Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, leżeć, liczydła
Zdrowie w ciąży

Dolegliwości przed porodem

Twój organizm tuż przed porodem wrzucił piąty bieg i przygotowuje się do porodu i karmienia. Sprawdź, co może ci dokuczać.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Spytałam przyjaciółkę, która za kilka tygodni rodzi, jak się czuje. Tak z ciekawości. I to był błąd. Przyjaciółka jakby na to czekała. Do tej pory milcząca, teraz mówiła z prędkością światła. Zrozumiałam tylko, że czuje się tak, jakby zbliżał się koniec świata, że ma dość siebie, swojego olbrzymiego brzucha… I że dzieci – TAK, ale czy koniecznie trzeba być przez dziewięć miesięcy w ciąży? Moja zawsze uśmiechnięta Monika zrzędzi! Jeśli ty też masz na to ochotę, przeczytaj, co możesz zrobić, byś poczuła się ciut lepiej.

Co może dokuczać przed porodem

Trudno się dziwić, że Monika ledwo zipie. Wprawdzie wie, że dolegliwości trzeciego trymestru to nie jakieś widzimisię jej organizmu, tylko efekt potrzebnych zmian, dzięki którym malec przyjdzie na świat, ale… Jak zachować uśmiech, gdy brzuch ciąży, a ciało woła: „Pomocy!”?

• Ból pleców. Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy. To dlatego masz wrażenie, jakby rozrywało cię w krzyżu. Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane. I brzucha – nie wypychaj go do przodu (nie obciążysz odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod plecy. Próbowałaś masażu? A ciepłego okładu? Mogą pomóc. Zalecany jest odpoczynek, najlepiej z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Nic nie pomaga? Poproś lekarza o zestaw ćwiczeń.
Polecamy: Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży? Rady ortopedy

• Zmęczenie. Choć nie zawsze, niektóre przyszłe mamy dopiero teraz odetchnęły. Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie galopada myśli. Twój organizm daje ci sygnał: odpocznij. Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie pomaga? Powiedz o tym lekarzowi, może zleci badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość końcówki ciąży.

• Płytki oddech. I znowu ta powiększająca się macica – uciska przeponę i płuca. Co robić? Prostuj plecy, śpij w pozycji półsiedzącej, noś luźne ubrania. Rób ćwiczenia oddechowe (poproś lekarza, by pokazał, jak wykonywać je najlepiej), odpoczywaj. Jeśli poczujesz kłucie w klatce piersiowej i nie możesz złapać tchu, zgłoś się do ginekologa.

• Bezsenność. Jak tu słodko zasnąć, gdy przeszkadza brzuch, macica uciska przeponę, malec nie daje spokoju, a do tego musisz ciągle biegać do toalety? Co robić? Nie pij na wieczór kawy ani herbaty, zjedz lekkostrawną kolację (nie później niż dwie godziny przed snem), wypij szklankę mleka, wywietrz sypialnię, połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej, wycisz się (pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne). Nie pomaga? Powtórz wszystko i uzbrój się w cierpliwość.
Przeczytaj także: Wyspać się w ciąży – to jest możliwe

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

kobieta, mama, tata, mężczyzna, ciąża, brzuszek, leżeć, masaż stópek, łóżko
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy, zgaga i inne… Co pomoże na ciążowe „przyjemności”?
Ciąża to wspaniały stan, ale nie czarujmy się – niesie za sobą mnóstwo efektów ubocznych. Męczą cię mdłości, dokuczają ci żylaki, zmagasz się ze zgagą albo bólem pleców? Sprawdź, co robić.

Ciążowe dolegliwości są nieodłączną częścią oczekiwania na dziecko i świadczą o zmianach zachodzących w twoim organizmie. I co najlepsze, wszystkie ciążowe dolegliwości można z powodzeniem łagodzić! Zobacz, jak. 1. MDŁOŚCI I WYMIOTY Dokuczają co drugiej ciężarnej, głównie rano i zwykle w pierwszym trymestrze. Winę za to ponosi wysoki poziom hormonu hCG we krwi, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrzone powonienie. Stres, nieprzespana noc i przemęczenie nasilają mdłości. Co pomoże na mdłości w ciąży : Tuż po przebudzeniu (w łóżku) zjedz krakersa lub kromkę chrupkiego chleba albo krakersa. Wstań dopiero po kilku minutach. Pół godziny później zjedz śniadanie. Jedz często, za to w małych ilościach. Dużo pij (wodę, soki, słabą herbatę). Przestrzegaj zasad ciążowej diety . Unikaj zapachu jedzenia, które przyprawia cię o mdłości. Uwaga! Jeśli wymioty powtarzają się w ciągu dnia lub jeśli tracisz na wadze, jak najszybciej idź do ginekologa. Przewlekłe wymioty wymagają leczenia, bo grożą zaburzeniami odżywiania płodu. 2. CZĘSTE SIUSIANIE W NOCY Problem pojawia się na początku ciąży (gdy powiększająca się macica uciska na pęcherz), a potem znowu nasila się około 36. tygodnia ciąży . Szczególnie dokuczliwe jest to w nocy, gdy trzeba wstawać do toalety. Co pomoże na ciążowe dolegliwości związane z nocnymi pobudkami: Wieczorem nie pij zbyt wiele. Ale w ciągu dnia nie ograniczaj płynów – są konieczne do prawidłowej pracy nerek. Nie wstrzymuj moczu, bo w ten sposób można doprowadzić do zapalenia pęcherza. Ból przy oddawaniu moczu może świadczyć o infekcji. W tej sytuacji wybierz się szybko do lekarza – konieczne będzie leczenie. 3. GAZY I WZDĘCIA W czasie ciąży perystaltyka jelit może być znacznie osłabiona, a to z kolei powoduje bóle brzucha, wzdęcia,...

ciążowe przypadłości
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciążowe przypadłości: niektóre wymagają wizyty u lekarza!
Dolegliwości ciążowe są skutkiem ubocznym ważnych zmian, które podczas ciąży zachodzą w organizmie. Jakie można leczyć samej w domu, a z jakimi trzeba iść do lekarza? Koniecznie sprawdź.

Każda ciąża jest inna, więc nie martw się na zapas: być może w twoim przypadku ciążowe przypadłości nie będą zbyt uciążliwe. A nawet jeżeli będą silniejsze, niż się spodziewałaś, możesz z nimi sobie poradzić.  Poranne mdłości w ciąży Mdłości zwykle trwają od około 6. tygodnia ciąży do końca pierwszego trymestru.  ■ Co robić? Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz­ np. krakersa lub kilka słonych paluszków. Jedz powoli, małymi kęsami. W ciągu dnia jedz częściej niż dotąd, ale niewielkie porcje. Unikaj dań pikantnych, kwaśnych, smażonych. Wąchaj cytrynę lub miętę. Dużo pij. Przetestuj opaskę uciskową na nadgarstek (pomaga także w przypadku choroby lokomocyjnej ). UWAGA! Jeśli zwracasz prawie wszystko, co zjadłaś, i/lub tracisz na wadze, zamiast na niej przybierać, idź do lekarza. Czytaj więcej: 12 niezawodnych sposobów na mdłości w ciąży Zmęczenie i senność w ciąży Dają się we znaki zwłaszcza na samym początku i pod koniec ciąży.  ■ Co robić? Odpoczywaj, ile się da, i jeśli możesz, ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia. UWAGA! Zmęczenie, które nie mija po odpoczynku, może (choć nie musi) świadczyć o anemii. Potrzebna jest morfologia krwi. Poznaj: Przyczyny senności Częste siusianie w ciąży Parcie na pęcherz to problem przytrafiający się na początku ciąży i później – po 36. tygodniu ciąży . ■ Co robić? Nie staraj się „trzymać”, bo to zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych , i nie ograniczaj picia – odpowiednia ilość płynów jest potrzebna nerkom. UWAGA! Jeśli podczas siusiania odczuwasz pieczenie, idź do lekarza. Zaparcia w ciąży Hormony ciążowe sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Zaparcia mogą pojawić się już na początku ciąży.  ■ Co robić? Jedz produkty bogate w błonnik, dużo pij i ruszaj się. Nie stosuj...

dziwne dolegliwości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dziwne dolegliwości w ciąży – które powinny niepokoić?
Niektóre dolegliwości ciążowe są po prostu... dziwne. Na przykład ucisk w gardle, albo niesprecyzowane kłucie w pochwie. Inne dolegliwości są z kolei całkiem zwyczajne. Ale taki świąd skóry w ciąży - może wydawać się dziwny, tymczasem jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Organizm kobiety w ciąży się zmienia, hormony buzują, a tobie doskwiera wiele dolegliwości. Niektóre z nich są zupełnie normalne i często o nich słyszymy: nudności, zgaga , ból piersi. Jednak zdarzają się też takie, które mogą cię zdziwić. Zazwyczaj nie są one powodem do niepokoju, dlatego przedstawiamy ci listę 15 dziwnych dolegliwości w ciąży, które mogą - ale nie muszą- dotknąć także ciebie! Dziwne dolegliwości w ciąży: ciągłe zmęczenie swędząca skóra duszności ciągłe wymioty puchnące ręce i nogi ciągły ból głowy ból pleców częstomocz krwawienie i plamienie krwawienie z dziąseł twardy brzuch dziwne uczucie w pochwie ból skóry ból w klatce piersiowej ucisk w gardle Lista dziwnych dolegliwości w ciąży Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany. O większości objawów słyszałyśmy od naszych mam, babć i są one dla nas naturalne. Niektóre z nich jednak budzą naszą czujność, bo nie wiem, czy pewne symptomy nie powinny zapalać u nas czerwonej lampki. Dziwne dolegliwości w ciąży, które dla kobiet mogą być sporym zaskoczeniem to między innymi swędząca skóra, ból głowy, pleców, krwawienie dziąseł. Zaliczamy do nich również dziwne uczucie w pochwie, ból skóry na brzuchu, w klatce piersiowej oraz ucisk w gardle. Oto lista nietypowych dolegliwości w ciąży: Nadmierne zmęczenie w ciąży Niektóre ciężarne budzą się rano i od razu nie mają na nic siły. W pracy zasypiają na stojąco, a po powrocie do domu resztę dnia spędzają, leżąc. Czym spowodowane jest silne zmęczenie? Podczas ciąży organizm zużywa tyle energii, ile alpinista w czasie zdobywania ośmiotysięcznika. W ciele ciężarnej tworzy się skomplikowany system , zaburzona jest równowaga hormonalna , a składniki odżywcze dzielone są na dwoje. Nic więc dziwnego, że przyszła mama...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak