
Spytałam przyjaciółkę, która za kilka tygodni rodzi, jak się czuje. Tak z ciekawości. I to był błąd. Przyjaciółka jakby na to czekała. Do tej pory milcząca, teraz mówiła z prędkością światła. Zrozumiałam tylko, że czuje się tak, jakby zbliżał się koniec świata, że ma dość siebie, swojego olbrzymiego brzucha… I że dzieci – TAK, ale czy koniecznie trzeba być przez dziewięć miesięcy w ciąży? Moja zawsze uśmiechnięta Monika zrzędzi! Jeśli ty też masz na to ochotę, przeczytaj, co możesz zrobić, byś poczuła się ciut lepiej.
Co może dokuczać przed porodem
Trudno się dziwić, że Monika ledwo zipie. Wprawdzie wie, że dolegliwości trzeciego trymestru to nie jakieś widzimisię jej organizmu, tylko efekt potrzebnych zmian, dzięki którym malec przyjdzie na świat, ale… Jak zachować uśmiech, gdy brzuch ciąży, a ciało woła: „Pomocy!”?
• Ból pleców. Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy. To dlatego masz wrażenie, jakby rozrywało cię w krzyżu. Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane. I brzucha – nie wypychaj go do przodu (nie obciążysz odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod plecy. Próbowałaś masażu? A ciepłego okładu? Mogą pomóc. Zalecany jest odpoczynek, najlepiej z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Nic nie pomaga? Poproś lekarza o zestaw ćwiczeń.
Polecamy: Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży? Rady ortopedy
• Zmęczenie. Choć nie zawsze, niektóre przyszłe mamy dopiero teraz odetchnęły. Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie galopada myśli. Twój organizm daje ci sygnał: odpocznij. Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie pomaga? Powiedz o tym lekarzowi, może zleci badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość końcówki ciąży.
• Płytki oddech. I znowu ta powiększająca się macica – uciska przeponę i płuca. Co robić? Prostuj plecy, śpij w pozycji półsiedzącej, noś luźne ubrania. Rób ćwiczenia oddechowe (poproś lekarza, by pokazał, jak wykonywać je najlepiej), odpoczywaj. Jeśli poczujesz kłucie w klatce piersiowej i nie możesz złapać tchu, zgłoś się do ginekologa.
• Bezsenność. Jak tu słodko zasnąć, gdy przeszkadza brzuch, macica uciska przeponę, malec nie daje spokoju, a do tego musisz ciągle biegać do toalety? Co robić? Nie pij na wieczór kawy ani herbaty, zjedz lekkostrawną kolację (nie później niż dwie godziny przed snem), wypij szklankę mleka, wywietrz sypialnię, połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej, wycisz się (pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne). Nie pomaga? Powtórz wszystko i uzbrój się w cierpliwość.
Przeczytaj także: Wyspać się w ciąży – to jest możliwe