płodowego zespołu alkoholowego do końca nie przemijają z wiekiem. Dorosły może mieć potem problemy z podejmowaniem samodzielnych decyzji, z osiągnięciem pełnej niezależności, z pracą, założeniem rodziny i wytrwaniem w zdrowym związku. U takich dorosłych częściej zdarzają się próby samobójcze. Są oni również bardziej podatni na fizyczną, seksualną i emocjonalną przemoc.

To tylko jeden kieliszeczek

Wydaje ci się, że te zagrożenia ciebie nie dotyczą, bo pijesz sporadycznie? Pewnie zdarza ci się słyszeć namowy: „Napij się trochę, nie wygłupiaj się!”. Bądź asertywna i nie ulegaj. Prawda jest taka, że nikomu nigdy w żadnych badaniach nie udało się określić tzw. bezpiecznej w ciąży dawki alkoholu. Owszem, wpływ rzadszego picia może nie być tak wyraźny jak u dzieci alkoholiczek lub kobiet
pijących często – ale również jest negatywny. Najgroźniejsze są te skutki, które pozostają z dzieckiem na całe życie – choć w różnym nasileniu. Możesz nawet potem nie zdawać sobie sprawy, że gdybyś w ciąży nie piła, to mogłoby być inaczej, lepiej. Dziecko może mieć niższy iloraz inteligencji, słabszą pamięć, kłopoty ze skupianiem uwagi, trudności z nauką i ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych (np. czas, matematyka). Może być również nadaktywne.

Oczywiście mogło tak być, że nie wiedząc jeszcze o ciąży, sięgnęłaś po alkohol. Zdarza się to wielu przyszłym mamom. Ale teraz już więcej nie pij! Dla paru łyków przyjemności nie warto ryzykować zdrowia dziecka.

Zobacz też: Czym grozi alkoholowy zespół płodowy FAS?

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

Too Young To Drink
Materiały prasowe
Zdrowie w ciąży
Za młody, by pić! Nie korkuj dziecka w butelce
Zdjęcia dziecka w zakorkowanych butelkach z wódką, winem, szampanem pokazują, że dziecko nie ma wyjścia: pływa w alkoholu, gdy pijesz. Zdjęcia kampanii Too Young To Drink (Za młody by pić) szokują nie bardziej niż informacja, że w Polsce po alkohol sięga co trzecia kobieta w ciąży.

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki . Niszczy mózg. Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol . Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego. Piwo jak woda Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink . Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni. Alkohol niszczy mózg Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe . Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy.   Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu....

ciąża, alkohol, zakazane produkty, zakazane w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co to jest FAS? Przyczyny, diagnostyka, leczenie
Lampka wina w ciąży? Nie! Co roku rodzi się w Polsce około 1000 dzieci z FAS – alkoholowym zespołem płodowym. To więcej niż dzieci z zespołem Downa. FAS grozi dziecku zaburzeniami rozwoju i niskim ilorazem inteligencji. Możesz uchronić dziecko przed FAS – nie pij w ciąży alkoholu.

FAS to płodowy zespół alkoholowy. Aż 1 na 100 dzieci cierpi na zaburzenia rozwoju przez to, że ich matki piły w ciąży alkohol. Skąd bierze się FAS Jedyną przyczyną FAS jest picie alkoholu w ciąży . W Polsce wciąż przymyka się oko na kobiety w ciąży, które piją alkohol. Wiele osób sądzi, że jedno piwo czy kieliszek wina nie mają wpływu na dziecko. Tymczasem nawet lampka wina wypita w ciąży w momencie, kiedy rozwija się dany narząd czy układ u dziecka, może zaburzyć ten proces i spowodować wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (czyli FAS), który ma opłakane skutki dla dziecka w jego dzieciństwie i życiu dorosłym. Nie tylko kobiety-alkoholiczki mogą urodzić dziecko z FAS. Również dzieci kobiet, które w ciąży piły alkohol sporadycznie, mogą wykazywać cechy alkoholowego zespołu płodowego ( FAS) , Każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla dziecka rozwijającego się w twoim ciele. Zawartość alkoholu we krwi możesz sprawdzić w alkomacie online . Jak diagnozuje się FAS FAS można zdiagnozować tuż po urodzeniu. Diagnozuje się go po charakterystycznym wyglądzie dziecka oraz charakterystycznym zachowaniu. Cechy fizyczne to: specyficzne anomalie w budowie twarzy tj. krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótki, zadarty nos, wygładzona rynienka nosowa , wąska górna warga, brak czerwieni wargowej, wolniejszy rozwój środkowej części twarzy, mała i słabo rozwinięta żuchwa , nisko osadzone uszy, krótka szyja, niedorozwój płytki paznokciowej, anormalność stawów i kości, spowolniony rozwój fizyczny przed i po urodzeniu, opóźnienia wzrostu, niska waga urodzeniowa mała głowa, niski wzrost i waga w stosunku do wieku, opóźnienia rozwojowe. Dzieci z FAS mają też charakterystyczne objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: zaburzenia małej i dużej...

FAS
Adobe Stock
Zdrowie
FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy – jak się objawia u dziecka?
FAS (ang. fetal alcohol syndrome, czyli alkoholowy zespół płodowy) to termin określający zespół wad, jakimi obarczone jest dziecko matki spożywającej alkohol w ciąży. Objawia się zmianami w wyglądzie fizycznym, ale też zaburzeniami w rozwoju dziecka.

FAS w Polsce diagnozuje się średnio w czterech przypadkach na 1000 urodzeń. Dziecko z FAS obarczone jest wieloma wadami fizycznymi i psychicznymi. Niektóre objawy alkoholowego zespołu płodowego są widoczne gołym okiem – dzieci z FAS mają zazwyczaj małe głowy, wąskie górne wargi, zadarte nosy i nisko osadzone uszy. Nie są to jednak jedyne skutki picia przez matkę alkoholu w ciąży, inne uwydatniają się dopiero z wiekiem dziecka. Niestety wciąż nie wszystkie przyszłe mamy mają świadomość tego, że spożywanie jakiejkolwiek, nawet najmniejszej ilości alkoholu w ciąży , nie jest obojętne dla zdrowia płodu. Spis treści: Przyczyny zespołu FAS Odmiany FAS Objawy FAS Postępowanie w alkoholowym zespole płodowym Przyczyny zespołu FAS Alkohol spożyty przez matkę przedostaje się przez łożysko do płodu. Tam niekorzystnie wpływa na wzrost dziecka oraz na jego układ nerwowy, w tym zwłaszcza na mózg. Spożywany regularnie może nawet doprowadzić do śmierci płodu . Jeśli dziecko przeżyje, rodzi się obciążone wadami, które widać także gołym okiem. Zobacz także: Co dzieje się z dzieckiem, gdy pijesz alkohol w ciąży? (Film) Odmiany FAS Pełnoobjawowy Alkoholowy Zespół Płodowy występuje jedynie u 10 proc. dzieci, u których diagnozuje się FAS. Pozostałe przypadki nieprawidłowości będących skutkiem picia alkoholu w ciąży zalicza się do następujących grup:   1. Częściowy Zespół Alkoholowy (PFAS) Dziecko ma uszkodzony centralny układ nerwowy, w wyniku czego ma problemy z koncentracją, nauką, nadpobudliwością i agresją.   2. Alkoholowy Efekt Płodowy (FAE) Zmiany w wyglądzie zewnętrznym nie występują, ale dziecko ma różne problemy rozwojowe.   3. Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy (ARBD) U dziecka występują fizjologiczne anomalie: wadliwa budowa serca, wady w budowie szkieletu i upośledzenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj