podwyższone limocyty w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Podwyższone limfocyty w ciąży – przyczyny, jak obniżyć poziom limfocytów

Podwyższony poziom limfocytów w ciąży świadczy o aktywacji układu odpornościowego. Zbyt duża liczba limfocytów we krwi może sugerować, że organizm podjął walkę. Ważne staje się ustalenie, jaka jest przyczyna przekroczenia normy.

Podwyższone limfocyty w ciąży obserwuje się wkrótce po zapłodnieniu. Na późniejszym etapie ciąży poziom limfocytów na ogół spada. Spadek może być na tyle wyraźny, że za normę uznaje się obniżony poziom limfocytów w ciąży.

Podwyższony poziom limfocytów nazywany jest limfocytozą. W ciąży może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z toczącym się w organizmie procesem chorobowym. 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Limfocyty w ciąży – norma

Ogólna norma limfocytów w ciąży wynosi 20–45 proc. lub 1,5–4,0 * 109/l. Zatem o podwyższonym poziomie limfocytów w ciąży możemy mówić, kiedy wynik badania wskazuje powyżej 45 proc. lub powyżej 4,0 * 109/l. Poziom limfocytów może być różny na kolejnych etapach ciąży, z tego względu określono normy dla poszczególnych trymestrów ciąży.

Normy poziomu limfocytów w poszczególnych trymestrach ciąży:

 • I trymestr – 1,1-3,6 * 109/l
 • II trymestr – 0,9-3,9 * 109/l
 • III trymestr – 1-3,6 * 109/l.


Podwyższone limfocyty w ciąży mogą, ale nie muszą, świadczyć o nieprawidłowościach. Dla oceny stanu organizmu ważne są również wyniki innych parametrów krwi i samopoczucie ciężarnej. Uzyskane rezultaty badań należy konsultować z lekarzem, który zdecyduje, czy rzeczywiście są powody do dalszej diagnostyki. 

Co oznaczają podwyższone limfocyty?

Podwyższony poziom limfocyty w ciąży może wynikać z odwodnienia organizmu przed pobraniem krwi na czczo. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że tak się stało, badanie warto powtórzyć.

Znacznie podwyższone limfocyty w ciąży mogą sugerować infekcję, zaburzenia autoimmunologiczne lub zmiany o charakterze nowotworowym. Uzyskany wynik wiąże się z koniecznością przeprowadzenie dalszej diagnostyki, która pozwoli ustalić, co spowodowało wzrost liczby limfocytów.

Podwyższenie limfocytów w ciąży – przyczyny:

 • przewlekłe lub ciężkie zakażenie bakteryjne
 • WZW
 • krztusiec
 • gruźlica
 • choroba wirusowa (np. ospa, różyczka w ciąży, grypa, mononukleoza)
 • uraz z przerwaniem ciągłości skóry
 • przebyty napad padaczkowy przed pobraniem krwi do badania
 • zabieg chirurgiczny.


W ustaleniu, co spowodowało zwiększoną produkcję limfocytów, pomaga sprawdzenie poziomu poszczególnych typów limfocytów (limfocytów T, limfocytów B).

Jak obniżyć limfocyty?

Do obniżenia limfocytów dojdzie wtedy, gdy zlikwidowana zostanie przyczyna nieprawidłowości – np. wygaśnie stan zapalny, zagoi się rana, skończy się choroba. Poziom limfocytów stopniowo spadnie wtedy do poziomu prawidłowego.

Podstawową sprawą jest zatem odkrycie przyczyn, które odpowiadają za podwyższenie limfocytów w ciąży. Niezbędne są więc dalsze badania diagnostyczne. Decyzję o tym, w jakim kierunku będą prowadzone, podejmuje lekarz. 
 

Przeczytaj też:
badania prenatalne
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?
Badania prenatalne wykonuje się, żeby wykryć wady genetyczne płodu i ocenić stan jego zdrowia. Można je podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, ale nie wszystkie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne, takie jak amniopunkcja, test NIFTY czy test potrójny.

Badania prenatalne wykonuje się u kobiety w ciąży w celu wykrycia chorób genetycznych i innych rozwojowych wad płodu. Dzięki nim można zdiagnozować ponad 200 chorób, rozpocząć wczesne leczenie i odpowiednio przygotować się do porodu. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się nieinwazyjne badanie prenatalne (np. USG), a dopiero gdy jego wynik jest niejednoznaczny, kieruje się pacjentkę na badania inwazyjne (np. amniopunkcję). Spis treści: 1. Rodzaje badań prenatalnych 2. Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? 3. Na czym polegają inwazyjne badania prenatalne? 4. Kiedy robi się badania prenatalne? 5. Wskazania do badań prenatalnych 6. Ryzyko związane z badaniami prenatalnymi 7. Cena badań prenatalnych Rodzaje badań prenatalnych Badania prenatalne w ciąży dzielą się na dwie grupy – inwazyjne oraz nieinwazyjne . Do pierwszej grupy zalicza się USG i testy przesiewowe z krwi, które mogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka choroby genetycznej lub innej. Jeśli wynik tych badań wskazuje na chorobę lub wadę płodu, lekarz kieruje kobietę w ciąży na badanie inwazyjne. Musi ona wyrazić na nie zgodę, ponieważ jest ono obarczone niewielkim ryzykiem poronienia lub uszkodzenia płodu. Badania prenatalne w Polsce Nieinwazyjne                      Inwazyjne USG amniopunkcja Test PAPP-A biopsja kosmówki (trofoblastu) Test potrójny  kordocenteza Test poczwórny   Test NIFTY   Test HARMONY   Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? Badania nieinwazyjne to dość popularne badania w ciąży , niektóre są obowiązkowe. W Polsce wykonuje się następujące nieinwazyjne badania...

oznaczenia na USG ciążowym
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Oznaczenia na USG ciążowym – jak odczytywać wyniki USG w ciąży?
Masz za sobą pierwsze badanie (a może już kolejne), ale wciąż nie wiesz, jak interpretować oznaczenia na USG ciążowym? Poznaj najczęściej pojawiające się skróty, a wszystko stanie się jasne.

Badanie USG w ciąży nie ominie żadnej przyszłej mamy! To kiedy wykonuje się ciążowe USG , jest kwestią indywidualną, ale zaleca się, by kobieta zrobiła je jeszcze przed 10. tygodniem ciąży Chodzi nie tylko o sprawdzenie stanu zdrowia kobiety i dziecka – dzięki badaniu lekarz oceni, na jakim etapie rozwoju znajduje się płód i czy ciąża przebiega prawidłowo. Podczas badania USG można poznać też płeć dziecka. USG jest bezbolesne , ale wiąże się z ogromnymi emocjami. Widok malucha to zawsze niezwykłe przeżycie dla kobiety. Często trudno jej się skupić na tym, co mówi do niej lekarz. Kiedy wyjdzie z gabinetu lekarza ze zdjęciami czy filmem z badania i będzie chciała przejrzeć wyniki, może nic z nich nie rozumieć. I trudno się dziwić, bo wyniki badania USG zawierają wiele zawiłych skrótów! Podpowiadamy, jak odczytać zdjęcie USG ciąży, by jak najlepiej zrozumieć, co dzieje się teraz w twoim brzuchu. Jak odczytać USG ciąży? Jak interpretować wynik USG w ciąży ? Opis USG zawiera specjalistyczne oznaczenia w badaniu ultrasonograficznym. Warto wiedzieć, że na wyniku znajdziesz tylko kilka z nich. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że często do konkretnego terminu używa się kilku skrótów (i to pochodzących zarówno z języka angielskiego, jak i polskiego). Po drugie, nie wszystkie parametry mierzone są podczas każdego badania USG. USG płodu: oznaczenia Podczas badania USG do 10. tygodnia ciąży lekarz zlokalizuje jajo płodowe, a także oceni wiek ciąży. Sprawdzi czynność serca płodu, a na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Czynność serca płodu oznacza się skrótem FHR (ilość uderzeń serca płodu na minutę). Podczas kolejnego badania USG (przeprowadzanego pomiędzy 11. a 19. tygodniem ciąży) lekarz zmierzy dziecko. Wyniki badań pokażą długość ciemieniowo-siedzeniową płodu...

leukocyty w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży - jakie są normy, przyczyny podwyższenia, leczenie
Leukocyty w moczu w ciąży mogą wskazywać na stan zapalny dróg moczowo-płciowych, w tym zakażenia pęcherza moczowego lub nerek. Leukocyturię można wykryć podczas rutynowego badania moczu. Sprawdź normy leukocytów w moczu, przyczyny ich podwyższonego poziomu i sposoby leczenia.

Leukocyty w moczu w ciąży bada się w ramach badania ogólnego moczu. Ich przekroczone normy najczęściej świadczą o infekcji układu moczowego. To dosyć częsta przypadłość przyszłych mam, czemu sprzyja rosnąca macica. Nie można jej jednak bagatelizować - zapalenie układu moczowego w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Spis treści: Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka Normy leukocytów w moczu w ciąży Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży Leukocyty w moczu w ciąży a zakażenie pęcherza moczowego Leukocyty w moczu w ciąży a grzybica pochwy Jak leczyć podwyższone leukocyty w moczu w ciąży? Jak zapobiegać podwyższonym leukocytom w moczu w ciąży? Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka Leukocyty to krwinki białe krwi, a ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami lub bakteriami. Powinny być w moczu w niewielkich ilościach. Jeżeli przekraczają normę, to jest to sygnał, że doszło stanu zapalnego w drogach moczowo - płciowych. Normy leukocytów w moczu w ciąży Za normę uznaje się 1-5 leukocytów w polu widzenia. Niepokój powinien budzić wynik na poziomie powyżej 10 leukocytów w polu widzenia, gdyż może świadczyć o toczącej się infekcji. Wynik pomiędzy 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży informuje o ostrym stanie zapalnym. Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży Problem podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży może pojawić wskutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz. W takiej sytuacji pęcherz może nie opróżniać się całkowicie, a w zalegającym moczu zaczynają namnażać się bakterie. Podwyższona ilość leukocytów w moczu ciężarnej może świadczyć o: zakażeniu pęcherza moczowego (najczęstsza przyczyna), zakażeniu nerek, białkomoczu, grzybicy pochwy. Każda z powyższych chorób może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz